Wyniki wyszukiwania dla:

alaska

Liczba wyników: 27

Ciepła wiosna wykańcza Alaskę

Ciepła wiosna wykańcza Alaskę

Nauka
Rekordowo gorąca wiosna na Alasce zbiera ponure żniwo. W marcu, w położonym na północy stanu Kotzebue, zarejestrowano średnią temperaturę -5°C. To o 4 st. więcej niż rok temu i prawie o 10 stopni więcej niż średnia z lat 1971-2000. Choć z pozoru brzmi to jak dobra wiadomość, wcale tak nie jest.
Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Śmierdzący problem. Władze alarmują, że zacznie się tego lata

Ciekawostki
Nawet 66 ton… odchodów, pozostawionych przez pokolenia wspinaczy, odsłonią topniejące lodowce. Mowa o Denali - najwyższym szczycie Ameryki Północnej, położonym w górach Alaska. Władze National Park Service alarmują, że proces odmarzania wielopokoleniowych ekskrementów może rozpocząć się już tego lata. Wszystko przez rekordowe fale upałów, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Denali jest jednym z ulubionych szczytów, który przyciąga śmiałków z całego świata. Swoimi umiejętnościami popisywał się tu nawet Bear Grylls. Brytyjczyk znany z propagowania sztuki przetrwania. Każdego roku ponad tysiąc osób pozostawia tu nawet 2,2 tony kału, co odpowiada masie nosorożca. Odmarzanie ekskrementów jest nie tylko problemem związanym z zanieczyszczeniem. To proces niebezpieczny dla zdrowia. Zamarznięte w odchodach patogeny (np. E.coli) mogą przetrwać setki lat. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe  pokolenia wspinaczy nie będą już zostawiać w górach "pamiątek" po sobie.
Zabili niedźwiedzicę i jej młode. Koszmarne, co nagrala kamera

Zabili niedźwiedzicę i jej młode. Koszmarne, co nagrala kamera

Wiadomości
The Human Society of the United States - amerykańska organizacja broniąca praw zwierząt - opublikowała na swojej stronie nagranie, na którym widać, jak dwóch mężczyzn w Alasce zabija niedźwiedzicę i jej młode. Wideo jest drastyczne. Słychać na nim przejmujący pisk niedźwiadków. Zwierzęta spały w gawrze. To tam dostrzegli je mężczyźni. Najpierw zabili niedźwiedzicę, później młode. Kilka dni później mężczyźni wrócili, by pozbyć się ciał zwierząt i  zebrać łuski po nabojach. Mężczyźni, którzy dokonali tego barbarzyńskiego czynu, to ojciec i syn zajmujący się kłusownictwem. Obaj zostali skazani. Ojciec na 3 mc więzienia, a jego 18-letni sy na miesiąc więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo starszy mężczyzna został pozbawiony prawa do polowań na 10 lat, a młodszy dostał prace społeczne. Kłusownicy wpadli tylko dlatego, że w lesie nagrała ich kamera, która jest tam umieszczona w celach badawczych.
Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Ciekawostki
W 2013 roku naukowcy wykryli w Pacyfiku dużą masę ciepłej wody, rozciągająca się od Zatoki Alaska wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej. Temperatura wody była tam wyższa o ponad 3 stopnie. Plama ciepła najprawdopodobniej wywołała rekordowo ciepłe lato w Ameryce Północnej w 2014 r. Okazuje się dodatkowo, że ciepła strefa na Oceanie Spokojnym sprawiła też, że urodziło się mniej humbaków. Te duże morskie ssaki żywią krylem, malutkimi skorupiakami, które pływają w oceanicznych wodach. Wzrost temperatury sprawił, że liczba krylu w rejonie znacznie spadła. Plama ciepła znajdowała się na trasie migracji humbaków, które z zimnych arktycznych wód płyną w rejon Hawajów, aby tam wychować swoje młode. Samice wybierają się w tę długa podróż tylko, jeśli zgromadzą dostateczne zapasy tłuszczu. Tylko wtedy są zdolne do zapłodnienia i wydania potomstwa. Spadek ilości pożywienia sprawił, że obserwującym humbaki naukowcom przez kilka lat znacznie trudniej było spotkać matkę z młodymi. Na szczęście zdaje się, że sytuacja wraca do normy, choć jest dalej niepewna. Plama ciepła się zmniejsza, jednak temperatura wody i tak wzrasta z powodu globalnego ocieplenia. Naukowcy podkreślają jednak, że w związku z tym humbaki powinny pozostać na liście gatunków chronionych.
Śnieg padający na otwartym morzu

Śnieg padający na otwartym morzu

Ciekawostki
Czy widzieliście kiedyś śnieg padający na otwartym morzu? Nie? To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wyglądało to zjawisko u wybrzeży Alaski. Niesamowity widok.
Wieloryb omal nie przewrócił łodzi. Nagranie świadka

Wieloryb omal nie przewrócił łodzi. Nagranie świadka

Podróże
Alaska, Stany Zjednoczone. Wyskakujący z wody wieloryb omal nie przewrócił łodzi pełnej turystów. Wszystko udało się nagrać telefonem komórkowym. Zobaczcie sami.
Wybuchowe jezioro. Wydziela tyle metanu, co 6 tys. krów

Wybuchowe jezioro. Wydziela tyle metanu, co 6 tys. krów

Ciekawostki
Profesor Katey Walter Anthony z Uniwersytetu Alaska przestudiowała ok. 300 arktycznych jezior. W styczniu trafiła na jedno, które jest zupełnie inne od reszty i jeszcze nigdy czegoś podobnego nie widziała. Jezioro Esieh ma wielkość 20 boisk footballowych. Jego wody syczą i bulgoczą. To głównie metan, którego jezioro wydziela 2 tony dziennie, czyli tyle, ile 6 tys. krów. Jak to możliwe? Pod wieczną zmarzliną znajdują się ogromne ilości gazów cieplarnianych. Teraz, kiedy grunt rozmarza, gazy ulatują do atmosfery. Dlatego Esieh bulgocze. Naukowcy ostrzegają, że takie zjawiska mogą dramatycznie wpłynąć na klimat. Wieczna zmarzlina pokrywa bowiem 24 proc. powierzchni ziemi na półkuli północnej.
Bliskie spotkanie z humbakiem

Bliskie spotkanie z humbakiem

Styl życia
Alaska, USA. Pasażerowie łodzi musieli być bardzo zaskoczeni, gdy zobaczyli, co nagle wyłoniło się z wody. Zwierzę znajdowało się niebezpiecznie blisko łódki. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Spektakularna historia upadku. Z globalnej marki stali się firmą z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych

Spektakularna historia upadku. Z globalnej marki stali się firmą z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych

Wiadomości
„Panta rei” mawiał starożytny Heraklit i jeśli chodzi o trendy w biznesie, to ta maksyma jest jak najbardziej aktualna do dziś. Blockbuster, kiedyś jedna z najwiekszych sieci wypożyczających filmy, dziś ma duży problem. Z międzynarodowej firmy, która posiadała prawie 10 tysięcy sklepów na całym świecie, stała się przedsiębiorstwem z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych. Ilu członków może liczyć największa rodzina świata? Prawie tylu ile jest dni w roku, a dokładniej 346 osób. Tyle bowiem liczy sobie rodzina 87 letniego Pawła Siemieniuka, mieszkańca ukraińskiego Dobrosławia. 
Łoś blokował ruch na drodze. Zwierzak nic zwracał uwagi na auta

Łoś blokował ruch na drodze. Zwierzak nic zwracał uwagi na auta

Motoryzacja
Dzisiejszy odcinek #dziejesiewmoto zaczynamy od nagrania z Alaski, gdzie dzikie zwierzęta czasem przypominają o tym, że to one rządzą w tamtej okolicy. Tym razem udało się nagrać wielkiego łosia, który nic sobie nie robił z tego, że blokuje przejazd wielkim autobusom. Takie widoki utwierdzają nas w przekonaniu, że Alaska słusznie trafia na listę miejsc, do których musimy się kiedyś wybrać. Tamtejsza natura jest nie do podrobienia.

"Pływający Czarnobyl". Rosyjska elektrownia atomowa na statku

Ciekawostki
Ma dostarczać energię elektryczną dla 100 tys. mieszkańców odciętych od świata miast nad cieśniną Beringa. Statek znajduje się teraz w Murmańsku, gdzie zabierze na pokład paliwo do reaktorów atomowych. 
Jedna z najgorszych transakcji w dziejach Rosji [Pixel]

Jedna z najgorszych transakcji w dziejach Rosji [Pixel]

Nauka
Alaska to magiczne miejsce, słynące z wysokich gór, pięknych jezior i surowców naturalnych. Oprócz tych walorów, największy pod względem powierzchni stan USA posiada też ciekawą historię. Jeszcze niemal sto pięćdziesiąt lat temu Alaska należała bowiem do Rosji. Dzieje kupna przez Amerykanów tej krainy to jedna z najbardziej interesujących kart historii Stanów Zjednoczonych.

"To najtrudniejszy styl życia jaki można wybrać"

Ciekawostki
Ponad 80 lat temu Yules Kilcher uciekł ze Szwajcarii. Poszukiwał miejsca, gdzie mógłby rozpocząć zupełnie nowe życie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej dołączył do grupy młodych ludzi, którzy opuścili swoje domy w tym samym celu. "Ziemię obiecaną" odnalazł na południu Alaski. Farma Kilcherów to ponad 240 hektarów dzikiego obszaru. Yules nauczył rodzinę jak być samowystarczalnym i bazować na tym co daje ziemia. - To najtrudniejszy styl życia jaki można wybrać - mówi Eivin, wnuk Yulesa. Nie mają bieżącej wody, ani toalety. Jedyne, na co się zdecydowali, to kilka nowoczesnych sprzętów, dzięki którym życie w ogóle jest znośne.
Przygotowywanie się do zimy na Alasce

Przygotowywanie się do zimy na Alasce

Ciekawostki
Rodzina Kilcherów wiele lat temu przeprowadziła się na Alaskę. Żyją z daleka od miasta, więc gdy ma nadejść zima, muszą się do niej dobrze przygotować. Jednym z punktów planu jest zgromadzenie odpowiedniej ilości jedzenia. Dlatego dwóch przedstawicieli rodziny wybrało się na polowanie na niedźwiedzia czarnego. Zobaczcie, jak zakończyła się ta wyprawa.
Gabaryty tego amerykańskiego śmigłowca imponują

Gabaryty tego amerykańskiego śmigłowca imponują

Nauka
Śmigłowiec CH-47 Chinook mierzy trzydzieści metrów długości - to więcej niż boisko do koszykówki. Napędzają go dwa silniki o łącznej mocy dziesięciu tysięcy koni mechanicznych, zaś jego waga wynosi aż trzynaście i pół tony. Co ciekawe mimo swoich rozmiarów może wznieść się na pułap nieosiągalny dla większości innych śmigłowców.
Nowoczesna broń ukryta pod powierzchnią Alaski. Dosięgnie pocisk nieprzyjaciela nawet w kosmosie

Nowoczesna broń ukryta pod powierzchnią Alaski. Dosięgnie pocisk nieprzyjaciela nawet w kosmosie

Technologia
Fort Greely na Alasce znajduje się znajduje się 100 kilometrów na południowy wschód od miasteczka Fairbanks. Stacjonuje tu 49 batalion obrony przeciwrakietowej z 26 pociskami przechwytującymi. Mierzą one 18 metrów wysokości i ważą niemal 15 ton. Osiągają prędkość ponad 14 tysięcy kilometrów na godzinę i są w stanie trafić obiekt w przestrzeni kosmicznej. - Gdyby Stanom Zjednoczonym zagroził nieprzyjacielski pocisk, z tych wyrzutni wystartowałby pocisk przechwytujący - mówi podpułkownik Tim Brower. Silosy, w których ukryta jest broń, mają głębokość sześciu pięter. Utrzymywana jest w nich stała temperatura 13 stopni Celsjusza. Najważniejszym elementem rakiet jest ładunek, który znajduje się na szczycie. To pozaatmosferyczne narzędzie zniszczenia. Waży ok. 60 kilogramów i ma rozmiar niewielkiej lodówki. Dzięki złożonym algorytmom i nowoczesnym czujnikom pocisk przechwytujący wykrywa trajektorię nieprzyjacielskiej rakiety jeszcze przed wystrzeleniem głowicy. Prowadzi to do ich zderzenia, które ma niszczącą moc. Żołnierze każdego dnia, przez cały rok uważnie obserwują niebo. Dzięki tej czujności i nowoczesnemu sprzętowi Amerykanie mogą czuć się bezpiecznie.
Zacięta walka na Pacyfiku podczas II wojny światowej [Anatomia wojny]

Zacięta walka na Pacyfiku podczas II wojny światowej [Anatomia wojny]

Wiadomości
11 maja 1943 roku amerykańskie oddziały wylądowały na wyspie Attu, aby odbić ją z rąk Japończyków. Był to teren Wysp Bliskich, w archipelagu Aleutów w stanie Alaska, więc należał do Stanów Zjednoczonych. Po 2 tygodniach zaciętych walk, Japończycy zdecydowali się zastosować ataki banzai. To nazwa nadana przez aliantów w czasie II wojny światowej frontalnym atakom japońskiej piechoty samobójczo szarżującej na przeciwnika. Tym samym udowadniali, że będą się bronić do ostatniego żołnierza i ostatniej kropli krwi. W samobójczych atakach zginęli prawie wszyscy japońscy żołnierze, ale Amerykanie też ponieśli ciężkie straty. Klęska Japończyków podczas bitwy o wyspę Attu, stała się bezpośrednią przyczyną największego ataku na teren Stanów Zjednoczonych w historii. W bitwie o Pearl Harbor zabitych i rannych zostało 3581 żołnierzy, zatopiono lub poważnie uszkodzono 7 pancerników, 11 mniejszych jednostek i 188 samolotów. To nie był jednak koniec wojny na Pacyfiku - aż do momentu kapitulacji Japonii minęły jeszcze 2 lata, lecz to właśnie USA zmusiła to potężne niegdyś imperium do odwrotu.
Ekstremalne połowy dorsza na Morzu Beringa [Na haczyku]

Ekstremalne połowy dorsza na Morzu Beringa [Na haczyku]

Styl życia
Na Alasce znajduje się port rybacki Dutch Harbor. W tym niedużym miasteczku jest nie więcej niż kilkanaście kilometrów wybrukowanych ulic, ale to najbardziej zatłoczony i ruchliwy port rybacki w Ameryce. Mieszka tu zaledwie 4 tysiące osób. Każda z nich ma jakiś związek z rybołówstwem. Dutch Harbor kojarzone jest głównie z połowem krabów, ale sieci zarzuca się nie tylko na skorupiaki. Co roku rybacy z Alaski odławiają ponad 200 milionów ton ryb. Niektórzy już w pierwszym roku pracy zarabiają 90 tysięcy dolarów. Eric Young wybrał się do Dutch Harbor by wziąć udział w połowach dorsza na Morzu Beringa. Oto co go spotkało podczas wykonywania jednej z najniebezpieczniejszych prac na świecie. ZOBACZ TEŻ: Polowanie na żmijogłowa
Ukradł ładowarkę, wjechał nią w sklep monopolowy i zabrał alkohol

Ukradł ładowarkę, wjechał nią w sklep monopolowy i zabrał alkohol

Inne
Mężczyzna znajdujący się pod wpływem alkoholu ukradł ładowarkę z placu budowy, staranował witrynę sklepu monopolowego, a następnie wszedł do środka i zabrał z niego kilka butelek z alkoholem. W pościg za złodziejem natychmiast ruszyły policyjne radiowozy. Po kilku minutach funkcjonariuszom udało się zatrzymać sprawcę. 38-letni Joseph Martin został oskarżony o szereg przestępstw, w tym o kradzież, włamanie oraz jazdę pod wpływem alkoholu. Zdarzenie miało miejsce w Anchorage na Alasce. ZOBACZ TEŻ: Największy błąd w dziejach Rosji
Niezwykły widok migrujących łososi

Niezwykły widok migrujących łososi

Styl życia
Alaska. Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt. Niezwykłe ubarwienie łososia w ogromnej gromadzie sprawia, że widok ten widok jest naprawdę przepiękny. Zobaczcie obraz "malowany" przez ryby pod wodą.
Bernie Sanders wygrał z Clinton na Alasce, w Waszyngtonie i na Hawajach

Bernie Sanders wygrał z Clinton na Alasce, w Waszyngtonie i na Hawajach

Świat
Ubiegający się o nominację prezydencką Demokratów senator z Vermont Bernie Sanders zgodnie z oczekiwaniami pokonał byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton w sobotnich prawyborach w stanach Alaska, Waszyngton i na Hawajach - informują media.
poprzednie1 2 następne