Wyniki wyszukiwania dla:

badania naukowe

Liczba wyników: 832

To była rewolucja. Dzięki odkryciu wszystko się zmieniło

To była rewolucja. Dzięki odkryciu wszystko się zmieniło

Ciekawostki
Odkrycie, że atomy węgla działają jak znacznik czasu, zmieniło wszystko. Jednak, jak opisuje John Marra w swojej książce "Hot Carbon: Carbon-14 and a Revolution in Science", niewiele brakowało, a do przełomu w ogóle by nie doszło. Otóż w 1940 r. Martin Kamen i Sam Ruben pracowali nad stworzeniem nowych form węgla, które mogłyby mieć praktyczne zastosowania. Chemicy spędzili w laboratorium kilka dni. Kamen potrzebował przerwy. Naukowiec wyszedł nad ranem na ulicę zmęczony, brudny i z trzydniowym zarostem. Nic więc dziwnego, że policjanci, którzy tego samego dnia poszukiwali uciekiniera podejrzewanego o kilka morderstw, zatrzymali Kamena. Chemik został przesłuchany i oskarżony o zabójstwo. Dopiero świadkowie wyjaśnili policji, że naukowiec nie jest tym, za kogo go biorą. Wkrótce Kamen i Ruben odkryli, że feralnej nocy stworzyli nowy, promieniotwórczy izotop - węgiel-14. Naukowcy szybko zorientowali się, że izotop musi wpływać na żywe istoty. Kilka lat później Willard Libby opracował metodę badania wieku przedmiotów opartą na pomiarze proporcji między węglem-14, a izotopami trwałymi 12C i 13C. Im mniej 14C w badanym obiekcie, tym więcej czasu minęło od jego śmierci. Datowanie radiowęglowe umożliwia określenie wieku szczątków nie starszych niż ok. 40 tys. lat. Metodą Libby'ego, za którą chemik w 1960 r. dostał Nagrodę Nobla, zbadano m.in. całun turyński. Próbka lnianej tkaniny trafiła do trzech niezależnych zespołów w 1988 r. Wszystkie określiły wiek całunu na lata 1260-1390. Wyniki te były wielokrotnie poddawane w wątpliwość. Eksperci do datowania radiowęglowego uważają jednak zarzuty krytyków za bezpodstawne, bo oparte na przypuszczeniu, że badane próbki były zanieczyszczone bakteriami, grzybami, czy na skutek pożaru w 1532 r. Obrońcy badania podkreślają, że próbki poddano gruntownemu czyszczeniu. I choć do dzisiaj datowanie radiowęglowe całunu uważane jest za kontrowersyjne, to gdyby nie odkrycie C14, w ogóle nie mielibyśmy o czym dyskutować.
Budka ostro o Kaczyńskim. Na reakcję Schreibera nie trzeba było długo czekać

Budka ostro o Kaczyńskim. Na reakcję Schreibera nie trzeba było długo czekać

Polska
Jarosław Kaczyński oznajmił, że Marek Kuchciński wystartuje w jesiennych wyborach. Twierdzi, że "to najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby". Co na to Borys Budka (PO)? - To bronienie sprawy nie do obrony. Kaczyński chce się odwdzięczyć Kuchcińskiemu za to, co przez 4 lata pokazał w Sejmie. Był marszałkiem na pilota Kaczyńskiego. To kwintesencja, jak PiS podchodzi do państwa. Buta i arogancja wręcz promieniują. To nie była refleksja Kaczyńskiego, tylko badania. Cyniczna, chłodna kalkulacja. Kaczyński śmieje się suwerenowi w twarz - mówił w programie "Tłit". - Jak rozumiem, pan poseł nawiązał do rządów swojej formacji. Pomylił pana prezesa ze swoim szefem, panem Schetyną - ripostował minister w KPRM Łukasz Schreiber.
Prawdziwy potwór. Układ Słoneczny byłby przystawką

Prawdziwy potwór. Układ Słoneczny byłby przystawką

Ciekawostki
W centrum galaktyki Holmberg 15A (700 mln lat świetlnych od Ziemi) odkryto prawdziwego potwora. Ma masę 40 miliardów razy większą od masy Słońca i jest jedną z największych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek udało się odkryć. Stało się to podczas śledzenia ruchu gwiazd wokół niej. Najnowsze pomiary wskazują, że wbrew wcześniejszym obliczeniom, obiekt jest nawet 9 razy większy, niż sądzono. Jego horyzont zdarzeń jest zapewne ogromny. Pochłonąłby orbity wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Badania nad czarną dziurą będą kontynuowane. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak taki potwór powstaje.
Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Wiadomości
Na Pomorzu odkryto nieznane dotąd fortyfikacje z czasów II wojny światowej. To setki kilometrów okopów, schrony i ziemianki. Namierzył je Filip Wałdoch z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Archeolog dzięki mapom wiedział, gdzie powinien szukać umocnień, ale dopiero analiza zdjęć lotniczych i skanowanie terenu (ALS) oddały pełen obraz fortyfikacji. Zwłaszcza że część została zapomniana. Powstały jeszcze przed 1939 r., by chronić tereny Pomorza przed atakiem z terenów Prus Wschodnich. Już po wybuchu wojny fortyfikacje się rozrastały. Zachowały się nawet umocnienia wykonane przez Niemców. Dzięki badaniom Wałdocha wiemy, że niewątpliwie wojna pozostawiła głęboki ślad na krajobrazie Pomorza. Niektóre z fortyfikacji są świetnie zachowane, przez co przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Dodatkowo badania przyniosły więcej, niż oczekiwano. Odkryto pozostałości chat sprzed 5 tys. lat.
Naukowcy dotknęli tajemnicy. Wyniki niezwykłych badań

Naukowcy dotknęli tajemnicy. Wyniki niezwykłych badań

Ciekawostki
Pustynia Negew to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi. Naukowcy odkryli jednak, że pod jej powierzchnią znajduje się jezioro, które przez setki tysięcy lat leżało nietknięte. Teraz eksperci postanowili sprawdzić, jakie jest pochodzenie wody. W tym celu zespół z Uniwersytetu Ben-Guriona wydrążył ponad 20 studni, z których pobrano próbki. Wyodrębniono z nich krypton (gaz) i deuter (izotop wodoru). Dzięki ich analizie okazało się, że woda zaczęła się w tym miejscu gromadzić nawet 360 tys. lat temu. Odkrycie oznacza, że na tym terenie przez tysiąclecia doszło do dramatycznych zmian w krajobrazie. Poza tym badania wykazały, że woda pod Negew nie jest tą samą, która kryje się pod Saharą. Zebrana wiedza może pomóc naukowcom w rozumieniu obecnych zmian w klimacie i przewidywaniu następnych.
Skarb pod podłogą. Niezwykłe znalezisko w kościele w Barczewie

Skarb pod podłogą. Niezwykłe znalezisko w kościele w Barczewie

Ciekawostki
Tysiąc srebrnych monet z XVII w. znaleźli polscy archeolodzy pod posadzką zabytkowego kościoła w Barczewie. Skarb ukryto pod ziemią w północno-zachodnim narożniku prezbiterium. Był schowany w ceramicznym, glazurowanym kubku z uchwytem. Monety są doskonale zachowane. Wśród nich są polskie grosze, półtoraki, trojaki i szóstaki oraz pruskie szelągi. Barczewski kościół św. Andrzeja Apostoła przy klasztorze franciszkanów został wzniesiony pod koniec XIV w. Za czasów Stefana Batorego w klasztorze osadzono zgromadzenie bernardynów. Według dr. Arkadiusza Koperkiewicza, kierownika, prowadzącego badania archeologiczne w świątyni, monety schowali pod podłogą zakonnicy. Nastąpiło to w czasach rozkwitu konwentu bernardynów. Barczewski klasztor otrzymywał wtedy liczne dotacje od warmińskich biskupów. Monety odkryto podczas wstępnych prac konserwatorskich. Niebawem renowacji zostanie poddany cały kościół.
Marsjański krater Łomonosowa

Marsjański krater Łomonosowa

Nauka
Uderzenie asteroidy sprzed 3 milionów lat, mogło wywołać mega-tsunami na Marsie. Sugerują to nowe badania, podczas których przeanalizowano kilka dużych kraterów uderzeniowych na północnej równinie Czerwonej Planety. Całkiem możliwe, że w tym miejscu był kiedyś ocean.
2. Bundesliga: Dramatyczna kontuzja Kamińskiego. VfB Stuttgart pokonał Hannover [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

2. Bundesliga: Dramatyczna kontuzja Kamińskiego. VfB Stuttgart pokonał Hannover [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Piłka nożna
Olbrzymiego pecha w meczu VfB Stuttgart - Hannover miał Marcin Kamiński. Szczegółowe badania wykazały zerwanie więzadeł. Obrońcę czeka około sześć miesięcy przerwy. Jego VfB Stuttgart pokonał jednak Hannover 2:1.
Kolejność urodzenia ma wpływ na IQ

Kolejność urodzenia ma wpływ na IQ

Zdrowie
Naukowcy z kilku uniwersytetów zrealizowali badania, dotyczące wpływu kolejności urodzeń na IQ dziecka. Wyniki okazują się być zaskakujące. Jeżeli masz rodzeństwo, mogą Cię zainteresować.
Coś podobnego nie miało miejsca od narodzin Chrystusa. Wyniki badań naukowców

Coś podobnego nie miało miejsca od narodzin Chrystusa. Wyniki badań naukowców

Wiadomości
Od 2000 lat naukowcy nie odnotowali takiej prędkości i zasięgu zjawisk związanych z globalnym ociepleniem, jak ma to miejsce w ciągu ostatnich 100 lat. Według naukowców, nawet mała epoka lodowcowa, trwająca od XIV do XIX w., nie dorównuje skali obecnych zmian. W historii naszej planety wielokrotnie dochodziło do ociepleń i ochłodzeń. Jednak żadne z dotychczasowych zjawisk nie objęło swoim zasięgiem więcej niż połowy globu jednocześnie. Potwierdziły to najnowsze badania. Eksperci dokonali 700 rejestrów zmian temperatury w ciągu 2 tys. lat. W tym celu przebadano m.in. pierścienie długowiecznych drzew, rafy koralowe czy osady z jezior. Wyniki badań mają ostatecznie obalić teorie sceptyków klimatycznych, którzy sądzą, że globalne ocieplenie jest częścią naturalnie zachodzących zmian.
Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Nauka
Na księżycowym biegunie południowym znajdują się wiecznie skryte w cieniu kratery, a w nich zamarznięta woda. Temperatura, jaka tam panuje to -233°C. Dlatego woda jest tam uwięziona na zawsze, sądzili do tej pory naukowcy. Najnowsze badania wskazują jednak, że woda na Księżycu może być łatwiej dostępna. Wszystko dzięki naturalnym procesom, takim jak wiatr słoneczny i uderzenia meteoroidów.
Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Ciekawostki
Archeolodzy znaleźli 200-letnie hebrajskie inskrypcje w ruinach nieistniejącej synagogi w Wilnie. Mowa o Starej Synagodze, nazywanej też Wielką Synagogą. W trakcie II wojny światowej Niemcy ją spalili. Po wojnie Rosjanie na jej ruinach wybudowali szkołę podstawową. Już w 2011 roku postanowiono przeprowadzić w tym miejscu badania, ale dopiero teraz naukowcy mogli wykorzystać do tego specjalne radary do penetracji gruntu. Fale radiowe są w stanie przeczesywać teren ok. 5 metrów w głąb ziemi. To dzięki nim odkryto cenne inskrypcje z 1796 r. z fragmentami Tory oraz monety i płytki ze świątyni.
Wystarczy 3 razy w tygodniu. Skuteczna tarcza przeciw nowotworom

Wystarczy 3 razy w tygodniu. Skuteczna tarcza przeciw nowotworom

Zdrowie
Jedzenie ryb trzy razy w tygodniu zmniejsza ryzyko raka jelita grubego o 12%, dowodzą najnowsze badania. Dotyczy to wszystkich rodzajów ryb. Jedzenie wyłącznie tych tłustych, jak łosoś czy makrela, redukuje ryzyko o 10%. By sprawdzić jak jedzenie ryb wpływa na ryzyko raka jelita grubego, naukowcy przebadali prawie pół miliona osób. Już 350 g ryby tygodniowo je zmniejsza. Pozytywnego efektu nie powoduje spożywanie skorupiaków. Wg naukowców z Oxfordu zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega -3 hamują procesy zapalne w organizmie.

"Toksyczne" winogrona. Lepiej uważaj, co jesz

Kuchnia
Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i minerałów, ale zanim je zjesz, lepiej naprawdę dokładnie je umyj. Winogrona z nieorganicznych plantacji są bowiem obficie spryskiwane pestycydami. Badania dostępnych w Niemczech winogron, wykonane przez ekspertów z fundacji Warentest, wykazały, że wszystkie gatunki zawierały przynajmniej 11 różnych pestycydów, a rekordowe grono miało ich aż 26.
Aspiryna. Miliony ludzi łykają ją bez sensu

Aspiryna. Miliony ludzi łykają ją bez sensu

Zdrowie
Dla wielu osób jedna aspiryna dziennie to sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca i krążenia. Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że taka terapia nie tylko nie daje rezultatów. Może być też szkodliwa. Wynika z nich, że aż 29 mln amerykanów powyżej 40. roku życia bierze aspirynę, a aż 6,6 mln robi to bez wskazania lekarza. Aspiryna, ze względu na to, że zmniejsza krzepliwość krwi, pomaga pacjentom po zawale, czy udarze. Nie powinny jej jednak zażywać osoby zdrowe, grozi to krwotokami z przewodu pokarmowego oraz udarem krwotocznym.
Test zegara na zdiagnozowanie Alzheimera

Test zegara na zdiagnozowanie Alzheimera

Zdrowie
Przeprowadzany pod okiem psychologa eksperyment pozwala określić zaburzenia i urazy mózgu.Na postawie badania wykrywa się też zaburzenia poznawcze pojawiające się we wczesnej fazie Alzheimera.Zobacz film.
Uwięzione od nawet 50 tys. lat. Naukowcy oszołomieni

Uwięzione od nawet 50 tys. lat. Naukowcy oszołomieni

Ciekawostki
Pod warstwą wiecznej zmarzliny na Alasce naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona odnaleźli wodę. Była uwięziona tam od nawet 50 tysięcy lat, od czasu ostatniej epoki lodowcowej. Woda znajdowała się w kriopegu – warstwie osadów i wody tak słonej, że nie zamarza. Pobrano próbkę wody, a po jej przebadaniu okazało się, że żyją w niej bakterie. Naukowcy byli zaskoczeni, że mikrobom udało się przetrwać w tak nieprzyjaznym środowisku. - Stężenie soli wynosi 14 proc. W konserwach zapobiegłoby to każdej aktywności mikroorganizmów – mówi profesor Jody Deming, jedna z badaczek prastarej wody. Takie ekstremalne, słone i zimne środowisko może występować w kosmosie. To właśnie w takich miejscach naukowcy szukają śladów życia, na przykład na Tytanie, księżycu Saturna. Badania mogą przydać się więc w przyszłości, podczas poszukiwania żywych organizmów na innych planetach.
Nagrał niesporczaka pod mikroskopem. Niezwykłe, co znalazł w środku

Nagrał niesporczaka pod mikroskopem. Niezwykłe, co znalazł w środku

Ciekawostki
Podczas badania brzegu rzeki Saja w Hiszpanii, biolog Rafael Martín-Ledo znalazł tego oto niesporczaka i nagrał za pomocą mikroskopu niezwykły film, ukazujący, co niesporczak ma w środku. Niestety nie wiadomo jeszcze czym są tajemnicze, jasne kuleczki w ciele niesporczaka. Zdaniem autora filmu zwierzę mogło połknąć fragmenty samego siebie, a dokładnie swojej gęby i "zębów", zwanych fachowo sztyletami. Mogło się to zdarzyć podczas linienia. Sztylety zbudowane są z aragonitu. Niesporczak nakłuwa nimi zdobycz, po czym ją wysysa.
Przeprowadzili 65 testów. Naukowcy ogłosili przerażające wyniki badań

Przeprowadzili 65 testów. Naukowcy ogłosili przerażające wyniki badań

Ciekawostki
Wyspy Marshalla - 1225 tropikalnych wysepek na środkowym Pacyfiku. Kilkadziesiąt lat temu były terytorium USA. Przeprowadzono tam wtedy 65 testów broni jądrowej. Skutki odczuwane są do dzisiaj. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Columbii wykazały, że niektóre miejsca na Wyspach Marshalla są bardziej radioaktywne niż okolice Czarnobyla. W glebie wysp można znaleźć całą paletę radioaktywnych pierwiastków: cezu, ameryku i dwa izotopy plutonu. Najsilniejsze promieniowanie jest na słynnym Atolu Bikini, gdzie w 1954 r. miał miejsce test największej amerykańskiej bomby wodorowej, który spowodował ogromny radioaktywny opad, który dosięgnął nawet Europy. Wielu mieszkańców wysp ucierpiało na skutek promieniowania. Wzrosła liczba nowotworów. Testy na Wyspach Marshalla dobiegły końca w latach 60., ćwierć wieku przed Czarnobylem i 40 lat przed Fukushimą. Eksperci szacują, że plutonu na Wyspach Marshalla jest 1000 razy więcej niż w Czarnobylu czy w Fukushimie. W związku z tym wiele z wysp w dalszym ciągu nie nadaje się do zamieszkania.
Groźny czerniak. Wyniki nowych badań nie są optymistyczne

Groźny czerniak. Wyniki nowych badań nie są optymistyczne

Zdrowie
Najnowsze badania wykazały, że ludzie, którzy mieli w rodzinie chorego na raka skóry, sami aż 74 proc. częściej zapadali na tę niebezpieczną chorobę. Naukowcy przebadali dokumentację medyczną aż 200 tys. Amerykanów.
Ceny usług mogą znów wzrosnąć. Zawód księgowego do certyfikacji

Ceny usług mogą znów wzrosnąć. Zawód księgowego do certyfikacji

Polska
Ponad połowa osób świadczących usługi księgowe i 43 proc. spośród korzystających z nich ocenia, że efektem wprowadzonej pięć lat temu deregulacji był spadek jakości usług – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Finansów. W oparciu o jego wyniki resort pracuje nad cofnięciem deregulacji. Zamierza wprowadzić nowy system certyfikacji zawodu księgowego i obowiązek dokształcania. Jak ocenia wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach Mariusz Rutke, efektem tych zmian będzie wzrost profesjonalizmu księgowych, z drugiej zaś strony spadek liczby podmiotów, które świadczą takie usługi, a w konsekwencji wzrost cen.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 40następne