Wyniki wyszukiwania dla:

czarnobyl

Liczba wyników: 24

W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Ciekawostki
Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wywarła na nas olbrzymią traumę. Do dziś dość niechętnie spoglądamy w stronę atomu, jako źródła bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tymczasem okazuje się, że nasza obecna energetyka jest dużo bardziej niebezpieczna i śmiercionośna niż to, co miało miejsce w Czarnobylu.
Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Ciekawostki
Tak wygląda najbardziej niebezpieczne dla człowieka miejsce na świecie. To epicentrum katastrofy jądrowej w Czarnobylu, czyli korium, nazywane potocznie "stopą słonia". To mieszanina stopionych elementów rdzenia reaktora. Paliwo i inne materiały o temperaturze ponad 2 tys. st. C. spłynęły na dno zbiornika reaktora, topiąc podłoże. Materiał, który w końcu zastygł, przypominając stopę słonia, emitował śmiertelne poziomy promieniowania. Wystarczyła 1-2 min. przebywania w jego pobliżu, by zapaść na chorobę popromienną. Stanie w tym miejscu przez ok. 4-5 minut kończyło się śmiercią człowieka w ciągu 2 dni. Na niezwykłej fotografii, zrobionej kilka miesięcy po awarii i odkryciu stopy słonia, stoi pewien mężczyzna. To Artur Korneyev. kazachski inspektor nuklearny. Mężczyzna przeżył, cierpiąc później na zaćmę i inne choroby związane z silnym promieniowaniem. Samo zdjęcie jest niewyraźne, rozmazane i z licznymi prześwietleniami. To nie efekt jakiegoś filtra czy słabej jakości aparatu, a utrwalony na fotografii poziom silnego promieniowania.
Radioaktywne lodowce

Radioaktywne lodowce

Nauka
Postępująca zmiana klimatu ujawniła nowy problem, nad którym muszą pochylić się badacze. Mowa o radioaktywnych związkach, które w wyniku m.in. katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie dostały się do wnętrza pokrywy lodowej. Związki te przeniosły się na gigantyczne odległości.
Dronem nad Czarnobylem. Badacze nie mają dobrych wiadomości

Dronem nad Czarnobylem. Badacze nie mają dobrych wiadomości

Świat
Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać dokładnie poziom promieniowania w najbardziej radioaktywnym miejscu na Ziemi, Czerwonym Lesie, oddalonym o 500 metrów od nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Dzięki opracowanej przez naukowców technologii mapowania radiacji można badać miejsca niebezpieczne bez ryzyka.
Zapomniany Klempicz. Wielki plan budowy elektrowni jądrowej zastopowany przez Czarnobyl

Zapomniany Klempicz. Wielki plan budowy elektrowni jądrowej zastopowany przez Czarnobyl

Polska
Maleńki, wielkopolski Klempicz. Mieszka tu 98 osób. Dziś niemal nikt o nim nie pamięta. Ale kilkadziesiąt lat temu to właśnie tu miała powstać elektrownia jądrowa "Warta". Władze rozpoczęły odwierty, wykupiły dwa gospodarstwa. - Pozostali jednak bronili się do końca. Ja też byłem wyceniony - wspomina były sołtys Adam Furier. Plany pokrzyżowała katastrofa w Czarnobylu.
Rocznica wybuchu w Czarnobylu

Rocznica wybuchu w Czarnobylu

Technologia
"O promieniowaniu nie wiedzieliśmy prawie nic. (…) Potem ci chłopcy, którzy niedługo potem umarli, poszli na dach. Waszczyk Kolia, Wołodia Prawik i inni. Wspięli się po drabinie i nie widziałem ich więcej" - wezwany w środku nocy do pożaru w elektrowni Grigorij Khmel nie miał pojęcia, że jedzie gasić reaktor. Trafił w sam środek największej katastrofy jądrowej w historii.
Nieznane skutki katastrofy w Czarnobylu

Nieznane skutki katastrofy w Czarnobylu

Nauka
26 kwietnia 1986 roku to data która na trwale wpisała się w historię świata. Tego dnia miała miejsce katastrofa w elektorwni atomowej w Czarnobylu. W swojej nowej książce pt. "Czarnoby Instrukcja przetrwania", prof. Kate Brown z MIT, jako pierwsza opisuje,  jak poważne były jej skutki i jak ogromna była ich skala. Autorka kwestionuje obowiązującą narrację. Oficjalnie  z powodu radiacji zmarły 54 osoby. Brown uważa, że liczba ta może być dużo większa i sięgać setek tysięcy. 

"Oko Moskwy". Historia tajemniczego radzieckiego radaru

Ciekawostki
Od 8 lat czarnobylska Strefa Wykluczenia przyciąga turystów, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji. W końcu to z tego miejsca, 33 lata temu, poleciała w Europę chmura radioaktywnego opadu. Czarnobylskie lasy, oprócz elektrowni jądrowej, w której doszło do katastrofy, kryją jeszcze jedno dziedzictwo zimnej wojny o o wiele bardziej złowrogiej i tajemniczej reputacji. Mowa o radarze Duga, który nazywany jest również Okiem Moskwy. Instalacja służyła do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków z głowicami nuklearnymi. Budowę potężnej konstrukcji, która sięga 150 m wysokości i prawie 700 m długości, rozpoczęto w 1972 r. Duga był objęty ścisłą tajemnicą. Na radzieckich mapach widniał w tym miejscu obóz dla dzieci. Już nawet po katastrofie jądrowej, kiedy amerykański dziennikarz zapytał swojego oficjalnego przewodnika czym jest ta potężna konstrukcja, którą widać na horyzoncie, usłyszał, że to niedokończony hotel. Duga rozpoczął pracę w 1976 r. Wtedy po raz pierwszy świat usłyszał dziwny dźwięk, który pochodził z nadajników. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać teorie spiskowe. Jedna z nich głosiła, że "sygnał" może zmieniać ludzkie zachowanie i niszczyć komórki mózgowe. Szalone teorie nabierały tempa, bo ZSRR żadnej z nich nie zaprzeczał. Oficjalnie był tam przecież obóz. Choć ZSRR dawno upadł, a Duga jest żałosnym tego symbolem, to szczegóły na temat działania radaru wciąż owiane są tajemnicą. Na przykład nie wiadomo ile dokładnie kosztował, choć niektórzy sądzą, że nawet dwa razy tyle co sama elektrownia. Po katastrofie w elektrowni radar został wyłączony, by chronić jego elektronikę przed uszkodzeniem na skutek promieniowania. W 1988 roku okazało się, że właśnie z tego powodu radar już działać nie będzie.
Przyroda w zamkniętej strefie

Przyroda w zamkniętej strefie

Nauka
Naukowcy mają dowody na to, że w zamkniętej strefie wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu mieszkają zwierzęta. Na miesiąc pozostawiono w tym miejscu ukryte kamery. Nagranie pokazało, że żyje tam aż 15 gatunków ssaków i ptaków. Już w 2015 roku w miejscu objętym kwarantanną zauważono wilki. Na najnowszym badaniu zaobserwowano wydry, orły oraz norki. Strefa zamknięta istnieje od 1986 roku. Utworzono ją po eksplozji elektrowni atomowej. Swoje domy opuściło wówczas 100 tys. osób. Poziom promieniowania jest wciąż zbyt wysoki, by ludzie mogli powrócić w to miejsce.

"Podwodny Czarnobyl" do zakopania. Prace ruszą w przyszłym roku

Ciekawostki
Niemiecki u-boot, który spoczywa na dnie Morza Norweskiego, zostanie pogrzebany w piasku. We wraku spoczywa bowiem ponad 1800 kanistrów z toksyczną rtęcią, która stopniowo wycieka do wody. Połowy i żeglarstwo na tym terenie zostało zakazane z powodu toksyczności wody. U-864 leży na głębokości ponad 150 m, 3 km od wyspy Fedje. Mieszka na niej ok. 600 osób. Prace polegające na zasypaniu wraku ważącego 2400 ton, będą kosztowały ok. 122 mln złotych. Rozpoczną się w 2019 roku i wg planu mają potrwać rok. U-864 został storpedowany przez brytyjski okręt podwodny na początku 1945 r.
Wilki z Czarnobyla

Wilki z Czarnobyla

Nauka
Naukowcy śledzili ruchy młodego samca dzięki nadajnikowi GPS. Zwierzę oddaliło się o ponad 350 km od miejsca urodzenia. Migracja wilków z zamkniętej strefy może spowodować, że wywołane radiacją mutacje genów zostaną przekazane wilkom urodzonym poza napromieniowaną strefą. Na razie nie ma na to jednak dowodów. Populacja wilka w Czarnobylu jest siedem razy większa niż w średnia z innych terenów. To z powodu nieobecności człowieka na tym terenie. Od czasu katastrofy niepodzielnie panuje tam natura. Zamknięty obszar to ponad 4769 km². Występuje tam wiele gatunków zwierząt, w tym te zagrożone wyginięciem.
Zdjęcia z pożaru w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu

Zdjęcia z pożaru w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu

Wiadomości
We wtorek rano w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu wybuchł pożar. Ostatni komunikat ukraińskiej straży pożarnej podaje, że zastępy nie walczą już z otwartym ogniem, sytuacja jest już pod pełną kontrolą i trwa dogaszanie pojedynczych ognisk o łącznej powierzchni 5 ha. Pożar zaczął się od płonących traw. Później przeniósł się na las. Ogień objął w sumie 10 hektarów. Przyczyną jest susza.

"Pływający Czarnobyl". Rosyjska elektrownia atomowa na statku

Ciekawostki
Ma dostarczać energię elektryczną dla 100 tys. mieszkańców odciętych od świata miast nad cieśniną Beringa. Statek znajduje się teraz w Murmańsku, gdzie zabierze na pokład paliwo do reaktorów atomowych. 
Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Ciekawostki
26 kwietnia miną 32 lata od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Chciano przeprowadzić eksperyment, ale był on niedopracowany. Splot różnych niedociągnięć doprowadził do eksplozji pary, która wysadziła osłonę biologiczną pokrywającą reaktor. Wkrótce doszło do drugiego wybuchu. Pożar w elektrowni wygasł dopiero dwa tygodnie po katastrofie. Nie był to jednak koniec walki. Okazało się, że radioaktywna lawa uformowana przez rozgrzany rdzeń reaktora może doprowadzić do kolejnej eksplozji. Istniało zagrożenie, że dotrze do wody w zbiornikach awaryjnych systemów chłodzenia. By uniknąć katastrofalnych skutków trzeciego wybuchu, trzech ochotników zanurkowało w radioaktywnej wodzie, otworzyli zawory i ostatecznie opróżnili zbiorniki, ratując Czarnobyl przed jeszcze większą tragedią. Ochotnikami byli, jak pisze Grigorij Miedwiediew - autor książki "Prawda o Czarnobylu", inżynier Aleksiej Ananenko oraz żołnierze: Borys Baranow i Walery Bezpalow. Wiedzieli co znaczy zanurkowanie w silnie radioaktywnej wodzie. Ich samobójcza mija uchroniła Europę przed niewyobrażalnymi konsekwencjami.
W Czarnobylu żyje blisko 1000 bezpańskich psów

W Czarnobylu żyje blisko 1000 bezpańskich psów

Ciekawostki
Blisko tysiąc bezpańskich psów mieszka na terenie wokół byłej elektrowni w Czarnobylu. Gdy w 1986 roku doszło tam do wybuchu, mieszkańcy mieli się natychmiast ewakuować. Nie wolno im było zabierać ze sobą zwierząt. W ten sposób psy zostały na skażonym terenie. Sukcesywnie je odstrzeliwano, ale zwierzęta przetrwały. Porzucone czworonogi nie mają odpowiedniego schronienia. Są narażone na kontakty z dzikimi zwierzętami. Większość z nich nie dożywa 6 lat. W strefie pracuje około 2000 osób. Część z nich pomaga psom, dokarmia je. Sprawą zainteresowała się również amerykańska fundacja, dzięki której zwierzęta mają opiekę weterynaryjną.
Pożar w Czarnobylu. Płoną tereny wokół elektrowni atomowej

Pożar w Czarnobylu. Płoną tereny wokół elektrowni atomowej

Wiadomości
Płonie 25 hektarów lasów w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.
30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu - archiwalne zdjęcia

30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu - archiwalne zdjęcia

Technologia
Mija 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. 26 kwietnia 1986 r. w wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu. Eksplozja wywołała pożar oraz emisję substancji promieniotwórczych. Radioaktywna chmura obiegła całą Europę. Wypadek był jednym z największych w historii energetyki jądrowej. Na miejscu zginęło 31 osób, a tysiące zmagały się z chorobami popromiennymi. Skażeniu promieniotwórczemu uległo ok. 146 tys. km kw., zaś ewakuowano ponad 350 tys. osób.
30 lat od katastrofy w Czarnobylu

30 lat od katastrofy w Czarnobylu

Świat
30 lat temu doszło do wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku katastrofy z terenów skażonych wysiedlono dziesiątki tysięcy osób. Jako pierwszych ewakuowano mieszkańców miasta Prypeć znajdującego się tuż przy czarnobylskiej elektrowni.
Atom w Polsce i na świecie

Atom w Polsce i na świecie

Polska
W lutym 2015 r. w 30 krajach działało 438 reaktorów jądrowych. Najwięcej w USA, Francji oraz Japonii. 40 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Unii Europejskiej pochodzi z elektrowni jądrowych. Najwięcej nowych reaktorów budują Chiny, Rosja oraz Indie. Większość europejskich elektrowni ma więcej niż 30 lat. Koszt ich utrzymania jest coraz większy. Do 2013 r. wydatki wzrosną od 152 do 207 mld euro. Minister Energii potwierdził budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Do 2017 r. ma zostać wybrana lokalizacja. Rozważane są trzy miejscowości - Żarnowiec, Lubiatowo-Kopalino lub Choczewo.
#dziejesienazywo: Weszli do wnętrza reaktora w Czarnobylu - co zobaczyli?

#dziejesienazywo: Weszli do wnętrza reaktora w Czarnobylu - co zobaczyli?

Styl życia
Członkowie grupy Urbex History zajmują się eksploracją opuszczonych miejsc i przestrzeni. Wszystkie swoje wyprawy dokumentują na nagraniach, które umieszczają na YouTube. Jednym z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych miejsc było odwiedzenie Czarnobyla. W #dziejesienazywo opowiedzieli o tym, jak udało im się wejść do reaktora.
#dziejesienazywo: Czym zajmuje się grupa Urbex History?

#dziejesienazywo: Czym zajmuje się grupa Urbex History?

Styl życia
Stara gazownia na Woli, groby masonów pełne kości na Służewcu czy Czarnobyl. To tylko niektóre z miejsc, które odwiedzili członkowie grupy Urbex History. Grupę tworzy czterech chłopaków. Choć chodzili do tej samej szkoły średniej, dopiero po jej ukończeniu trafili na siebie. Od dwóch lat zajmują się eksploracją opuszczonych miejsc i przestrzeni. Wszystkie swoje wyprawy dokumentują to na nagraniach, które umieszczają na YouTube. W #dziejsienazywo Konrad Niedziułka i Łukasz Dąbrowski zdradzili od czego zaczęła się ich przygoda z ekstremalnym zwiedzaniem. "Wszystko zaczęło się od pasji zwiedzania miejsc, których ludzie nie wiedzą. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy możliwy jest wyjazd do Czarnobyla. Stwierdziliśmy, że fajnie by było nakręcić film, by rzetelnie pokazać jak faktycznie wyglądają tamte rejony" - mówią członkowie grupy.
poprzednie1 2 następne