Wyniki wyszukiwania dla:

archeologia

Liczba wyników: 44

Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Ciekawostki
18 nieznanych wcześniej fortyfikacji z XVIII i XIX w. odkrył w Sudetach archeolog Michał Filipowicz. Są to umocnienia ziemne, które dzisiaj nie zawsze wyraźnie rysują się na powierzchni. Najwięcej fortyfikacji znajduje się w rejonie Kłodzka. Pochodzą one z XIX w. Dochodziło tam wtedy do starć armii pruskiej z wojskami Napoleona. Umocnienia zbudowano, by zabezpieczyć miasto przed szturmem. Odkryte fragmenty fortyfikacji zachowały się słabo - widoczne są uformowane skarpy, tzw. stoki bojowe. Trzy nieznane do tej pory fortyfikacje znajdują się nieopodal Mieroszowa. Filipowicz znalazł też umocnienia w okolicach Jeleniej Góry. Są one jeszcze starsze. Pochodzą z czasów wojen śląskich. Archeolog uważa, że jedno z umocnień jest w miejscu średniowiecznego gródka. Świadczy o tym jego specyficzny kształt. Umocnienia odkryto dzięki technologii laserowego skanowania lotniczego (ALS).
Przekopali miejsce, gdzie stała szubienica. Niesamowite odkrycie

Przekopali miejsce, gdzie stała szubienica. Niesamowite odkrycie

Ciekawostki
Na terenie w Żaganiu, gdzie od XVI do XVIII w. stała żagańska szubienica, przeprowadzono wykopaliska. To, co znaleźli archeolodzy, mrozi krew w żyłach. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Gdańskiego odkopali dwa łańcuchy egzekucyjne. Wieszano na nich skazańców. Łańcuch zamiast sznura miał tę zaletę, że uśmiercony przestępca mógł wisieć na szubienicy, ku przestrodze, jeszcze długo po egzekucji. Sznur lub skórzany. Rzemień mógłby się zerwać. Zdaniem dr Magdaleny Majorek z Uniwersytetu Gdańskiego, łańcuchy stosowano w przypadku osób dopuszczających się najcięższych przestępstw, bowiem śmierć nimi zadana była bardzo bolesna. Łańcuchy egzekucyjne to niezwykle rzadkie znalezisko. Dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że prócz tych z Żagania, na terenie Polski odkryto do tej pory jedynie dwa kompletne łańcuchy. Archeolodzy znaleźli też kilka tysięcy kości i żelazne skoble do mocowania łańcuchów i sznurów. Naukowcom udało się ustalić, że koło szubienicy chowano nie tylko skazanych, ale też samobójców.
Rosjanie odkryli skarb na dnie jeziora. Trwa wyścig z czasem

Rosjanie odkryli skarb na dnie jeziora. Trwa wyścig z czasem

Ciekawostki
To prawdziwy wyścig z czasem. Aby odkryć ślady pradawnej cywilizacji Hunów, która 2 tys. lat temu zamieszkiwała tereny południowej Syberii, archeolodzy muszą się bardzo spieszyć. Wykopaliska znajdują się bowiem na dnie sztucznego zbiornika wodnego. Każdego lata poziom wody obniża się, odsłaniając dno. Wtedy można zacząć poszukiwania. A jest czego szukać. Na dnie wyschniętego zbiornika i niewielkiej wyspie odkryto już 140 nietkniętych przez rabusiów grobów. Odnaleziono tu m.in. grób "śpiącej królewny" – młodej kobiety ubranej w jedwabne szaty i klejnoty. Zdaniem naukowców, kobieta była kaletniczką. Obok szczątków znaleziono jej narzędzia pracy – igły i nici. Szczątki pochowano w kamiennym sarkofagu, dzięki czemu zachowały się w świetnym stanie. Ich wiek to 2000 lat. Nieopodal znaleziono grób tkaczki, a w nim wrzeciono, liczne szklane paciorki i ozdobne klamry wykonane z kości. Zdobione klamry to tu częste znalezisko. Dla Hunów, którzy byli nomadami, pasek był najważniejszym elementem stroju. Skąd tak bogate wyposażenie grobów rzemieślniczek? Doktor Kulinowskaja, która pracuje przy wykopaliskach podkreśla, że Hunowie bardzo cenili kobiety. Rzemieślniczki były ważne i doceniane za swoje talenty.

"Słoje umarłych". Tajemnicze megality, o których krążą legendy

Ciekawostki
Te megalityczne struktury bywają wysokie nawet na 3 metry. Powstały w epoce żelaza i krążą o nich legendy. Mówi się, że to kielichy pijanych gigantów, ale bardziej prawdopodobne jest, że "słoje umarłych" to groby. Groby przedstawicieli starożytnej cywilizacji, o której współcześni badacze wciąż właściwie nic nie wiedzą. Najpierw odkryto je porozrzucane na płaskowyżu Xieng Khouang w Laosie. Teraz badacze odkryli ich dużo więcej. Po pierwsze oznacza to, że w tej części Azji grobowce tego rodzaju były popularniejsze, niż sądzono. Po drugie nie znalazły się tam, gdzie je odkryto, w sposób naturalny. Zdaniem ekspertów, "słoje" były transportowane na miejsce z kamieniołomu oddalonego nawet o ok. 6 km. Nie wiadomo, czym starożytni kierowali się wybierając miejsce pozostawienia magalitycznych grobów. Podczas prac wokół "słojów" odkryto, że niektóre z nich są rzeźbione. Znaleziono tam też artefakty z epoki żelaza: ceramikę, narzędzia, szklane koraliki i inne ozdoby. Ponad setka ważących po kilka ton "słojów" jeszcze długo będzie intrygować archeologów. Nie wiemy bowiem nic o społeczności, która je tworzyła i nie mamy pojęcia, dlaczego na miejsce porzucenia "słojów" wybrali miejsce, w którym najprawdopodobniej nikt nie mieszkał.
Ma 2600 lat. Nie ma starszej w Egipcie

Ma 2600 lat. Nie ma starszej w Egipcie

Ciekawostki
Egipscy archeolodzy odkryli na półwyspie Synaj ruiny fortu mające 2600 lat. Został zbudowany na ruinach innej fortecy w latach 664-610 p.n.e. Fort miał 16 wież i powstał za czasów 26 dynastii. Nie został jednak nigdy ukończony. Jego zadaniem było bronić granicy imperium faraonów przed Persami, którzy podbili Egipt w 525 r. p.n.e. W ruinach znaleziono liczne groty strzał, kamienne sztylety i figurki. Zdaniem odkrywców, pod koniec istnienia twierdza doświadczyła serii ataków, które zniszczyły jej konstrukcję. To najstarsza tego typu forteca, jaką odkryto w Egipcie. 
Niezwykłe znalezisko Polaka w Wielkiej Brytanii. Wystarczyła godzina

Niezwykłe znalezisko Polaka w Wielkiej Brytanii. Wystarczyła godzina

Ciekawostki
Wykonany ze srebrna, złocony pierścień pieczętny datowany na XV-XVI w - to odkrycie Tomasza Pociaska, Polaka należącego do kilku grup poszukiwaczy w Wielkiej Brytanii. O odkryciu poinformował portal zwiadowcahistorii.pl. Na poszukiwania organizowane przez Brytyjczyków z Metal Detectives Group wybrała się grupa 4 naszych rodaków. Do przeczesania było ok. 40 hektarów łąk. Polak po godzinie chodzenia usłyszał sygnał z wykrywacza metali. Wtedy wykopał pozłacany pierścień. Na grupa tylko pochwaliła się znaleziskiem w sieci. Nie wiadomo jeszcze, ile wart jest artefakt sprzed ponad 500 lat.
Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Ciekawostki
Ślad stopy, który chilijski student odkrył na południu Chile, jest najstarszym w obu Amerykach. Skamielinę znaleziono w 2010 r. Przez wszystkie te lata próbowano wykluczyć, że ślad należy do człowieka.Okazało się jednak, że odcisk nie może należeć do żadnego innego zwierzęcia niż człowiek. Ustalono też, że ślad liczy 15,600 lat. Co czyni go najstarszym dowodem na obecność człowieka w obu Amerykach. Wcześniejszy dowód liczył 12,000 lat.
Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Ciekawostki
Para ekspertów z USA i Wielkiej Brytanii przeanalizowała odtajnione w latach 90. fotografie lotnicze. Dzięki szczegółowym badaniom na zdjęciach odkryto niezwykłe historycznie miejsca na Bliskim Wschodzie. Fotografie powstały na przełomie lat 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Wojska USA wysłały wówczas samoloty rozpoznawcze Lockheed U2, które miały dostarczyć zdjęcia szpiegowskie. Chodziło o fotografie kluczowych celów wojskowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w części Azji. Naukowcy analizując stare fotografie, odkryli archeologiczne punkty, których historia sięga tysięcy lat. Na zdjęciach w Jordanii zauważono prehistoryczne pułapki myśliwskie - pustynne latawce sprzed 5-8 tys. lat. Z kolei nad północnym Irakiem samoloty szpiegowskie uwieczniły system nawadniający kanałów asyryjskich. Przetrwały one od 2500 r p.n.e. do 609 r p.n.e. Asyria była jednym z państw starożytnej Mezopotamii. Część z analizowanych terenów współcześnie nie istnieje - wszystko przez działania wojenne w Iraku i Syrii. Fotografie stały się dziś cennym źródłem wiedzy dla archeologów. 
Nielegalnie handlowali skarbami. Niektóre miały prawie 2,5 tys lat!

Nielegalnie handlowali skarbami. Niektóre miały prawie 2,5 tys lat!

Ciekawostki
Kilkaset zabytków archeologicznych znaleźli i zabezpieczyli policjanci kryminalni z Mokotowa. W sprawie aresztowano Polaka i dwójkę Ukraińców, odpowiedzą za paserstwo. Wartość ich zbioru jest szacowana - może wynieść nawet kilkaset tys. zł.
Tajemnica rondla koło Raciborza

Tajemnica rondla koło Raciborza

Nauka
Kilka lat temu badacze podczas analizy zdjęć satelitarnych odkryli niezwykłą konstrukcję w Pietrowicach Wielkich, pochodzącą z epoki brązu. Zbudowano ją najprawdopodobniej około 4000-3700 lat temu. Zdaniem ekspertów, znalezione tu fragmenty naczyń z epoki neolitu sugerują, że konstrukcja może być o wiele starsza. Budowla składa się z dwóch fos. Zewnętrzna mierzy 180 metrów średnicy, a wewnętrzna około 120 metrów. To jeden z największych obiektów tego rodzaju w Europie.
Makabryczne znalezisko w Wielkiej Brytanii

Makabryczne znalezisko w Wielkiej Brytanii

Nauka
Archeolodzy odkryli szczątki wojownika z epoki żelaza. Pochowano go 2000 lat temu w Yorkshire. W jego ciele znaleziono dziury od dziewięciu włóczni. W czoło uderzono go tępym przedmiotem prawdopodobnie tak silnie, że mogło zabić. Nie jest do końca jasne jak umarł. Eksperci twierdzą, że większość obrażeń powstało po jego śmierci. Przekonują, że mają dowody na istnienie starożytnych tradycji, które nakazują "zabicie dwa razy" osoby, którą podejrzewano o wampiryzm   Rytuał miał uniemożliwić mu ponowne powstanie z martwych.
Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Nauka
Archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia w piramidzie, gdzie wcześniej znaleziono mumię Amenemhata II. Natrafiono na osiem pięknie pomalowanych wapiennych trumien z mumiami wewnątrz.
Odkrycie w Pompejach. Fresk zadziwia archeologów

Odkrycie w Pompejach. Fresk zadziwia archeologów

Nauka
W słynnym starożytnym mieście znaleziono fresk przedstawiający kobietę w miłosnym akcie z łabędziem. Choć przez 2000 lat skrywały je popioły wulkaniczne, malowidło zachowała się w doskonałym stanie. Kolory są ciągle niezwykle żywe, a przedstawiona na fresku kobieta patrzy na oglądającego fresk.
Najstarsze szczątki człowieka w Polsce

Najstarsze szczątki człowieka w Polsce

Nauka
Zespół archeologów m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrył szczątki małego Neandertalczyka "To najstarsze ludzkie szczątki z obszaru Polski. Mają ok. 115 tys. lat" - stwierdził prof. Paweł Valde-Nowak. Niezwykłego odkrycia dokonano w Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym. Badania wykazały, że odkryto paliczki, czyli kości dłoni dziecka.
Przypadkowe odkrycie z epoki kamienia. Sensacja na międzynarodową skalę

Przypadkowe odkrycie z epoki kamienia. Sensacja na międzynarodową skalę

Ciekawostki
Inżynierowie farmy wiatrowej odkryli kamienny krąg zawierający szczątki tura sprzed 6,4 tys. lat. Przypadkowego odkrycia dokonano w okolicy miasta Woodbridge we wschodniej części Wielkiej Brytanii. Na miejscu trwały prace nad budową farmy wiatrowej. Firma kopała 40 km rowu, by podłączyć nowe turbiny. W momencie budowy kamiennego kręgu czaszka tura miała już 2 tys. lat. Starożytne źródła, które otaczały krąg zachowały takie materiały jak kości czy drewno. To rzadkość trafić na tak zakonserwowane materiały organiczne pochodzące z neolitu. Od lutego na miejscu pracuje około 70 archeologów.
Zginął podczas ucieczki. Dramatyczna historia z Pompejów

Zginął podczas ucieczki. Dramatyczna historia z Pompejów

Ciekawostki
Archeolodzy odkryli szkielet 35-letniego mężczyzny na terenie stanowiska archeologicznego w Pompejach. Kości opowiadają wstrząsającą historię. Mężczyzna był niepełnosprawny. Miał uszkodzoną nogę. W pewnym momencie zatrzymał się i spojrzał na Wezułwiusza. Wtedy spadł na niego ważący 300 kg kamień, który przygniótł 35-latka i zmiażdżył mu czaszkę. Szkielet został odnaleziony na terenie nowych wykopalisk na miejscu istnienia starożytnego miasta. Dyrektor stanowiska, Massimo Osanna nazwał odkrycie "dramatycznym i wyjątkowym". Szacuje się, że w Pompejach zginęło ok. 30 tys. osób. Do katastrofy doszło 2000 lat temu, kiedy wybuchł Wezułwiusz.
W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

Ciekawostki
Szczątki konia, który padł w wyniku katastrofy w Pompejach, odnaleźli właśnie włoscy naukowcy. To pierwsze tego rodzaju znalezisko. Odkrycia dokonano w tunelach wykopanych przez złodziei, którzy poszukują na terenie starożytnego miasta wartościowych przedmiotów. Te nielegalne wykopaliska to zmora muzeum w Pompejach. Ten, w którym odnaleziono szczątki konia przejęli karabinierzy. Wtedy wkroczyli archeolodzy.
Najstarszy przykład wirusa zapalenia wątroby. Odkryty

Najstarszy przykład wirusa zapalenia wątroby. Odkryty "przy okazji"

Ciekawostki
Naukowcy odkryli najstarszy jak do tej pory przykład wirusa zapalenia wątroby typu B. Stało się to przy okazji prowadzonych na wielką skalę badań, które mają na celu stworzenie nowej genetycznej mapy migracji ludzi w całej Eurazji. Eksperci pod wodzą genetyka, profesora Eske Willersleva, sprawdzili szczątki ponad 300 ludzi żyjących od 1,5 tys. do 4,5 tys. lat temu. Okazało się, że 25 z nich było zakażonych wymarłymi już szczepami HBV. Obecnie ok. 257 mln ludzi na świecie ma wirusa zapalenia wątroby typu B. W 2015 roku prawie milion osób zmarło w wyniku powikłań.
Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Ciekawostki
W greckim mieście Saloniki, podczas prac na budowie metra odnaleziono pozostałości willi z V w. n.e. Rezydencja była naprawdę luksusowa. Świadczą o tym nie tylko wykonane z największą starannością, przepiękne mozaiki. Dom był wyposażony także w system ogrzewania podłogowego zwany hypocaustum i podgrzewany basen. Podłoga była położona na ceramicznych filarach, między którymi mogło przepływać gorące powietrze. Willa miała 315 mkw. i znajdowała się nieopodal brukowanej ulicy Decumanus Maximus, będącej antyczną autostradą. Budowa metra w Salonikach to istna "kopalnia" archeologicznych znalezisk. 300 tys. przedmiotów, w tym 50 tys. monet, marmurowy plac, 15 metrowa fontanna, ruiny kościoła czy rzymski cmentarz to odkrycia z ostatnich 12 lat. Mozaiki zostaną zabezpieczone i wystawione na stacji metra, na budowie której zostały odkryte. Metro zostanie otwarte w 2020 r. Budowa trwa już 14 lat, a opóźnienia wynikają m.in. z dużej ilości znalezionych antyków. 
Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Ciekawostki
Mur Hadriana, słynny rzymski wał obronny w północnej Brytanii, wybudowany w II wieku, najprawdopodobniej służył nie tylko żołnierzom - ogłosili naukowcy. Na terenie fortu, który był częścią fortyfikacji, odnaleziono bowiem właśnie szczątki kobiety i 5-letniego dziecka. Wzdłuż muru odnaleziono również butelki do karmienia dzieci i fragmenty zabawek, np. nogę lalki. Znalezisko jest dość zaskakujące, bo stacjonującym na murze legionistom oficjalnie nie wolno było się żenić. Wiadomo jednak, że dowódcy często przymykali na to oko, więc możliwe, że szczątki należą do rodziny którego z żołnierzy. Co ciekawe kobieta została pochowana razem z kawałkiem rzymskiej kolczugi. Mur Hadriana miał 117 km długości i dzielił Wielką Brytanię na pół. Miał być zaporą przeciwko plemionom Piktów z Kaledonii.
Masakra na wyspie Olandia

Masakra na wyspie Olandia

Ciekawostki
Makabrycznego odkrycia dokonali archeolodzy w forcie Sanby borg, na szwedzkiej Olandii. Pozbawione głów, okaleczone zwłoki noszących rzymskie stroje ludzi odnaleziono w murowanym forcie. Nikt nie spodziewał się napadu, rodziny szykowały wieczorne posiłki. Nikt nie był uzbrojony. Mieszkańcy osady mieli przy sobie wiele cennych przedmiotów, biżuterię i złote monety. Wszystko zostało na miejscu. Żyjące w osadzie zwierzęta pozdychały z głodu. Ich szkielety odnaleziono w stajniach i zagrodach. Do masakry doszło ok. 1500 lat temu. Naukowcy porównują miejsce do Pompejów. Pierwsze szczątki znaleziono w 2013 roku. Od razu było wiadomo, że to nietypowe znalezisko, bo w tym czasie ciała najczęściej były kremowane. Dotychczas znaleziono już 26 szkieletów, w tym noworodka. Wszystko wskazuje na to, że nie była to walka, a rzeź cywilów.
poprzednie1 2 3 następne