Wyniki wyszukiwania dla:

chile

Liczba wyników: 62

Zeskanowali czaszkę sprzed 20 mln lat. Musieli przyznać się do pomyłki

Zeskanowali czaszkę sprzed 20 mln lat. Musieli przyznać się do pomyłki

Ciekawostki
Skany jednej z najstarszych i najbardziej kompletnych małpich czaszek odkrytych w Ameryce Południowej sugerują, że ewolucja mózgu naczelnych była bardziej złożona i mniej spójna, niż wcześniej sądzono. Przede wszystkim, antropoidalne mózgi naczelnych rosły i kurczyły się wiele razy, zanim osiągnęły obecny rozmiar. To takich wniosków doszedł zespół naukowców z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Dodatkowo naukowcy odkryli, że zmysły węchu i słuchu nie są ze sobą powiązane tak mocno, jak sądzono. Badania wskazują, że wcale nie jest tak, że lepszy wzrok oznacza gorszy słuch i odwrotnie. Porównania z wcześniejszymi badaniami zdradzają też, że wielkość mózgu Homo sapiens wzrosła wręcz drastycznie w ewolucyjnie krótkim czasie, czyli w ciągu mniej więcej 7 mln. lat. Czaszka, którą zeskanowali eksperci, należała do Chilecebus carrascoensis (małpy z Chile sprzed 20 mln lat). Na podstawie skanów stworzono trójwymiarową rekonstrukcję wnętrza czaszki i to właśnie między innymi ona doprowadziła naukowców do przedstawionych wniosków.
Naukowcy: ona nie powinna istnieć. Oto

Naukowcy: ona nie powinna istnieć. Oto "zakazana planeta"

Ciekawostki
Jest 20 razy cięższa od Ziemi i 20 proc. mniejsza od Neptuna. Temperatura na jej powierzchni wynosi 1000°C. Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick, za pomocą teleskopu NGTS w Chile odkryli "zakazaną planetę" o nazwie NGTS-4b. Dlaczego zakazana? Bo znaleziono ją w strefie bardzo bliskiej macierzystej gwiazdy zwanej "pustynią Neptunową". To obszar blisko gwiazdy, gdzie planeta o takich rozmiarach i gazowej atmosferze nie powinna w ogóle istnieć. Silne promieniowanie pochodzące z gwiazdy powinno już dawno odrzeć planetę z atmosfery do gołej skały. Tymczasem atmosfera NGTS-4b ma się dobrze i promieniowanie nie robi na razie na niej wrażenia. Jak to się stało? Odkrywcy planety uważają, że zmieniła ona swoje położenie i trafiła na Neptunową pustynię niedawno, około milion lat temu. Mogła być też dużo większa niż dziś, a jej atmosfery cały czas ubywa. 
Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Ciekawostki
Francuscy naukowcy z Aix-Marseille Université odkryli najstarszą na Ziemi kolekcję meteorytów. Odkrycia dokonano na pustyni Atakama w Chile, która liczy sobie ponad 10 mln lat. Znajduje się tam największy zbiór meteorytów na świecie. Naukowcy znaleźli łącznie 388 skał. Przebadano ich skład i wiek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Geology". Okazało się, że 222 meteoryty spadły na naszą planetę co najmniej mln lat temu. Dwie badane próbki miały ponad 2 mln lat.Wszystkie skały to kamienne meteoryty, bogate kiedyś w minerały. Ich skład na przestrzeli milionów lat zmienił się. Wcześniej meteoryty zawierały dużo więcej np. żelaza. Eksperci mają nadzieję, że ich odkrycie i badania pomogą lepiej poznać historię tych meteorytów i ich drogę na Ziemię.
Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Ciekawostki
Ślad stopy, który chilijski student odkrył na południu Chile, jest najstarszym w obu Amerykach. Skamielinę znaleziono w 2010 r. Przez wszystkie te lata próbowano wykluczyć, że ślad należy do człowieka.Okazało się jednak, że odcisk nie może należeć do żadnego innego zwierzęcia niż człowiek. Ustalono też, że ślad liczy 15,600 lat. Co czyni go najstarszym dowodem na obecność człowieka w obu Amerykach. Wcześniejszy dowód liczył 12,000 lat.
Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Wiadomości
Co najmniej sześć osób zginęło w katastrofie małego samolotu, który spadł na dom w południowym Chile. Do wypadku doszło krótko po starcie z prywatnego lotniska "La Paloma". Maszyna należała do prywatnej firmy Archipielago, która zajmuje się lotnictwem komercyjnym. Dom, na który spadł samolot, spłonął doszczętnie. Wszystkie ofiary (pilot i 5 pasażerów) pochodziły z maszyny. Przyczyny katastrofy nie są znane. W sprawie toczy się śledztwo.
Na ratunek wielorybowi

Na ratunek wielorybowi

Ciekawostki
Na plażę w Tongoy, w Chile, morze wyrzuciło żywego płetwala zwyczajnego. Mierzący 8 metrów wieloryb nie był w stanie wydostać się z płycizny. Okoliczni mieszkańcy, a także marynarka wojenna i agencje rządowe zaangażowały się w pomoc zwierzęciu. Niestety, wieloryba nie udało się uratować. Płetwal umarł. 
Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile.

Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile. "Pytanie czy możemy to odrobić?"

Polska
"Będziemy inwestować w Polsce,  jesteśmy zadowoleni z nowelizacji "podatku miedziowego. Dzięki niej przyśpieszymy nasze inwestycje w kraju. - powiedział w programia "Biznes Mówi" Paweł Gruza, wiceprezes KGHM. W programie również o trendach w tzw. "gospodarce 4.0", za którymi podąża polski gigant. Chodzi o aplikacje zarządzające kopalnią w Chile oraz autonomiczne ciężarówki.  Zapraszamy na rozmowę z wiceprezesem KGHM, Pawłem Gruzą. 
Prezes KGHM.

Prezes KGHM. "Autonomiczne ciężarówki będą wozić nasz urobek"

Polska
- Przez specjalną aplikację mogę zobaczyć i nadzorować ciąg produkcyjny naszej kopalni na drugim końcu świata, w Chile - mówił w programie "Biznes Mówi" Paweł Gruza, wiceprezes KGHM. Pracujemy również nad automatyzacją wielkich ciężarówek, które już niedługo w sposób autonomiczny, będą wozić nasz urobek.
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Ciekawostki
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Dziwna deformacja w kosmosie

Dziwna deformacja w kosmosie

Nauka
Badacze z obserwatorium w Chile zauważyli przedziwne zjawisko wokół protogwiazdy. L1527 znajduje się w odległości 450 lat świetnych od Ziemi w Obłoku Molekularnym Byka. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali wypaczony dysk protoplanetarny wokół wyjątkowo młodej gwiazdy. Dysk protoplanetarny to obracające się wokół młodej gwiazdy zagęszczenie gazów i pyłów. To początek tworzenia się 
Potężny rozbłysk w kosmosie

Potężny rozbłysk w kosmosie

Nauka
Astronomowie zauważyli potężny rozbłysk z nowonarodzonej gwiazdy, która znajduje się 685 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy szacują, że jego siła jest 10 tys. razy większa niż jakiekolwiek zdarzenie wyemitowane przez Słońce. Ten gwiezdny "napad złości" mógł zapewnić warunki do narodzin nowych egzoplanet. Gwiazda typu M ma zaledwie 2 mln lat. Ten typ charakteryzuje się ultra silnymi polami magnetycznymi, zazwyczaj zapobiegającym tego typu potężnym wybuchom. Rozbłysk został zarejestrowany przez teleskopy w Chile.
Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Galaktyczny kanibalizm. Sekret najjaśniejszej galaktyki

Nauka
Jedna z najjaśniej świecących galaktyk-W2246-0526 pożera trzy mniejsze, sąsiednie galaktyki. Odkryli to naukowcy w obserwatorium astronomicznym ALMA w Chile, gdzie zauważono ciągnący się pył z galaktyk. Oddalona 12,4 mld lat świetlnych W2246-0526 świeci z jasnością 350 trylionów Słońc.
#dziejesiewsporcie: tego jeszcze nie było. Strzelił gola i oświadczył się ukochanej!

#dziejesiewsporcie: tego jeszcze nie było. Strzelił gola i oświadczył się ukochanej!

Piłka nożna
Eduard Bello postanowił wykorzystać okazję po strzeleniu bramki w meczu ligi chilijskiej pomiędzy Antofagastą i Evertonem. Piłkarz podbiegł do trybun, wszedł na nie i oświadczył się swojej dziewczynie. Za ten gest otrzymał żółtą kartkę. Później strzelił jeszcze jedną bramkę, ale jego ekipa ostatecznie zremisowała 2:2, a sam Bello nabawił się kontuzji. W tym odcinku zobaczycie także, jaką metamorfozę przeszedł meksykański piłkarz Hector Herrera, a na koniec pokażemy wam kuriozalne obrazki z maratonu w Wenecji.
200 zł za dwie kawy. Turyści w Wenecji oburzeni rachunkiem

200 zł za dwie kawy. Turyści w Wenecji oburzeni rachunkiem

Finanse
Juan Carlos Bustamente z Chile mocno się zdziwił, kiedy zobaczył swój rachunek w kawiarni na placu św. Marka. Za dwie kawy i dwie butelki wody przyniesione do stolika na zewnątrz lokalu musiał zapłacić 43 euro. W przeliczeniu to prawie 200 zł. Swój rachunek postanowił pokazać na Facebooku. Pan Bustamente to nie pierwsza "ofiara" weneckich restauratorów i właścicieli kawiarni. W styczniu grupa turystów z Japonii musiała zapłacić 1,143 euro (prawie 5 tys. zł) za cztery steki, talerz grillowanych ryb, dwie lampki wina i wodę mineralną. Restauracja, w której "zaszaleli" Japończycy również znajduje się w pobliżu placu św. Marka. W tym przypadku uznano jednak rachunek za dużą przesadę i lokal ukarano grzywną w wys. 20 tys. euro. Burmistrz Wenecji obiecał opanować galopujące rachunki, ale wybierając się na wakacje warto pamiętać, że do rachunku często automatycznie doliczany jest napiwek, a w karcie nie jest to zaznaczone. Poza tym ceny czasem podawane są bez doliczonego podatku. Jedzenie w "ogródku" w słynnym miejscu może zostać policzone wyżej, niż wewnątrz lokalu. Nawet woda z lodówki może być droższa, niż zwykła. Wybierając się do kawiarni lub restauracji miejmy na względzie te haczyki, a rachunek nas nie zdziwi.
Mundial 2018. Dobre nastroje przed MŚ. Krychowiak:

Mundial 2018. Dobre nastroje przed MŚ. Krychowiak: "Mamy teraz więcej doświadczenia"

Piłka nożna
- Zostało jeszcze kilka dni w Polsce, aby odpowiednio przygotować się do mistrzostw. Miejmy nadzieję, że pójdzie nam lepiej (niż na Euro 2016 - przyp. red.). Mamy teraz więcej doświadczenia, więc wszystko przed nami - przyznał Grzegorz Krychowiak. - Myślę, że cały zespół rozegrał bardzo dobry mecz. Potwierdził, że wykonana praca idzie w dobrym kierunku i że w tym najważniejszym spotkaniu z Senegalem wszystko będzie gotowe - dodał reprezentacyjny pomocnik na temat ostatniego meczu z Chile.
Mundial 2018. Kadra czeka na wieści o Gliku.

Mundial 2018. Kadra czeka na wieści o Gliku. "Wierzymy, że diagnoza będzie optymistyczna"

Piłka nożna
- Mam nadzieję, że z mistrzostw wrócimy dopiero w lipcu - przyznał Tomasz Iwan. Dyrektor sportowy reprezentacji Polski opowiedział również o ostatnim towarzyskim spotkaniu z Chile. - Myślę, że mecz spełnił swoje zadania. Był to jeden z etapów przygotowywania się do mistrzostw świata. Na pewno wnioski zostaną wyciągnięte. Za zawodnikami był ciężki okres. Mocno trenowali i to było widoczne w II połowie - dodał były reprezentant Polski. Już we wtorek podopieczni Adama Nawałki zmierzą się z Litwą: - Traktujemy ten mecz poważnie. Myślę, że zawodnicy wychodząc na murawę, nie mają z tyłu głowy tego, by się nie narażać, by nogę odsunąć. Przeciwnicy zdają chyba sobie sprawę z tego, że gramy za chwilę bardzo ważne mecze. Najważniejsze, aby obeszło się bez kontuzji. Iwan dostał pytanie również o sytuację kontuzjowanego Kamila Glika: - Wszyscy wierzymy, że diagnoza będzie optymistyczna. Trzeba się jednak liczyć z tym, że Kamila na mistrzostwach zabraknie. 
Mundial 2018. Grzegorz Krychowiak: Kontuzja Glika to tragedia

Mundial 2018. Grzegorz Krychowiak: Kontuzja Glika to tragedia

Sport
- Stworzyliśmy mnóstwo sytuacji z Chile, a w poprzednich meczach to był problem. To kolejny pozytywny sprawdzian naszego zespołu - mówi Grzegorz Krychowiak. Z reprezentantem Polski porozmawialiśmy o meczu z Chile (2:2) i sytuacji kadry po kontuzji Kamila Glika.
Polska - Chile. Fabiański wskazał, co nie działało w II połowie.

Polska - Chile. Fabiański wskazał, co nie działało w II połowie. "Były też trudne momenty"

Piłka nożna
- W II połowie troszkę większy problem był z wyprowadzeniem piłki z własnego pola karnego. Nie było takiej płynności w grze. Było to dość rwane. Nawet, jeśli utrzymywaliśmy się przy piłce, to często nie zdobywaliśmy terenu. To był taki fragment, bo jak Chile wyrównało to później stworzyliśmy sobie parę ciekawych sytuacji - wyjaśnił Łukasz Fabiański. Reprezentacyjny bramkarz nie potrafił wskazać głównej przyczyny słabszego fragmentu w meczu. - Nie wiem czy jest to związane z przejściem na grę trójką obrońców czy z nastawieniem przeciwnika. Koniec pierwszej i początek drugiej połowy był w w ich wykonaniu bardzo intensywny. Zależało im na tym aby wrócić do gry - dodał Fabiański. - To był wartościowy sprawdzian z naprawdę silnym rywalem, mimo że brakowało u nich kluczowych postaci. Było w ich grze widać jakość. Dla nas to bardzo dobre przetarcie. Kolejny etap przygotowań. Stworzyliśmy sobie parę naprawdę dobrych sytuacji, ale były też trudne momenty. Przede wszystkim to materiał do analizy. Trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski i być jak najlepiej przygotowanym do pierwszego meczu z Senegalem - wyjaśnił Fabiański.
Łukasz Fabiański: Musimy pamiętać, że istnieje życie bez Kamila Glika

Łukasz Fabiański: Musimy pamiętać, że istnieje życie bez Kamila Glika

Polska
- Jesteśmy na takim etapie, że musimy się koncentrować na tej grupie, która jest. Musimy pamiętać, że życie bez Kamila też istnieje. Po cichu liczymy, że jest dla niego szansa, żeby zagrał na mistrzostwach świata, ale inni są gotowi do gry i walczą o miejsce w tej reprezentacji - mówił po meczu Polska - Chile (2:2) Łukasz Fabiański.
Największe gwiazdy kadry Adama Nawałki chwalą Jana Bednarka.

Największe gwiazdy kadry Adama Nawałki chwalą Jana Bednarka. "Godnie zastąpił Kamila Glika"

Polska
Po meczu Polska - Chile (2:2) największe gwiazdy naszej reprezentacji chwaliły Jana Bednarka, który na mundialu w Rosji ma zastąpić kontuzjowanego Kamila Glika. - Zagrał bardzo dobre spotkanie. Super z piłką, bez piłki tak samo - mówił Robert Lewandowski. - Godnie zastąpił Kamila, co nie jest łatwym zadaniem - ocenił Grzegorz Krychowiak. - Wydaje mi się, że zagrał z dużą pewnością siebie - dodał Wojciech Szczęsny.
Polacy pracują nad nowym ustawieniem. Krychowiak:

Polacy pracują nad nowym ustawieniem. Krychowiak: "Z czwórką obrońców automatyzmy są lepsze"

Piłka nożna
- Zespół gra długo z czwórką obrońców i automatyzmy są dużo lepsze. Od kilku spotkań pracujemy nad ustawieniem z trójką z tyłu, które jest bardziej defensywne i uważam, że z meczu na mecz wygląda to coraz lepiej - przyznał Grzegorz Krychowiak po spotkaniu towarzyskim Polski z Chile zakończonym remisem 2:2. - Są na pewno pozytywy w tym spotkaniu. Trochę źle weszliśmy w drugą połowę i straciliśmy 2 bramkę, ale uważam, że jest to pozytywny mecz. Najważniejsze, że ten cykl zakończony był 90 minutami dobrze przebieganymi - przyznał pomocnik reprezentacji Polski. 
poprzednie1 2 3 następne