Wyniki wyszukiwania dla:

antropologia

Liczba wyników: 3

Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Najstarszy ślad ludzkiej stopy w obu Amerykach

Ciekawostki
Ślad stopy, który chilijski student odkrył na południu Chile, jest najstarszym w obu Amerykach. Skamielinę znaleziono w 2010 r. Przez wszystkie te lata próbowano wykluczyć, że ślad należy do człowieka.Okazało się jednak, że odcisk nie może należeć do żadnego innego zwierzęcia niż człowiek. Ustalono też, że ślad liczy 15,600 lat. Co czyni go najstarszym dowodem na obecność człowieka w obu Amerykach. Wcześniejszy dowód liczył 12,000 lat.
Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Ciekawostki
Cała Europa usiana jest budowlami megalitycznymi, które powstały tysiące lat temu. Poza odwiecznym pytaniem, dlaczego ludzie zadawali sobie tyle trudu, by je wznieść, zostaje pytanie skąd w ogóle wziął się na nie pomysł. Powstały w jednym regionie i stały się popularne czy ewoluowały niezależnie w różnych częściach kontynentu, w różnym czasie? Być może nigdy nie dowiemy się z całą pewnością, ale wszystko wskazuje, że źródło megalitów jest we Francji. Co więcej, wygląda na to, że począwszy od 7000 lat temu, megality wydają się być zbudowane nad grobami. Kamienne płyty kładziono nad ziemią i tworzono w ich miejscach kopce. Dopiero później stojące kamienie stawały się oznaczeniem wydarzeń astronomicznych. Badania wskazują więc, że hipoteza jednego źródła megalitów w całej Europie jest słuszna, ale przeczy tej, która mówiła, że megality pochodzą z Bliskiego Wschodu i były wyznacznikami szlaków morskich.
Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli

Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Ciekawostki
Tysiącletnie, "zaginione", miasto piramid zostało odnalezione w sercu Meksyku. Odkrycia dokonano za pomocą laserów. Wiązki wysyłano z samolotu i mierzono odbite impulsy. W ten sposób powstała mapa. Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, piramidy były zbudowane tak gęsto, że przypominają współczesny Manhattan. Miasto nazywało się Angamuco i zostało zbudowane przez grupę etniczną o nazwie Purepecha. Ich państwo było jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki.- Pomyśleć, że to masywne miasto istniało w sercu Meksyku przez cały czas i nikt o tym nie wiedział. To coś niesamowitego - mówi Chris Fisher, profesor antropologii na CSU. Według naukowców miasto miało powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych i mieszkało w nim około 100 tysięcy osób. Zdaniem ekspertów znalezisko pomoże lepiej zrozumieć historię regionu, migracje ludności a nawet wczesne zmiany klimatu.