Wyniki wyszukiwania dla:

cenzura w internecie

Liczba wyników: 10000

Szukali kamiennego zamku. Znaleźli coś zupełnie innego

Szukali kamiennego zamku. Znaleźli coś zupełnie innego

Ciekawostki
Badacze z Instytutu Historii PAN odkryli na Mazowszu, w Żelechowie, pozostałości po drewnianym zamku. Średniowieczna twierdza była siedzibą rodu Ciołków. Nieliczne źródła wspominały o zamku, ale jego dokładna lokalizacja nie była znana Odkrycia dokonano dzięki lotniczemu przeskanowaniu terenu za pomocą lasera. Eksperci spodziewali się kamiennej budowli, a odkryli drewnianą. Zamek znajduje się obok stawów rybnych. Podmokły teren dookoła świetnie zakonserwował drewno. Eksperci z PAN określili, że drewno dębowe, które wykorzystano do budowy, ścięto ok. 1466 roku. Na terenie budowli odkryto kafle piecowe, co wskazuje na zamożność właścicieli. Zamek porzucono na początku XVI wieku, prawdopodobnie przez spory sąsiedzkich rodów.
Strajk w LOT. Tadeusz Cymański broni prezesa

Strajk w LOT. Tadeusz Cymański broni prezesa

Polska
Poseł PiS stwierdził w programie "Tłit", że prezes LOT zasługuje na medal. Podkreślił, że jeden odwołany lot to koszt ponad miliona złotych. Przyznał zarazem, że można było sprawę lepiej rozegrać. Cymański skomentował również postawę przewodniczącego "Solidarności", który nie zabiera głosu ws. protestu. - Piotr Duda jest "the best", to jeden z najlepszych szefów związków zawodowych. Jeżeli nic nie mówi, to dlatego, że jest tchórzem albo się chowa, czy ma jakieś inne powody? Myślę, że śledzi sytuację, co nie znaczy, że ma podchodzić  do niej bezkrytycznie. Bez dobrej woli dwóch stron się nie obejdzie - powiedział.
Awaria schodów ruchomych w Rzymie. 20 osób rannych

Awaria schodów ruchomych w Rzymie. 20 osób rannych

Wiadomości
Co najmniej 20 osób zostało rannych po tym, jak ruchome schody prowadzące do metra w Rzymie gwałtownie przyspieszyły. Poszkodowani to głównie kibice piłkarscy, którzy zmierzali na mecz w Champions League Roma-CSKA Moskwa. W wyniku wypadku kibic z Rosji stracił stopę. Incydent miał miejsce na stacji Repubblica, w samym centrum włoskiej stolicy. Lokalne media podają, że przyczyną awarii schodów mogło być zachowanie ludzi, którzy podczas jazdy nimi podskakiwali śpiewając stadionowe piosenki.
Kontrowersyjne wypowiedzi polityków PiS po wyborach. Tadeusz Cymański komentuje

Kontrowersyjne wypowiedzi polityków PiS po wyborach. Tadeusz Cymański komentuje

Polska
"Wygrali cwaniacy", "szczaw i mirabelki", "Niemcy wybrali prezydenta" - to tylko część komentarzy po I turze wyborów. Co na to Tadeusz Cymański? - Musimy wyciągnąć wnioski, nie tędy droga. Zdarzają się u nas wypowiedzi niefortunne, czasami nawet fatalne. Te wybory to preludium przed tym, co będzie do PE i Sejmu. Kaczyński powiedział: praca, ja nawet się z nim trochę nie zgadzam. Uważam, że trzeba harować. Błędy w terenie były duże - przekonywał w programie "Tłit". - Kaczyński chodzi i pokazuje, że jest wściekły? - pytał Marek Kacprzak. - Bez przesady, jesteśmy tylko ludźmi - odpowiedział Cymański.
Co dalej z Patrykiem Jakim? Tadeusz Cymański komentuje

Co dalej z Patrykiem Jakim? Tadeusz Cymański komentuje

Polska
- Nie chcę pomniejszać sytuacji z Warszawy, która była dla nas przykra. Sam rozdawałem ulotki na "patelni". Chodziłem po mieście i czułem bluesa, że nie będzie łatwo. Liczyłem na 35-37 proc., było trochę mniej. Pocieszyłem Jakiego, jak to kolega - mówił Tadeusz Cymański w programie "Tłit". Pytany o doniesienia, co dalej, odpowiedział: "To miałkie. Wziąć udział w tych zawodach, być kandydatem, to sukces na wejściu. Reszta jest wtórna. Gdyby Jaki wygrał, byłaby duża niespodzianka, a nawet sensacja. Wiedział, w co wchodzi - był challengerem. To było dotkliwe, kładzie się cieniem, ale nie zmienia oceny wyborów w całym kraju".
Byliśmy na trajektorii do grupy trzymającej władzę w UE. Szkoda, że z niej spadliśmy

Byliśmy na trajektorii do grupy trzymającej władzę w UE. Szkoda, że z niej spadliśmy

Wiadomości
W pierwszej części „Gabinetu Cieni” Adam Hofman zapytałRadosława Sikorskiego o jego książkę „Polska może być inna”. - Politycy piszą książki w dwóch sytuacjach: albo jak wracają do polityki, albo jak się z nią rozliczają i nie chcą wracać. To nowy początek Sikorskiego w polityce czy koniec? – zagaił.   - Raczej to drugie – przyznał Sikorski. Podkreślił, że czuł obowiązek – także wobec pracowników resortu – pokazać, na czym polegała jego i ich praca. Potem skrytykował obecną władzę: - Byliśmy na trajektorii do grupy trzymającej władzę w UE. Szkoda, że z niej spadliśmy.   Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych Polska straciła reputację, a nic nie zyskała. - Rosja jest w izolacji, ale ma Krym. Korea Północna jest w izolacji, ale ma bombę atomową. A co my mamy? – pytał.  
Sikorski: Modlę się o to, by w Polsce doszło jeszcze do starcia Tusk-Kaczyński

Sikorski: Modlę się o to, by w Polsce doszło jeszcze do starcia Tusk-Kaczyński

- Czy dojdzie jeszcze w Polsce do starciaTusk-Kaczyński? – zapytał w „Gabinecie Cieni” Adam Hofman. – Modlę się o to – odpowiedział błyskawicznie Radosław Sikorski. Hofman dopytywał, czy jest szansa na to, że były szef PO stanie na czele jakiegoś ruchu politycznego i powalczy z PiS Kaczyńskiego. Sikorski ripostował, że przecież Tusk już taką deklarację złożył – ale obłożył ją warunkiem: jego przeciwnikiem w wyścigu po prezydenturę musi być właśnie Jarosław Kaczyński. - To są faktyczni liderzy największych Może dość do starcia Tusk Kaczyński? – Oby, to są liderzy największych obozów. Między nimi powinno się to rozstrzygnąć.   - Czy sukces Trzaskowskiego to szansa, by pojawił się „nowy Tusk”? – drążył Hofman. – Jeśli odniesie sukces w Warszawie, co jest niełatwe. Warszawa jest bardzo dynamicznym miastem – odparł Sikorski. Życzył partyjnemu koledze odniesienia sukcesu. Obaj, i Sikorski, i Hofman, zgodzili się jednak, że perspektywa roku 2020 jako daty ewentualnego startu do walki o wyższe urzędy jest dla świeżo wybranego na prezydenta stolicy polityka PO zbyt wczesna. 
Wyjątkowy test nowego Suzuki Swift Sport z Michałem Kościuszką

Wyjątkowy test nowego Suzuki Swift Sport z Michałem Kościuszką

Sportowe
Michał Kościuszko to jeden z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych na arenie międzynarodowej w historii Polski. Swoje największe sukcesy odnosił za kierownicą żółtych Suzuki. Z okazji debiutu nowej generacji Swifta Sport specjalnie dla nas powraca do żółtego hot-hatcha z Japonii.
Sikorski u Hofmana: „Taśmy są pomnikiem tego, jaką uczciwą byliśmy ekipą”

Sikorski u Hofmana: „Taśmy są pomnikiem tego, jaką uczciwą byliśmy ekipą”

Wiadomości
Wiem, że nie lubisz owoców morza, ale przez nagranie z taśm wszyscy kojarzą cię z ośmiorniczkami – kpił przyjaźnie z Radosława Sikorskiego w „Gabinecie Cieni” Adam Hofman. – Lepsze ośmiorniczki, niż miska ryżu – odpalił Sikorski, nawiązując do taśm Mateusza Morawieckiego. Przyznał, że nie przepada za ośmiorniczkami, a te z taśm były darmową przystawką od szefa kuchni.  Hofman drążył temat taśm. Dopytywał, dlaczego rozbiły one władzę PO-PSL, a obecnej władzy PiS nie zaszkodziły nawet kontrowersyjne wypowiedzi Mateusza Morawieckiego z ujawnionego niedawno nagrania.   - Moim zdaniem to, co uruchomiło dynamikę porażki, to przegrane wybory prezydenckie. Taśmy działają, bo pokazują dystans między tym jak się komunikujemy prywatnie, a publicznie. Dziś wiemy, że po nagraniu kilkuset godzin rozmów najważniejszych ludzi w państwie nie wykryto ani jednego przestępstwa. W tym sensie są pomnikiem tego, jak uczciwą byliśmy ekipą. A dziś zła karma wraca – komentował Sikorski.  W dalszej części programu Sikorski i Hofman dyskutowali o roli służb specjalnych w nagraniach. Zdaniem byłego szefa MSZ służbom można czynić zarzut nie z tego, że nie wykryły nagrań, ale z tego, że sami ludzie służb pracowali na rzecz opozycji. – To ma swoją nazwę – mówił. Jaką? – chciał wiedzieć Hofman. - Jeżeli pracownicy służb specjalnych przyczyniają się do próby obalenia rządu, to chyba nie muszę dopowiadać? – odparł Sikorski. Prokuratura nie zbadała wątków zewnętrznych i politycznych całej sprawy. - Potwierdziła się stara rzymska zasada: zrobił ten, kto skorzystał - dodał
Piechociński o obietnicach wyborczych PiS.

Piechociński o obietnicach wyborczych PiS. "Milion ton jabłek już zgniło"

Finanse
- Skala zaangażowania polityki centralnej w wybory samorządowe była niesamowita. Morawiecki był dwa miesiące w terenie - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.  - Polska się podzieliła. Ludzie przestali ze sobą rozmawiać, bo ktoś głosuje na PO, a ktoś na PiS. I zadaje pytanie: - Czy jesteśmy w stanie zacząć rozmowę od tego, co możemy razem dobrego zrobić?
W środku Warszawy leży niemiecki pancernik z II wojny światowej? Jego części na pewno tak

W środku Warszawy leży niemiecki pancernik z II wojny światowej? Jego części na pewno tak

Wiadomości
Czy nadal jesteś zwolennikiem zburzenia PałacuKultury? – zapytał Hofman Sikorskiego. Polityk PO przyznał, że dowiedział się, że Pałac byłoby niezwykle trudno zburzyć ze względu na jego konstrukcję, w tym – olbrzymie fundamenty. – W których na dodatek jest jeszcze zatopiony pocięty na kawałki niemiecki pancernik „Gneisenau” – dodał. Czy faktycznie w samym sercu Warszawy, pod PKiN, leży niemiecki pancernik z II wojny światowej? Jego części na pewno tak – wiadomo, że podczas budowy prowadzono badania nad bezpośrednim obciążeniem gruntu. W tym celu wpuszczano w 30-metrowej głębokości szyby stalowe płyty z „Gneisenau”, zatopionego u wejścia do portu w Gdyni, a potem rozebranego na części i wydobytego, by udrożnić port.   Hofman pytał też Sikorskiego, co łączy go z Antonim Macierewiczem. Nie jest tajemnicą, że tych dwóch polityków łączy głównie zapiekła nienawiść, ale były szef MON w rządzie Kaczyńskiego znalazł dla byłego podwładnego dobre słowa. Dokładnie dwa.   - Jest człowiekiem kulturalnym i pracowitym – stwierdził Sikorski. Po czym dodał: - Tylko bardzo szkodzi Polsce. Sposób, w jaki zlikwidował wywiad, był skandaliczny. Utrata łączności z agenturą, ujawnienie agentów, na to jest paragraf kodeksu karnego. To było skrajnie nieodpowiedzialne.
Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności”

Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności”

Wiadomości
-Strzelałeś do komunistów w Afganistanie? – zapytał Adam Hofman. – Strzelałem – odparł Radosław Sikorski, który był gościem programu „Gabinet Cieni”. Tym mocnym akcentem rozpoczął się program, w którym były szef MSZ nie ukrywał, co myśli o obecnej władzy.- Wynik jest ciekawy w kontekście wyborów parlamentarnych. PiS z Kukizem dostali 38 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska plus PSL plus SLD – 48 proc. To wystarcza nie tylko na sformowanie rządu, to wystarcza na Trybunał Stanu. Stąd nerwowość rzekomo zwycięskiego PiS – oceniał Sikorski. Hofman przypomniał, że za rządów PO było głosowanie nad Trybunałem Stanu dla Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego i Platformie nie udało się wówczas przepchnąć tego wniosku przez Sejm. Sikorski ocenił, że wówczas panowała „inna filozofia”. – Donald Tusk pozostawił człowieka opozycji, Mariusza Kamińskiego, jako szefa służb specjalnych, pokazując, że chce kontrolować też swoich. Dziś zaś jest potrzeba pokazania, że łamanie konstytucji nie może być bezkarne. - To co, Trybunał Stanu dla Dudy? – pytał Hofman.- Prezydent Duda stanął parę razy przed wyborem: czy być lojalnym wobec własnej przysięgi prezydenckiej, czy wobec prezesa. Podjął złe decyzje. Już wiemy, że niektóre były niezgodne z Konstytucją – odparł Sikorski. - To jest nieuniknione. Pytanie, czy prezes Kaczyński uniknie odpowiedzialności za sprawstwo kierownicze – dodał. – Jest zwykłym posłem – ripostował Hofman.  
Najbardziej spektakularna przegrana w wyborach. Zdecydował jeden głos

Najbardziej spektakularna przegrana w wyborach. Zdecydował jeden głos

Wiadomości
Zacięta walka o fotel wójta gminy Dalików. Zaledwie jednego głosu zabrakło Pawłowi Szymczakowi z PSL do zwycięstwa nad konkurentem, Radosławem Arkuszem z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Radosława Arkusza. Przegrana boli, bo Szymczak zarządzał gminą przez ostatnie 20 lat. W rozmowie z WP opowiada o kulisach swojej porażki. Więcej w materiale wideo.

"Klatka po klatce" (highlights): brutalny nokaut w Rosji

Inne
Zapraszamy do obejrzenia efektownych akcji, które miały miejsce na galach MMA w miniony weekend. Zabierzemy was Birmingham, Poznania, Lublina i Moskwy. Za najciekawszą akcję uznaliśmy obrotowe kopnięcie, którym popisał się Ali Isajew. Równie efektownie Mateusz Głuch posłał na deski Przemysława Włodkowskiego.
Absurd w czasie strajku w LOT. Działaczka związkowa na kolanach dziękuję prezesowi za udostępnienie toalet

Absurd w czasie strajku w LOT. Działaczka związkowa na kolanach dziękuję prezesowi za udostępnienie toalet

Polska
Do niecodziennej sceny doszło w czasie strajku pracowników linii lotniczych LOT. W pewnym momencie, na oczach kamer, przed prezesem firmy Rafałem Miliczarskim klęknęła działaczka związkowa Monika Żelazik. W ten ironiczny sposób chciała mu podziękować, że po kilku dniach protestu strajkujący pracownicy LOT otrzymali dostęp do toalet. Milczarski nie pozostał dłużny...

"Klatka po klatce" (newsy): kolejne starcie na KSW 46, Rocky Warriors Cartel debiutuje w grudniu

Inne
Zapraszamy do obejrzenia części newsowej programu "Klatka po klatce". Przedstawimy kolejne zestawienie KSW 46 oraz datę i pierwsze nazwiska gali Rocky Warriors Cartel 1.
Strajk w LOT. Pracownicy są podzieleni

Strajk w LOT. Pracownicy są podzieleni

Polska
Nagranie wideo, które otrzymaliśmy na platformę DziejeSię.wp.pl od pracownika LOT. "Na pokłady" krzyczą do protestujących przeciwnicy strajku. Protest związków zawodowych trwa 6. dzień. Wiele osób boi się, że firma upadnie.
Mercedes-AMG E63 S oraz BMW M5: zapowiedź wielkiego starcia dwóch super-sedanów

Mercedes-AMG E63 S oraz BMW M5: zapowiedź wielkiego starcia dwóch super-sedanów

Sportowe
Starcia najszybszych wersji Mercedesa klasy E i BMW serii 5 z biegiem lat urosły do rangi jednego z głównych debry w świecie motoryzacji. W swoich najnowszych wydaniach E63 i M5 mają po ponad 600 KM i napęd na cztery koła. Już wkrótce zestawimy te super-sedany na torze wyścigowym.
Wwiercają się w głąb Antarktydy. Szukają cennej substancji

Wwiercają się w głąb Antarktydy. Szukają cennej substancji

Ciekawostki
Naukowcy wwiercają się na 250 m w głąb Antarktydy. Naukowcy poszukują tam hydroksylu. To składająca się z wodoru i tlenu grupa atomów. Jest silnie reaktywna. W atmosferze działa jak oczyszczacz powietrza, neutralizując gazy cieplarniane, takie jak metan. Naukowcy wwiercają się na konkretną głębokość, bo chcą sprawdzić, jaki był poziom hydroksylu w atmosferze w czasach przedindustrialnych. Mają nadzieję, że informacje o tym pomogą im znaleźć sposób na pozbycie się nadmiaru gazów cieplarnianych z atmosfery. Projekt to nie lada wyzwanie, ponieważ hydroksylu jest w lodzie bardzo niewiele. - To jak szukać na plaży jednego, konkretnego ziarnka piasku - tłumaczy jeden z badaczy. Naukowcy będą mieszkać na Antarktydzie przez 3 miesiące.
Strajkujący do prezesa LOT.

Strajkujący do prezesa LOT. "Musisz odejść"

Polska
Gorąco w siedzibie PLL LOT. Trwa szósty dzień strajku pracowników linii lotniczych. Protestujący domagają się odwołania prezesa LOT-u. Materiał otrzymaliśmy za pomocą platformy dziejesie.wp.pl. 
Plastik jest wszędzie. Naukowcy znaleźli go w ludzkim kale

Plastik jest wszędzie. Naukowcy znaleźli go w ludzkim kale

Ciekawostki
Drobiny plastiku znaleźli w ludzkim kale naukowcy. Tak wynika z pierwszego tego rodzaju badania. Naukowcy z Austrii przebadali próbki odchodów 8 osób, w tym jednej z Polski. Okazało się, że u wszystkich układ pokarmowy nie był wolny od zanieczyszczenia plastikiem. Badacze naleźli średnio 20 kawałków mikroplastiku na 10 g kału. Głównie były to ziarenka polipropylenu i politereftalanu etylenu - znanego wszystkim PET.Do tej pory mówiono głównie o zanieczyszczeniu plastikiem oceanów i o tym, że tworzywa sztuczne są zjadane przez zwierzęta. Teraz wiadomo, że plastik zjadany przez zwierzęta na samym dole piramidy, trafia do organizmu człowieka.