Wyniki wyszukiwania dla:

bakteria

Liczba wyników: 25

Miał dziwny ślad na ramieniu. Diagnoza musiała nim wstrząsnąć

Miał dziwny ślad na ramieniu. Diagnoza musiała nim wstrząsnąć

Ciekawostki
Pewien 58-latek z Florydy zgłosił się do lekarza z dziwnym śladem na ramieniu. Zmiana powiększała się od pięciu miesięcy i od czasu do czasu powodowała ostry, kłujący ból. Lekarze długo nie wiedzieli, co dolega mężczyźnie. Standardowe sposoby leczenia nie przynosiły skutku. Przełom stanowiło wyznanie pacjenta. Mężczyzna przez 30 lat zajmował się polowaniem na pancerniki. Dzięki temu lekarze doszli do wniosku, że mężczyzna choruje na trąd. Pancerniki są nosicielami bakterii powodującej tę prawie zapomnianą już w USA i Europie chorobę. Prawie wszystkie przypadki trądu, wykrywane na Florydzie, są spowodowane kontaktem ze zwierzęciem. Bakteria rozprzestrzenia się poprzez ich wydzieliny i może przetrwać w środowisku do 8 miesięcy. Diagnozowanie trądu stanowi wyzwanie z powodu długiego okresu inkubacji choroby, który trwa nawet 12 lat. Dzięki kuracji antybiotykami łowca pancerników z Florydy wrócił do zdrowia, a ślad na ramieniu zniknął.
Bakteria-twardziel. Żyje tam, gdzie nic innego, by nie mogło

Bakteria-twardziel. Żyje tam, gdzie nic innego, by nie mogło

Nauka
Naukowcy odkryli nowy mikroorganizm. Jest tak wytrzymały, że mógłby przeżyć nawet na Marsie. Żyje w jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi – w położonym w Etiopii wulkanie Dallol. Znajdują się tam źródła termalne, w których woda ma temperaturę 89°C. Dodatkowo jest niezwykle kwaśna i słona. Naukowcy pobrali do badania próbki cienkiej warstwy solnego osadu na jednym z kominów.
Drapnął ją kot. Kilka dni później nie przypominała samej siebie

Drapnął ją kot. Kilka dni później nie przypominała samej siebie

Ciekawostki
Heidi Plamping, z Kanady, opisała w sieci swoją przerażającą historię związaną z jej kotką. Kobieta została podrapana przez Storm, gdy ta wystraszyła się dwóch psów i wspięła się aż na jej głowę. Zanim Plamping zdjęła przestraszone zwierzę, ta zdążyła ją mocno podrapać. Kobieta miała siedem ran na twarzy i trzy kolejne na dłoni i ramieniu. Kanadyjka zbagatelizowała podrapanie. Trzy dni później na jej twarzy zaczął pojawiać się obrzęk i wysypka. Właścicielka kotki ma wrażliwą skórę, dlatego myślała, że to alergia na kurz, detergenty lub roztocza. W ciągu kolejnych dwóch dni niepokojące objawy nasiliły się, a kobieta udała się do szpitala. Tam dowiedziała się o tzw. chorobie kociego pazura, którą wywołuje bakteria bartonella henselae. Choroba może przebiegać bezobjawowo, można, jak Plamping, spuchnąć, ale konsekwencje mogą być poważniejsze. Mowa o zapaleniu szpiku, płuc, a w skrajnym przypadku sepsy i śmierci. Kanadyjka wymagała 4-dniowej hospitalizacji. Podano jej antybiotyki. Kobieta przestrzegła wszystkich, aby nie bagatelizowali zadrapań kotów, a niepokojące objawy zgłaszali lekarzom.
Myśleli, że to choroba psychiczna. Lekarze opisali wyjątkowy przypadek

Myśleli, że to choroba psychiczna. Lekarze opisali wyjątkowy przypadek

Ciekawostki
Lekarze opublikowali w magazynie "Journal of Central Nervous System Disease" wyjątkową historię pewnego nastolatka. Otóż zupełnie zdrowy 14-latek nagle poczuł się przygnębiony, zagubiony i pobudzony. Do tego zaczął mówić, że jest "przeklętym synem diabła". Chciał też popełnić samobójstwo. Trafił na oddział psychiatryczny, lekarze sądzili, że chłopiec ma schizofrenię. Mimo pomocy lekarskiej jego stan się pogarszał. Do psychicznych dołączyły objawy fizyczne, m.in.: ból głowy, zmęczenie, ból w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. Leki przeciwpsychotyczne nie pomagały, kolejne badania nie przynosiły też definitywnej diagnozy. W końcu rodzice zauważyli u chłopca zmiany na skórze przypominające rozstępy. To one okazały się być kluczem. Takie zmiany są często związane z bakteriami z rodzaju bartonella. Ten mikroorganizm wywołuje infekcję często związaną z ugryzieniem lub zadrapaniem przez kota. Wtedy okazało się, że w domu rodzinnym chłopca są dwa koty. Jeden z nich był wcześniej przygarnięty z ulicy. Po terapii antybiotykami stan chłopca się poprawił, a objawy psychotyczne ustąpiły, co zadziwiło lekarzy. Przypadek chłopca sugeruje nieopisany związek między infekcją bakteryjną, a chorobą psychiczną.
Bakterie na ISS. Naukowcy o przyszłości misji

Bakterie na ISS. Naukowcy o przyszłości misji

Ciekawostki
Przyszłość misji kosmicznych może stanąć pod znakiem zapytania. Powodem mogą być bakterie, które wykryto na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To enterobakterie, które występują również na Ziemi. W kosmosie mogą okazać się niebezpieczne, bo są odporne na wiele leków. Na razie naukowcy nie chcą wszczynać alarmu, ale podnoszą czujność. Jak poinformowano, prawdopodobieństwo, że wspomniana bakteria wywoła chorobę wynosiło aż 79 proc. Eksperci podkreślają, że kwestie ewentualnych chorób są ważną sprawą dla przyszłych misji kosmicznych. Określenie obecności konkretnych bakterii może zmniejszyć ryzyko złapania różnych infekcji podczas misji. Chodzi o dalekie pozaziemskie podróże, w trakcie których załoga nie będzie mogła skorzystać z pomocy lekarza.
Wirusy-giganty. Naukowcy odkryli 16 nowych gatunków

Wirusy-giganty. Naukowcy odkryli 16 nowych gatunków

Ciekawostki
W lasach Massachusetts naukowcy odkryli w glebie 16 nowych gatunków tzw. wirusów gigantów. Odkrycia dokonano przypadkowo. Eksperci badali, jak ogrzewanie się ziemi wpływa na żyjące w niej drobnoustroje. Odkrycie nie dość, że jest zaskakujące, to jeszcze niespotykane. To dlatego, że większość wirusów gigantów odkryto wcześniej w środowiskach wodnych. Znalezienie nowej grupy w leśnej glebie sugeruje, że te niezwykłe stworzenia są najprawdopodobniej bardziej wszechobecne i różnorodne niż wcześniej sądzono. "Istnieje jeszcze wiele tajemnic, które będziemy próbowali wyjaśnić" - oświadczył Jeff Blanchard, biolog i autor badań. Gigantyczne wirusy zostały opisane po raz pierwszy 15 lat temu. Są większe od wielu mikroorganizmów, a niektóre mają aż 2500 tys. genów. To więcej niż niejedna bakteria.
New Delhi. Superbakteria odporna na antybiotyki

New Delhi. Superbakteria odporna na antybiotyki

Zdrowie
New Delhi czyli Klebsiella pneumoniae powoduje zapalnie układu pokarmowego, moczowego, zapalnie płuc czy sepsę. Bakteria bytuje na skórze oraz w przewodzie pokarmowym. Tysiące osób są jej nieświadomymi i bezobjawowymi nosicielami. Ok. 15 proc. z tych osób dowiaduje się o nosicielstwie najczęściej przy chorobie i wizycie w szpitalu.
Antybiotyk na dnie oceanu

Antybiotyk na dnie oceanu

Nauka
Nowy, rewolucyjny antybiotyk odkryli naukowcy dzięki gąbce rosnącej w Atlantyku. Naukowcy umieścili bakterie z rosnącej 2 km pod powierzchnią wody gąbki na szalce Petriego. Odkryli wtedy cząsteczkę, która wytępiła bakterie pochodzące z ludzkiego jelita i gronkowca złocistego (MRSA). Ta gram-dodatnia bakteria jest częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych i jest odporna na antybiotyki. Teraz naukowcy badają, czy nowa substancja nie jest toksyczna dla ludzi. Naukowcy od dawna ostrzegają, że obecny sposób stosowania antybiotyków i sposób utrzymywania czystości w szpitalach może doprowadzić do bakteriologicznej katastrofy. Na świecie ok. 30 proc. ludzi jest nosicielami gronkowca złocistego i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Bakteria może jednak zaatakować krwioobieg i uwolnić trujące toksyny, które zabijają 1/5 pacjentów.
Zaraził się od kota

Zaraził się od kota

Zdrowie
U 68-latka z Missouri zdiagnozowano ostatnio rzadką chorobę zakaźną - tularemię. Wywołuje ją bakteria Francisella tularensis. Patogen występuje na całym świecie, ale szczep groźny dla ludzi jest notowany głównie w Ameryce Północnej. Jest śmiertelna w 60% przypadków. Bakterie mogą żyć w zwierzętach domowych. 68-latek najpewniej zaraził się chorobą od własnego kota. Zjawił się w szpitalu w nietypowymi objawami. Miał spuchnięte i bolesne węzły chłonne oraz gorączkę. W Polsce tularemia występuje głownie na północy kraju oraz w okolicach Poznania. Na zachorowanie są narażeni m.in. pracownicy leśnictwa, rzeźnicy, rolnicy oraz służba weterynaryjna. Głównymi nosicielami bakterii są zające, dzikie króliki i gryzonie.
New Delhi w Polsce. Coraz więcej zachorowań

New Delhi w Polsce. Coraz więcej zachorowań

Polska
Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm: od początku roku w Polsce odnotowano już kilkaset przypadków zarażenia groźną bakterią New Delhi. Co gorsza, jest ona odporna na antybiotyki. Najwięcej osób zaraża się w szpitalach. W zeszłym roku zakażonych było prawie 2 tys. osób. Zdaniem ekspertów, w 2018 roku liczba ta zdecydowanie wzrośnie. Superbakteria New Delhi może być odpowiedzialna za zapalenie układu moczowego, pokarmowego, sepsę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Po raz pierwszy odnotowano ją w Warszawie w 2011 roku. Sanepid planuje wprowadzić nowe procedury chroniące pacjentów.
Sinice nie tylko nad Bałtykiem. Zamknięte są jeziora i zalewy w całej Polsce

Sinice nie tylko nad Bałtykiem. Zamknięte są jeziora i zalewy w całej Polsce

Wiadomości
Choć sinice powoli odpuszczają, to jednak nie wszędzie można spokojnie wejść do wody. W kilkunastu jeziorach czy zalewach nadal występuje groźna dla zdrowia bakteria. Zamknięte są kąpieliska w okolicach Węgrowa czy w Łosicach. Turyści nad Bałtykiem czy choćby Jeziorem Zegrzyńskim mogą już oddychać z ulgą. Więcej w materiale Klaudiusza Michalca. 
Zaraził się od psa

Zaraził się od psa

Ciekawostki
48-letni Greg Manteufel zaraził się bardzo groźną bakterią od swojego psa. Mowa o Capnocytophaga canimorsus, która dostała się do krwiobiegu mężczyzny po tym, jak polizał go pies. Żona Grega, gdy zobaczyła, w jakim jest stanie od razu wezwała pomoc. W szpitalu okazało się, że cierpi na sepsę   Mężczyzna miał na ciele liczne plamy. Infekcja tak szybko się rozprzestrzeniała, że mężczyźnie trzeba było amputować obie nogi do kolan i ręce do połowy przedramienia.
Superbakteria. Eksperci ostrzegają szpitale

Superbakteria. Eksperci ostrzegają szpitale

Ciekawostki
Szpitale będą musiały zmienić sposoby dbania o czystość, by poradzić sobie z nową bakterią. Odkryto właśnie, że korzystanie z np. mydeł na bazie alkoholu, ma nieoczekiwane konsekwencje. Naukowcy twierdzą bowiem, że pojawiła się bakteria odporna na wankomycynę (antybiotyk). Organizmy te mają też większą tolerancję alkoholu. Według prof. Timothy'ego Stinear'a z University of Melbourne, który brał udział w badaniach, szpitale powinny rozważyć m.in. używanie środków na bazie chloru i rozszerzenie badań przesiewowych u pacjentów.
Wytrzymała bakteria. Mogłaby wytrzymać na Marsie

Wytrzymała bakteria. Mogłaby wytrzymać na Marsie

Nauka
Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Choć warunki na niektórych obiektach teoretycznie umożliwiają tam rozwój życia, mało który znany nam gatunek mógłby tam przetrwać. Naukowcy odkryli jeden z nich. Jest to bakteria odporna na duże zasolenie, jakie występuje na Marsie. Znaleziono ją w arktycznej zmarzlinie. Planococcus halocryophilus potrafi rozmnażać się w temperaturze -15 st. i zachowuje funkcje życiowe przy -25 st. Teoretycznie bakteria mógłby przetrwać na Marsie i w innych miejscach w kosmosie, gdzie znajduje się woda. Są to Europa, księżyc Jowisza, z którego wydobywają się chmury pary, oraz Enceladus, satelita Saturna. 
Groźna bakteria w klimatyzacji. Mężczyzna trafił do szpitala

Groźna bakteria w klimatyzacji. Mężczyzna trafił do szpitala

Zdrowie
Groźna bakteria w klimatyzacji. Mężczyzna trafił do szpitala.Klimatyzacja działa w większości miejsc publicznych jak i w samochodach. Lekarze alarmują: w klimatyzatorach żyją groźne bakterie. Zobacz wideo. 
Listerioza  – objawy i leczenie

Listerioza – objawy i leczenie

Zdrowie
Listerioza  – objawy i leczenie.Listeria monocytogenes to bakteria, która odpowiada za groźna chorobę jaką jest listerioza. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest żywność, którą na co dzień przechowujemy w naszych lodówkach.Zobacz wideo. 
Superbakteria w Polsce. Nie da się jej zwalczyć antybiotykami

Superbakteria w Polsce. Nie da się jej zwalczyć antybiotykami

Technologia
W naszych szpitalach bakterie odporne na wszystkie znane antybiotyki nie są już rzadkością, a liczbę nimi zarażonych liczy się już w tysiącach. Ten problem będzie się pojawiał coraz częściej. Jedną z takich bakterii, bakterii, które uznaje się za największy problem epidemiologiczny w Polsce jest Klebsiella pneumoniae, znana także jako bakteria NewDelhi. W Polsce po raz pierwszy zarejestrowano ją zaledwie kilka lat temu. Dzisiaj jej największym siedliskiem jest Warszawa.
Rewolucyjny sposób na plastik

Rewolucyjny sposób na plastik

Nauka
Na japońskich wysypiskach naukowcy odkryli bakterię i gąsienice, które mogą jeść plastik. Postanowili je zbadać. Produkują one enzym rozkładający plastik. W czasie badań substancja uległa mutacji i stała się jeszcze skuteczniejsza. Naukowcy mają nadzieję, że uda się wykorzystać enzym do recyklingu większości plastikowych odpadów.
Objawy zakażenia E.coli

Objawy zakażenia E.coli

Zdrowie
Escherichia coli (czyli E. Coli) to pałeczka okrężnicy, którą każdy człowiek ma w swoim jelicie grubym. Bakteria jest częścią naturalnej flory. Zobacz film.                                   
Zatrucie w przedszkolu pod Warszawą. Dziesiątki dzieci w szpitalu

Zatrucie w przedszkolu pod Warszawą. Dziesiątki dzieci w szpitalu

Wiadomości
Do około stu wzrosła liczba dzieci, które trafiły do szpitali po tym, jak zatruły się jedzeniem w jednym z przedszkoli w Chotomowie. Jak poinformował rzecznik gminy Jabłonna, przyczyną mogła być salmonella lub bakteria E.coli.
Zakaz kąpieli w Darłówku Wschodnim

Zakaz kąpieli w Darłówku Wschodnim

Polska
 Na kąpielisku w Darłówku Wschodnim wprowadzono zakaz kąpieli. Zachodniopomorska inspekcja sanitarna wykryła tam bakterie E.coli.- Następne badanie zostanie przeprowadzone w poniedziałek - poinformował ratownik Kamil Rudzki.
poprzednie1 2 następne