Wyniki wyszukiwania dla:

australia

Liczba wyników: 143

Na tropie Yowie. Nagrano odgłosy mitycznego stworzenia

Na tropie Yowie. Nagrano odgłosy mitycznego stworzenia

Nauka
Yowie to australijski Yeti - tajemniczy dziki człowiek, który wg wierzeń żyje na Outbacku. Ostatnio znów był widziany. Dwóch australijskich poszukiwaczy twierdzi, że widzieli trzymetrową bestię w starym tunelu w Nowej Południowej Walii. Udało im się nawet nagrać odgłosy zwierzęcia.
Żarłoczny krokodyl. Niesamowite, co miał w żołądku

Żarłoczny krokodyl. Niesamowite, co miał w żołądku

Ciekawostki
Na farmie krokodyli, w stanie Queensland w USA, zdechł krokodyl. Podczas sekcji odkryto dziwny przedmiot w żołądku mierzącego prawie 5 metrów długości gada. Otóż była to... płytka chirurgiczna. Trudno powiedzieć, czy należała do człowieka, czy do zwierzęcia. Znawcy sądzą jednak, że krokodyl, zanim jeszcze trafił farmę, pożarł psa i to czworonóg miał płytkę.
Drzewo-zombie. Niezwykłe, przypadkowe odkrycie

Drzewo-zombie. Niezwykłe, przypadkowe odkrycie

Ciekawostki
Dzięki przypadkowej obserwacji, australijskim naukowcom udało się okryć, że drzewa mogą utrzymywać się wzajemnie przy życiu, dzieląc się wodą i innymi zasobami i tworząc superorganizm. Właśnie w ten sposób żyje pieniek ściętego agatisa nowozelandzkiego. Naukowcy badali jak w drzewach przepływają soki i odkryli, że w pieńku zachodzi ten sam proces.

"Biały człowiek w dziurze". Zeszli pod ziemię już ponad 100 lat temu

Ciekawostki
W Australii jest miasto, którego 1,7 tys. mieszkańców żyje pod ziemią. Historia Coober Pedy sięga 1915 r. To wtedy na nieprzyjazne, pustynne tereny Australii Południowej przyjechali poszukiwacze złota. Metalu nie znaleźli, ale kopalnie odsłoniły coś innego - opal. Górnicy chcąc wydobywać drogocenny kamień musieli wymyślić sposób, by ukryć się przed żarem pustyni. Zaczęli budować tunele, które z czasem zaczęły sięgać coraz dalej i służyć także innym mieszkańcom. W końcu tunele rozrosły się w miasto. Powstały domy, bary, a nawet kościoły. Nic dziwnego, skoro nawet w cieniu temperatura sięga tam 45 st. C. W 1999 r. liczba korytarzy przekroczyła 250 tys. W języku Aborygenów Coober Pedy oznacza "biały człowiek w dziurze". Mieszkańcy miasteczka żyją tak i pracują już od ponad 100 lat.
Znalazł go wykrywaczem metalu. Dopiero 4 lata później dowiedział się, co to dokładnie jest

Znalazł go wykrywaczem metalu. Dopiero 4 lata później dowiedział się, co to dokładnie jest

Ciekawostki
David Hole musiał być w dużym szoku, gdy dowiedział się, co przypadkiem znalazł na wyprawie 4 lata temu. Australijczyk wybrał się wtedy na spacer z wykrywaczem metalu w okolicy miasta Maryborough. W pewnym momencie dostrzegł w żółtej glinie czerwonawą skałę. Była ciężka. Był pewien, że znalazł ukryte w kamieniu złoto (w końcu tereny te w XIX w. ogarnęła gorączka złota). Hole próbował więc dostać się do środka skały. Wykorzystał do tego: piłę do skał, szlifierkę kątową, wiertarkę, młot kowalski, a nawet włożył kamień do kwasu. Nic nie podziałało. Mężczyzna postanowił więc oddać skałę specjalistom w Melbourne. Okazało się, że to niezwykle rzadki meteoryt, który mógł spaść na Ziemię 100 lub 1000 lat temu. Geolog Dermot Henry wyznał, że w ciągu 37 lat pracy trafiła na dwa takie okazy i ten właśnie jest drugi. Na Ziemię trafił najpewniej z pasa asteroid między Marsem i Jowiszem, skąd wybiły go asteroidy.
Chciał upolować wielką rybę. Zobacz nagranie z łodzi

Chciał upolować wielką rybę. Zobacz nagranie z łodzi

Styl życia
Nowa Południowa Walia, Australia. Mężczyzna polował na wielkiego Marlina na szelfie kontynentalnym. W pewnym momencie coś poszło nie tak. Ryba ewidentnie wygrała to starcie. Wideo stało się hitem w sieci.
Rubikowie o wakacjach:

Rubikowie o wakacjach: "Australia i Hawaje. Im dalej, tym lepiej"

Każdego lata impreza Raffaello przyciąga tłum gwiazd i nie inaczej było w tym roku. Na ściance pojawili się między innymi Piotr i Agata Rubikowie, Agnieszka Cegielska czy Blanka Lipińska. Z gwiazdami rozmawiała Sandra Hajduk.
Dziwak na plaży. Wyszedł się poopalać

Dziwak na plaży. Wyszedł się poopalać

Ciekawostki
Takie rzeczy to tylko w Australii. Na kontynencie słynącym z dziwnej fauny i słońca, nawet rekiny lubią się opalać. To żyjąca przy dnie ryba z rodziny rekinowatych, zwana też, z powodu kocich oczu, kocim rekinem. Nie wiadomo dlaczego koci rekin postanowił posiedzieć na plaży w środku dnia. Ryby te są aktywne w noc.
Na pomoc wielorybowi

Na pomoc wielorybowi

Świat
Ten wieloryb zaplątał się w sieć założoną na rekiny u wybrzeży stanu Queensland, w północno-wschodniej Australii. Ekipa ratunkowa z Sea World natychmiast ruszyła na pomoc. Ratownicy powoli cięli sieć, aby uwolnić zwierzę. Cała akcja trwała ponad dwie godziny. Wieloryba uratowano.
Agnieszka Fitkau-Perepeczko:

Agnieszka Fitkau-Perepeczko: "Marzyłam o życiu w wolnym kraju z klimatem plażowo-letnim"

Gwiazdy
Agnieszka Fitkau-Perepeczko tłumaczy, że z dużą przyjemnością podróżuje pomiędzy Polską a Australią, dlatego też nie zamierza rezygnować z żadnego z tych krajów. Z każdym z nich wiążą się bowiem inne wspomnienia i bogate doświadczenia. Niewątpliwie do jej temperamentu pasuje styl życia Australijczyków. Fitkau-Perepeczko wspomina, że pierwszy raz w Australii znalazła się zupełnie niespodziewanie. Wyjazd okazał się dla niej przełomowym momentem i zdecydowała, że zamierza pozostać na stałe poza granicami Polski. Aktorka zapewnia, że marzyła o życiu w wolnym kraju z plażowym klimatem.
Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Wiadomości
Przekroczenie dopuszczalnej normy nawet 300 razy – tak wygląda poziom zanieczyszczenia niektórych rzek. Naukowy z Yorku po raz pierwszy zbadali 72 rzeki z całego świata pod kątem zawartości 14 popularnych antybiotyków. Wśród badanych znalazły się m.in. Tamiza, Dunaj, Sekwana, Tyber, Menam i Tygrys. Okazało się, że antybiotyki wykryto w wodach 65 proc. zbadanych miejsc. Najwięcej szkodliwych dla środowiska substancji znajduje się w Azji i Afryce (do 35 proc. zanieczyszczonych rzek). W Europie wskaźnik zanieczyszczenia antybiotykami wyniósł 8 proc. Najgorzej wypadł Dunaj na odcinku austriackim. Z kolei najczystsze rzeki na świecie ma Australia i Oceania. Jakie antybiotyki znalazły się w wodach? W blisko połowie badanych miejsc odkryto trimetoprym, który hamuje rozwój bakterii przy zakażeniu dróg moczowych. Normę o 300 razy przekroczyła jedna z rzek w Bangladeszu. Wykryto metronidazol, który ma szerokie zastosowanie bakteriobójcze. Eksperci alarmują, że jeżeli nie zostanie poprawiona technologia oczyszczania ścieków i wód z antybiotyków to wkrótce na świecie mogą  pojawić się groźne dla człowieka antybiotykoodporne bakterie.
Kosmiczny

Kosmiczny "pyłek". Oto co wywołuje obiekt wielkości szklanej kulki

Ciekawostki
Mieszkańcy południowej części Australii mogli we wtorek wieczorem dostrzec piękne i przerażające zjawisko. Otóż spadł tam meteor, który przypominał najpierw ognisty pocisk, a wkrótce rozświetlił całe niebo. Jak poinformowało Australijskie Towarzystwo Astronomiczne, meteor ten to kawałek "kosmicznego pyłu" o rozmiarze małej, szklanej kulki. Meteor spalił się w atmosferze.
Niesamowity widok z lotu ptaka. To ławica płaszczek

Niesamowity widok z lotu ptaka. To ławica płaszczek

Ciekawostki
Niesamowity widok udało się nagrać z lotu ptaka nad Bondi Beach w Australii. Ten dziwny układ "kartek" to ławica płaszczek karbogłowych. Płaszczki to ryby z rodziny orleniowatych. Zasiedlają słone i słonawe wody Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku i Atlantyku. Każda z płaszczek ma około 80 cm długości i waży od 12 do 16 kg. 
Koale wymierają. Australijska fundacja apeluje

Koale wymierają. Australijska fundacja apeluje

Ciekawostki
Według raportu australijskiej fundacji, w Australii zostało zaledwie 80 000 koali. Liczba ta jest o wiele niższa niż poprzednie szacunki i stawia gatunek na prostej drodze do wyginięcia. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Koale przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia. Niestety mają do dyspozycji coraz mniej terenów. Fundacja podkreśla, że z powodu wycinania drzew, koale straciły już 80 proc. swojego terytorium. Wiele populacji koali, zwłaszcza tych żyjących w miastach, cierpi z powodu chowu wsobnego. Ogranicza to znacznie np. odporność na wiele chorób i możliwości przystosowania się do środowiska. Koale narażone są też na skutki ekstremalnej pogody, na przykład susze i fale upałów, które potrafią wybić nawet 80 proc. populacji. W takich warunkach 80 tys. osobników nie wystarczy, by zapewnić wymianę pokoleń i utrzymać liczbę koali na stabilnym poziomie. Będzie ich coraz mniej, aż w końcu znikną z Australii zupełnie. Nie jest łatwo policzyć dziko żyjące koale, ich liczba może być więc nawet o połowę mniejsza. Koala to jeden z najstarszych mieszkańców Australii. Żyją tam od 25 milionów lat. Niestety, z powodu działań człowieka, niedługo będziemy oglądać je tylko na archiwalnych zdjęciach. 
Niezwykła moneta. Zmieni historię Australii?

Niezwykła moneta. Zmieni historię Australii?

Ciekawostki
W zeszłym roku na plaży wysp Wessel odkryto miedzianą afrykańską monetę. Według ekspertów może mieć nawet 1000 lat i pochodzić z Tanzanii. Wyspy Wessel są częścią Terytorium Północnego Australii. Moneta może być nowym dowodem dotyczącym odkrycia kontynentu. Po raz pierwszy dopłynąć miał tam Holender Willem Janszoon. Po nim do Australii udał się tam angielski kapitan James Cook. Naukowcy badający monetę z Wysp Wessel twierdzą, że Portugalczycy odwiedzali Australię już 250 lat przed Jamesem Cookiem.  
Pies kontra buda. Życie zwierząt czasem jest ciężkie

Pies kontra buda. Życie zwierząt czasem jest ciężkie

Ciekawostki
Pewien pies z Australii o imieniu Jack bardzo chciał wnieść do swojej budy znaleziony na spacerze patyczek. Niestety, ten wspaniały plan nie miał szans zakończyć się sukcesem. Jack próbował długo, w końcu musiał się poddać. Komiczną scenę nagrał jego właściciel.
Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Nauka
Zagadka widocznych z kosmosu jasnych kręgów, jakie tworzą się wokół raf koralowych nareszcie rozwiązana. Badaczom z Instytutu Biologii Morskiej na Hawajach udało się potwierdzić, że strefy gołego piasku, jakie znajdują się w środku raf koralowych są dziełem głodnych ryb, które zjadają rosnące w płytkich wodach algi.
Szukali go 77 lat. To była wielka tragedia

Szukali go 77 lat. To była wielka tragedia

Ciekawostki
Po 77 latach u wybrzeży Australii udało się zlokalizować wrak statku handlowego SS Iron Crown. Frachtowiec został storpedowany przez japoński okręt podwodny w 1942 r. Zginęło 38 z 43 członków załogi. Wystarczyło 60 sekund, by SS Iron Crown poszedł na dno. Statek przewoził przez Cieśninę Bassa rudy manganu. Australijski frachtowiec namierzono ok. 100 km od wybrzeży stanu Wiktoria dzięki sonarowi wielowiązkowemu. Nurkowie nie byli w stanie dotrzeć do statku. Wrak znajduje się na dnie na głębokości ok. 700 m. Wykorzystano do tego specjalny statek badawczy CSIRO Investigato. Według naukowców, namierzenie wraku po 77 latach jest zamknięciem pewnego etapu dla rodzin nieodnalezionej załogi. SS Iron Crown to jeden z czterech statków, które spoczęły w wodach wiktoriańskich w ciągu dwóch wojen światowych.
12-latek wybiegł na ulicę. Nagranie opublikowane ku przestrodze

12-latek wybiegł na ulicę. Nagranie opublikowane ku przestrodze

Motoryzacja
Australijska policja opublikowała nagranie, na którym widać jak 12-latek wbiega na jezdnię zza zaparkowanego auta. Sekundę później wpada pod samochód. Jego kierowca nie miał szans uniknąć potrącenia dziecka. Chłopiec odbił się od auta i upadł na jezdnię. Trafił do szpitala, ale skończyło się na jedynie kilku zadrapaniach. Policja w Australii wzywa do zachowania ostrożności po opublikowanym nagraniu wypadku z pieszym. Do potrącenia doszło w Fairfield na obrzeżach Sydney. Policja opublikowała nagranie ku przestrodze.
Zdjęcie rekina wywołało burzę. Lawina komentarzy ekspertów

Zdjęcie rekina wywołało burzę. Lawina komentarzy ekspertów

Ciekawostki
Grupa rybaków wybrała się na połów w okolicach Nowej Południowej Walii (stan w Australii). Opublikowane przez jednego z nich zdjęcie wprawiło w zakłopotanie największych znawców. Na zdjęciu widać bowiem rybaka, który trzyma ważącą kilkadziesiąt kilogramów (ok. 40) głowę ostronosa. To rekin, który osiąga ponad 3 m długości i waży 400 kg. Trzeba więc przyznać, że rybka mała nie jest, a jednak coś "odgryzło" jej głowę. Pod zdjęciem przetoczyła się lawina komentarzy, jednak ostatecznie uznano, że to nie prehistoryczny megalodon pozbawił ostronosa głowy, bowiem w głowie ryby znaleziono fragment tradycyjnego oszczepu. Najprawdopodobniej więc inne ryby tak oskubały martwego ostronosa, że jego ciało w końcu się rozpadło.
Złowił wielkiego miecznika

Złowił wielkiego miecznika

Styl życia
Australia. Grupa przyjaciół wybrała się na połów. Jednemu z mężczyzn udało się złapać wielkiego miecznika. Taki okaz zdarza się raz w życiu. Wszystko udało się nagrać.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne