Wyniki wyszukiwania dla:

afryka

Liczba wyników: 98

Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz

Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz

Technologia
Alison Cobb przez całe życie zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski? Kiedy naukowca coś dręczy, nie może sobie odpuścić. Brytyjka przeprowadziła badania i rozwiązała swój problem.
Kenneth uderzył w ląd. Zobacz zdjęcia satelitarne

Kenneth uderzył w ląd. Zobacz zdjęcia satelitarne

Świat
Miesiąc po przejściu Idai - kolejny śmiertelnie groźny cyklon dotarł do wybrzeży Afryki. Widać to na opublikowanych przez Meteo France zdjęciach satelitarnych. W momencie uderzenia wiatr sięgał w porywach do 280 km/h. Wcześniej na Komorach zabił 3 osoby.
Krąg życia na jednym wideo

Krąg życia na jednym wideo

Ciekawostki
Turysta podczas wycieczki po Parku Narodowym Krugera (RPA) nagrał jastrzębia atakującego gniazdo pełne piskląt. Drapieżnikowi nie udało się schwytać wszystkich maleństw. Jedno wpadło do wody i próbowało czym prędzej uciec. Jastrząb zrezygnował ze swojej przekąski, ale pisklę niestety daleko nie popłynęło. Po chwili wpadło bowiem prosto w paszczę młodego krokodyla, który tylko na moment się wynurzył.
Sfotografowana po raz pierwszy od 100 lat

Sfotografowana po raz pierwszy od 100 lat

Ciekawostki
Fotografowi przyrody udało się uchwycić w Kenii rzadką czarną panterę. Ostatnio w Afryce takiego kota widziano w Etiopii w 1909 r. Mimo czarnego koloru, na futrze drapieżnego kota można dalej zobaczyć charakterystyczny deseń. Wśród wszystkich leopardów na świecie, czarnych jest około 11 proc. osobników. Większość żyje z Azji Południowo-Wschodniej.
Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

Ciekawostki
Baobaby - najstarsze i najpotężniejsze drzewa w Afryce umierają - alarmują naukowcy. Badania wykazały, że 9 z 13 najstarszych baobabów i 5 z 6 największych, częściowo lub całkowicie obumarło w ciągu ostatnich 12 lat. Zdaniem naukowców przyczyną jest globalny wzrost temperatur. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Nature Plants". Przyczyna musi jeszcze zostać potwierdzona. Baobaby to drzewa, których wiek sięga nawet ponad 2 tys. lat. Rosną nawet do 25 m wysokości. Ich cechą charakterystyczną jest zgrubiały pień, który osiąga od 7 do 11 metrów średnicy.
Historia ludzkości. Znów trzeba będzie ją przepisać

Historia ludzkości. Znów trzeba będzie ją przepisać

Ciekawostki
Naukowcy odnaleźli w Algierii kamienne narzędzia, które mogą mieć nawet 2,44 miliona lat. Podważa to hipotezę, że przodkowie człowieka pochodzą ze wschodniej Afryki, skąd później dopiero rozproszyli się na resztę kontynentu. Według niektórych, odkrycie może oznaczać, że historię pochodzenia człowieka trzeba będzie napisać na nowo. Odkrycie w Algierii sugeruje bowiem, że człowiekowate pojawiły się tam wcześniej, niż sądzono. Może też świadczyć o tym, że technikę obróbki kamienia znały także plemiona poza Afryką wschodnią. Wcześniej podobne narzędzia odkryto w Etiopii. Mają 2,6 miliona lat. Wszystko więc wskazuje na to, że cała Afryka jest kolebką ludzkości.
Naukowcy pierwszy raz od 85 lat odkryli nowy gatunek krokodyla

Naukowcy pierwszy raz od 85 lat odkryli nowy gatunek krokodyla

Ciekawostki
Średniej wielkości krokodyl o smukłym pysku żyje w słodkowodnych siedliskach w Afryce Środkowej. Nowy rodzaj gada odkryto przypadkiem, w trakcie badań innego, zagrożonego wyginięciem gatunku.
Odnaleziona po 32 latach

Odnaleziona po 32 latach

Zdrowie
Susan Marshall uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu w 1975 roku. Przebywała wtedy na południu Afryki. Skutkiem tego tragicznego wydarzenia była całkowita amnezja.  Zobacz film.
Antylopy gnają przez rzękę

Antylopy gnają przez rzękę

Styl życia
Zwierzęta (głównie antylopy gnu i zebry) migrują każdego roku z Serengeti w Tanzanii do Kenii w poszukiwaniu zielonych pastwisk. Ich celem są zielone równiny Masai Mara w Kenii. Podróż zwierząt trwa kilka miesięcy. Przebywają około 1800 km, ryzykując śmiercią podczas przepływania przez zdradliwe wody. Widoczna na nagraniu przeprawa przez rzekę Mara następuje od końca lipca do sierpnia.
Niesamowite odkrycie w Afryce

Niesamowite odkrycie w Afryce

Nauka
Na wydmach w Mauretanii odkryto nietypowy meteoryt. Jest wielkości piłki do baseballa. Badania wykazały, że to najstarsza kosmiczna skała, jaką kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Szacuje się, że ma 4,565 miliarda lat. To przełomowe odkrycie, ponieważ pomoże odkryć tajemnicę powstania naszego Układu Słonecznego, którego wiek datuje się na 4,6 mld lat. Badacze nadali skale już nazwę -  "Northwest Africa (NWA) 11119". Ich zdaniem, nie przypomina żadnego dotychczas poznanego meteorytu.
Polska ma tyle wody słodkiej, co kraje afrykańskie. Musimy oszczędać

Polska ma tyle wody słodkiej, co kraje afrykańskie. Musimy oszczędać

Polska
Unia Europejska naciskała na Polskę, żebyśmy jak najszybciej zaczęli prowadzić racjonalną gospodarkę wodną, bo słodkiej wody w Polsce jest naprawdę mało - mówi prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.
Badania DNA najstarszych ludzi

Badania DNA najstarszych ludzi

Nauka
Nasze zrozumienie ewolucji ludzkości może wymagać zmian w podręcznikach - wynika z badań DNA najstarszych mieszkańców Afryki Północnej. Eksperci przebadali materiał genetyczny z Groty Gołębi w Maroku, gdzie znaleziono najstarszy cmentarz na świecie. Dokonano badań DNA na zachowanych szczątkach sprzed 15 tys. lat. W grobach znaleziono też narzędzia, dzięki którym wcześniej tym ludziom przypisywano europejskie pochodzenie.
Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ciekawostki
Ma 15 metrów głębokości i w niektórych miejscach nawet 20 metrów szerokości. Mowa o pęknięciu, które pojawiło się w Kenii. Oznacza, że kraj rozpada się na pół. Ta część Afryki leży bowiem na innej płycie tektonicznej, niż reszta kontynentu. Płyta somalijska każdego roku przesuwa się o kilka milimetrów od płyty nubijskiej. W skali geologicznej oddzielają się od siebie bardzo szybko. Według przewidywań badaczy, za 10 milionów lat utworzy się tu kolejny ocean.
Zeskanowali teren. Odnaleźli zaginione miasto

Zeskanowali teren. Odnaleźli zaginione miasto

Ciekawostki
Na wschodnim zboczu wzgórz Suikerbosrand pod Jahannesburgiem naukowcy odnaleźli właśnie zaginione prawie 200 lat temu miasto. Dokonali tego za pomocą urządzenia zwanego LIDAR, które jest połączeniem lasera z teleskopem. Osada powstała co najmniej 500 lat temu. Znikła z powierzchni ziemi w XIX wieku, kiedy doszło do wojny domowej zwanej Difeqane. Dzięki technologii LIDAR wiadomo, że miasto miało blisko 10 km długości i ok. 2 km szerokości. Prof. Karim Sadr z Uniwersytetu w Witwatersrand ma nadzieję, że to dopiero początek badań.
Najstarsze DNA mieszkańców Afryki Północnej

Najstarsze DNA mieszkańców Afryki Północnej

Nauka
Na terenie dzisiejszego Maroka znajduje się najstarszy cmentarz na świecie. To Grota Gołębi, koło miejscowości Wadżda. Około 15 tys. lat temu, grzebano tam zmarłych w pozycji siedzącej, razem z koralikami, rogami zwierząt i narzędziami. To właśnie rodzaj narzędzi sprawił, że XX-wieczni archeolodzy przypisali tej społeczności europejskie pochodzenie. Uważali, że była częścią zaawansowanej kultury europejskiej, która przybyła przez Morze Śródziemne do Afryki Północnej.
Homo sapiens opuścili Afrykę 100 tys. lat wcześniej niż sądzono

Homo sapiens opuścili Afrykę 100 tys. lat wcześniej niż sądzono

Ciekawostki
Naukowcy odnaleźli w Izraelu skamieniałość, które mogą spowodować, że podręczniki trzeba będzie napisać na nowo. Najstarsze odnalezione ludzkie szczątki sugerują, że homo sapiens opuścił Afrykę 100 tysięcy lat wcześniej, niż myślano. Skamieniałość odnaleziono w jaskini Misliya, znajdującej się na zboczach góry Karmel. Według ekspertów ludzka szczęka ma od 175 do 200 tysięcy lat.
Polska ma szanse wpływać na politykę migracyjną EU. Szydło z wizytą w Afryce

Polska ma szanse wpływać na politykę migracyjną EU. Szydło z wizytą w Afryce

Świat
Morze ubóstwa otaczające Europę powoduje, że migranci nie przestaną napływać do Europy. Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział, że UE potrzebuje imigrantów, ale musi to zostać ujęte w ramy prawne. W przeciwnym razie grożą nam patologie takie jak handel niewolnikami. Polska może włączyć się w tworzenie nowej polityki migracyjnej, a nie tylko blokować uzgodnienia. O tym premier Beata Szydło w Wybrzeżu Kości Słoniowej będzie rozmawiać z politykami z Europy i Afryki.
Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce

Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce

Finanse
– W Afryce dużym problemem jest przechowywanie żywności. Około 40 proc. wyprodukowanej żywności jest wyrzucanej po roku, ponieważ nie ma procedur ani specjalnych systemów do jej przechowywania – mówi Janusz Musialski, dyrektor regionu afrykańskiego w firmie Feerum. Dla polskich firm Afryka jest bardzo perspektywicznym rynkiem.
Rok w Afryce

Rok w Afryce

Podróże
Jacek i Dominika prowadzą podróżniczego bloga. Do tej pory spędzili już rok w Afryce i wygląda na to, że nie maja zamiaru wracać. Zobaczcie gdzie teraz są i przeczytajcie wywiad z nimi. 
Omenaa Mensah zapewnia:

Omenaa Mensah zapewnia: "Z każdej działalności część pieniędzy przekazuję na moją fundację"

Gwiazdy
Omenaa Mensah od pewnego czasu bardzo angażuje się w działalność charytatywną na rzecz dzieci w Afryce. Zbiera pieniądze na naukę dla nich, chcąc w ten sposób zapewnić im lepszą przyszłość. Dziennikarka od 2014 roku jest prezesem fundacji, której celem jest pomoc biednym dzieciom z Ghany. Jednym z zadań realizowanych przez organizację jest budowa szkoły dla dzieci z ulicy.
Szpital od Madonny

Szpital od Madonny

Gwiazdy
W lutym 2017 roku Madonna postanowiła zaadoptować kolejne dzieci. Piosenkarka została mamą, cztero letnich bliźniaczek z Malawi -  Estere i Stelle. Wcześniej, adoptowała już dwójkę dzieci, ma też własne potomstwo - córkę i syna.  Imieniem jednej z adoptowanych dziewczynek artystka nazwała właśnie nowo otwarty, nowoczesny instytut medyczny dla najmłodszych.
poprzednie1 2 3 4 5 następne