Wyniki wyszukiwania dla:

budowa

Liczba wyników: 141

Budowa CPK. Polskie megalotnisko na obszarze większym od Manhattanu

Budowa CPK. Polskie megalotnisko na obszarze większym od Manhattanu

Finanse
- Z naszych założeń wynika, że na samym lotnisku znajdzie zatrudnienie 40 tys. osób, a docelowo sam projekt w branżach powiązanych wygeneruje 150 tys. miejsc pracy - mówił Konrad Majszyk, rzecznik CPK. Inwestycja jest ogromna. - Mamy tu do czynienia z lotniskiem, węzłem kolejowym, a wokół chcemy, żeby powstał obszar usług cargo. Projektant Benoya powiedział, że lotnisko CPK powstanie na obszarze większym od Manhattanu. To pokazuje, z jak ciekawym projektem mamy do czynienia - podkreślał Majszyk.
Budowa CPK. Mieszkańcy Baranowa i okolic czekają na decyzje

Budowa CPK. Mieszkańcy Baranowa i okolic czekają na decyzje

Finanse
W związku z budową megalotniska wielu ludzi, którzy obecnie mieszkają w Baranowie, Wiskitkach i Teresinie, będzie musiało szukać sobie nowych domów. - Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z odszkodowaniem albo otrzymaniem nieruchomości zamiennej - przypomina Konrad Majszyk, rzecznik CPK. - W specustawie dotyczącej CPK jest opisana kwestia wykupu nieruchomości i mechanizmy przy tej inwestycji są korzystniejsze niż przy specustawach, z których korzysta się przy budowie dróg.
Koparka w tarapatach. Nagranie z placu budowy

Koparka w tarapatach. Nagranie z placu budowy

Świat
Gigantyczna, ważąca 720 ton koparka utknęła na wyspie między dwoma strumieniami. Na ratunek przybyły inne koparki, które szybko usypały starszej siostrze drogę ucieczki.
Wykorzystali 1000 obrazów. Odkryli niepokojącą tendencję

Wykorzystali 1000 obrazów. Odkryli niepokojącą tendencję

Ciekawostki
W nocy, na niektórych chińskich plażach, można obserwować niesamowite zjawisko. Woda świeci w nocy na niebiesko. Odpowiedzialny za to jest Noctiluca scintillans, gatunek mikroskopijnych glonów, posiadający zdolność bioluminescencji, czyli możliwości wytwarzania światła. Chińscy naukowcy po raz pierwszy zbadali ilość świecącego planktonu za pomocą zdjęć satelitarnych. Wykorzystano ponad 1000 obrazów. Okazuje się, że świecący plankton się rozprzestrzenia. Zdaniem badaczy, do rozkwitu świecącego planktonu przyczyniły się nawozy, które trafiają do morza i budowa ogromnej hydroelektrowni: Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Choć świecący plankton może cieszyć oko, to wcale nie jest dobry znak. Jego pojawienie się to sygnał, że woda jest złej jakości, a wzrost liczebności sprzyja produkcji toksyn przez inne organizmy, na przykład znane nam z Morza Bałtyckiego sinice.
Droga zawaliła się na budowę. Przerażające nagranie z Chin

Droga zawaliła się na budowę. Przerażające nagranie z Chin

Świat
Do zdarzenia doszło w mieście Nanning w regionie Kuangsi. Pękająca droga osunęła się na plac budowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Robotnicy zdążyli ewakuować się z budowy.
CPK: w 2 godziny do Baranowa z największych miast Polski

CPK: w 2 godziny do Baranowa z największych miast Polski

Polska
- Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to nie tylko lotnisko. Pod płaszczykiem CPK powstanie infrastruktura komunikacyjna, która umożliwi dotarcie w 2 godziny z CPK do największych miast. Potrzebujemy dużego lotniska, Okęcie zostało ulokowane w nieszczęśliwym miejscu - mówił money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A.  - Jeśli umowy zostaną odpowiednio sformułowane, znajdą się w nich zapisy o waloryzacji cen, decyzje będą szybko podejmowane i inwestycja zostanie sensownie podzielona na odcinki, polska branża budowlana będzie na nią gotowa - zapewniał Dariusz Blocher
Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce.

Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce. "Kwestia nawet roku w plecy"

Finanse
 - Branża budowlana dostarcza ok 10-12 proc. PKB a jest zapomniana – powiedział w wywiadzie money.pl Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. – W infrastrukturę w Polsce trzeba inwestować. Ubrałbym to w hasło: w dwie godziny z Warszawy do Katowic. Tego oczekują kierowcy. Tymczasem termin oddania dziesięciu odcinków autostrad jest poważnie zagrożony. Budowa jest opóźniona. GDDKiA stoi w obliczu bardzo trudnych decyzji i musi wypowiadać umowy. Dlatego tak ważny jest wybór wykonawcy, by trafić na partnera który ma zasoby, który zna polski rynek, ma doświadczenie i identyfikują się z tym krajem, bo to podnosi bezpieczeństwo realizacji inwestycji. Opóźnienia, o których mówimy w przypadku tych dziesięciu inwestycji mogą sięgnąć 1-1,5 roku.  
Budują potężny most. Prace trwają już 11 lat

Budują potężny most. Prace trwają już 11 lat

Ciekawostki
Będzie miał 528,1 m długości i 342 m rozpiętości. Będzie jednym z najdłuższych mostów łukowych w Chinach. Potężna konstrukcja powstaje w paśmie gór Hengduan Shan, w prowincji Yunnan, w Chinach. To tereny górskie, trudne geograficznie. Dlatego za projekt odpowiada aż 30 ekspertów. Most jest ważną częścią ważnej linii kolejowej mierzącej 330 km. Łączy ona Chiny z Mjanmą (dawną Birmą). Przeprawa składa się z dwóch stalowych połówek połączonych w 2016 r. Teraz są one zalewane betonem. Budowa formalnie rozpoczęła się  w 2008 r. Prace potrwają do końca 2019 r. Gdy budowa się zakończy, podróż w tych okolicach skróci się z 6 do nieco ponad 2 godzin.
Przypadkowe nagranie kierowcy. Pracownicy budowy byli o włos od śmierci

Przypadkowe nagranie kierowcy. Pracownicy budowy byli o włos od śmierci

Motoryzacja
Nieczęsto można zobaczyć na drodze takie rzeczy. W mieście Donskoj w Rosji, na budowie mostu, zawalił się żuraw. Dźwig mało co nie przygniótł pracowników. Zdarzenie nagrała kamerka samochodowa przypadkowych świadków. 
Ponure odkrycie na budowie. Mają co najmniej 600 lat

Ponure odkrycie na budowie. Mają co najmniej 600 lat

Ciekawostki
Ponurego odkrycia dokonali budowlańcy, którzy prowadzili prace przygotowawcze przed budową osiedla. Koparka natrafiła worek na gruz, który był pełen... kości. Po chwili okazało się, że obok jest drugi. Odkrycia dokonano w styczniu w miasteczku Whitstable w Anglii. Stwierdzono wtedy, że kości są ludzkie. Policja wszczęła śledztwo i przekazała szczątki ekspertom, by określili ich wiek. Teraz okazało się, że kości pochodzą z czasów średniowiecznych i należą do 6 osób. Dochodzenie ws. znaleziska pod dawnym warsztatem samochodowym zostało więc zamknięte. Mimo że wciąż pozostaje pytanie, jak kości się tam znalazły. Być może odkryto je wcześniej i bez powiadamiania służb zakopano w tym miejscu. Teraz eksperci będą teraz określać płeć i wiek szczątków.
Przekop Mierzei Wiślanej. Dlaczego Rosjanie nie chcą tej inwestycji

Przekop Mierzei Wiślanej. Dlaczego Rosjanie nie chcą tej inwestycji

Polska
- Chodzi o konkurencję - tłumaczył w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Brak możliwości rozwoju Elbląga to szansa na rozwój dla Rosjan. Strona rosyjska zwróciła się do Brukseli, wskazując, że budowa kanału przez Mierzeję jest wybitnie szkodliwa dla środowiska. Ma to na celu jedno: niedopuszczenie do budowy - dodał. 
Obrzezany przez przypadek. Skandaliczna wpadka służby zdrowia

Obrzezany przez przypadek. Skandaliczna wpadka służby zdrowia

Ciekawostki
Pewien mężczyzna zgłosił się do szpitala w Leicester, w Wielkiej Brytanii, na badanie pęcherza moczowego. Pacjent został znieczulony. Lekarze zamiast wprowadzić mu do pęcherza sondę z kamerą usunęli mu napletek. To jeden z 8 przypadków w tym szpitalu, które nigdy nie powinny były się zdarzyć. Dlatego zwane są "never events". W przypadku obrzezanego pacjenta, błąd był spowodowany bałaganem w dokumentach. Najczęstszą przyczyną błędów tego typu jest jednak nasza symetryczna budowa ciała. Od prześwietlenia nie tej ręki co trzeba, po operacje na nie tym oku… to przydarza się pacjentom najczęściej. Nierzadko też chirurdzy zostawiają w ciałach pacjentów przedmioty. "Never events" ze szpitala w Leicester z 2018 r. zostały opisane w raporcie. Podkreślono w też nim niepokojący fakt. Personel szpitala nie uczy się na własnych błędach. Raport wspomina to jako jedną z przyczyn wielu "never events". Z brytyjskich danych wynika, liczba błędów lekarskich rośnie z roku na rok.
Przez budowę metra trudno dojść do urzędu. Mieszkańcy są oburzeni

Przez budowę metra trudno dojść do urzędu. Mieszkańcy są oburzeni

Wiadomości
Budowa II linii metra na Bródno ruszyła pełną parą. Nie wszyscy są jednak z tego zadowoleni. Zamknięte ulice i korki irytują kierowców. Mieszkańcy natomiast błądzą między zielonymi płotami i czują się jak w labiryncie. Dotarcie do urzędu wielu seniorom sprawia olbrzymią trudność. Więcej w materiale wideo. 
Pomysł na biznes: Parkingi rowerowe

Pomysł na biznes: Parkingi rowerowe

Finanse
Projektowanie i budowa parkingów rowerowych - to pomysł na biznes Radosława Kozubskiego, właściciela Bike2Box. Czy szara barierka z łańcuchem to jedyny sposób przechowywania roweru? Ta firma udowadnia, że można inaczej. Automatyczne wieszaki do przechowywania rowerów w pionie pozwalają oszczędzać 50 proc. powierzchni. Pomysł takich parkingów rowerowych spodobał się już wielu międzynarodowym korporacjom, a łódzka firma ze swoim produktem w tym roku wkroczy na rynek niemiecki. Oferta Bike2Box jest skierowana do deweloperów biurowych i wspólnot mieszkaniowych. To klient decyduje o kolorystyce, designie czy wyposażeniu rowerowni. - Jesteśmy jedyną na rynku firmą, która działa kompleksowo w zakresie infrastruktury rowerowej i promocji hasła "Rowerem do pracy" - deklaruje Kozubski. Ceny? Pojedynczy wieszak kosztuje 270-600 zł. Rowerownia na 100 miejsc w podstawowej wersji zaczyna się od 35 tys. zł. Skąd pomysł na taki biznes? - Kilka lat temu współtworzyłem projekt biurowy. W trakcie jego realizacji natrafiłem na problem braku miejsca dla dużej ilości rowerów w małej przestrzeni - wspomina właściciel. - Nie znalazłem żadnego rozwiązania na rynku, dlatego sam je stworzyłem. W ten sposób powstał nasz pierwszy podnośnik rowerowy - dodaje. Firma powstała w 2015 roku. Obecnie zespół tworzy 9 osób. Początkowy koszt inwestycji wyniósł 300 tys. zł. W ciągu 4 lat firma zainwestowała 800 tys. zł. Do tej pory zrealizowano kilkadziesiąt projektów rowerowni dla międzynarodowych korporacji. W 2018 r. przychody wzrosły do 700 tys. zł. W tym roku mają przekroczyć milion zł. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Droga jest od pół roku. Ale zamknięta

Droga jest od pół roku. Ale zamknięta

Finanse
8,5 km od skrzyżowania dróg woj. 754 i 747 niedaleko Solca na Wisłą do drogi krajowej 79 niedaleko w pobliżu Lipska. Budowa zakończyła się dokładnie 31 sierpnia ub. r. Nadal nie mogę nim jeździć samochody.
 Błaszczyk rozpoczyna budową

Błaszczyk rozpoczyna budową "Budzika" dla dorosłych: "W maju ruszy budowa"

Gwiazdy
Fundacja Ewy Błaszczyk wygrała ogłoszony przez Fundusz Sprawiedliwości konkurs na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Na przestrzeni kilku lat aktorka otrzyma na ten cel ponad 37 milionów złotych. To pozwoli wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie, która zajmie się opieką nad osobami, które ukończyły 18 lat. Prezes Fundacji "Akogo?" zapewnia, że dorosłych z ciężkimi urazami mózgu jest bowiem o wiele więcej niż dzieci z podobnymi schorzeniami. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Prace mają ruszyć już na początku maja, a pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w 2022 roku. 
Pierwszy żywy organizm, który się ruszał

Pierwszy żywy organizm, który się ruszał

Ciekawostki
Do tej pory sądzono, że pierwsze ruszające się organizmy żywe żyły 570 mln lat temu. Teraz wiadomo, że miało to miejsce 1,5 mld lat wcześniej. Udowodnili to naukowcy z uniwersytetu w Poitiers. Znaleźli dowody na istnienie najstarszego, wielokomórkowego organizmu, który się ruszał. W mającej 2,1 mld lat warstwie skał osadowych, którą badali, znaleźli skamieniałe tunele, którymi poruszał się pradawny, żywy organizm. Naukowcy zeskanowali całą skamieniałość i stworzyli jej model. Widać w niej wyraźnie mające kilka milimetrów średnicy korytarze. Autorzy badań podejrzewają, że stworzenie mogło przemieszczać się w poszukiwaniu najlepszych warunków życia. Nie wiadomo jak stworzenie wyglądało, ani jaka dokładnie była jego budowa.
Marek Jakubiak skomentował zarobki Gronkiewicz-Waltz w NBP

Marek Jakubiak skomentował zarobki Gronkiewicz-Waltz w NBP

Polska
40 tys. zł - tyle Hanna Gronkiewicz zarabiała 20 lat temu jako prezes NBP. Kwotę ujawniła kilka dni temu w programie "Tłit". Do sprawy, również na antenie WP, odniósł się poseł Marek Jakubiak. - 20 lat temu 40 tys. zł to był majątek - podkreślił. - Ta nonszalancja będzie elementem programu naszej partii, na ukończeniu jest budowa siatki płac dla Rzeczpospolitej - dodał. Dopytywany, ile powinien zarabiać prezes NBP, odparł: "To musi być akceptowalne przez społeczeństwo. Mamy minimalną pensję. Jej wielokrotność powinna być zarobkami premiera czy ministra".

"Patologia", "standardy azjatyckie". Jan Śpiewak o nagraniach z Kaczyńskim

Polska
Jan Śpiewak komentował w programie "Tłit" nagranie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, które opublikowała "Gazeta Wyborcza". Chodzi o budowę w Warszawie bliźniaczych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Plany atakował właśnie m.in. b. kandydat na prezydenta Warszawy. - Nie może być tak, że wieżowce powstają tam, gdzie deweloperzy sobie zażyczą. Widzimy tu patologię z lat 90. To standardy azjatyckie. Tak nie powinno być, że partie budują wieżowce. To budowa oligarchii politycznej - mówił w rozmowie z WP. 
Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Ciekawostki
Papier termiczny, na którym w sklepie drukuje się paragony, zawiera rakotwórczy związek chemiczny. Chodzi o bisfenol A (BPA), który naukowcy zdołali powiązać z wieloma chorobami. Jego budowa powoduje, że zaburza układ hormonalny. Może przyczyniać się do rozwoju niektórych nowotworów. Naukowcy zbadali skład 112 rodzajów papieru używanego do drukowania paragonów. Ponad 90 proc. próbek zawierało szkodliwy BPA. Autorzy badań radzą, aby nie dotykać paragonów bez potrzeby. Odradzają zgniatanie ich, trzymanie ich w portfelu, torebce czy w samochodzie, a także robienie na nich notatek. Prócz paragonów, bisfenol A znajduje się w wielu tworzywach sztucznych, np. w plastikowych opakowaniach na żywność. BPA wchłania się przez układ pokarmowy i oddechowy. Łatwo przenika też przez skórę, dlatego lepiej nie dotykać paragonów.
Niewybuch w Krakowie

Niewybuch w Krakowie

Wiadomości
W Krakowie podczas prac ziemnych, przy ulicy Dobrego Pasterza robotnicy natrafili na niewybuch. Mierząca metr długości bomba z czasów II wojny światowej została wydobyta przez saperów. Trafiła też już na poligon, gdzie zostanie "zneutralizowana". Okolica nie musiała być ewakuowana.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne