Wyniki wyszukiwania dla:

czarna dziura

Liczba wyników: 113

Kawa nie pomoże na kaca. Powszechny mit obalony

Kawa nie pomoże na kaca. Powszechny mit obalony

Zdrowie
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Okazuje się pita z głową, ma wiele pozytywnych właściwości. 2 filiżanki dziennie wspomagają nasz układ krążenia oraz działają przeciwnowotworowo. Mała czarna pomaga również spalać tłuszcz oraz jest źródłem ważnych antyoksydantów. Zobacz film.
Dziura w ziemi. Eksperci: powstała w ekspresowym tempie

Dziura w ziemi. Eksperci: powstała w ekspresowym tempie

Ciekawostki
Na wzgórzu Bronkham, w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii, zaobserwowano otwór w ziemi. Było to w lutym i wtedy dziura miała zaledwie wielkość talerza. Dziś ma 30 metrów szerokości. Według przewidywań ekspertów, będzie głęboka nawet na 15 m. Dziura ta, zdaniem ekspertów, powiększyła się w rekordowym tempie. Początki jej powstawania sięgają epoki lodowcowej. Powstała zupełnie naturalnie, kiedy woda wypłukała skały. Leje krasowe tak mają, że tworzą się w miejscach, gdzie dominują wapienie lub inne skały ulegające rozpuszczeniu. Otwór został odgrodzony i przebadany przez geologów. Eksperci twierdzą, że dziura nie powinna się już powiększyć.
Gwiazda zaskoczyła wszystkich. Zobacz nagranie z czerwonego dywanu

Gwiazda zaskoczyła wszystkich. Zobacz nagranie z czerwonego dywanu

Plotki
Lady Gaga wie jak przyciągnąć uwagę. Tym razem, podczas krótkiego spaceru po czerwonym dywanie na Gali Met w Nowym Jorku, piosenkarce udało się zdjąć prawie całą swoją kreację. Z początku Gaga miała na sobie bufiasty, różowy płaszcz. Szybko okazało się, że pod spodem znajduje się czarna, wieczorowa suknia z odkrytymi ramionami. Wbrew pozorom nie była to ostatnia warstwa. Pod czarną była kolejna, różowa suknia, a pod różową suknią bielizna i siatkowe rajstopy. Wszystkie elementy garderoby zaprojektował Amerykanin Brandon Maxwell.
Danuta Stenka zmasakrowała kreację Macieja Zienia?!

Danuta Stenka zmasakrowała kreację Macieja Zienia?! "Oddałam ją w zdecydowanie smutniejszej wersji"

Gwiazdy
Danuta Stenka znana jest ze swojej wrodzonej elegancji i dobrego gustu. Jak się jednak okazuje, nawet jej przypada czasem w udziale modowa wpadka. W rozmowie z serwisem Przeambitni.pl gwiazda wspomniała pierwszą sukienkę, którą uszył dla niej Maciej Zień. Piękna "mała czarna" miała posłużyć aktorce podczas gali Viva Najpiękniejsi. Stenka zamierzała zaśpiewać podczas wydarzenia z Piotrem Adamczykiem, po czym planowała udać się do domu. Szyki pokrzyżowała jej impreza, która wywiązała się na parkiecie po zakończeniu gali. Niestety, designerska kiecka nie najlepiej ją przeżyła. Ta sukienka była trochę smutna. Oddałam ją Mackowi w zdecydowanie smutniejszej wersji niż ją przyjęłam - podsumowała artystka. Jesteście ciekawi do jakiego stanu pani Danuta doprowadziła kreację Zienia?
Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Nauka
Znajduje się prawie 8 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. Niezwykła czarna dziura przyciągnęła uwagę astronomów z powodu swojej chwiejnej struktury.
Siła musiała być ogromna. Szczątki mężczyzny zdradziły ponurą historię

Siła musiała być ogromna. Szczątki mężczyzny zdradziły ponurą historię

Ciekawostki
Na rajskiej, greckiej wyspie Tasos, 2000 lat temu, mieszkał mężczyzna, który zmarł na atak serca chwilę po tym jak przebito jego klatkę piersiową włócznią. Jego szczątki odkryto na wyspie w 2002 r. razem z 56 innymi, ale dopiero teraz ogłoszono jak zmarł. W mostku mężczyzny znajduje się idealnie okrągła dziura – ślad po włóczni, którą go zabito. Włócznia została wbita w jego mostek z ogromną siłą. Mężczyzna musiał być wtedy unieruchomiony. Zdaniem naukowców, mężczyzna był muskularnej budowy ciała, miał około 170 cm wzrostu i jakieś 50 lat. Najprawdopodobniej był więźniem skazanym na śmierć. Został pochowany trumnie z wapienia. Naukowcy podejrzewają, że był w niewoli, bo ślady na jego zębach wskazują na pogorszenie diety przed śmiercią.
Sfotografowali czarną dziurę. Zobaczyli coś jeszcze

Sfotografowali czarną dziurę. Zobaczyli coś jeszcze

Nauka
W wykonaniu pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury pomógł teleskop kosmiczny Chandra, obserwujący niebo w zakresie promieniowania X. Czarną dziurę w centrum galaktyki Panny A obserwowano również za jego pomocą. Chandra dostarczyła naukowcom danych porównawczych, a przy okazji sfotografowała pewien fenomen towarzyszący czarnym dziurom: dżet. To strumień cząstek elementarnych, poruszających się z ogromną prędkością, zbliżoną do prędkości światła. Ma on długość ponad 1000 lat świetlnych. Mechanizm ich powstawania nie jest jeszcze dobrze poznany. Tworzy się w dysku rozgrzanego gazu, jaki krąży wokół czarnej dziury.
Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Technologia
Od dwóch lat naukowcy przetwarzają dane zebrane z zespołu teleskopów nazwanego Teleskopem Horyzontu Zdarzeń. Dziś poznaliśmy efekt ich pracy - pierwsze w historii zdjęcie, które przedstawia czarną dziurę.
Pokazali pierwsze zdjęcie czarnej dzury.

Pokazali pierwsze zdjęcie czarnej dzury. "Zobaczyliśmy niewidzialne"

Wiadomości
Ma 40 mln km średnicy, jest 3 mln razy większa od Ziemi i została nazwana przez naukowców "potworem". Mowa o czarnej dziurze, która znajduje się 55 mln lat świetlnych od Ziemi w centrum galaktyki M87. - Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wam dzisiaj donieść, że ujrzeliśmy coś, co sądziliśmy, że jest nie do zobaczenia. Zobaczyliśmy i zrobiliśmy zdjęcie czarnej dziury - mówił na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Sheperd Doeleman z Black Hole Initiative. Zdjęcie wykonał Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT), który jest właściwie połączeniem 8 radioteleskopów znajdujących się na całym świecie. To oczywiście pierwsza fotografia, jaką zrobiono czarnej dziurze i jak dotąd najsilniejszy dowód ich istnienia. W projekt było zaangażowanych 200 naukowców z 40 krajów. Doeleman, który jest szefem projektu stwierdził wprost: to przełom. Czarna dziura to obszar, który wszystko, łącznie ze światłem, pochłania i którego nic nie może opuścić. Jest obiektem zainteresowania naukowców od XVIII wieku.
Niezwykłe zdjęcie z teleskopu Hubble'a. Ma 25 lat i wciąż fascynuje

Niezwykłe zdjęcie z teleskopu Hubble'a. Ma 25 lat i wciąż fascynuje

Ciekawostki
Ponad 25 lat temu wykonał je teleskop Hubble'a. Tajemniczy kształt do dziś budzi fascynację internautów. Widać na nim środek galaktyki Wir, zwanej też M51, oddalonej od Ziemi o 25,7 mln lat świetlnych. Galaktyka jest tak ustawiona względem Ziemi, że możemy swobodnie obserwować jej jądro. Przypominający X kształt na zdjęciu to najbliższe otoczenie znajdującej się z centrum Wiru masywnej czarnej dziury. Dwie chmury kosmicznego kurzu przysłoniły jasne jądro, tworząc iksa. W jego środku znajduje się czarna dziura. Każda z chmur pyłu kosmicznego ma wielkość około 100 mln lat świetlnych szerokości. Są one niemal prostopadłe do płaszczyzny galaktyki.
Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Ciekawostki
Trzyma w ryzach galaktyki, nie odbija światła i nie emituje promieniowania. Mowa o ciemnej materii, która jest zagadką od dekad. Nie sposób jej zobaczyć, nie wiadomo z czego się składa, wiemy że istnieje tylko dzięki jej oddziaływaniom. Była obiektem rozważań słynnego fizyka Stephena Hawkinga. Niedawne badania obalają jednak część jego hipotez. Jego zdaniem ciemna materia składała się głównie z, hipotetycznych jak na razie, pierwotnych czarnych dziur. W przeciwieństwie do "zwykłych", które powstały na skutek zapadania się gwiazd, pierwotne czarne dziury miałyby zrodzić się z gęstej materii, tuż po wielkim wybuchu. Mógłby więc mieć nieduże rozmiary, nawet rzędu 0,1 mm. Dzięki obserwacji galaktyki Andromedy z teleskopu Subaru wiemy już, że nie są one jednak składnikiem ciemnej materii. Naukowcy prowadzący obserwacje szukali ich śladów dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Siła grawitacji nawet niewielkich w kosmicznej skali obiektów, jak nasze Słońce, zakrzywia promienie światła. Zakładając prawdziwość hipotezy Hawkinga, badacze spodziewali się dostrzec ok. 1000 zjawisk mikrosoczewkowania, jakie mogłyby spowodować pierwotne czarne dziury o rozmiarze 0,1 mm i masie mniejszej niż Księżyc. Dostrzegli tylko jedno. Pierwotne czarne dziury mogą stanowić więc jedynie 0,1 proc. ciemnej materii.
Czerwona soczewica. Dlaczego warto ją jeść

Czerwona soczewica. Dlaczego warto ją jeść

Zdrowie
Występuje w różnych kolorach. Może być brązowa, zielona, czarna, żółta czy czerwona. Soczewica ma wiele cennych wartości odżywczych. Oto, co daje nam jej czerwona odmiana. Jest źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera witaminy z grupy B. Do tego ma błonnik i wiele minerałów - magnes, potas, żelazo, cynk. Soczewica pomaga w leczeniu anemii. Działa na wzrost krwinek czerwonych. Jest też naturalnym lekiem na nadciśnienie. Obniża poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko udaru. Ze względu na niski indeks glikemiczny, mogą po nią sięgać osoby z cukrzycą lub odchudzające się. Czerwona soczewica nie wymaga wcześniejszego namaczania. Wrzucamy ją do wrzątku i gotujemy ok. 15 min. Łatwo się gotuje, jest idealna do zup, past, gulaszów, wegańskich burgerów czy jako dodatek do sałatek.
Tajemnicza

Tajemnicza "dziura na niebie"

Ciekawostki
Na ten niezwykły widok mogli natrafić mieszkańcy Al-Ajn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Astronom i meteorolog Ebrahim Al Jarwan zamieścił krótkie wideo z „dziurą”, podkreślając, że to rzadkie zjawisko. Internauci z zaciekawieniem komentowali wideo. "To tak, jakby Bóg wrzucił kamień do jeziora" – zastanawiali się. Z powodu rzadkości i dziwnego wyglądu niektórzy uważają, że to efekt działania UFO.
Czarna Chodakowska podjeżdża Porsche Cayenne na obiad z mężem

Czarna Chodakowska podjeżdża Porsche Cayenne na obiad z mężem

Gwiazdy
Ewa Chodakowska jest idealnym przykładem na to, że jeżeli się bardzo chce i ma się na siebie pomysł, w krótkim czasie da się uzbierać dużą sumę pieniędzy. "Trenerka wszystkich Polek" od sześciu lat umiejętnie pomnaża swój majątek, prężnie prowadząc swoją firmę. To dzięki temu w tym roku udało jej się awansować aż o 14 miejsc na liście najbogatszych Polaków. Dziś Ewa może sobie pozwolić nie tylko na egzotyczne wakacje, drogie auta i apartament w Atenach, a także poszczycić się mianem pełnoprawnej celebrytki, która korzysta z przywilejów i chadza do ulubionych knajp warszawskich celebrytów. Zobaczcie Chodakowską z mężem podążających na obiad tam, gdzie jadają największe gwiazdy.
Echo czarnej dziury

Echo czarnej dziury

Nauka
Odkryta niedawno czarna dziura J1820 została dokładnie przebadana przez NASA za pomocą instrumentu NICER, umieszczonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rezultaty są naprawdę niezwykłe. Czarna dziura, której masa jest 10 razy większa od masy Słońca, pożera znajdującą się nieopodal gwiazdę. Pochodząca z gwiazdy materia, zanim wpadnie do środka, krąży wokół czarnej dziury tworząc dysk akrecyjny. Siły magnetyczne i grawitacja ściskają gaz, rozgrzewając go do temperatury rzędu milionów stopni Celsjusza. Nad dyskiem tworzy się jeszcze gorętsza korona, która podobnie jak dysk emituje promieniowanie X. Część odbija się od dysku akrecyjnego. Badając to swego rodzaju echo, naukowcy mogą dowiedzieć się jakim zmianom ulega korona, w miarę jak do dziury wpada gaz z pobliskiej gwiazdy. Okazuje się, że w trakcie kilkutygodniowej obserwacji zmniejszyła się aż dziesięciokrotnie. Świadczy to o tym, że czarne dziury o masie zbliżonej do gwiazd, zachowują się podobnie jak te supermasywne. Jedna takich ogromnych czarnych dziur znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Ogromny rozmiar i powolna ewolucja ogromnych dziur sprawia, że trudno zaobserwować zachodzące w nich zmiany. Lżejsze czarne dziury zmieniają się znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku tygodni. 

"Czarna lista" Wałęsy. Borys Budka idzie o krok dalej

Polska
Lech Wałęsa zaproponował listę 10 osób, które powinny być rozliczone za największe szkody wyrządzone Polsce. Wskazał m.in. Jarosława Kaczyńskiego. Co na to Borys Budka? W programie "Tłit" rozszerzył listę. - Od wszystkich, którzy łamali regulamin Sejmu: Kuchcińskiego, Piotrowicza, Terleckiego, skończywszy na Kurskim i całej machinie propagandy telewizji - powiedział. - Tak jak jest lista 100 najbogatszych Polaków, tak powinna być lista 100 polityków PiS-u, którzy wielokrotnie naruszyli prawo. Spokojnie jestem w stanie ją wypełnić - przekonywał polityk PO.

"Birds of Prey" - pierwszy zwiastun

Zwiastun
Margot Robbie powraca do roli Harley Quinn w filmie "Birds of Prey". Dziewczyna Jokera pojawi się w towarzystwie takich postaci jak Czarny Kanarek, Czarna Maska czy Victor Zsasz. "Do zobaczenia wkrótce" - głosi zapowiedź na zwiastunie, choć premiera jest zaplanowana na luty 2020 r.
Wędrująca czarna dziura

Wędrująca czarna dziura

Nauka
Jest wielkości Jowisza i wędruje Drogą Mleczną. Czarne dziury są trudne do zlokalizowania, jednak Japończycy mają dowody na istnienie nowego obiektu średniej wielkości. Jego odległość od centrum Drogi Mlecznej to ok. 26 tysięcy lat świetlnych. Astronomowie zauważyli dwie poruszające się spiralnie chmury gazu. Po tej obserwacji są niemal pewni, że w ich centrum musi znajdować się czarna dziura, której masa może być 30 tysięcy razy większa od masy Słońca. Odkrycie jest szczególnie ważne, ponieważ oznacza, że naukowcy natknęli się na czarną dziurę o średniej masie. Do tej pory obiekty pośrednie były niezwykle trudne do zlokalizowania.
Czartoryska w zaawansowanej ciąży chałturzy na ściance

Czartoryska w zaawansowanej ciąży chałturzy na ściance

Gwiazdy
  Media pod koniec listopada ogłosiły trzecią ciążę Anny Czartoryskiej. Celebrytko-arystokratka już niebawem razem z Michałem Niemczyckim powita na świecie drugiego synka. Choć jeszcze przed ślubem aktorka miała wielkie ambicje i plany zawodowe, zmiana stanu cywilnego nieco zmieniła jej priorytety. Ania zajęła się rodzeniem dzieci. Obecnie aktorskie aspiracje Czartoryska spełnia jedynie na ściance. Kilka dni temu pojawiła się na oficjalnej premierze Underdoga. Czarna sukienka z falbanką podkreślała ciążowe krągłości celebrytki.
Narodziny kosmicznego giganta

Narodziny kosmicznego giganta

Nauka
Astronomowie zarejestrowali moment, podczas którego narodziła się czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Potężne teleskopy zauważyły to niecodzienne zjawisko latem 2018 roku. Był o 100 razy jaśniejsze niż supernowa. Błysk nastąpił w konstelacji Herkulesa. Z nowonarodzonego obiektu cząstki wylatywały z prędkością jednej dziesiątej prędkości światła. Zdaniem badaczy, wszystko wydarzyło się 200 mln lat świetlnych od Ziemi. Tajemniczy obiekt oznaczony "AT2018cow". Szybko zaczęto nazywać potocznie "krową". Badacze są zachwyceni nowymi danymi. Zaznaczają, że nigdy wcześniej nie widzieli czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej zaraz po urodzeniu. W ciągu 16 dni obiekt wyemitował większość swojej mocy.
Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Ciekawostki
Za ponad 2 mld lat, czyli stosunkowo szybko w skali wszechświata, może dojść do kosmicznej katastrofy. Otóż pobliska galaktyka zbliża się do nas i może posłać Układ Słoneczny w głąb kosmosu. Zderzenie galaktyk może również spowodować, że czarna dziura w centrum naszej galaktyki się uaktywni i powiększy się nawet 10 razy, wysyłając w kosmos strumienie promieniowania. Odkrycia dokonano przypadkiem, kiedy naukowcy przeprowadzali symulacje komputerowe dotyczące Wielkiego Obłoku Magellana. Wtedy okazało się, że galaktyka ta jest na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną. Według ekspertów, pojedyncze planety i gwiazdy raczej się nie zderzą, ale przybycie galaktyki ważącej 250 mld słońc, zasieje spustoszenie. Według Carlosa Frenka, dyr. Instytutu Kosmologii Obliczeniowej w Durham nie ma szans, by nasi ewentualni potomkowie mogli przetrwać to zderzenie.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne