Wyniki wyszukiwania dla:

dane osobowe

Liczba wyników: 302

Dr Maciej Kawecki:

Dr Maciej Kawecki: "Facebook wymyka się spod ram prawnych"

Polska
- Ze względu na swoje rozmiary i globalny charakter, Facebook wymyka się spod ram prawnych w kwestii ochrony danych osobowych - mówi w programie "Money. To Się Liczy" dr Maciej Kawecki, koordynator reformy ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji.
Wielka zagadka rozwiązana. Kluczowe osiągnięcie

Wielka zagadka rozwiązana. Kluczowe osiągnięcie

Ciekawostki
Kwarki to cząstki elementarne, które budują protony i neutrony: składowe jądra atomu każdego pierwiastka. 35 lat temu w CERN zaobserwowano, że kwarki zachowują się odmiennie w zależności od wielkości jądra atomu. Im jądro większe, a więc więcej w nim protonów i neutronów, tym kwarki poruszają się wolniej. Przyczyna tej zmiany była nieznana aż do dziś. Wygląda na to, że naukowcom z MIT udało się wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. W swojej pracy naukowej przeanalizowani oni dane z poprzednich eksperymentów w akceleratorze cząstek. Odkryli, że prędkość kwarków zależy od liczby krótkotrwałych par, jakie tworzą protony i neutrony. Obie cząstki łączą się ze sobą na krótką chwilę, zwiększając swoją objętość, a kwarki zyskują więcej miejsca. Jak podkreśla jeden z autorów odkrycia, w mechanice kwantowej im coś jest większe, tym jest wolniejsze. W jądrach atomów z większą ilością protonów i neutronów prawdopodobieństwo powstania takiej pary jest zdecydowanie większe. Poznanie oddziaływań między kwarkami jest kluczowe dla zrozumienia budowy materii, sądzą autorzy pracy.
Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Ciekawostki
Geokorona – tak nazywa się najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery. Składa się ona głównie z atomów wodoru. Pierwszy raz zaobserwowano ją za pomocą teleskopu umieszczonego na Księżycu podczas misji Apollo 16. Aby zmierzyć dokładnie jej zasięg, naukowcy musieli odkopać dane sprzed 20 lat. Obserwacje sondy SOHO wskazują, że geokorona, która otacza nasza planetę rozciąga się na 630 tys. km. To 50 razy więcej, niż wynosi średnica Ziemi. Księżyc znajduje się w zasięgu naszej geokorony. Dodatkowo, geokorona jest gęstsza po słonecznej stronie planety, ponieważ kompresują ją promienie UV ze Słońca. Odkrycie jest o tyle ciekawe, że geokorona z wodoru otacza planety, w których atmosferze jest para wodna. Może to pomóc w poszukiwaniu takich planet poza Układem Słonecznym.  
Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Ciekawostki
Izraelski, warty 100 mln dolarów, księżycowy lądownik ma w ciągu trzech miesięcy wylądować na Księżycu. Pojazd nazywa się Bereszit (po hebrajsku to pierwsza księga Starego Testamentu), a jego zawartość jest bardzo interesująca. Został w nim umieszczony cały pięcioksiąg, który został wyryty za pomocą nanotechnologii na metalowym krążku wielkości monety. Prócz Biblii w lądowniku umieszczono również wspomnienia ocalałego z Holokaustu, dziecięce rysunki, izraelskie piosenki i deklaracja niepodległości żydowskiego państwa. Bereszit ma zbierać dane o polu magnetycznym Księżyca. Jego główny cel jest jednak edukacyjny. Twórcy chcą zainteresować młodych Izraelczyków kosmosem i skłonić ich, by kształcili się w tym kierunku. Izraelski pojazd kosmiczny poleci na Księżyc na pokładzie amerykańskiej rakiety SPACE X. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem w historii, którego pojazd wylądował na Księżycu.
Miliardy dolarów strat oraz skradzionych kont

Miliardy dolarów strat oraz skradzionych kont

Technologia
Najwyższe straty spowodowane przez cyberatak wyniosły 10 mld dolarów. W największym ataku skierowanym przeciwko jednej firmie skradziono dane miliarda użytkowników. Metody hakerów wciąż się zmieniają – od ransomware, przez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Natężenie i skala incydentów nie słabnie, a na celowniku są już nie tylko komputery, ale też smartfony, telewizory, a nawet samochody. Oto 7 przykładów cyberataków z ostatnich lat. Źródło: materiały prasowe F-Secure.

"Katastrofalna zapaść". Za 100 lat owady mogą zniknąć z powierzchni ziemi

Ciekawostki
Choć wielu z nas za nimi nie przepada, gdyby zniknęły z powierzchni Ziemi, nastąpiłaby prawdziwa katastrofa. Niestety, dane są bardzo alarmujące. Owady wymierają szybciej niż jakakolwiek inna grupa zwierząt. Populacja 40 proc. gatunków owadów spada, a 1/3 z nich jest zagrożona wyginięciem. Naukowcy szacują, że całkowita masa wszystkich owadów na Ziemi maleje o 2,5 proc. rocznie. Oznacza to, że w ciągu kolejnych 100 lat owady mogą wyginąć całkowicie, a skutki tego będą katastrofalne. Owady to źródło pożywienia dla wielu innych zwierząt, gdy ich zabraknie liczne ptaki, ssaki czy płazy umrą z głodu. Owady zapylają również liczne rośliny, bez nich nie będą w stanie wydawać owoców. Naukowcy uważają, że za zagładę owadów odpowiada nowoczesne rolnictwo, w szczególności powszechne stosowanie środków owadobójczych. Wiadomo, że wiele z tych związków chemicznych nie rozkłada się, a pozostaje w środowisku, oddziałując również na obszary chronione, jak rezerwaty. Efekty tych działań widać już dziś. W Wielkiej Brytanii liczba powszechnie spotykanych gatunków motyli spadła o 58 proc.
Sonda przesłała nowe zdjęcia Ultima Thule. Naukowcy się mylili

Sonda przesłała nowe zdjęcia Ultima Thule. Naukowcy się mylili

Ciekawostki
W Nowy Rok sonda New Horizons dotarła do Ultima Thule, położonej w Pasie Kuipera planetoidy. To najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym, do którego doleciał statek kosmiczny. Sonda przysłała na Ziemię zdjęcia planetoidy, które zaskoczyły naukowców. Podejrzewali oni, że Ultima Thule ma kształt "bałwanka". Okazuje się jednak, że jest bardziej płaska, przypomina dwa splecione dyski. To naprawdę niespotykany kształt w Układzie Słonecznym. Żaden znany obiekt tak nie wygląda. Jak formowała się planetoida o niezwykłym kształcie? To dla astronomów kolejna zagadka do rozwiązania. Nie wszystkie dane z przelotu sondy dotarły już na Ziemię. Jest więc szansa, że następna porcja zdjęć pomoże zbadać dokładniej tę planetoidę. Położony za orbitą Neptuna Pas Kuipera, gdzie znajduje się Ultima Thule, zawiera wiele małych obiektów, które są pozostałościami po formowaniu się Układu Słonecznego.
Szwed o zmianach w zakazie handlu.

Szwed o zmianach w zakazie handlu. "Życie przynosi różne niespodzianki"

Polska
- Rząd chce mieć wiarygodne dane w zakresie skutków zakazu handlu w niedzielę, dlatego premier mówił o przeglądzie - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Komentując doniesienia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o upadku kilkunastu tysięcy małych sklepów, podkreślił, że według wiedzy resortu przyczyną nie jest ograniczenie handlu w niedzielę, ale ekspansja dużych sieci i dyskontów. Jak mówił, po roku trzeba przejrzeć się skutkom ustawy zarówno dla pracodawców, pracowników i klientów. Pytany o możliwe zmiany, mówił, że w tej chwili nie ma żadnej decyzji. - Scenariusza węgierskiego nie przewidujemy (czyli zniesienia zakazu handlu), ale życie przynosi różne niespodzianki - powiedział.
Udar po grypie. Niepokojące obserwacje naukowców

Udar po grypie. Niepokojące obserwacje naukowców

Ciekawostki
Nawet o 40 proc. wzrasta ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu u osób, które chorowały na grypę. Naukowcy Uniwersytetu Columbia przeanalizowali dane 31 tys. pacjentów, którzy dostali udaru w latach 2012-2014. Okazało się, że 15 dni po przyjęciu do szpitala z powodu grypy, ryzyko udaru znacznie wzrastało, ale zwiększone niebezpieczeństwo utrzymywało się nawet przez rok. Głównymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru to wciąż nadciśnienie, otyłość, palenie papierosów, geny czy miażdżyca. Ale nie wolno bagatelizować wpływu infekcji. Naukowcy nie mają więc złudzeń, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania takim powikłaniom są szczepienia. W Polsce każdego roku udar mózgu przechodzi ok. 70 tys. ludzi, a 30 tys. z jego powodu umiera.
Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Zaskakująca Droga Mleczna. Nowe odkrycie naukowców

Ciekawostki
Droga Mleczna jest bardziej zwichrowana i skręcona, niż sądzili wcześniej naukowcy. Do takiego wniosku doszli eksperci z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w magazynie naukowym "Nature Astronomy". Droga Mleczna jest dość typową galaktyką spiralną. Centralna jej część ma kształt dość grubego pręta, który otacza dysk atomów wodoru i gwiazd rozciągający się na odległość 50 tys. lat świetlnych. Do tej pory sądzono, że ten dysk jest cienki i płaski, ale nowe  badania mówią coś dokładnie odwrotnego. Polegały one m.in. na śledzeniu przez zespół gwiazd na zewnętrznej części dysku i dokładnym określeniu własnej pozycji. Powstały dzięki tym obliczeniom obraz 3D wskazuje, że Droga Mleczna ma kształt litery "S". To znacznie ułatwi np. określanie odległości Słońca od poszczególnych części zewnętrznego dysku naszej galaktyki. Dodatkowo Chińczycy odkryli także, że Cefeidy (gwiazdy, które służą nam w określaniu odległości we Wszechświecie) i gazowy dysk naszej Galaktyki, podążają za sobą. To daje nam nowe dane na temat kształtu Drogi Mlecznej.
Dzień bezpiecznego internetu - redakcja WP Tech radzi, jak chronić swoje dane

Dzień bezpiecznego internetu - redakcja WP Tech radzi, jak chronić swoje dane

Technologia
Nie ma tygodnia, w którym nie słyszelibyśmy o kolejnych próbach wyłudzeń w sieci. Fałszywe maile, podrobione strony, załączniki z wirusem, oszukane promocje. Redakcja Technologiczna WP.pl przygotowała dla Was kilka krótkich i praktycznych porad, które pomogą ochronić swoje konta przed oszustami.
Dygant żali się na trudy aktorstwa:

Dygant żali się na trudy aktorstwa: "Nie jestem nigdzie na etacie. Nie mam nic"

Gwiazdy
Agnieszka Dygant z dużą ostrożnością mówi o planach zawodowych na 2019 rok. Aktorka przyznaje, że nie jest nigdzie zatrudniona na stałe, więc nowy rok zawsze zaczyna z czystą kartą i nadziejami na owocne projekty. W ostatnim czasie Dygant doskonale odnalazła się w produkcjach Patryka Vegi, gdzie udowadniała, że jest otwarta na wiele aktorskich wyzwań. Celebrytka ze smutkiem przyznała, że aktorstwo to trudna profesja. Nic nie jest pewne i nic nie jest dane raz na wiele lat. Ciągle trzeba się starać o kolejne projekty i udowadniać swoje umiejętności. Aktorka stara się jednak dostrzec plusy braku stałego zatrudniania w możliwości wyjazdu na wakacje w każdej chwili.
Budowlanka.

Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Polska
- Wzrost ceny jednego kilometra drogi według GUS, który zbiera dane z 250 firm, to jest mniej niż 1 proc. To jest powód, dla którego ta waloryzacja, która jest w niektórych kontraktach, nie działa. W stosunku do 2016 r. asfalt zdrożał o 80 proc., stal o 40, koszty pracy o 18 proc. Upadłości pewnie będą, ale bardziej grozi nam, że firmy będą porzucały kontrakty - mówił w programie "Money. To się liczy" Dariusz Blocher, prezes grupy Budimex.
Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu.

Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu. "Czubek góry lodowej"

Ciekawostki
Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Tak wynika z najnowszych badań, które opublikowano w tygodniku "PNAS". Dofinansowanie przyszło z NASA. Naukowcy wykorzystali do badań zdjęcia lotnicze, dane satelitarne i modele klimatyczne z 18 regionów Antarktydy. Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton. Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć. - Nasze badania to tylko czubek góry lodowej - stwierdza prof. Eric Rignot, glacjolog i klimatolog, jeden z autorów publikacji w "PNAS".
Niepokojące dane z niemieckiej gospodarki.

Niepokojące dane z niemieckiej gospodarki. "Bądźmy optymistami"

Finanse
Mocny spadek produkcji przemysłowej w Niemczech i widmo technicznej recesji w tym kraju spowodowały, że oczy ekonomistów skierowane są na naszego zachodniego sąsiada. Nie bez kozery. - Polska gospodarka jest powiązana z niemiecką, a ta z kolei silnie z chińską - tłumaczy Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Nie traci jednak optymizmu. - Jeśli błędy nie zostaną popełnione, skończy się na spowolnieniu, z którego globalna gospodarka zacznie wychodzić - uważa Buczek.
Nazistowski

Nazistowski "puls śmierci". Przerażające odkrycie matematyka

Ciekawostki
Nawet 15 tys. osób dziennie mordowali Niemcy w czasie akcji Reinhard. To pół miliona ludzi w ciągu miesiąca. W ciągu trzech miesięcy zginęło 1,47 mln polskich Żydów z terenów Generalnej Guberni, w tym z Warszawy i Białegostoku. Takiego szacunku dokonał biomatematyk z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Lewi Stone, analizując dane dot. 500 transportów do obozów śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Wywieziono tam na śmierć Żydów z 400 różnych polskich miast. O tym, że Hitler nakazał 23 lipca 1943 r. przyspieszyć mordowanie polskich. Żydów, wiemy z relacji oficera SS. To, co zrobił Stone, to dokładne odzwierciedlenie, jak liczba ofiar i tempo mordowania zmieniały się w czasie. Nikt wcześniej nie dokonał takiej analizy. Matematyk określił wyniki badań "nazistowskim pulsem śmierci". Większość ofiar akcji Reinhardt zginęła właśnie wtedy - między lipcem, a październikiem 1943. W obozach śmierci Żydzi ginęli w ciągu kilku godzin. Prosto z pociągu trafiali do komór gazowych. Obozy śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze pod koniec 1943 roku były już zlikwidowane. Niemcy skrupulatnie zniszczyli większość  dokumentów, które były dowodem zorganizowanego ludobójstwa.
Darmowy streaming (własnej biblioteki muzyki) dzięki Google Play Music

Darmowy streaming (własnej biblioteki muzyki) dzięki Google Play Music

Technologia
Sytuacja: zamiast smartfona ze 120GB wybrałeś wariant 64GB - jak żyć? Już na start Android + kilka aplikacji połkną 20GB, zrobisz parę zdjęć, nagrasz kilka filmów w 4K, wgrasz trochę “mp-trójek” - i gry, nie zapominajmy o grach, do tego cache z map Googla - i miejsca nie ma. Jednak jeśli to muzyka zajmuje Ci lwią część przestrzeni na dane, to jest na to sposób. Nazywa się Google Play Music.
Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Ciekawostki
Naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że tlen ucieka z ziemskiej atmosfery. Chodzi o setki ton gazu każdego dnia. Wiadomo dlaczego tak dzieje się w nocy, nie jest jednak jasne jak ten proces przebiega podczas dnia. Wiadomo jedynie, że dzieje się to podczas zorzy polarnej. Naukowcy nazwali ten proces gazową fontanną. Sekcja NASA, zajmująca się obserwacją naszej planety, rozpoczęła misję VISIONS-2, która ma zbadać zjawisko. Na miejsce badań naukowcy wybrali Ny-Ålesund na Spitsbergenie, najdalej wysunięte na północ, całoroczne osiedle. Dodatkowo miejscowość znajduje się tuż pod dziurą w magnetycznej bańce, jaka otacza Ziemię. Podczas zorzy polarnej wystrzelono stamtąd dwie rakiety meteorologiczne wyposażone w kamery i czujniki. Po wystrzeleniu rakiety zbierały dane przez 10 minut, po czym spadły. Wszystko poszło zgodnie z planem. Udało się zaobserwować gazową fontannę. Dane będą dalej analizowane. Na szczęście nie musimy się obawiać, że z Ziemi ucieknie nam cały tlen. To, co "wycieka" stanowi niewielki ułamek tlenu w naszej atmosferze.
Zakaz handlu. Od stycznia jeszcze mniej niedziel

Zakaz handlu. Od stycznia jeszcze mniej niedziel

Polska
- Nasze dane jasno pokazują, że na zakazie handlu w niedzielę najbardziej trasą ci, którzy mieli nie tracić czyli punkty gastronomiczne i rozrywkowe – mówi Łukasz Marynowski z Polskiej Rady Centrów Handlowych.  Już w trakcie prac nad ustawą o handlu w niedziele Rada zgłaszała, że pojawi się problem z najemcami centrów handlowych. Część z nich będzie się domagała renegocjacji umów najmu, ponieważ przez zamknięcie sklepów w niedziele mogą stracić część obrotów. – Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku punktów gastronomicznych – dodaje ekspert.
W grudniu oblegamy centra handlowe. Te dane nie kłamią

W grudniu oblegamy centra handlowe. Te dane nie kłamią

Polska
- Z naszych wyliczeń wynika, że w grudniu centra handlowe odwiedza średnio jedna czwarta więcej klientów niż w pozostałym okresie – mówi  Łukasz Marynowski z Polskiej Rady Centrów Handlowych.  W tym newralgicznym dla branży handlowej okresie największym zainteresowaniem klientów cieszą się sklepy oferujące biżuterię, zegarki, akcesoria i zabawki oraz książki - wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Cybersejf: zbierają ogrom informacji o tobie. Tak możesz to ograniczyć

Cybersejf: zbierają ogrom informacji o tobie. Tak możesz to ograniczyć

Technologia
Nie udostępniasz nic publicznie, unikasz klikania w reklamy, starannie selekcjonujesz znajomych. Czujesz, że masz kontrolę nad swoją prywatnością na Facebooku? Mylisz się. Serwisy społecznościowe zbierają ogrom danych dotyczących swoich użytkowników. Dzielą się też nimi z innymi firmami (bardziej lub mniej legalnie). Afera Cambridge Analitica to tylko wierzchołek góry lodowej, Facebook przechowuje i udostępnia nasze dane, co więcej – w większości sami się na to godzimy, na przykład logując się do innych usług facebookowym loginem. W najnowszym odcinku programu „Cybersejf” odkrywamy co o nas wiedzą portale społecznościowe i pokazujemy, jak można to choć trochę ograniczyć. Zaprasza Zbigniew Urbański.