Wyniki wyszukiwania dla:

bakterie

Liczba wyników: 122

Baseny z kulkami są przepełnione tysiącami bakterii

Baseny z kulkami są przepełnione tysiącami bakterii

Zdrowie
Baseny z kulkami na placach zabaw zyskują coraz większą popularność. Dzieci świetnie się tam bawią. Może to jednak nie być dla nich bezpieczne. Naukowcy zbadali takie baseny i odkryli coś bardzo nieprzyjemnego.
Jak często powinno się prać pościel. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości

Jak często powinno się prać pościel. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości

Ciekawostki
W łóżku spędzamy ponad 1/3 naszego życia. Nic więc dziwnego, że miejsce to może szybko zmienić się w "ogród". Według badań mikrobiologa, Philipa Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego, pozostające zbyt długo w fałdach pościeli mikroskopijne życie może być nawet przyczyną chorób. Jak uniknąć takiej sytuacji? Otóż rozwiązanie jest jedno - należy prać pościel raz w tygodniu. Dlaczego tak często? Ludzie każdego roku produkują w łóżku prawie 100 litrów potu. Wilgoć staje się idealną pożywką dla grzybów. Próbki z poduszek syntetycznych i z pierzem ujawniły 16 gatunków grzybów. Nasza pościel to nie tylko grzyby i bakterie powstające z naszego potu. To także komórki skóry, plwociny, wydaliny z pochwy i odbytu oraz obce mikroby, pochodzące m.in. z: gleby, sierści zwierząt, pyłki i roztocza. Według badań, po tygodniu używania pościeli jest w niej tyle wymienionych mikrobów, że trzeba ją wyprać. Pamiętajcie, że pościel trzymamy bardzo blisko ust i nosa. Wdychamy więc to, co w niej mieszka. Tydzień do dwóch wystarczy, by każdy obudził się rano z drapiącym gardłem. Tierno mówi wprost: jeśli dotknąłbyś psiej kupy, natychmiast umyłbyś ręce. Pomyśl w ten sposób o swojej pościeli.
Bruceloza na czarnej liście CDC

Bruceloza na czarnej liście CDC

Zdrowie
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) umieściła brucelozę na liście chorób odzwierzęcych, które powinny być potraktowane priorytetowo przez różne agendy rządowe. Bruceloza to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie z rodzaju Brucella. Występują one na całym świecie. Choruje na nią głównie bydło, dzikie zwierzęta i niekiedy psy. Można zarazić się przez kontakt z chorymi zwierzętami. Dlatego powinni uważać na nią osoby mające kontakt ze zwierzętami hodowlanymi, myśliwi i weterynarze.
Błędy popełniane podczas przygotowania mięsa

Błędy popełniane podczas przygotowania mięsa

Kuchnia
Do krojenia mięsa warto mieć osobną deskę, gdyż bakterie w surowym mięsie mogą przedostać się na inne produkty. Mięso przed smażeniem, powinno mieć temperaturę pokojową. Jeżeli będzie zbyt zimne, w środku może pozostać nadal surowe lub niedopieczone.
Co żyje na dnie Rowu Mariańskiego?

Co żyje na dnie Rowu Mariańskiego?

Ciekawostki
Czy istnieją jakieś żywe organizmy, które mógłby przetrwać całkowity brak światła i ogromne ciśnienie? Okazuje się, że tak. Chińscy naukowcy pobrali próbki wody z Głębi Challengera – najniżej położonego miejsca w Rowie Mariańskim. Na głębokości 11 tys. metrów, w najgłębszym miejscu na Ziemi, żyją bakterie żywiące się węglowodorami, czyli takimi samymi związkami, jakie znajdują się w benzynie, czy oleju. To jedyne pożywienie na tej głębokości. Okazuje się, że proporcjonalnie takich bakterii jest w głębinach najwięcej na Ziemi. Dokładnie je przebadano. Po odczytaniu ich genomu okazało się, że dzielą jego dużą część z bakteriami znalezionymi w wyciekach oleju na przykład tych powstałych po eksplozji platformy wiertniczej Deep Water Horizon w 2010 r. Dzięki bateriom potrafiącym rozkładać olej, wyciek w 2010 r. miał mniej tragiczne skutki, niż przewidywano. Żyjące w Rowie Mariańskim bakterie są jednym z najmniej zbadanych organizmów na Ziemi.
Syrop kukurydziany wpływa na rozwój raka jelita grubego

Syrop kukurydziany wpływa na rozwój raka jelita grubego

Zdrowie
Powszechnie syrop kukurydziany stosuje się w przemyślę spożywczym. Jego właściwości to: niska lepkość, sam nie ulega krystalizacji i nie rozwijają się w nim bakterie. Jakie produkty zawierają syrop kukurydziany? Zobacz film.
Objawy choroby kociego pazura

Objawy choroby kociego pazura

Zdrowie
Choroba kociego pazura jest chorobą odzwierzęcą. Jest wywoływana przez bakterie przenoszone przez młode koty lub kleszcze. Co ciekawe, koty nie chorują na to schorzenie, są jedynie nosicielami bakterii. Zobacz film.
6-latek zachorował na tężec. Nie był szczepiony

6-latek zachorował na tężec. Nie był szczepiony

Ciekawostki
Nieszczepiony chłopiec w wieku 6 lat, mieszkający w USA, w stanie Oregon, zachorował na tężec. Nikt nie chorował na tę chorobę w Oregonie od 30 lat. Chłopiec zaraził się, gdy zranił się w głowę podczas zabawy. Rana została oczyszczona, jednak 6 dni później wystąpiły pierwsze objawy. Chłopiec zgrzytał zębami, miał skurcze mięśni i kłopoty z oddychaniem, a jego ciało zesztywniało i wygięło się do tyłu. To jeden z charakterystycznych objawów tężca, od którego choroba wzięła swoja nazwę. Chłopiec został przetransportowany helikopterem do szpitala, gdzie został zaintubowany. To uratowało mu życie. Dziecko spędziło w szpitalu 8 tygodni, z czego 47 dni na oddziale intensywnej terapii. Gdyby chłopiec został zaszczepiony przez rodziców nie groziłby mu tężec. Niestety wyciągnęli oni lekcji z choroby własnego dziecka. Nadal nie chcą go zaszczepić przeciwko tężcowi. Choroba ta występuje na całym świecie. Wywołują ją toksyny produkowane przez bakterie – laseczki tężca. Toksyna jest 10 milionów razy bardziej trująca niż jad kobry. Bakterie żyją w glebie, kurzu, wodzie i przewodach pokarmowych zwierząt. Do organizmu dostają się poprzez zranienia czy skaleczenia. Rana wcale nie musi być duża. Śmiertelność może wynosić nawet 60 proc. W Polsce rocznie notuje się kilkanaście przypadków tężca, głównie wśród osób powyżej 60 roku życia. Dzieci są objęte obowiązkowymi szczepieniami. Dorośli powinni szczepić się tężec raz na 10 lat.
Tylko pogarszają sytuację. Nie stosuj podczas leczenia

Tylko pogarszają sytuację. Nie stosuj podczas leczenia

Styl życia
Naukowcy udowodnili, że probiotyki zapobiegają rozwojowi raka jelita grubego. Wbrew powszechnej opinii, sięganie po nie formie tabletek w nie działa jednak przy wszystkich rodzajach nowotworów. Wykazały to najnowsze badania ekspertów z San Francisco, którzy zajmowali chorymi na raka skóry. Eksperci porównali wpływ dwóch diet w leczeniu czerniaka - wysokobłonnikowej oraz diety wspomaganej probiotykami. Okazało się, że dieta bogata w błonnik może wpływać na pomocne bakterie i poprawiać skuteczność leczenia. Tymczasem sztuczne przyjmowanie probiotyków przez chorych na czerniaka może działać wręcz odwrotnie. Naukowcy przebadali 113 osób i wykazali, że te, które je dostawały, miały mniejszą różnorodność mikroorganizmów w jelitach niż reszta badanych, którym probiotyków nie podawano. Taki stan rzeczy nie służy leczeniu nowotworów. Ostatnio w mediach społecznościowych. Naukowcy wykazali za to, że przy diecie bogatej w produkty wysokobłonnikowe prawdopodobieństwo zatrzymania nowotworu wzrastało pięciokrotnie. Wpływ samych probiotyków na różne nowotwory eksperci mają przedstawić 2 kwietnia na konferencji w Atlancie.
Bakterie

Bakterie "zjadają" nazistowski okręt

Ciekawostki
Niemiecki okręt podwodny U-166, który znajduje się na głębokości ok. kilometra pod wodą w Zatoce Meksykańskiej, rozpada się. Do takich wniosków doszli badając stan łodzi. U-166 zatopiono 30 lipca 1942 r. Wrak odkryto w pobliżu granicy z USA dopiero po 59 latach. Jak na spoczywający na dnie wrak, był w bardzo dobrym stanie. Coś złego zaczęło się jednak dziać po 2010 roku, kiedy doszło do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Do wód Zatoki Meksykańskiej trafiła wtedy równowartość prawie 5 mln baryłek ropy naftowej. Przez to wrak niemieckiego U-Boota stał się pożywką dla mikrobów. Naukowcy odkryli bowiem, że bakterie żywią się olejem, który pokrył U-166. Okazało się, że bakterie żerujące na powierzchni okrętu powodują korozję metalu, przyspieszając jego rozpad. Widać to na zdjęciach U-166 przed i po eksplozji Deepwater Horizon, gdzie powstały duże dziury w kadłubie. Naukowcy w ramach badań umieścili metalowe dyski w pobliżu miejsca wycieku ropy naftowej oraz 80 km dalej. Badania potwierdziły hipotezę ekspertów. Krążki pokryte olejem w ciągu 4 miesięcy straciły trzy razy więcej metalu.
WP Express  [cały odcinek]

WP Express [cały odcinek]

Jak pozyskuje się miedź w Polsce, gdzie znajduje się królestwo bakterii w mieszkaniu i kilka rad dla początkujących dziennikarzy. Oglądajcie WP Express, zaprasza Kuba Jankowski.
Wiemy gdzie w mieszkaniu znajduje się najwięcej bakterii i nie jest to łazienka

Wiemy gdzie w mieszkaniu znajduje się najwięcej bakterii i nie jest to łazienka

Ciekawostki
Choć bakterie nie są widoczne gołym okiem, to znajdują się praktycznie wszędzie. Kuba Jankowski w kolejnym odcinku "Nie do końca", postanowił sprawdzić w którym zakamarku naszych mieszkań jest ich najwięcej.
Dziecko zmarło. Gołębie zaraziły je groźną bakterią

Dziecko zmarło. Gołębie zaraziły je groźną bakterią

Zdrowie
Gołębie to stały element krajobrazu miejskiego rynku i innych miejsc o charakterze publicznym. Często dokarmiany je okruszkami w parku. Należy jednak uważać przy kontaktach z nimi. Może być to bardzo niebezpieczne.
Rak trzustki. Badania chińskich naukowców

Rak trzustki. Badania chińskich naukowców

Zdrowie
Rak trzustki rozwija się po cichu i nie daje wyraźnych objawów aż do czasu, gdy chory w sposób gwałtowny podupadnie na zdrowiu. Trudność w jego wykryciu sprawia, że jest jednym z bardziej śmiertelnych odmian raka. Chińscy naukowcy opracowali badania, które mogą pomagać w szybszym wykryciu tej choroby.
Nigdy nie siadaj w ubraniu na łóżku

Nigdy nie siadaj w ubraniu na łóżku

Zdrowie
Z pewnością wiele osób lubi po ciężkim dniu odpocząć chwilę i położyć się na łóżku i zwyczajnie poleżeć lub posiedzieć. Warto jednak wiedzieć, że należałoby zmienić lub pozbyć się ubioru, który towarzyszył nam przez cały dzień. Dlaczego? 
Czerwone mięso groźne dla zdrowia?

Czerwone mięso groźne dla zdrowia?

Zdrowie
Badania naukowcy udowodniły, że dieta ograniczająca spożycie czerwonego mięsa jest korzystna dla funkcjonowania naszego serca. Naukowcy chcieli jednak dowiedzieć się, dlaczego spożywanie dużej ilości tego składnika szkodzi układowi krążenia. O dziwo wcale nie chodzi o tłuszcze i cholesterol. Zdaniem badaczy, kluczową rolę odgrywa związek chemiczny TMAO, który podczas spożywania czerwonego mięsa, wytwarzają bakterie jelitowe. Okazało się, że wysoki poziom TMAO w naszym organizmie znacznie zwiększa ryzyko udaru oraz zawału serca. Po odstawieniu czerwonego mięsa parametry uległy zmniejszeniu i poprawiły się wyniki badanych osób. Obniżenie poziomu tego groźnego związku trwało u pacjentów około 3-4 tygodnie.
Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Ciekawostki
Smog, który jest mieszaniną zabójczych dla naszego zdrowia tlenków siarki i tlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, pojawia się w wielu miastach na całym świecie. Jednak o toksycznej mgle, która często spowija Pekin, krążą już legendy. Teraz okazało się, że w chińskim smogu kryje się coś naprawdę niepokojącego. Z badań wynika, że oprócz standardowych składowych, znajdują się w nim też bakterie. Mikroorganizmy mnożą się w zatrutym powietrzu, czyniąc zanieczyszczenie jeszcze gorszym. Prof. Maosheng Yao, który przeprowadzał badania mówi, że bakterie odżywiają się zawartymi w smogu związkami azotu i siarki, zamieniając je na bardziej skomplikowane lotne związki organiczne, które mogą powodować alergie i są szkodliwe dla zdrowia. Skąd wzięły się bakterie w smogu? Badacze znaleźli wśród nich odmiany używane przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków, a także bakterie używane do uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków. Podobnie jak w polskich miastach, głównym źródłem smogu w Pekinie, jest ogrzewanie węglem i spaliny samochodów.
Kiszonki. Źródło zdrowia

Kiszonki. Źródło zdrowia

Zdrowie
Kisimy ogórki, kapustę, buraki, marchewkę, kalafiora. Kwaskowy smak to nie jedyna korzyść, jaką przynoszą kiszonki.   Kiszone warzywa to nic innego, jak produkt fermentacji mlekowej. Są świetnym, naturalnym probiotykiem. W trakcie tego procesu wytwarzane są duże ilości kwasu mlekowego. Powstaje on z zawartego w produktach cukru. Dlatego kiszonki są często mniej kaloryczne niż warzywa, z których zostały zrobione. Bakterie odpowiadające za fermentację produkują przy okazji wiele cennych substancji. Znajdziemy w nich witaminy z grypy B, sporą ilość witaminy C, a także A, E i K. Cenne substancje znajdują się też w soku. 
Źródła bakterii w twoim domu

Źródła bakterii w twoim domu

Zdrowie
Staramy się, aby nasz dom był czysty i schludny. Jednak jest w nim rzeczy, które są prawdziwym siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Sprawdziliśmy, na co szczególnie należy uważać. Zobacz film.
Początki Czarnej Śmierci

Początki Czarnej Śmierci

Nauka
Epidemia dżumy pustoszyła Europę w XIV wieku. Naukowcy odkryli, że śmiercionośnie bakterie istniały na  Ziemi od tysięcy lat. Pałeczka dżumy została znaleziona w szczątkach 20-letniej kobiety z epoki kamienia, która zmarła 4900 lat temu w Szwecji. Jest to najstarszy dowód istnienia tej baterii.
Pentagon pracuje nad nową technologią

Pentagon pracuje nad nową technologią

Technologia
Jak skutecznie wykryć łódź podwodną? Być może da się to zrobić dzięki genetycznie zmodyfikowanym bakteriom. Nad taką technologią pracuje amerykańskie wojsko. Żyjące powszechnie w oceanach bakterie miałyby zostać zmienione tak, by reagować na związek chemiczny charakterystyczny dla okrętu podwodnego. Mógłby to być na przykład składnik paliwa, metale, a nawet ludzkie DNA. Po zetknięciu się z taką, nieobecną normalnie w oceanie substancją, bakterie mógłby generować łatwy do wykrycia ładunek elektryczny.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne