Wyniki wyszukiwania dla:

adolf hitler

Liczba wyników: 53

Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?

Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?

Ciekawostki
Jest 1941 rok. Adolf Hitler od lat ma najróżniejsze problemy zdrowotne. Cierpi na bezsenność, wrzody, wysypki. Miał polipy na strunach głosowych od ciągłych krzyków. Myślał, że to rak. Obawiał się śmierci, bo przecież jego rodzice zmarli młodo. Hitler wymagał więc opieki medycznej a tę zapewniał mu doktor Theodor Morell. Mężczyzna objął posadę "nadwornego lekarza" dzięki fotografowi Fuhrera, którego wyleczył z rzeżączki. Morell towarzyszył Hitlerowi we wszystkich kwaterach głównych a swoją posadę piastował do 22 kwietnia 1945 roku. Zausznicy Fuhrera nie lubili doktora. Mówili, że śmierdzi, nie myje się i nie można mu ufać. Hitler jednak mu ufał i na przykład na polecenie Morella na problem z zatokami brał... kokainę. - Ciało Hitlera było koktajlem z narkotyków reagujących ze sobą na dziwne sposoby, wywołując przy tym psychozy - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, spies and fakes". Inni znawcy tematu dodają, że to z pewnością był jeden z powodów, dlaczego Hitler tak często wpadał w złość. Z kolei przeniesienie się dowództwa nazistów do Wilczego Szańca było już dla wszystkich katorgą. Dla Fuhrera z powodu jego hipochondrii, a dla pozostałych z powodu wszystkich innych wad Hitlera, które w takim miejscu były widoczne jeszcze bardziej.
Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera

Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera

Ciekawostki
W 1936 roku Adolf Hitler świętował wkroczenie do Nadrenii, ale ma kolejne plany. Jednym z nich jest rozbudowa swojej rezydencji - Berghof. Skromna, alpejska chata ma się stać jego kwaterą główną. Miejscem, które będzie porażało gości swoim majestatem. Przebudowa pochłonęła, w przeliczeniu, prawie 1,5 miliarda złotych. - Postawił sobie średniowieczny dwór - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, Spies and Fakes". Sąsiedzi szybko przekonali się, że pracom nie warto stawać na przeszkodzie. - Pewien fotograf skarżył się, że podczas budowy zburzono jego studio. Za karę został wysłany na dwa lata do obozu Dachau - opowiada Walters. Berghof urządzała projektantka wnętrz - Gerdi Trost. To ona przekonała Hitlera, by nie umieszczać w rezydencji nazistowskich dekoracji. Do czego jeszcze namówiła Fuhrera? Oto niezwykła historia budynku, z którego został tylko skrawek fundamentu.
Hitler i Geli. Kulisy tajemniczego związku fuhrera

Hitler i Geli. Kulisy tajemniczego związku fuhrera

Ciekawostki
Jest rok 1930. Adolf Hitler stał się majętnym człowiekiem i po raz pierwszy szanowanym, a przynajmniej liczącym się, politykiem. Do pełnego sukcesu brakowało mu tylko idealnego wizerunku. By go stworzyć wykorzystywał swoją siostrzenicę - Geli Raubal. 23-latka często towarzyszyła mu w różnych uroczystościach. Nie wiadomo jaki charakter miała relacja fuhrera z tą młodą kobietą, ale wiadomo, że 18 września 1931 roku znaleziono ją martwą w mieszkaniu Hitlera. Nie wiadomo czy ktoś ją zastrzelił, czy popełniła samobójstwo, ale kula dosięgnęła ją z broni dyktatora.Oglądaj cały program w Telewizji WP. W czwartek o godz. 21.
Dzieciństwo Adolfa Hitlera

Dzieciństwo Adolfa Hitlera

Ciekawostki
Jaki był Adolf Hitler, zanim stał się twórcą i dyktatorem III Rzeszy? Jakie miał dzieciństwo? Czy istnieją zdjęcia, których jeszcze nie widzieliśmy? Tego wszystkiego dowiecie się z programu "Hitler- jak zostałem dyktatorem". Emisja w każdy piątek o 21:00. Tylko w Telewizji WP.
Lisicki szykuje

Lisicki szykuje "deser" dla Żakowskiego. Bitwa Redaktorów o 9:00

Polityka
- Przypadek ewidentnie dla psychiatry. Dlaczego próbuje się z tego zrobić kwestię rzekomego polskiego rasizmu, nazizmu? To pozostanie zagadką – tak Paweł Lisicki ocenia dyskusję po emisji reportażu na temat grupy polskich neonazistów, świętujących urodziny Adolfa Hitlera. Na uspokojenie proponuje zjedzenie wafelkowego tortu w poniedziałkowym programie Jackowi Żakowskiemu (neonaziści na urodzinach Hitlera z wafelków wykonali swastykę). M.in. o tej kwestii będzie rozmawiać w Bitwie Redaktorów o 9:00 na WP.pl 
„Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

„Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

Polska
Niemcy kochali Adolfa Hitlera. Kanclerz III Rzeszy był lepszym przywódcą niż Angela Merkel. Takie tezy postawili Andrzej Ryba i Krzysztof Mossakowski na wykładzie w warszawskim Centrum Edukacyjnym Powiśle. Byliśmy na ich wykładzie z ukrytą kamerą.
Hitler - jak zostałem dyktatorem

Hitler - jak zostałem dyktatorem

Film
Autorzy sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego przedstawiają kulisy politycznej działalności jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Eksperci analizują dostępne dokumenty, materiały filmowe i archiwalia, by wskazać kluczowe momenty z życia Adolfa Hitlera. Zastanawiają się, które z nich wpłynęły na jego błyskawiczną karierę jako najważniejszego polityka III Rzeszy, a które doprowadziły do jego ostatecznego upadku. Rozpoczynając swoją opowieść, twórcy serii przyjrzą się pierwszym trzydziestu latom życia przyszłego lidera niemieckiej partii nazistowskiej... Pozycja obowiązkowa nie tylko dla pasjonatów historii.
Ostatnie dni Hitlera i III Rzeszy

Ostatnie dni Hitlera i III Rzeszy

Ciekawostki
Pod koniec kwietnia 1945 roku stolica III Rzeszy leżała w ruinach. Od miesięcy bombardowały ją alianckie samoloty. Celem nalotów były symbole znienawidzonego reżimu – Kancelaria Rzeszy oraz kwatery główne SS i Gestapo. Pod gruzami znajdował się także bunkier, w którym Adolf Hitler ukrywał się niemal od trzech miesięcy. Opór Niemców był niezorganizowany – walczyć o miasto zdecydowali się niemal wyłącznie nastoletni, bezgranicznie lojalni członkowie Hitlerjugend, oficerowie zaś woleli oddać się w ręce Amerykanów lub Brytyjczyków niż Sowietów. Naloty były najbardziej odczuwalne dla zwykłych mieszkańców Berlina. Warunki ich życia były nie do zniesienia – ze względu na głód w desperacji stali w długich kolejkach po chleb i wodę mimo trwających na ulicach walk. W tamtym okresie w mieście nie działała również elektryczność. Dziś żyje już niewiele osób, które pamiętają ostatnie dni Führera. Jedną z nich jest Armin Lehmann, były członek Hitlerjugend i goniec odpowiedzialny za dostarczanie meldunków do bunkra. – W ostatnich dniach nie miałem pojęcia, która jest godzina. Czasem dym był tak gęsty, że nie wiedziałem, czy jest dzień czy noc – wspomina. Inny świadek wydarzeń był sierżantem SS i członkiem ochrony Hitlera. W bunkrze pełnił też rolę telefonisty.  Jako jeden z ostatnich widział führera żywego. – Niektórzy cywile, przyjaciele i znajomi znali nasz numer. Dzwonili prosząc o pomoc. Goebbels próbował ich namawiać, żeby się trzymali. No tak, ale nasze kobiety są gwałcone – opowiada.   20 kwietnia 1945 podczas wielkiego nalotu na Berlin Adolf Hitler zszedł do bunkra po raz ostatni. Towarzyszyła mu Eva Braun oraz kilku najbliższych współpracowników. Samobójstwo popełnił 10 dni później.
Sejm Dzieci. Ostre słowa o rządach PiS w wystąpieniu nastolatki

Sejm Dzieci. Ostre słowa o rządach PiS w wystąpieniu nastolatki

Wiadomości
- Debatujemy dzisiaj o zakazie propagowania systemów totalitarnych w nazwach ulic, placów czy innych miejsc publicznych. - rozpoczęła swoje wystąpienie Julia Trojanowska. - Rezygnujemy z postaci takich jak Adam Rapacki, Adolf Warski czy chociażby Franciszek Zubrzycki - wyliczała osoby, które często trudno bezpośrednio wiązać ze zbrodniczą działalnością reżimu komunistycznego w PRL. Jednak największy entuzjazm wzbudziły uwagi dotyczące tego, czyje imiona zaczną pojawiać się na tablicach z nazwami ulic i placów.
Niemcy odtworzyli pokój, w którym Hitler spędził swoje ostatnie chwile

Niemcy odtworzyli pokój, w którym Hitler spędził swoje ostatnie chwile

Ciekawostki
"Fuehrerbunker" to miejsce, w którym swoje ostatnie chwile spędził Adolf Hitler. Teraz wierna kopia schronienia jest dostępna dla turystów w Muzeum Historycznym Verein w Berlinie. Pokój, w którym Hitler popełnił samobójstwo, został odtworzony na podstawie zachowanych zdjęć i informacji, jakie udało się zebrać twórcom wystawy. Są meble, podobne do tych, które znajdowały się w oryginalnym pomieszczeniu, a także elementy dekoracyjne, takie jak portret Fryderyka Wielkiego. Oryginalny bunkier został zniszczony dwa lata po śmierci Hitlera, w 1947 roku. Wystawa budzi wiele kontrowersji. Szczególnie dlatego, że znajduje się w pobliżu muzeum Topographie des Terrors, miejsca znajdującego się na terenie dawnej siedziby gestapo i SS, w którym badane są skrajne przypadki ofiar nazistowskiego reżimu - zbrodni, opresji i prześladowań.
#dziejesiewkulturze: Kate Beckinsale wygadała się na temat ''Blade'a''

#dziejesiewkulturze: Kate Beckinsale wygadała się na temat ''Blade'a''

Film
Czy pogromczyni wampirów spotka się z bohaterem granym przez Wesleya Snipesa? Czy Adolf Hitler jest autorem głośnej biografii z 1923 roku i o czym Trent Reznor śpiewa dla Leonarda Di Caprio? Sprawdź, co #dziejesiewkulturze.
Historia

Historia "Adolfa Hitlera Ameryki Północnej" [Szyfry i spiski]

Wiadomości
W czasie, kiedy Adolf Hitler umacniał w Niemczech nazistowski reżim, w USA powstał Związek Niemiecko-Amerykański. Organizacja miała za zadanie stać się potężną partią polityczną, przejąć władzę w kraju, pozbyć się Żydów i komunistów a na koniec wejść w sojusz z hitlerowskimi Niemcami.W 1939 roku odbył się w Nowym Jorku szczyt Związku. Był to kulminacyjny punkt w jego działalności i jednocześnie początek końca jego przywódcy. Pochodzący z Monachium Fritz Kuhn był już na celowniku polityków i FBI. Jak mówią historycy, sam Franklin Delano Roosevelt nakazał szefowi Biura - J. Edgarowi Hooverowi - zająć się przywódcą Związku.Nie było to wcale proste zadanie. Nie można było zamknąć Kuhna tylko za jego pełną nienawiści retorykę. Służby postanowiły więc zastosować wobec niego tę samą taktykę, co względem Ala Capone. FBI w odkryciu machlojek "Adolfa Hitlera Ameryki Północnej" pomogła kochanka Kuhna.
Płatek odpowiada Chazanowi:

Płatek odpowiada Chazanowi: "Wprowadzając penalizację aborcji ustawodawca zachowuje się jak Hitler"

Wiadomości
Sprawa profesora Bogdana Chazana podzieliła Polaków. Przypomnijmy, że odmówił pacjentce wykonania aborcji, powołując się na "klauzulę sumienia", mimo że płód był uszkodzony. Ciężko chore dziecko zmarło tuż po narodzinach. W ten sposób lekarz leczył swoje sumienie (przyznaje, że wykonał w życiu wiele aborcji) kosztem kobiety. Były już dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie nie poinformował jej, gdzie mogłaby wykonać zabieg, chociaż był do tego zobowiązany.  Bogdan Chazan przyznał w mediach, że sam wykonywał kiedyś aborcje, przeszedł jednak na stronę środowisk radykalnie antyaborcyjnych. Teraz znów stał się aktywny i nawołuje, by ustawę antyaborcyjną jeszcze bardziej zaostrzyć. Apeluje również o to, by kobiety karać, a nie "głaskać po główce", co będzie także "edukacją" dla innych ciężarnych.  Profesor prawa, Monika Płatek, w rozmowie z Pudelkiem odpowiedziała Chazanowi: "To zaskakujące, co on mówi. Aborcja często jest wynikiem nie tyle woli i świadomej decyzji kobiety, co warunków, w jakich kobieta się znajduje ze względu na postawę mężczyzn. Często mężczyźni mówią, że nie będą wychowywać kolejnego bachora. Przypominają sobie, że mają inne żony, inne dzieci, że tak naprawdę to ona jest puszczalska i jego to nic nie obchodzi. Kobiety do tej pory nie były karane. Wprowadzając na nowo penalizację aborcji tak naprawdę ustawodawca zachowuje się podobnie do zachowań, które reprezentował Hitler wobec Niemek, Stalin wobec Rosjanek. Są to zachowania charakterystyczne dla państw dyktatorskich, gdzie ludzi traktuje się podrzędnie".  Zgadzacie się z nią?
#dziejesienazywo Ewart: Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej

#dziejesienazywo Ewart: Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej

Polityka
Wielka Brytania przez lata pielęgnowała swój wizerunek międzynarodowy. To był kraj o ogromnej kulturze politycznej, który podpisywał się pod wzniosłymi wartościami: humanitaryzm, solidarność. Imponowała mi ich kultura debaty parlamentarnej, umiejętność zachowania zimnej krwi oraz racjonalność przedstawiania argumentu. Ale teraz Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej w najgorszym wydaniu. Spotkałam się z radykalną opinią, że Nigel Farage, który uczynił z Brexitu swój życiowy projekt, to jest przykład, który pozwala zrozumieć jak Adolf Hitler doszedł do władzy. Tylko należy mieć nadzieję, że historia nie zawsze się powtarza - powiedziała w #dziejesienazywo dziennikarka BBC i TVN24 Ewa Ewart.
Protesty i oburzenie bezpłatnym rozdawaniem

Protesty i oburzenie bezpłatnym rozdawaniem "Mein Kampf" przez gazetę

Świat
Oburzenie środowisk żydowskich i zdumienie ambasady Izraela we Włoszech wywołała inicjatywa prawicowego dziennika "Il Giornale". Jego czytelnicy, którzy kupią z gazetą książkę o Trzeciej Rzeszy, otrzymają bezpłatnie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wydanie uzupełniono o wstęp napisany przez włoskiego historyka Francesco Perfettiego. Książka Hitlera jest dołączona jako bezpłatny dodatek do otwierającego nową serię historyczną gazety tomu "Historia Trzeciej Rzeszy" Williama Shirera.
W Niemczech prezentacja krytycznej edycji

W Niemczech prezentacja krytycznej edycji "Mein Kampf"

Świat
Historycy zaprezentują nową edycję książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Będzie to specjalne wydanie opatrzone krytycznym naukowym komentarzem. Dotychczas "Mein Kampf" nie można było drukować. 1 stycznia wygasły prawa autorskie. Wśród historyków zdania co do celowości wydania "Mein Kampf" są podzielone.
Historica: Najgorsi dyktatorzy w historii

Historica: Najgorsi dyktatorzy w historii

Świat
Adolf Hitler, Józef Stalin i Mao Zedong byli największymi zbrodniarzami w historii ludzkości, zamordowali łącznie ponad 90 mln ludzi. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zniszczenia spowodowane we własnych krajach, proporcjonalnie do wielkości populacji, żaden z wymienionych tyranów nie mieści się nawet w pierwszej trójce najgorszych przywódców.
Historica: Najgorsi dyktatorzy w historii

Historica: Najgorsi dyktatorzy w historii

Świat
Adolf Hitler, Józef Stalin i Mao Zedong byli największymi zbrodniarzami w historii ludzkości, zamordowali łącznie ponad 90 mln ludzi. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zniszczenia spowodowane we własnych krajach proporcjonalnie do wielkości populacji, żaden z wymienionych tyranów nie mieści się nawet w pierwszej trójce najgorszych przywódców.
Marmurowa głowa Hitlera odkopana w ogrodzie gdańskiego muzeum

Marmurowa głowa Hitlera odkopana w ogrodzie gdańskiego muzeum

Polska
Marmurową głowę Adolfa Hitlera wykopano na terenie Muzeum Narodowego w Gdańsku. Rzeźbę odnalazł operator koparki podczas prac remontowych. Zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jej autorem jest Josef Thorak - nadworny rzeźbiarz Hitlera. - Po sposobie zakopania można stwierdzić, że ukryto ją w obawie przed zbliżającym się frontem. Gdyby została znaleziona przez Polaków lub Armię Czerwoną, prawdopodobnie uległaby zniszczeniu - wyjaśnił Lech Łopuski z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
#dziejesiewpolsce:: zawiadomienie do prokuratury

#dziejesiewpolsce:: zawiadomienie do prokuratury

Polska
Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń. Mówimy o gdańskim prawniku, który postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa podczas sobotniej manifestacji antyimigranckiej w tym mieście. Część demonstrantów wznosiła okrzyki: "Je...ć islamistów", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć islamiści", a także "Zrobimy z wami, co Hitler z Żydami". - Możemy mieć bardzo radykalne poglądy, możemy się spierać, ale nie możemy nawoływać do nienawiści - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prawnik. Informujemy o zatrzymanym w Norwegii Polaku, któremu zarzuca się terroryzm. Opowiadamy o reakcji na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii. Prezentujemy także relację z niezwykłego pościgu, który miał miejsce na Lubelszczyźnie.
Domniemani odkrywcy

Domniemani odkrywcy "złotego pociągu" opublikowali zdjęcie z georadaru

Polska
Na stronie internetowej odkrywców, którzy zgłosili odnalezienie "złotego pociągu", pojawiło się zdjęcie zatytułowane "badanie przeprowadzone georadarem KS-700 - znaleziony szyb". Fotografia opatrzona jest tagiem "złoty pociąg". Zdjęcie z georadaru miał wcześniej widzieć generalny konserwator zabytków i na jego podstawie ocenić, że "złoty pociąg" na 99 proc. istnieje. Nie wiadomo, czy był to ten sam dowód, który mężczyźni zamieścili na swojej stronie internetowej.