Wyniki wyszukiwania dla:

choroba

Liczba wyników: 711

Dotyka 1 proc. mężczyzn. 63-latek takiej diagnozy się nie spodziewał

Dotyka 1 proc. mężczyzn. 63-latek takiej diagnozy się nie spodziewał

Ciekawostki
Pewien mieszkaniec Nowego Jorku zgłosił się do szpitala z bólem po upadku. 63-latkowi prześwietlono miednicę, by sprawdzić, czy nie doszło do urazu. Wtedy lekarze zauważyli coś zupełnie innego. Okazało się, że prącie mężczyzny zaczęło się zamieniać w kość. Doszło do zwapnienia tkanki wzdłuż penisa. To niezwykle rzadkie schorzenie. Do tej pory opisano mniej niż 40 przypadków skostnienia penisa. W przypadku 63-latka przyczyną tej dolegliwości było najprawdopodobniej nieleczone plastyczne stwardnienie prącia (choroba Peyroniego). Statystycznie dolegliwość dopada tylko 1 proc. mężczyzn w wieku 35-60 lat. Przyczyny choroby Peyroniego są różne - cukrzyca, zapalenie stawów lub żył, dna moczanowa, choroby weneryczne. W raporcie medycznym podano, że 63-latek odmówił leczenia.
Produkty, które obniżą ciśnienie

Produkty, które obniżą ciśnienie

Zdrowie
Produkty, które obniżą ciśnienie.Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może być tragiczna w skutkach.Żeby dbać o zdrowie serca, warto zmienić dietę, wprowadzając do nie produkty obniżające ciśnienie.Zobacz wideo.
Zabójcza bakteria w szpitalach. Zmarło już 6 osób

Zabójcza bakteria w szpitalach. Zmarło już 6 osób

Wiadomości
W Wielkiej Brytanii już 6 osób zmarło na skutek zakażenia bakterią listeriozy w szpitalu. Ostatni przypadek miał miejsce w placówce w hrabstwie West Sussex. Poprzednie ofiary bakterii zmarły w szpitalach w Manchesterze i Liverpoolu. Źródłem zakażeń były szpitalne kanapki i sałatki produkowane przez zewnętrzną firmę Good Food Chain (GFC). Wszystkie zakażone bakterią produkty usunięto już ze szpitali. Good Food Chain dostarczała posiłki do 43 szpitali w Wielkiej Brytanii. We wszystkich wykryto bakterię listeriozy. Po pierwszych informacjach o zgonach w czerwcu, firma wstrzymała produkcję. Toczy się wobec niej postępowanie upadłościowe. Listerioza to bakteryjna choroba zakaźna atakująca ludzi i zwierzęta. Najczęściej zapadają na nią kobiety w ciąży, noworodki, osoby starsze i z osłabioną odpornością. Zdrowe, dorosłe osoby chorują bardzo rzadko. Można zarazić się jedząc niepasteryzowane produkty mleczne, surowe mięso, owoce morza i niedomyte warzywa. Bakteria potrafi rozmnażać się w niskiej temperaturze, takiej, jaka panuje w chłodni.
Zajrzał do buzi 7-latka. Dentysta osłupiał

Zajrzał do buzi 7-latka. Dentysta osłupiał

Ciekawostki
Indyjscy dentyści z Chennai usunęli 7-letniemu chłopcu 500 niepotrzebnych zębów. Dziecko trafiło do szpitala z powodu opuchlizny prawej strony żuchwy. Prześwietlenie i tomografia ujawniły torbielowatą strukturę, a w niej 562 zębów różnej wielkości. Okazało się, że chłopiec cierpi na zębiak - łagodny nowotwór składający się z zawiązek zębów. Ta rzadka choroba występuje u dzieci w czasie wyrzynania się zębów stałych, które nowotwór zatrzymuje. Często na początku nie daje objawów i wykrywa się ją dopiero przy prześwietleniu. Chłopiec został skierowany na operację, zabieg trwał 1,5 godziny. Wydobyte zęby mierzyły od 0,1 do 15 mm. Każdy miał korzeń, koronę i szkliwo. Teraz chłopiec jest szczęśliwym posiadaczem 21 zębów. Jedynym efektem ubocznym jego przypadłości może być konieczność wszczepienia mu kilku implantów zębów trzonowych, gdy skończy 16 lat.
Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

Zdrowie
Nowotwór trzustki jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób. Dopóki choroba nie jest w zaawansowanym stadium, nie daje żadnych charakterystycznych objawów.Na co zwracać uwagę?Zobacz film.
Implant przeciwko HIV

Implant przeciwko HIV

Zdrowie
Zakażeniu wirusem HIV można zapobiec na kilka sposobów. Jednym z nich jest profilaktyka przedekspozycyjna. Polega ona na przyjmowaniu codziennie tabletki leków antyretrowirusowych. W przypadku ich stosowania ryzyko zakażenia spada nawet o 90 proc. Leki trzeba jednak przyjmować w regularnych odstępach i nie można opuścić dawki. Dlatego firma Merck opracowała specjalny implant, który dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę.
Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy

Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy

Zdrowie
Cukrzyca typu drugiego to groźna choroba, która przez długi czas może pozostawać niezauważona. Początkowa faza cukrzycy nie daje często żadnych objawów. Mimo to już wtedy niszczy organizm. Większość chorych dowiaduje się o swojej dolegliwości za późno. Nawet po 8 latach od zachorowania. Nieleczona cukrzyca kończy się groźnymi powikłaniami jak np. utratą wzroku, niewydolnością nerek czy amputacją nóg. Dlatego warto raz w roku badać poziom cukru we krwi i zawracać uwagę na szereg niepozornych objawów.
Borelioza. Tajemnicze pochodzenie choroby

Borelioza. Tajemnicze pochodzenie choroby

Zdrowie
Amerykański kongresman z New Jersey Chris Smith domaga się śledztwa w sprawie pochodzenia boreliozy. Jego zdaniem, ta odkleszczowa choroba to wynik amerykańskich eksperymentów z bronią biologiczną. Taką tezę postawiła w swojej nowej książce Kris Newby. Amerykańska autorka przyjrzała się w niej pracy dr Willego Burgdorfera, odkrywcy bakterii powodującej boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme. Ten szwajcarski naukowiec od 1951 r. pracował dla amerykańskiego rządu nad rozwojem broni biologicznej, do czego przyznał się w rozmowie z autorką pod koniec swojego życia.
To często bagatelizowany problem. Eksperci ostrzegają

To często bagatelizowany problem. Eksperci ostrzegają

Ciekawostki
Zdaniem polskich ekspertów, alergia na białko mleka krowiego nie jest zwykłą dolegliwością, to poważna choroba. Białko mleka krowiego jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Uczulonych na nie jest 3 proc. małych dzieci. Polscy eksperci ostrzegają, że nie należy jej bagatelizować, bo może to prowadzić do rozwoju innych schorzeń, jak atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, czy alergiczny nieżyt nosa. Bardzo ważne jest wczesne wykrywanie alergii. Jej najczęstsze objawy to egzema i wysypki skórne, biegunka, wymioty, zaparcia oraz refluks, a także dolegliwości oddechowe. Uczulone dzieci bywają nerwowe i źle sypiają. Przy łagodnej alergii pomóc może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wizyty u specjalisty wymagają ciężkie przypadki. Specjaliści ostrzegają też, aby nie stosować tzw. alternatywnych testów alergicznych, jak irydologia i badanie włosa. Nie mają one żadnej wartości diagnostycznej i na ich podstawie nie da się stwierdzić na co dziecko jest uczulone. Lekarze stosują tzw. testy punktowe sprawdzające poszczególne substancje, które mogą uczulać.
Dopada głównie latem. Trudna do wyleczenia choroba

Dopada głównie latem. Trudna do wyleczenia choroba

Zdrowie
Grzybica to choroba cywilizacyjna. cierpi na nią około 15-30 proc. dorosłych ludzi. Do zarażenia najczęściej dochodzi latem podczas wakacji. Grzybicę stóp i paznokci najłatwiej złapać w hotelu, brodziku prysznicowym, basenie, saunie.
5 sposobów na chorobę lokomocyjną

5 sposobów na chorobę lokomocyjną

Porady
Choroba lokomocyjna jest bardzo poważnym utrapieniem dla ludzi na nią cierpiących. Można sobie z nią spróbować poradzić na kilka sposobów. oto one.
Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Ciekawostki
Sprawia, że gniją im wnętrzności, odpadają odnóża i genitalia. Giną, opętane nienaturalnym popędem. Co sprawia, że cykady – nieszkodliwe owady, o charakterystycznym dźwięku – kończą swój żywot w takim cierpieniu? Odpowiedzialna jest za to infekcja grzybicza, którą badają amerykańscy naukowcy.
Bolał ją brzuch. Lekarze po operacji przecierali oczy ze zdumienia

Bolał ją brzuch. Lekarze po operacji przecierali oczy ze zdumienia

Ciekawostki
Pewna Chinka od 10 lat skarżyła się na bóle brzucha. Przez długi czas lekarze nie mogli postawić jednoznacznej diagnozy. Wszystko stało się jasne, gdy kobieta przeszła operację. Chirurdzy wydobyli z jej wnętrzności ogromnego robala. Lekarze nie mogli uwierzyć własnym oczom. Glista żyła w idealnych warunkach, niezauważona przez wiele lat. Zakażenie glistą ludzką bardzo często nie daje żadnych intensywnych objawów. Pasożyta można złapać jedząc niedomyte warzywa, które były nawożone fekaliami lub pijąc brudną wodę. Gdy człowiek zje larwę glisty, ta wydostaje się z osłonki i wędruje do płuc. Tam rośnie, a gdy osiągnie 2 mm wędruje w górę tchawicy i przez gardło dostaje się do jelit, gdzie osiąga postać dorosłą. Glistnica to najczęstsza choroba pasożytnicza na ziemi. Nosicielem glisty może być nawet ponad miliard ludzi. Dzięki wysokiemu poziomowi higieny w Europie i w Polsce, zakażenie glistą ludzką należy już do rzadkości.
Julia Wróblewska opowiada o terapii:

Julia Wróblewska opowiada o terapii: "Ta choroba jest jak wirus"

Gwiazdy
Julia Wróblewska nie wstydzi się tego, że z powodu problemów, z którymi się zmaga, zdecydowała się na psychoterapię. Aktorka podkreśla, że spotkania ze specjalistą pomagają spojrzeć na życie z innej perspektywy, uczą skutecznej walki ze stresem i radzenia sobie z presją. Wróblewska stwierdziła, że według najnowszych badań liczba samobójstw w Polsce stale wzrasta, ponieważ Polacy boją się skorzystać z pomocy specjalisty. Aktorka tłumaczy, że jedynym wyjściem z depresji czy załamania nerwowego jest odpowiednia terapia. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, przekonuje, że terapeuci są w stanie pomóc każdemu. Nie trzeba się więc ani tego bać, ani wstydzić.
Dekodują śmiercionośny genom. Są na tropie odwiecznej tajemnicy

Dekodują śmiercionośny genom. Są na tropie odwiecznej tajemnicy

Ciekawostki
Narodziła się najprawdopodobniej w Azji Środkowej, ale szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Mowa o chorobie zwanej dżumą Justyniana wywoływanej przez bakterię o nazwie Yersinia pestis. Pandemia wybuchła w 541 r. i przez następne 200 lat dziesiątkowała świat. Zmarło nawet 100 mln osób. Bakterię, która wywołała pierwszą w świecie pandemię, dokładnie teraz analizuje zespół niemieckich naukowców. Eksperci z Instytutu Maxa Plancka ds. Nauki o Historii Człowieka, pobrali próbki z 21 ofiar dżumy i zrekonstruowali osiem genomów tej choroby. Śledzą teraz ewolucję bakterii i jaki miała wpływ na ówczesne czasy. Wciąż bowiem pozostaje tajemnicą, w jaki sposób choroba się roznosiła i jaki jest związek między szczepami. To bardzo ważne badania, bo ich wyniki mogą dużo wyjaśnić ws. późniejszych pandemii dżumy.
Rak przestanie być wyrokiem śmierci. Prezes firmy medycznej nie ma wątpliwości

Rak przestanie być wyrokiem śmierci. Prezes firmy medycznej nie ma wątpliwości

Finanse
Medycynę i biotechnologię czekają w najbliższych latach istotne zmiany. Skorzystają chorzy i pacjenci - czeka ich szybsza diagnoza, łatwiejsze leczenie i coraz lepsze leki.  Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl Jarosław Oleszczuk, prezes firmy AstraZeneca w sumie zmiany dotkną kilku obszarów. Pierwszym jest możliwość dokładnego przewidzenia, jakie choroby nas czekają. Drugi - inteligentne leki, które na bieżąco będą badać, jak wpływają na nasz organizm. Trzeci - drukowane narządy, które pozwolą na lepsze transplantacje.   - Kolejny przełom dotyczy nowotworów. Kiedyś nowotwór to był po prostu wyrok śmierci, dziś  to choroba, która można wyleczyć lub zaleczyć i wydłużyć życie - mówi Jarosław Oleszczuk. Za kilka, kilkanaście lat nowotwory mogą być po prostu jedną ze zwykłych chorób. 
Zmarło na nią 50 mln ludzi. Właśnie wyszła na jaw przerażająca prawda

Zmarło na nią 50 mln ludzi. Właśnie wyszła na jaw przerażająca prawda

Ciekawostki
Nawet 50 mln osób – tyle ofiar pochłonęła groźna odmiana grypy wywoływanej wirusem z grupy A/H1N1. Według badań przeprowadzonych przez Queen Mary University w Londynie, pierwotnie lekarze zbagatelizowali tę chorobę. Pierwszych pacjentów z objawami hiszpanki leczono jeszcze 3 lata przed wybuchem epidemii w 1918 r. Ówcześni medycy określili ten rodzaj grypy jako "drobną infekcję". Nie mieli świadomości, jak w niedługim czasie choroba zdziesiątkuje ludzkość. Zbagatelizowanie wirusa doprowadziło do zarażenia nim w ciągu dwóch lat nawet 1/3 ludności świata. W wyniku pandemii zginęło więcej ludzi niż w trakcie I wojny światowej. W tamtym czasie nie było żadnych szczepionek ani antybiotyków, które mogłyby zatrzymać epidemię. Chorzy w męczarniach umierali przeważnie na krwotoczne zapalenie płuc. Według ekspertów, sam wirus musiał się zmutować. Przez to zyskał zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się.
Drapnął ją kot. Kilka dni później nie przypominała samej siebie

Drapnął ją kot. Kilka dni później nie przypominała samej siebie

Ciekawostki
Heidi Plamping, z Kanady, opisała w sieci swoją przerażającą historię związaną z jej kotką. Kobieta została podrapana przez Storm, gdy ta wystraszyła się dwóch psów i wspięła się aż na jej głowę. Zanim Plamping zdjęła przestraszone zwierzę, ta zdążyła ją mocno podrapać. Kobieta miała siedem ran na twarzy i trzy kolejne na dłoni i ramieniu. Kanadyjka zbagatelizowała podrapanie. Trzy dni później na jej twarzy zaczął pojawiać się obrzęk i wysypka. Właścicielka kotki ma wrażliwą skórę, dlatego myślała, że to alergia na kurz, detergenty lub roztocza. W ciągu kolejnych dwóch dni niepokojące objawy nasiliły się, a kobieta udała się do szpitala. Tam dowiedziała się o tzw. chorobie kociego pazura, którą wywołuje bakteria bartonella henselae. Choroba może przebiegać bezobjawowo, można, jak Plamping, spuchnąć, ale konsekwencje mogą być poważniejsze. Mowa o zapaleniu szpiku, płuc, a w skrajnym przypadku sepsy i śmierci. Kanadyjka wymagała 4-dniowej hospitalizacji. Podano jej antybiotyki. Kobieta przestrzegła wszystkich, aby nie bagatelizowali zadrapań kotów, a niepokojące objawy zgłaszali lekarzom.
Żona zaraziła go pasożytem podczas stosunku

Żona zaraziła go pasożytem podczas stosunku

Ciekawostki
Pewien 67-letni mężczyzna z Francji zgłosił się do szpitala z bólem wątroby, gorączką i długotrwałą biegunką. Mężczyźnie wykonano wszystkie badania i wykryto u niego wywołującą czerwonkę amebę – pełzaka czerwonki. Choroba ta występuje w Europie bardzo rzadko, bo amebą można zakazić się przez spożywanie jedzenia lub wody, która miała kontakt z fekaliami nosiciela. Zdarza się to niekiedy w podróży. Mężczyzna jednak nigdy nie opuszczał Europy. Do rejonów, gdzie pełzak występuje powszechnie, często podróżowała jednak jego żona. Pierwotniaka wykryto również u niej, choć nie miała chorobowych objawów. Lekarze doszli do wniosku, że mężczyzna zaraził się amebą od żony drogą płciową. Choć zdarza się to raczej rzadko, można złapać czerwonkę właśnie w ten sposób, szczególnie jeśli nie przestrzega się odpowiednio zasad higieny podczas stosunku. Lekarze, którzy opisali przypadek mężczyzny w czasopiśmie podkreślili konieczność badania osób podróżujących do rejonów, gdzie występuje ameba i ich partnerów.
Gwiazda tenisa opowiada, jak dentysta zdiagnozował u niej raka

Gwiazda tenisa opowiada, jak dentysta zdiagnozował u niej raka

Zdrowie
 Gwiazda tenisa Nicole Gibbs niedawno zdradziła, że zmaga się z choroba nowotworową. Fakt, że jest chora, odkryła w dosyć nietypowych okolicznościach. Jak radzi sobie w obecnej sytuacji?
Przyszła do lekarza z bólem oka. Zrobiła to zecydowanie za późno

Przyszła do lekarza z bólem oka. Zrobiła to zecydowanie za późno

Ciekawostki
Co dzieje się z okiem, kiedy atakuje je rak? Skrajny przypadek został opisany w "England Journal of Medicine". Kobieta zgłosiła się na ostry dyżur z bólem i zapaleniem oka. Jak dowiedzieli się lekarze, od kilku lat była na to oko ślepa. Nie wiadomo jednak, czy badała się z tego powodu. Rezonans magnetyczny ujawnił, co działo się we wnętrzu oka. Prawie całość gałki ocznej wypełniał wielki, czarny guz. Oko zostało usunięte. Niestety, kobieta zmarła w ciągu dwóch miesięcy od diagnozy. Czerniak tęczówki to choroba stosunkowo rzadka, stanowi 3,7% wszystkich czerniaków. W początkowych stadiach rozwoju nie boli, może nawet nie dawać żadnych objawów. Dlatego często wykrywa się go zbyt późno, np. przypadkiem u okulisty. 50% pacjentów, u których go wykryto, ma już przeżuty. Przyczyny czerniaka oka nie są dokładnie poznane, wiadomo jednak, że w grupie ryzyka są osoby z jasną skórą i tęczówką. Najlepszym sposobem, by ustrzec się tego rodzaju raka są regularne badania okulistyczne. Warto też chronić oczy przed promieniami UV, zwłaszcza w solarium. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 34następne