Wyniki wyszukiwania dla:

chrześcijaństwo

Liczba wyników: 14

Przez lata leżał w zapomnieniu. Właśnie zdradzili tekst chrześcijańskiego listu sprzed wieków

Przez lata leżał w zapomnieniu. Właśnie zdradzili tekst chrześcijańskiego listu sprzed wieków

Ciekawostki
Naukowcy z uniwersytetu w Bazylei przeanalizowali najstarszy (spoza Biblii) list chrześcijanina. Wiadomość napisana na papirusie jest datowana na 230 rok i pochodzi z Egiptu rządzonego przez Rzymian. Korespondencję, która w archiwach Uniwersytetu w Bazylei spoczywała od 1900 r., odnaleziono przypadkiem. Poddano ją badaniom i dopiero teraz ujawniono jej treść. Napisany po starogrecku list wysłał do swojego brata Paulusa Arrianus. Pisał w nim o polityce, sporcie i sosie rybnym. Tekst kończy się pozdrowieniem: Modlę się, abyś dobrze się trzymał, w Panu. Treść listu, a dokładnie jego zakończenie, jest więc dowodem na to, że nie wszystkich chrześcijan w Imperium Rzymskim dotykały prześladowania. Niektórzy mogli swobodnie wymieniać korespondencję zdradzającą ich wyznanie.
Wielkie odkrycie grobowca

Wielkie odkrycie grobowca

Nauka
W hrabstwie Essex we wschodniej Anglii okryto grobowiec Seaxa - brata króla anglosaskiego Saeberta. Rządził Królestwem Essex w latach 604−616/617. Jako pierwszy władca przyjął tam chrześcijaństwo. Odkrycie grobowca okrzyknięto jednym z najważniejszych znalezisk archeologicznych w Anglii. Według ekspertów to „brytyjski odpowiednik grobowca Tutanchamona”.  
Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Nauka
Od tysiącleci trwają poszukiwania biblijnej Arki Przymierza. Według zapisów, została ona zbudowana przez Izraelitów zgodnie z instrukcjami samego Boga. Była rodzajem broni, która zadawała klęskę wrogom Izraela. Arka Przymierza opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego. Jej historia była bardzo burzliwa. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk Tradycja biblijna mówi, że Arka została ostatecznie sprowadzona z Kirjathjearim do Jerozolimy, ale zniknęła, gdy miasto zniszczyli Babilończycy w IV w.p.n.e. Teraz archeolodzy twierdzą, że znaleźli pozostałości miasta Kirjathjearim. Współczesne miasto Kirjat Je’arim ma być tym samym miejscem. Prof. Israel Finkelstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który prowadzi wykopaliska przekonuje, że istnieje kilka czynników przekonujących, że to miejsce biblijnej legendy, gdzie przez 20 lat przechowywano Arkę.
Krzyże w urzędach.

Krzyże w urzędach. "Traktuje się je jak miecze i młotki"

Polityka
Premier Bawarii zarządził wywieszenie krzyży we wszystkich urzędach. Ten pomysł skrytykował kardynał Reinhard Marx. - To przykład tego, jak chrześcijaństwo może pokonać pokusę robienia z krzyża miecza - ocenił Jacek Żakowski w programie WP "Moja strona. Bitwa redaktorów". Jego zdaniem krzyż to coś więcej niż symbol tożsamości narodowej. - Jak patrzymy na wszystkich polskich świętoszków, którzy wieszają krzyże byle gdzie, chowają ohydne grzechy, warto posłuchać kard. Marxa. Jeśli ktoś wierzy w krzyż, powinien się mu podporządkować, a nie używać go jak młotka - tłumaczył publicysta.
Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Ciekawostki
Sekretny kościół, w którym modlili się pierwsi chrześcijanie, odkryli w Syrii naukowcy. Niesamowitego znaleziska dokonano w mieście Manbidż. Miasto przez ponad dwa lata było pod kontrolą ISIS. Dżihadyści na szczęście nie wiedzieli, że pod miastem znajdują się ruiny. W miejscu, którego używali jako śmietnika, znajdował się kościół z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Syria w pierwszych wiekach naszej ery była prowincją rzymską, a chrześcijaństwo było tam nielegalne do 313 r. n.e. Kościół mógł być miejscem sekretnych spotkań pierwszych chrześcijan. Jedynym, gdzie mogli modlić się bez lęku. Składa się m.in. z ciągu wąskich tunli. Wiele z nich mogło być drogą ucieczki w razie odkrycia świątyni. Częścią kompleksu jest również krypta, w której ciągle znajdują się ludzkie szczątki. Wiele cennych artefaktów znalezionych w Manbidż leży na ulicy. Nie funkcjonuje muzeum, które mogłoby je przyjąć.
Bp Pieronek: nasze chrześcijaństwo to wydmuszka, błąd jest w nas

Bp Pieronek: nasze chrześcijaństwo to wydmuszka, błąd jest w nas

Polska
Gościem spotkania z Markiem Kacprzakiem w programie „Tłit” Wirtualnej Polski był biskup Tadeusz Pieronek. Prowadzący program przytoczył słowa, papieża Franciszka, w których stwierdzić miał, że "piekła nie ma”. Biskup odpowiada: – On wcale tak nie powiedział – zaznacza. – Chodziło o to, że piekło może być rodzajem odrzucenia od obcowania z Bogiem. To tak jakby człowieka skazać na samotność na wieki – tłumaczy Pieronek.
Niezwykłe odkrycie w Ziemi Świętej

Niezwykłe odkrycie w Ziemi Świętej

Nauka
Archeolodzy w Jerozolimie odkryli sadzawkę i fontannę z czasów bizantyjskich, która mogła być miejscem jednego z pierwszych chrztów chrześcijańskich. Zdaniem naukowców, basen mógł służyć jako miejsce kluczowej historii opisanej w Nowym Testamencie, gdzie św. Filip ochrzcił i nawrócił człowieka z Etiopii na chrześcijaństwo. Archeolodzy odkryli i odkopali teren w latach 2012-2016, ale został pokazany publicznie dopiero w tym tygodniu.
Poznaj piękno Armenii

Poznaj piękno Armenii

Podróże
Armenia to jedno z najstarszych, nadal istniejących państw świata, i jednocześnie pierwszy kraj, który przyjął chrześcijaństwo jako oficjalną religię. Wśród malowniczych gór i wąwozów bardzo łatwo więc dojrzeć zabytkowe kościoły i klasztory.
Festiwal Filmów Chrzescijańskich Arka 2016

Festiwal Filmów Chrzescijańskich Arka 2016

Zwiastun
ARKA 2016 to festiwal filmowy dedykowany promocji światowej kinematografii o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych. ARKA 2016 zagości w 8 miastach w Polsce: Warszawie,Siedlcach, Rzeszowie, Poznaniu, Katowicach, Nowym Sączu, Lublinie w dniach 8-11 grudnia, oraz Krakowie w dniach 7-10 grudnia.
Ekspert przebadał Włócznię Przeznaczenia [Niewyjaśnione historie]

Ekspert przebadał Włócznię Przeznaczenia [Niewyjaśnione historie]

Technologia
Włócznia Przeznaczenia to jedna z najcenniejszych relikwii chrześcijańskich. Narzędzie postanowiono zbadać jeszcze raz i sprawdzić, czy faktycznie pochodzi z czasów ukrzyżowania Chrystusa. Przeprowadzono serię testów, które zazwyczaj wykorzystuje się w kryminalistyce. Ekspert dokonał analizy rentgenofluorescencyjnej, mikroskopowej i porównawczej. Wynika z tego, że złota osłona włóczni pochodzi dopiero z XIV wieku naszej ery. Rdzeń szacowany jest na VII lub VIII wiek. Wszystko wskazuje na to, że broń nie została użyta przeciwko Jezusowi. Co jeszcze odkrył specjalista?
Historica: Rekonkwista - najdłuższa wojna w historii trwała 770 lat

Historica: Rekonkwista - najdłuższa wojna w historii trwała 770 lat

Świat
Chrześcijańsko-islamski konflikt o dzisiejszą Hiszpanię był najdłuższy w dziejach świata. Przez 770 lat na Półwyspie Iberyjskim nie było roku bez ważnej bitwy. Wyjaśniamy, dlaczego chrześcijanie potrzebowali niemal ośmiu wieków na odbicie terytorium, którego zajęcie zabrało muzułmanom zaledwie kilka lat.
Papież Franciszek: chrześcijanie i muzułmanie są braćmi

Papież Franciszek: chrześcijanie i muzułmanie są braćmi

Świat
Chrześcijanie i muzułmanie są braćmi. Odrzućcie nienawiść i przemoc - apelował papież Franciszek podczas wizyty w meczecie w muzułmańskiej dzielnicy Bangi - stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
Tilma z Gaudalupe [Enigma]

Tilma z Gaudalupe [Enigma]

Sensacje
Zdaniem ekspertów pochodzące z XVI w. płótno z wizerunkiem Matki Boskiej powinno rozpaść się już wiele lat temu ze względu na materiał z którego zostało wykonane. Jak więc wytłumaczyć jego długowieczność? Co tak naprawdę jest w tym dziele? (km)
Chusta z Manoppello [Enigma]

Chusta z Manoppello [Enigma]

Sensacje
Relikwie chrześcijańskie to wciąż olbrzymia tajemnica dla naukowców. Jednym z nich jest chusta z Manoppello, która może ukazywać wizerunek Chrystusa. Badacze zauważyli, że w zależności od kąta padania światła, twarz mężczyzny ulega wyraźnym zmianom. Jak to wytłumaczyć? (km)