Wyniki wyszukiwania dla:

ardanowski

Liczba wyników: 20

Pride of Poland. Minister rolnictwa: wystawimy w tym roku dobre konie

Pride of Poland. Minister rolnictwa: wystawimy w tym roku dobre konie

Polska
- Pride of Poland w Janowie Podlaskim to wspaniała impreza. Wybieram się na nią - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – To jest piękne święto hodowli polskich koni arabskich. Wszystko jest dobrze przygotowywane, zapowiedziało się tysiące gości, pasjonatów z całego świata. Zamierzamy wystawić dobre koniec. W ubiegłym roku były pretensje, że słabe konie wystawiliśmy. To nieprawda. Po prostu czas, kiedy za konie arabskie płaciło się kosmiczne ceny, już minął. Ich jest na świecie bardzo dużo. Dla mnie to jest przede wszystkim spotkanie pasjonatów, którzy tym żyją.
Minister rolnictwa zapowiada: koniec dzikiego rynku

Minister rolnictwa zapowiada: koniec dzikiego rynku

Polska
- Koniec dzikiego rynku, na którym kupujący określa wszystkie warunki i zmusza tego zaharowanego chłopa, najczęściej sadownika do przemysłu - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Przykład z ubiegłego roku mówi wszystko. Skupujący jabłka przemysłowe mogli zapłacić znacznie więcej, ale zmusili sadowników do sprzedawania ich po cenie 8-10 gr za kilogram. Cena upokarzająca, niepokrywająca niczego. Dlatego chcemy ustalić pasmo cenowe „od – do”, które będzie wyliczane na podstawie cen z dziesięciolecia, do tego koszty bieżące wyliczone przez instytut ekonomiki rolnictwa. I tak powstaną widełki, które dadzą pole do negocjacji.
Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Polska
- Problemy z suszą w Polsce mamy m.in. dlatego, że zaniedbania melioracyjne sięgają dziesiątków lat powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Osuszało się każdy teren, bez refleksji czy trzeba to robić, czy nie trzeba. Dlatego teraz naprawiamy ten błąd i ruszamy z programem dofinansowania oczek wodnych, stawów. Dajemy środki, które umożliwią rolnikom, spółka wodnym, samorządom uzyskać dofinansowanie na gospodarkę wodną. Ale często jest w gminach podejście: to nie mój problem. Spotkałem wójta, który ma na swoim terenie 5 jezior, ale skarży się na suszę. Nie kiwnął palcem, by nawodnić teren, zdobyć na to pieniądze. Musi być dobra wola, a nie poleganie ciągle na mitycznym państwie.
Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Polska
- Suszę w Polsce mamy od wielu lat, w tym roku nie dała się jeszcze we znaki, poprzedni był dużo gorszy - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – One przyniosły ogromne straty, które odczuwamy w cenach zeszłorocznych warzyw np. pietruszki. Susza była dramatycznym wyzwaniem pod koniec kwietnia, wtedy bardzo się martwiłem. Na szczęście opady majowe poprawiły sytuację, ale problem jest: obrywają zboża jare, truskawki. Jeśli to się utrzyma, a decydujące będą najbliższe dwa tygodnie, to ministerstwo zaoferuje pomoc rolnikom taką jak w ubiegłym roku.
CBA bada skup jabłek przez firmę Eskimos.

CBA bada skup jabłek przez firmę Eskimos. "Rolnicy są dziś w spirali zadłużenia"

Polska
- Rolnicy, którzy dostarczali jabłka do firmy Eskimos, są dziś pod ścianą, wpadli w spiralę zadłużenia, Eskimos zalega z pieniędzmi, a wypłacane są szczątkowe kwoty. Najgorsze jest to, że minister Ardanowski zachęcał, by sprzedawać właśnie tej firmie - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Sprawę Eskimosa i prowadzonego przez tę firmę skupu jabłek bada CBA.
Protesty rolników. Lider AgroUnii odpowiada na kontrowersyjne słowa ministra

Protesty rolników. Lider AgroUnii odpowiada na kontrowersyjne słowa ministra

Polska
- Muszę stwierdzić wielką pustkę intelektualną - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski o spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników. - To są słowa niegodne jakiegokolwiek ministra, a zwłaszcza ministra rolnictwa - skomentował w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.
Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Polska
- To poważne przedsięwzięcie. Powstaje spółka celowa, zacznie działać w połowie roku, kiedy pojawią się owoce miękkie - zapowiadał w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Holding ma być instytucją, która zapobiegnie spadkom cen przy nadmiarze produktów na rynku. Tak jak to miało miejsce z jabłkami - wyjaśnił.
Marki własne. Rząd chce je ograniczyć.

Marki własne. Rząd chce je ograniczyć. "Polski rynek dusi się od nadmiaru żywności"

Polska
- Chodzi o to, żeby zachęcić bądź zmusić sieci handlowe, które wpuściliśmy do Polski, aby kupowały więcej produktów spożywczych pochodzących z Polski. Bo polski rynek dusi się od nadmiaru żywności - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Wszystkie resorty nad tym pracują, premier zagonił wszystkich do roboty - dodał. Kiedy pierwszy projekt nowych przepisów? - Wtedy, kiedy będzie opracowany - odpowiedział enigmatycznie minister.
Stadnina w Janowie Podlaskim. Minister tłumaczy niskie ceny koni

Stadnina w Janowie Podlaskim. Minister tłumaczy niskie ceny koni

Polska
- Rynek koni arabskich jest dziś rynkiem innym niż kilka lat temu. Koni jest po prostu dużo. Nowe metody rozmnażania powodują, że z jednej klaczy można mieć kilkadziesiąt źrebiąt, a nie kilka, jak to było do niedawna. Dlatego cen takich jak dawniej już nigdy nie będzie - przekonywał w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Rolnicy palą opony w centrum Warszawy. Minister rolnictwa komentuje

Rolnicy palą opony w centrum Warszawy. Minister rolnictwa komentuje

Polska
- Ich prawem jest protestować, natomiast marnowanie żywności raczej nie buduje sympatii do rolników. Te jabłka to dzieciom trzeba dać w przedszkolach, a nie wysypywać na placu i kierowcom przeszkadzać - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Państwo chce pomóc rolnikom. Powstaje holding spożywczy

Państwo chce pomóc rolnikom. Powstaje holding spożywczy

Polska
Dzisiaj rolnik, który pójdzie do marketu, widzi swoje jabłka za 3-4 złote za kilogram. On sam natomiast w skupie dostanie za swoje owoce dziesięć razy mniej. Rząd zamierza im pomóc i tworzy holding spożywczy. - Z resztek majątku Skarbu Państwa tworzę holding. Bedzie to grupa spożywcza firm państwowych - mówił w programie "Money. To się liczy" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Będziemy przede wszystkim chcieli mieć narzędzia finansowe, dzięki którym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł aktywnie wchodzić w biznes - mówił minister.
Mięso może podrożeć o kilkanaście procent. Producenci mięsa są przerażeni

Mięso może podrożeć o kilkanaście procent. Producenci mięsa są przerażeni

Polska
– Mięso drobiowe może podrożeć nawet o kilkanaście procent – prognozuje w programie „Money. To się liczy” Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. Polscy wytwórcy mięsa wciąż bowiem nie mają pojęcia, czy po nowym roku będą mogli stosować pasze dla zwierząt z soją GMO. Zakaz miał wejść w 2008 roku, ale jest ciągle odwlekany. Stosowanie zakazu miało obowiązywać wreszcie od 2019 roku. Czy będzie - nie wiadomo. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski latem mówił, że chce odwleczenia stosowania przepisów o kolejne dwa lata. – Nasz rynek może czekać utrata pozycji europejskiego lidera produkcji drobiu – dodaje analityk Credit Agricole.
Narodowy Holding Spożywczy, port rolniczy w Gdańsku, doradcy rolni - Ardanowski o planach resortu

Narodowy Holding Spożywczy, port rolniczy w Gdańsku, doradcy rolni - Ardanowski o planach resortu

Polska
O Narodowym Holdingu Spożywczym, budowie portu rolniczego w Gdańsku, czy doradcach rolnych - m.in. o tym mówił w rozmowie z money.pl minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Nie będzie żadnego mnożenia etatów - zapewnił Ardanowski w kontekście utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego. Spółka ma być zarządzana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Szef resortu podkreślił, że ewentualnie zostanie zatrudnionych kilku, kilkunastu wysokiej klasy specjalistów.
Ardanowski:

Ardanowski: "Trzeba iść w kierunku produktów, które mają obniżoną zawartość nikotyny"

Polska
O polskich producentach tytoniu i o wyrobach zawierających nikotynę - mówił w rozmowie z money.pl minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu podkreślił, że powinno się promować produkty o obniżonej zawartości nikotyny i "dążyć do świadomości palaczy".
W Gdańsku powstanie port rolniczy. Teraz eksport idzie przez Niemcy

W Gdańsku powstanie port rolniczy. Teraz eksport idzie przez Niemcy

Polska
- To ma być port państwowy udostępniany zarówno zorganizowanym grupom rolników, jak i prywatnym firmom - mówił na temat gdańskiego portu rolniczego w rozmowie z money.pl minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu zwrócił uwagę, że teraz polscy producenci muszą wysyłać towary na eksport przez porty niemieckie. Ardanowski zdradził, że jest już wybrane miejsce na tę inwestycję - z głębokim torem podejściowym dla dużych statków, z infrastrukturą drogową i kolejową. Minister podkreślił, że realizowana jest już pierwsza część inwestycji - trwa budowa portu cukrowego. Krajowa Spółka Cukrowa buduje silos cukrowy. W kolejnych miesiącach ma powstać część przeładunkowa nasion rolniczych.
Nowe stanowiska w ministerstwie rolnictwa. Resort szuka radców rolnych

Nowe stanowiska w ministerstwie rolnictwa. Resort szuka radców rolnych

Polska
- Będą wysłani do co najmniej kilkunastu stolic najważniejszych krajów, gdzie mamy interesy i możliwości sprzedaży - minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada zatrudnienie radców rolnych. Nabór na nowe stanowiska ma ruszyć już we wrześniu.Nowi ludzie ministerstwa rolnictwa mają wspierać Narodowy Holding Spożywczy, który ma wkrótce powstać, w eksporcie polskich towarów za granicę.Minister wyjaśnił, że radcy rolni mają być wysłani do państw z potencjałem eksportowym: m.in. Indii, krajów Afryki, czy Bliskiego Wschodu.Nabór kandydatów ma rozpocząć się we wrześniu. Konkurs ma być ogłoszony na stronie ministerstwa rolnictwa.
Rząd zapłaci rolnikom odszkodowania za susze dużo więcej niż 800 mln zł. Będzie nowelizacja budżetu

Rząd zapłaci rolnikom odszkodowania za susze dużo więcej niż 800 mln zł. Będzie nowelizacja budżetu

Polska
- Kwota będzie dużo większa, niż 800 mln, które przyznaliśmy - minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada w rozmowie z money.pl pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy. Szef resortu zapowiedział też, że w tym celu będzie nowelizację budżetu. - Bardzo rzadko się spotyka, żeby w sytuacjach kryzysowych nowelizować budżet, bo wystarcza rezerw. Jako rząd jesteśmy zdeterminowani, żeby wywiązać się wobec rolników. Chłopi nie zostaną bez pomocy. Dlatego na najbliższym posiedzeniu Sejmu, będzie nowelizacja budżetu i będzie to kwota znacznie większa, niż te 800 mln zł - zapewnia minister Ardanowski. Szef resortu podkreśla także, że cały czas są problemy z szacunkami szkód, ale rolnicy, którzy się z tym uporali, od 14 września będą mogli składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Rekordowe odszkodowania dla rolników. Rząd wyda 800 mln zł

Finanse
- Rolnicy są czasami w sytuacjach, które nie od nich zależą - tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zapowiada przy tym wypłaty odszkodowań dla osób, które straciły pieniądze m.in. ze względu na suszę. - W tym roku wyjątkowo hojnie staramy się tym rolnikom pomóc - dodaje minister. 
Minister rolnictwa o

Minister rolnictwa o "Planie dla wsi": takiego programu w Polsce jeszcze nie było

Finanse
Rząd zdecydował o stworzeniu programu wsparcia polskiego rolnictwa. Jednym z jego filarów ma być stworzenie państwowej "czapy" nad rynkiem spożywczym, która powinna przeciwdziałać dużym wahaniom cen. Ponadto ułatwiona zostanie sprzedaż bezpośrednia, a rolnicy otrzymają wyższe dopłaty do paliwa. - Takiego prorolniczego programu w historii Polski nie było - mówi o "Planie dla wsi" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodaje, że PiS nigdy nie ukrywało, że chce wygrywać wybory poparciem społecznym, a rolnicy są ważną częścią elektoratu.Więcej w programie "Money.To się liczy"
ASF dręczy nie tylko Polskę. Unijny komisarz jest

ASF dręczy nie tylko Polskę. Unijny komisarz jest "przerażony"

Finanse
Problem z ASF wciąż dręczy polskich rolników. Problem, jak podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, dotyczy większej części Europy. - Byłem na spotkaniu z unijnym komisarzem ds. zdrowia Vytenisem Andriukaitisem. Człowiek jest, mówiąc wprost, przerażony sytuacją jak w Europie rozwija się choroba - zdradził w programie "Money. To sie liczy".Minister Ardanowski podkreśla, że jedynym wyjściem w walce z ASF jest wybijanie dzików. - Bez myśliwych nie wygramy - stwierdził.