Wyniki wyszukiwania dla:

barwnik

Liczba wyników: 10

Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Zdrowie
Znajdziemy go w lodach, pastach do zębów, gumach do żucia, kosmetykach, farbach, a nawet lekach. E171, czyli dwutlenek tytanu, jest używany jako biały barwnik i jest stosowany w UE od wielu lat. Teraz może się to zmienić. We Francji wprowadzono nowe przepisy, które zakazują E171 od 1 stycznia 2020 r. Wszystko dlatego, że został zaklasyfikowany jako możliwie rakotwórczy dla ludzi. 
Chlorofil. Cudowny suplement czy pic na wodę?

Chlorofil. Cudowny suplement czy pic na wodę?

Zdrowie
To nowy hit na rynku suplementów diety i "cudownych" remediów na wszelakie dolegliwości. Chlorofil, zielony barwnik znajdujący się każdej roślinie, w formie tabletek czy kropelek, może kosztować nawet 100 złotych. Czy warto wydać tyle pieniędzy na coś, co znajdziemy w każdym zielonym liściu? 
Barwniki spożywcze. Sprawdź, które niszczą twoje zdrowie

Barwniki spożywcze. Sprawdź, które niszczą twoje zdrowie

Zdrowie
Barwniki możemy spotkać już niemal we wszystkim. Są w wędlinach, serach, przetworach rybnych czy w słodyczach, głównie żelkach i lodach.   Dodawane są, by produkt wyglądał lepiej. Nie wszystkie barwniki są szkodliwe, jak na przykład kurkumina (E100), annato (E160b) i koszenila (E120). Niektóre są jednak szczególnie złe dla zdrowia.
Barwnik annato. Czy jest szkodliwy?

Barwnik annato. Czy jest szkodliwy?

Zdrowie
Jego symbol to E160b. Znajduje się w wielu produktach spożywczych, które mają żółty kolor. Producenci dodają go do lodów, margaryn, jogurtów, serów, makaronów, przetworów rybnych czy płatków śniadaniowych. Annato ma pochodzenie naturalne. Produkuje się je z nasion arnoty właściwej. To niewielkie drzewo rośnie w Ameryce Południowej, Środkowej i w Meksyku. W krajach ameryki łacińskiej annato stosuje się jako przyprawę, a Majowie używali go do malowania ciała. Annato jest uznane za bezpieczny barwnik. Jest dobrze zbadane, a produkty z nim można jeść bez stresu. Niekiedy może jednak uczulać, co objawia się pokrzywką, obrzękiem i spadkiem ciśnienia krwi. 
Kobiety też pisały księgi. Odkrycie na przyklasztornym cmentarzu

Kobiety też pisały księgi. Odkrycie na przyklasztornym cmentarzu

Nauka
Piękne średniowieczne manuskrypty od wieków uważane są za dzieła męskich skrybów. Teraz archeolodzy znaleźli dowód na to, że to zakonnice były zaangażowane w tworzenie świętych tekstów. Badacze przeanalizowali zęby kobiety na cmentarzu nieopodal średniowiecznego klasztoru w Niemczech. Znaleziono na nich plamki rzadkiego niebieskiego pigmentu. To ultramaryna, która składa się z półszlachetnego kamienia lapis lazuli. Odkrycie wskazuje, że kobieta musiała być zaangażowana w malowanie świętych ksiąg. Przed śmiercią musiała polizać koniec pędzla, gdy używała ten niezwykle rzadki niebieski pigment. Lapis lazuli w średniowieczu był tak samo drogi jak złoto. Zdaniem badaczy, kobieta została pochowana około 1100 roku.
Właściwości kurkumy. Cudowna przyprawa z Indii

Właściwości kurkumy. Cudowna przyprawa z Indii

Kuchnia
Jest charakterystyczna dla potraw kuchni azjatyckiej i słynnego curry. Kurkuma to naturalny barwnik i dodatek do potraw o wielu. Zawarte w niej kurkuminoidy wpływają na system immunologiczny, ma właściwości antynowotworowe.
Żółcień chinolinowa. Co to i dlaczego jej unikać

Żółcień chinolinowa. Co to i dlaczego jej unikać

Zdrowie
Żółcień chinolinowa, znana jako barwnik E104, jest powszechnie stosowana w produktach spożywczych i kosmetycznych. Znajduje się w lodach, napojach, słodyczach, a nawet w kolorowych otoczkach leków. Jest też składnikiem past do zębów, mydeł, kosmetyków do włosów, pomadek do ust, tuszy do tatuaży. Zobacz film.
Pomysł na biznes: Czarne lody

Pomysł na biznes: Czarne lody

Finanse
Czarne lody barwione aktywowanym węglem kokosowym - to pomysł na biznes Grzegorza Ryżewskiego, współwłaściciela lodziarni "Sweet Corner". Jego firma oferuje pierwsze w Warszawie czarne lody. - To nowy produkt polskim rynku - zapewnia właściciel. Moda na grafitowe lody przyszła do nas z USA, tam jest hitem w mediach społecznościowych. Biznes w Polsce prowadzi dwóch wspólników, którzy postanowili wykorzystać modny, naturalny barwnik - węgiel z łupiny kokosa. - Ma on właściwości prozdrowotne, absorbujące i wybielające zęby - wylicza Ryżewski. Lody są produkowane na bieżąco, w małych partiach i z mleka od ekologicznych dostawców. Smak? Śmietanka z Nutellą. Cena to 10 zł. Właściciele przyznają, że w prowadzeniu tego biznesu pomaga odpowiednia pogoda i… zakaz handlu w niedzielę. Sprzedaż rośnie z tygodnia na tydzień. Firma liczy, że po sukcesie lodziarni w Warszawie, wkrótce marka pojawi się w innych miastach. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".

"Różowa laguna" w Meksyku okiem drona

Podróże
"Różowa laguna" Las Coloradas na zachodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan została uchwycona na nagraniu z drona. Na filmie widać różowe zbiorniki wodne, z których wydobywana jest sól. Odcień wody spowodowany jest przez mikroorganizmy, który często zasiedlają słone wody i wydzielają różowawy barwnik.
#dziejesienazywo: Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?

#dziejesienazywo: Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?

Styl życia
Usunięcie tatuażu jest o wiele bardziej kłopotliwe niż jego wykonanie. Jedynym rozwiązaniem, by pozbyć się niechcianego obrazka lub napisu jest poddanie się zabiegowi laserowego usunięcia tatuażu. W #dziejesienażywo dermatolog, dr Maciej Krajewski opowiedział na czym polega laserowe usuwanie tatuaży i ile kosztuje taki zabieg. "Barwniki używane do tatuowania do czysta chemia. Ilość i pochodzenia składników w nich zwartych jest nieznana. Barwnik często wywołuje powikłania miejscowe czy reakcje alergiczne. Tatuaże mogą wywoływać zmiany nowotworowe. Część państw Unii Europejskiej wprowadziła normy ograniczają zawartość pierwiastków i metali ciężkich zawartych w tuszach - mówi dr Maciej Krajewski. Jaki laser wybrać do usuwania tatuażu?