Wyniki wyszukiwania dla:

atakama

Liczba wyników: 5

Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Ciekawostki
Francuscy naukowcy z Aix-Marseille Université odkryli najstarszą na Ziemi kolekcję meteorytów. Odkrycia dokonano na pustyni Atakama w Chile, która liczy sobie ponad 10 mln lat. Znajduje się tam największy zbiór meteorytów na świecie. Naukowcy znaleźli łącznie 388 skał. Przebadano ich skład i wiek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Geology". Okazało się, że 222 meteoryty spadły na naszą planetę co najmniej mln lat temu. Dwie badane próbki miały ponad 2 mln lat.Wszystkie skały to kamienne meteoryty, bogate kiedyś w minerały. Ich skład na przestrzeli milionów lat zmienił się. Wcześniej meteoryty zawierały dużo więcej np. żelaza. Eksperci mają nadzieję, że ich odkrycie i badania pomogą lepiej poznać historię tych meteorytów i ich drogę na Ziemię.
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Ciekawostki
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Rozwiązali zagadkę sprzed 15 lat. Ostatecznie

Rozwiązali zagadkę sprzed 15 lat. Ostatecznie

Ciekawostki
Naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną tajemniczych ludzkich szczątków odnalezionych 15 lat temu na pustyni Atakama. Jak się okazało - Ata - była żeńskim płodem dotkniętym poważnymi i nieznanymi dotąd medycynie mutacjami. Związane są one z karłowatością i chorobami kości. Wśród przodków Aty byli rdzenni Amerykanie i Europejczycy.Zespół badawczy z Uniwersytetów Kalifornijskiego, San Francisco i Stanforda badali szkielet przez 5 lat. Szczątki znaleziono w 2003 roku na pustyni Atakama w Chile. Mają nie więcej niż 40 lat. Były pochowane za opuszczonym kościołem, zawinięte w skórę. Szkielet ma 15 centymetrów wysokości, wydłużoną czaszkę, skośne oczodoły i tylko 10 par żeber zamiast 12. "Ata" była obiektem wielu spekulacji. Jej wygląd sprawiał, że niektórzy uważali, że nie była człowiekiem. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Genome Research". Naukowcy mają nadzieję, że wykonane przez nich badania będą przydatne współczesnej medycynie.
Pod powierzchnią pustyni odkryto życie. Wystarczył ulewny deszcz

Pod powierzchnią pustyni odkryto życie. Wystarczył ulewny deszcz

Wiadomości
Na Marsie może istnieć życie. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy. Skąd to przypuszczenie? Pustynia Atakama to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi i najbardziej niesprzyjających istnieniu życia. Wprawdzie odnajdowano tam organiczne pozostałości, ale nie było pewności, czy przypadkiem nie przywiał ich wiatr. Wszystko wyjaśniło się, gdy spadł ulewny deszcz. Wtedy okazało się, że pod powierzchnią ziemi były mikroby, które obudziły się wraz z nadejściem wody. Przez dziesięciolecia życie trwało w uśpieniu ze względu na ekstremalne warunki panujące na Atakamie. Naukowcy są zdania, że podobnie może być na Marsie. Wiadomo bowiem, że miliardy lat temu na tej planecie istniały oceany i jeziora. W 2021 roku na Marsie wyląduje łazik, który wwierci się dwa metry w głąb jego powierzchni. Wtedy okaże się, czy obecne przypuszczenia są prawdziwe.
Odkryto ścienne malowidła sprzed 1500 lat

Odkryto ścienne malowidła sprzed 1500 lat

Nauka
Naukowcy w paryskiego uniwersytetu odkryli niesamowite skalne malowidła na pustyni Atakama w Chile. Przedstawiają polowanie na wieloryby, lwy morskie i rekiny. Oprócz żółwi, mieczników i marlinów zobaczyć można tratwy z harpunami.