Wyniki wyszukiwania dla:

bieguny

Liczba wyników: 3

Wędrujący biegun północny. Przesuwa się szybciej, niż sądzono

Wędrujący biegun północny. Przesuwa się szybciej, niż sądzono

Wiadomości
Z polem magnetycznym naszej planety dzieje się cos niepokojącego. Jego biegun północny sukcesywnie wędruje w kierunku północy geograficznej. Dzieje się to o wiele szybciej niż przewidywano. Tak szybko, że naukowcy muszą uaktualnić model pola magnetycznego Ziemi, który miał obowiązywać do 2020 r. Z modelu korzysta większość urządzeń nawigacyjnych, od tych w naszych smartfonach, po te na okrętach wojennych. Jeszcze w latach 90 magnetyczny biegun północny przyspieszył z 15 do 55 km na rok. Podąża z Kanady na Syberię. Dodatkowo, pole magnetyczne naszej planety słabnie z roku na rok. Może to być znak, że zbliżamy się do momentu odwrócenia biegunów magnetycznych Ziemi. Takie zjawisko miało już miejsce w historii planety. Ostatni raz było to 780 tys. lat temu, a proces trwał 200 lat. Zamiana spowodowałaby jego znaczne osłabienie, co wpłynęłoby na naszą cywilizację.   Znaczące osłabienie pola spowodowałoby nie tylko trudności w nawigacji.   Mogłoby również uszkodzić siec elektryczną i spowodować gigantyczne straty finansowe. 
Kosmiczne zderzenie Urana z planetą dwa razy większą od Ziemi. Skutki widać do dziś

Kosmiczne zderzenie Urana z planetą dwa razy większą od Ziemi. Skutki widać do dziś

Ciekawostki
Siódma planeta od Słońca ma pewną cechę szczególną. Jej oś obrotu przechylona jest o 97 stopni. Gdyby Ziemia miała takie nachylenie, to jej bieguny znajdowałyby się tam, gdzie teraz jest równik. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest, naukowcy z Durham University opracowali symulację. Za pomocą superkomputera testowali 50 różnych wariantów zderzenia planety z innymi obiektami. Z badań wynika, że w Urana musiał uderzyć obiekt co najmniej dwukrotnie większy od Ziemi. Dlatego jest pochylony. Naukowcy uważają, że kolizja wyjaśnia również powstanie pierścieni wokół planety.
Trzeci biegun Marka Kamińskiego

Trzeci biegun Marka Kamińskiego

Wiadomości
Ponad 4000 kilometrów, sześć państw, około 100 dni, tyle samo spotkań i pytań o najważniejsze w życiu wartości. 16 marca 2015 roku Marek Kamiński wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela - przemierza szlak Św. Jakuba. - Droga do Santiago de Compostela będzie dla mnie czasem zastanawiania się nad wartościami w dzisiejszym świecie, poznawania ludzkich wartości i poglądów - mówi Marek Kamiński. Wszystko zaczęło się od tego, że jako pierwszy i jedyny człowiek na świecie zdobył dwa bieguny Ziemi w tym samym roku a następnie wyczyn ten powtórzył w roli przewodnika z niepełnosprawnym chłopcem Jasiem Melą. Od tamtej pory zdobywa nowe "bieguny" i pomaga innym osiągać własne.