Wyniki wyszukiwania dla:

budowa dróg

Liczba wyników: 269

Makabryczne odkrycie. Ich czaszki jasno wskazują, kim byli

Makabryczne odkrycie. Ich czaszki jasno wskazują, kim byli

Ciekawostki
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli w pobliżu miasta Osijek liczące ponad 1500 lat szkielety nastolatków. Uwagę ekspertów zwróciły czaszki dwóch z nich, które swoim kształtem przypominają stożek. Według naukowców, wygląd czaszek ma związek z przynależnością plemienną i wysokim statusem społecznym chłopców. Nastolatkowie najprawdopodobniej zostali złożeni w ofierze podczas brutalnego rytuału. Budowa kości wskazuje również, że mimo ich wysokiego statusu, byli niedożywieni. Analiza DNA sugeruje jeszcze jedną ciekawostkę nt chłopców. Każdy z nich pochodził z innego regionu świata. Mowa o Azji, zachodniej Europie i Bliskim Wschodzie.
KGHM nagrodzi

KGHM nagrodzi "Ambasadorów Polski". "Każda wspólnota potrzebuje dumy"

Polska
- Budowa prestiżu kraju w oparciu o sukcesy osób takich, jak sportowcy, przedsiębiorcy, naukowcy to również budowa naszej tożsamości. Zdajemy sobie sprawę, że Polska jest istotnym krajem w centrum Europy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele sukcesów odnoszą Polacy - mówi o powodach organizacji konkursu "Ambasador Polski" prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Kolejny rządowy program gotowy. Do wydania 14 mld zł

Kolejny rządowy program gotowy. Do wydania 14 mld zł

Polska
- Program jest już gotowy i wkrótce stanie na Radzie Ministrów. Został skrojony na 14 mld zł i ma na celu podwojenie retencji w Polsce - powiedział o Wieloletnim Programie Podnoszenia Retencji w Polsce Marek Gróbarczyk odpowiedzialny za gospodarkę morską w rządzie. Równocześnie zapewnił, że budowa zbiorników nie będzie trwała 40 lat, jak w przypadku stopnia wodnego w Malczycach.
Polacy proszą o fotoradary.

Polacy proszą o fotoradary. "Mamy w tej sprawie rozdwojenie jaźni"

Motoryzacja
- Ludzie proszę nas o fotoradary, mamy mnóstwo wniosków w tej sprawie - powiedziała w programie „Money. To się liczy” dr Karolina Wieczorek, Główny Inspektorat Transportu Drogowego. – Ludzie popadają w takie podwójne ocenianie tej sytuacji. Z jednej strony fotoradary są krytykowane, bo są mandaty, których nikt nie chce płacić, z drugiej strony np. jako piesi chcemy czuć się bezpiecznie. Mamy ponad 400 fotoradarów, ale jesteśmy maszynką do zarabiania pieniędzy. Jesteśmy instytucją rządową, pieniądze pochodzące z mandatów są przeznaczane m.in. na budowę nowych dróg. Nowinką będą urządzenia rejestrujące wjazd samochodu na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle.
Skrajna głupota. Świadek zszokowany tym, co udało mu się nagrać

Skrajna głupota. Świadek zszokowany tym, co udało mu się nagrać

Motoryzacja
Na jednej z polskich dróg udało się nagrać kierowcę, który pędził przez teren zabudowany jakby nigdy nic. Wyprzedzał na podwójnej ciągłej, skrzyżowaniu i dwóch przejściach dla pieszych. Nagranie ku przestrodze.
Nowe drogi w Polsce. Kończy się etap budowy autostrad

Nowe drogi w Polsce. Kończy się etap budowy autostrad

Polska
- Tak naprawdę nasze potrzeby, jeśli chodzi o nowe autostrady, to jest około 150-170 km - mówił w programie "Biznes Mówi" Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA. - Natomiast cały czas potrzebujemy dróg ekspresowych. To, co mnie martwi, to to, że nie mamy master planu na przyszłość - dodał.
Udrożnienie zablokowanej drogi. Służby wiedzą lepiej, czy masz czekać w korku czy jechać objazdem

Udrożnienie zablokowanej drogi. Służby wiedzą lepiej, czy masz czekać w korku czy jechać objazdem

Polska
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła ćwiczenia związane z tym, w jaki sposób i jak szybko podejmować decyzje o wyprowadzeniu ruchu z drogi, która została zablokowana. Pierwszy etap to jest zawsze kwestia ratowania życia i zdrowia poszkodowanych, drugi etap to udrożnienie ruchu - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Zero kilometrów autostrad.

Zero kilometrów autostrad. "To logiczny plan"

Polska
- To jest bardzo logiczny ciąg realizacji wieloletniego planu budowy dróg. W pierwszych latach poprzedniej unijnej perspektywy finansowej budowaliśmy autostrady, a następnie uzupełnialiśmy je drogami ekspresowymi po to, żeby stworzyć sieć dróg szybkiego ruchu - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Wyjazdy na wakacje. Informacja drogowa działa całą dobę

Wyjazdy na wakacje. Informacja drogowa działa całą dobę

Polska
- Wielokrotnie byłem w punkcie informacji drogowej, udzielane są tam informacje także o drodze alternatywnej do trasy, która jest zablokowana np. z powodu wypadku. Numer 19 111 jest czynny całą dobę, można dzwonić nawet w środku nocy. Informacje o przejezdności tras Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad publikuje także w internecie - powiedział w w programie "Money. To się liczy" Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Od 5 lipca szybciej na Lubelszczyznę. Będzie dodatkowe 30 km trasy S17

Od 5 lipca szybciej na Lubelszczyznę. Będzie dodatkowe 30 km trasy S17

Polska
- Od 5 lipca będzie można już jeździć trasą S17, wszyscy, którzy będą chcieli jechać na Lubelszczyznę, czy dalej, będą mieli dodatkowe 30 km drogi ekspresowej S17, a do końca wakacji od Garwolina do Lublina pojedziemy ekspresowo. Druga ważne arteria to A1 od południa Częstochowy aż do Katowic. W sierpniu zaś będzie uruchomiona druga nitka trasy S5 z Poznania do Wrocławia - podał w programie "Money. To się liczy" Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Budowa CPK. Polskie megalotnisko na obszarze większym od Manhattanu

Budowa CPK. Polskie megalotnisko na obszarze większym od Manhattanu

Finanse
- Z naszych założeń wynika, że na samym lotnisku znajdzie zatrudnienie 40 tys. osób, a docelowo sam projekt w branżach powiązanych wygeneruje 150 tys. miejsc pracy - mówił Konrad Majszyk, rzecznik CPK. Inwestycja jest ogromna. - Mamy tu do czynienia z lotniskiem, węzłem kolejowym, a wokół chcemy, żeby powstał obszar usług cargo. Projektant Benoya powiedział, że lotnisko CPK powstanie na obszarze większym od Manhattanu. To pokazuje, z jak ciekawym projektem mamy do czynienia - podkreślał Majszyk.
Budowa CPK. Mieszkańcy Baranowa i okolic czekają na decyzje

Budowa CPK. Mieszkańcy Baranowa i okolic czekają na decyzje

Finanse
W związku z budową megalotniska wielu ludzi, którzy obecnie mieszkają w Baranowie, Wiskitkach i Teresinie, będzie musiało szukać sobie nowych domów. - Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z odszkodowaniem albo otrzymaniem nieruchomości zamiennej - przypomina Konrad Majszyk, rzecznik CPK. - W specustawie dotyczącej CPK jest opisana kwestia wykupu nieruchomości i mechanizmy przy tej inwestycji są korzystniejsze niż przy specustawach, z których korzysta się przy budowie dróg.
Kłopoty na budowach dróg.

Kłopoty na budowach dróg. "W tym roku może się toczyć 400 postępowań ugodowych"

Polska
Nowe prawo zamówień publicznych rozwiąże problem z przetargami na budowę dróg. Jednym z rozwiązań mają być postępowania ugodowe. - Nie zawsze zrywanie umów jest dobrą drogą. W tym roku postępowań ugodowych może się toczyć 400, gdybyśmy sobie wyobrazili, że 400 budów zostałoby przerwanych, to mamy zastój na 2 - 3 lata - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Wykonawcy schodzą z placów budowy dróg. Czy grozi nam fala upadłości?

Wykonawcy schodzą z placów budowy dróg. Czy grozi nam fala upadłości?

Polska
- To prawda, że są trudności, ale one dotyczyły głównie generalnych wykonawców. Włoskie firmy, żeby wygrać kontrakty, mocno zaniżały ceny - mówił w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Ale nawet te problemy, które mamy w Polsce, są bezpośrednim następstwem nie tego, co one robią w naszym kraju, a często globalnych problemów tych firm - dodał.
Wykorzystali 1000 obrazów. Odkryli niepokojącą tendencję

Wykorzystali 1000 obrazów. Odkryli niepokojącą tendencję

Ciekawostki
W nocy, na niektórych chińskich plażach, można obserwować niesamowite zjawisko. Woda świeci w nocy na niebiesko. Odpowiedzialny za to jest Noctiluca scintillans, gatunek mikroskopijnych glonów, posiadający zdolność bioluminescencji, czyli możliwości wytwarzania światła. Chińscy naukowcy po raz pierwszy zbadali ilość świecącego planktonu za pomocą zdjęć satelitarnych. Wykorzystano ponad 1000 obrazów. Okazuje się, że świecący plankton się rozprzestrzenia. Zdaniem badaczy, do rozkwitu świecącego planktonu przyczyniły się nawozy, które trafiają do morza i budowa ogromnej hydroelektrowni: Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Choć świecący plankton może cieszyć oko, to wcale nie jest dobry znak. Jego pojawienie się to sygnał, że woda jest złej jakości, a wzrost liczebności sprzyja produkcji toksyn przez inne organizmy, na przykład znane nam z Morza Bałtyckiego sinice.
Tory wyskoczyły z miejsca. Nagranie z Bydgoszczy

Tory wyskoczyły z miejsca. Nagranie z Bydgoszczy

Wiadomości
We wtorek w Bydgoszczy doszło do spektakularnej awarii torowiska. Po tym, jak przejechał tramwaj, tory wyskoczyły ze swojego miejsca. Moment "wystrzału" przypadkowo nagrał jeden z kierowców. Swoje wideo opublikował w sieci. Przyczyną awarii była wysoka temperatura. Przy nawierzchni przekraczała nawet 50 stopni Celsjusza. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wstrzymał ruch. Prace przy naprawie torowiska trwały kilka godzin.
Wpływy Rosji w Unii. Ekspert tłumaczy, jak to działa

Wpływy Rosji w Unii. Ekspert tłumaczy, jak to działa

Finanse
- Jest kilka dróg rosyjskich wpływów w Brukseli. W temacie chemii i przemysłu objawia się to w ten sposób, że oni doskonale zmapowawali sobie interesy polityczne w UE. Zdają sobie sprawę, że w na przykład w tematach ekologicznych jest im po drodze. Sprzedają narrację partiom lewicowym i zielonym, argumentują, że pewna legislacja jest korzystna dla europejskiego obywatela. I wspierają te tezy finansowo - mówił w programie "Money. To się liczy" Tomasz Włostowski, prawnik, ekspert ds. europejskich.
Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Wiadomości
Przekroczenie dopuszczalnej normy nawet 300 razy – tak wygląda poziom zanieczyszczenia niektórych rzek. Naukowy z Yorku po raz pierwszy zbadali 72 rzeki z całego świata pod kątem zawartości 14 popularnych antybiotyków. Wśród badanych znalazły się m.in. Tamiza, Dunaj, Sekwana, Tyber, Menam i Tygrys. Okazało się, że antybiotyki wykryto w wodach 65 proc. zbadanych miejsc. Najwięcej szkodliwych dla środowiska substancji znajduje się w Azji i Afryce (do 35 proc. zanieczyszczonych rzek). W Europie wskaźnik zanieczyszczenia antybiotykami wyniósł 8 proc. Najgorzej wypadł Dunaj na odcinku austriackim. Z kolei najczystsze rzeki na świecie ma Australia i Oceania. Jakie antybiotyki znalazły się w wodach? W blisko połowie badanych miejsc odkryto trimetoprym, który hamuje rozwój bakterii przy zakażeniu dróg moczowych. Normę o 300 razy przekroczyła jedna z rzek w Bangladeszu. Wykryto metronidazol, który ma szerokie zastosowanie bakteriobójcze. Eksperci alarmują, że jeżeli nie zostanie poprawiona technologia oczyszczania ścieków i wód z antybiotyków to wkrótce na świecie mogą  pojawić się groźne dla człowieka antybiotykoodporne bakterie.
Pobiły się na śmierć i życie. Wideo stało się hitem w sieci

Pobiły się na śmierć i życie. Wideo stało się hitem w sieci

Ciekawostki
Do nietypowego pojedynku doszło w nocy na jednej z dróg krajowych. Dwa zające postanowiły zamienić ją w arenę bratobójczej walki. Nie wiadomo, który zwyciężył.  
Problemy z budową dróg. Minister: winne wyłącznie włoskie firmy

Problemy z budową dróg. Minister: winne wyłącznie włoskie firmy

Polska
- Polscy budowlańcy nie dostali zadyszki, akurat włoscy wykonawcy mają problem. To są problemy wynikające z innej części Europy i innych kontynentów, nieudanych kontraktów w Ameryce Łacińskiej. Te problemy przywędrowały z tą firmą, nie dotyczą naszych wykonawców. To zawsze jest ryzyko, że czynności z otoczenia zewnętrznego mają wpływ na duże koncerny, firma Astaldi to jeden z największych koncernów budowlanych na świecie. Polscy podwykonawcy byli i są gotowi. Nie mają problemu z realizacją inwestycji - mówił money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Minister potwierdza. Galopujące ceny mogą wstrzymać budowę dróg w Polsce

Minister potwierdza. Galopujące ceny mogą wstrzymać budowę dróg w Polsce

Polska
- Nie mamy instrumentów, którymi możemy wpływać na ceny materiałów budowlanych i robocizny. Stale trwa analiza możliwości i ewentualnych konsekwencji dużych podwyżek cen - mówił money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister przyznał też, że sytuacja branży budowlanej może pokrzyżować rządowe plany budowy dróg: Jeśli będzie tak, że kolejne przetargi będą konstruowały się na dużo wyższym poziomie cenowym, będzie musiała ulec skróceniu lista inwestycji. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana planu finansowego Krajowego Funduszu Drogowego - mówił Andrzej Adamczyk.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 13następne