Wyniki wyszukiwania dla:

czarna dziura

Liczba wyników: 9

Narodziny kosmicznego giganta

Narodziny kosmicznego giganta

Wiadomości
Astronomowie zarejestrowali moment, podczas którego narodziła się czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Potężne teleskopy zauważyły to niecodzienne zjawisko latem 2018 roku. Był o 100 razy jaśniejsze niż supernowa. Błysk nastąpił w konstelacji Herkulesa. Z nowonarodzonego obiektu cząstki wylatywały z prędkością jednej dziesiątej prędkości światła. Zdaniem badaczy, wszystko wydarzyło się 200 mln lat świetlnych od Ziemi. Tajemniczy obiekt oznaczony "AT2018cow". Szybko zaczęto nazywać potocznie "krową". Badacze są zachwyceni nowymi danymi. Zaznaczają, że nigdy wcześniej nie widzieli czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej zaraz po urodzeniu. W ciągu 16 dni obiekt wyemitował większość swojej mocy.
Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Ciekawostki
Za ponad 2 mld lat, czyli stosunkowo szybko w skali wszechświata, może dojść do kosmicznej katastrofy. Otóż pobliska galaktyka zbliża się do nas i może posłać Układ Słoneczny w głąb kosmosu. Zderzenie galaktyk może również spowodować, że czarna dziura w centrum naszej galaktyki się uaktywni i powiększy się nawet 10 razy, wysyłając w kosmos strumienie promieniowania. Odkrycia dokonano przypadkiem, kiedy naukowcy przeprowadzali symulacje komputerowe dotyczące Wielkiego Obłoku Magellana. Wtedy okazało się, że galaktyka ta jest na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną. Według ekspertów, pojedyncze planety i gwiazdy raczej się nie zderzą, ale przybycie galaktyki ważącej 250 mld słońc, zasieje spustoszenie. Według Carlosa Frenka, dyr. Instytutu Kosmologii Obliczeniowej w Durham nie ma szans, by nasi ewentualni potomkowie mogli przetrwać to zderzenie.
Czarne dziury jak fontanny

Czarne dziury jak fontanny

Wiadomości
Taki wniosek płynie z ostatnich badań japońskich astronomów i przeprowadzonych przez nich symulacji. Obserwowali oni czarną dziurę w centrum galaktyki Cyrkla, oddalonej 14 mln lat świetlnych od Ziemi. Jak przebiega proces tworzenia się kosmicznej fontanny wokół czarnej dziury? Ma on trzy etapy.
Uchwycili na zdjęciu spektakularne zjawisko w kosmosie. Nas czeka to samo

Uchwycili na zdjęciu spektakularne zjawisko w kosmosie. Nas czeka to samo

Ciekawostki
Naukowcom z obserwatorium na Mauna Kea, na Hawajach, udało się uchwycić na zdjęciu niezwykły moment. To dwie galaktyki przyciągające się wzajemnie siłą grawitacji, niedługo przed zderzeniem. W centrum każdej z nich znajduje się ogromna czarna dziura. Gdy połączą się ze sobą, uwolnią wielkie ilości energii. Połączone utworzą jeszcze większą czarną dziurę. Według naukowców większość supermasywnych czarnych dziur powstało właśnie na skutek zderzenia galaktyk. Nasz galaktyka, Droga Mleczna, również znajduje się na kolizyjnym kursie z galaktyką Andromedy. Zderzenie nastąpi za ok. 8 miliardów lat. Naukowcy twierdzą, że Układ Słoneczny ma szansę przetrwać takie wydarzenie. Jeśli na Ziemi będą wtedy jeszcze żyli ludzie, zobaczą oni zupełnie inne niebo od tego, jakie obserwujemy dzisiaj.
W naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura. Najlepszy jak dotąd dowód

W naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura. Najlepszy jak dotąd dowód

Ciekawostki
Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego przedstawili nowe dowody na to, że w centrum naszej galaktyki czai się czarna dziura o masie sięgającej milionów mas Słońca. Naukowcy badali masywny obiekt - Sagitarius A* - za pomocą należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu. Wykryli rozbłyski promieniowania podczerwonego pochodzące z kłębów gazu wirującego z szybkością 30 proc. prędkości światła, tuż przed horyzontem zdarzeń czarnej dziury. Horyzont zdarzeń to najbliższa odległość do czarnej dziury, gdzie obiekty nie zostają bezpowrotnie wessane do środka . To pierwsze i najdokładniejsze jak dotąd obserwacje materii orbitującej tak blisko czarnej dziury.
Tak wygląda kolizja czarnych dziur. Niesamowita symulacja NASA

Tak wygląda kolizja czarnych dziur. Niesamowita symulacja NASA

Wiadomości
Naukowcy stworzyli niesamowitą animację, która pokazuje moment zbliżenia się do siebie dwóch supermasywnych czarnych dziur. To niesamowite zjawisko nigdy jeszcze nie zostało zaobserwowane. Symulacja może pomóc astronomom poznać te tajemnicze interakcje.
Sygnał z kosmosu

Sygnał z kosmosu

Wiadomości
Tajemniczy sygnał radiowy został przechwycony przez supernowoczesny teleskop CHIME w Kanadzie. Pochodzi on z nieznanego źródła, trwał tylko kilka milisekund. Badacze mówią, że to pierwszy sygnał radiowy zarejestrowany e kosmosie w częstotliwości poniżej 700 MHz. W rezultacie to, co wyprodukowało sygnał, nazwany już teraz "FRB 180725A" musi być bardzo potężne. Badacze nie wykluczają, że jego źródłem może być eksplodująca czarna dziura lub nawet cywilizacja pozaziemska.
Astronomowie po raz pierwszy w historii śledzili jak czarna dziura pożera gwiazdę

Astronomowie po raz pierwszy w historii śledzili jak czarna dziura pożera gwiazdę

Wiadomości
Po raz pierwszy w historii naukowcy byli w stanie śledzić czarną dziurę rozrywającą gwiazdę, a następnie wyrzucającą materię w formie strumienia (dżetu) w przestrzeń kosmiczną. Astronomowie, za pomocą radioteleskopów i teleskopów obserwujących w podczerwieni, bezpośrednio obserwowali powstawanie i rozszerzanie się szybko poruszającego się strumienia. To spektakularne zdarzenie miało miejsce ok. 150 mln lat świetlnych od Ziemi. W jednej z tamtejszych galaktyk czarna dziura o masie 20 mln mas Słońca rozerwała gwiazdę 2x większą od naszej gwiazdy. Strumienie "wypluwane" przez czarne dziury zaobserwowano już po raz pierwszy już 13 lat temu. Jednak jak tłumaczy Miguel Perez-Torres, który kierował zespołem naukowców, "nigdy wcześniej nie byliśmy bezpośrednimi świadkami uformowania się i ewolucji dżetu przy podobnych wydarzeniach".
Żarłoczne czarne dziury

Żarłoczne czarne dziury

Wiadomości
To jedno z najgwałtowniejszych zdarzeń w przestrzeni kosmicznej. Gdy gwiazda zbliży się za bardzo do czarnej dziury jej los jest przesądzony. Zostaje rozerwana przez ogromną siłę grawitacji, jaką wytwarza czarna dziura. Wokół czarnej dziury tworzy się dysk z gwiezdnych gazów, z centrum wydobywa się struga materii – dżet. Potrafią to dostrzec teleskopy. Zjawisku towarzysze emisja nie tylko promieni X i gamma, ale też UV i światła widzialnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali model, który pomoże badać te niezwykłe wydarzenia.