Wyniki wyszukiwania dla:

ZUS

Liczba wyników: 218

E-zwolnienia automatycznie u pracodawcy od grudnia tego roku

E-zwolnienia automatycznie u pracodawcy od grudnia tego roku

Polska
- Teraz kiedy jesteśmy chorzy w tej papierowej rzeczywistości musimy zajmować się tym, żeby dostarczyć dokument do pracodawcy. To jest zbędna formalność. Dlatego ZUS przygotował system wystawiania i dostarczania zwolnień, które automatycznie trafiają do pracodawcy. Projekt ustawy podpisanej przez prezydenta w ubiegły weekend przewiduje, że elektroniczne zwolnienia będą obowiązywać od grudnia tego roku - mówił w programie "Money. To się liczy" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Ustawa o Internetowym Koncie Pacjenta jeszcze przed wakacjami. Wszystkie informacje o pacjencie w jednym miejscu.

Ustawa o Internetowym Koncie Pacjenta jeszcze przed wakacjami. Wszystkie informacje o pacjencie w jednym miejscu.

Polska
- Liczę, że uda się ten projekt uchwalić jeszcze przed wakacyjną przerwą w parlamencie. To będzie taka cyfrowa brama do systemu ochrony zdrowia. Tam będą informacje o naszych elektronicznych receptach, skierowaniach, będzie informacja o zwolnieniach lekarskich wystawionych przez ZUS, informacja o świadczeniach, które sfinansowano na naszą rzecz ze środków publicznych, o wysokości składek, które zapłaciliśmy - mówił w programie "Money. To się liczy" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Pracownicze Plany Kapitałowe nie zastąpią ZUS-u. Składki będziemy płacić nadal

Pracownicze Plany Kapitałowe nie zastąpią ZUS-u. Składki będziemy płacić nadal

Polska
Na razie wydajemy więcej na konsumpcję lodów niż na zabezpieczania emerytalne – powiedział w programie „Money. To się liczy” Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych BCC. Jego zdaniem zgromadzenie dodatkowych pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych wywoła efekt „odroczonej konsumpcji”.
Kłótnia przed Sejmem.

Kłótnia przed Sejmem. "Nie zgadzam się ze strajkiem podłogowym"

Wiadomości
Przed Sejmem doszło do ostrej wymiany zdań między osobami, które popierają protest niepełnosprawnych i tymi, które są mu przeciwne. - Jest pan niepełnosprawny, powinien pan popierać niepełnosprawnych - powiedział jeden z mężczyzn do drugiego, który był na wózku. - Pomagać trzeba roztropnie. Nie wolno pomagać głupio - brzmiała odpowiedź. - Przepraszam bardzo, ale pierwszy raz się pan tu pojawił. Ani jednego dnia tu pana nie było, a teraz występuje przeciw protestującym - zarzuciła mężczyźnie jedna z kobiet. - Nie zgadzam się ze strajkiem podłogowym. Chodzi tylko o krzyki i agresję, a nie o merytoryczną dyskusję - ocenił niepełnosprawny. Na miejscu był nasz reporter, Klaudiusz Michalec. W poniedziałek protestujących w Sejmie odwiedził Lech Wałęsa. Były prezydent powiedział, że "chciałby wnieść jakiś wkład" do tej walki. Jednocześnie podkreślił, że nie chce, żeby jego wizyta była "wykorzystywana politycznie". Rodzice wraz z niepełnosprawnymi dziećmi okupują sejmowy korytarz od 18 kwietnia. Domagają się zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS, na co władza wyraziła już zgodę, oraz przyznania świadczenia w wysokości 500 zł. W tej kwestii rząd odmawia.
 Rząd kończy prace nad zmiejszeniem ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców

Rząd kończy prace nad zmiejszeniem ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców

Polska
Projektem zmian w prawie, dzięki którym najmniejsi przedsiębiorcy będą płacić składkę na ZUS uzależnioną od przychodu, już w czwartek zajmie się Rada Dialogu Społecznego, a w kolejnym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów - zapowiedziała w rozmowie z money.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, nie spodziewa się dalszych zmian w projekcie, bo był on już wystarczająco długo konsultowany.
Minister Emilewicz zapowiada zmiany w ZUS. Najwięksi przedsiębiorcy będą bardziej obciążeni

Minister Emilewicz zapowiada zmiany w ZUS. Najwięksi przedsiębiorcy będą bardziej obciążeni

Polska
Najwięksi przedsiębiorcy muszą spodziewać się zmian zarówno w systemie podatkowym, jak i ubezpieczeń społecznych. Jest coś nie tak w systemie, w którym właściciel sieci hoteli płaci te same 1200 zł, co ktoś, kto prowadzi sklep z pietruszką - powiedziała w rozmowie z money.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Minister podkreśliła, że premier jest gotowy do "dużej dyskusji o reformie w systemie podatkowym i systemie ubezpieczeń społecznych".
Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy

Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy

Polska
- Program ma zgromadzić pewien kapitał, który będzie inwestowany na giełdzie. W momencie, gdy strumień środków unijnych osłabnie, musimy mieć jako Polacy odłożony kapitał inwestycyjny - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Kowalski, wiceprezydent Pracodawców RP.
Ile odkładać dodatkowo na emeryturę? Przeważa pogląd

Ile odkładać dodatkowo na emeryturę? Przeważa pogląd "jakoś to będzie"

Polska
- Im więcej i dłużej, tym lepiej. Praktyka uśrednia takie rozwiązanie na poziomie 7-10 proc. Inwestycje w nieruchomości wymagają wysokich jednorazowych wpłat, dla oszczędzania bez uszczerbku dla bieżącej konsumpcji są systemy oszczędzania indywidualnego lub zbiorowego - mówił w programie ""Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, dyrektor sprzedaży ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Taka sama emerytura dla wszystkich? Trzeba by pozbawić przywilejów górników i mundurówkę

Taka sama emerytura dla wszystkich? Trzeba by pozbawić przywilejów górników i mundurówkę

Polska
- Emerytura obywatelska ma sens wtedy, gdy zniesiemy przywileje emerytalne różnych grup zawodowych, takich jak górnicy i służby  mundurowe. To trudne z punktu widzenia już nabytych praw - mówił w programie ""Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, dyrektor sprzedaży ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Polacy nie ufają ZUS-owi, bo nie rozumieją po co jest

Polacy nie ufają ZUS-owi, bo nie rozumieją po co jest

Polska
Polacy nie rozumieją, jak działa system emerytalny i jakie role spełniają tworzące go instytucje - tak Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych ESALIENS TFI S.A, tłumaczy, dlaczego Polacy nie ufają ZUS-owi. W programie "Money. To się liczy" ocenił też, że Polacy nie chcą oszczędzać na emeryturę i chętniej wydają pieniądze na bieżące życie.Z badań przeprowadzonych na zlecenie money.pl wynika, że niemal połowa z nas wątpi, że dostanie świadczenie wynikające z opłacanych składek. Jednocześnie chętnie przeszlibyśmy na system kanadyjski, czyli emeryturę obywatelską w równej wysokości dla wszystkich.

"Money. To się liczy". Głodowe emerytury Polaków

Finanse
 O emeryturach, ZUS-ie i tym co nas czeka w przyszłości w programie "Money. To się liczy" rozmawiamy z Andrzejem Sadowski  z Centrum im. Adama Smitha.                                                                                                        
Emerytura za czwórkę dzieci.

Emerytura za czwórkę dzieci. "Kobiety są represjonowane przez system"

Polska
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, ekonomisty i prezydenta Centrum im. Adama Smitha, obecny system emerytalny jest skrajnie antyrodzinny. - Świetny pomysł. Propozycja pana premiera to naprawienie jednej z rażących niesprawiedliwości - mówił gość programu "Money. To się liczy".
Godna emerytura za 50 lat?

Godna emerytura za 50 lat? "Głodna, też na g"

Polska
Zdaniem ekonomisty wszelkie obietnice dotyczące przyszłych emerytur są dziś nierealne.- W najlepszym wypadku czeka nas emerytura obywatelska, czyli wypłacana z budżetu państwa bez jakichkolwiek składek - komentował w w programie "Money. To się liczy" Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Działalność incydentalna. Bez rejestracji i składek do ZUS

Działalność incydentalna. Bez rejestracji i składek do ZUS

Polska
30 kwietnia zaczyna obowiązywać konstytucja biznesu. W niej m. in. ułatwienia dla drobnych przedsiębiorców.- Jeśli ktoś ma przychody do połowy najniższego wynagrodzenia, może w ogóle nie rejestrować działalności - mówił w programie "Money. To się liczy" Adam Abramowicz, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
Ekspert: emerytury obywatelskie w Polsce mało prawdopodobne, bo mamy zbyt duży dług

Ekspert: emerytury obywatelskie w Polsce mało prawdopodobne, bo mamy zbyt duży dług

Polska
Wprowadzenie emerytury obywatelskiej w Polsce nie wydaje mi się możliwe, gdyż mamy 5 bln zł zobowiązań wobec ludzi, którzy płacili składki w innym systemie – powiedział w programie "Money. To Się Liczy" Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. Dodaje, że gdyby chcieć wprowadzić takie emerytury, trzeba powiedzieć ludziom, by nie płacili już składek w obecnej wysokości. W takiej sytuacji nie byłoby jednak z czego spłacić tego gigantycznego długu.
Etatowcy dostaną wyższe emerytury niż pracujący na umowach cywilnych. Różnica wyniesie kilkaset złotych

Etatowcy dostaną wyższe emerytury niż pracujący na umowach cywilnych. Różnica wyniesie kilkaset złotych

Polska
Zrobiliśmy badanie, w którym porównaliśmy emerytury osób, które zaraz po zakończeniu edukacji pracowali wyłącznie w oparciu o omowe o pracę i tych, którzy mieli jakieś epizody z umowami cywilnoprawnymi. Świadczenia emerytalne tej pierwszej grupy były średnio o 17 proc. wyższe niż osób, które przez choćby kilka lat miały umowę zlecenia lub o dzieło – wyjaśnia  Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Mały ZUS dla przedsiębiorców.

Mały ZUS dla przedsiębiorców. "Ruch w dobrym kierunku"

Polska
Mały ZUS i niższy CIT dla małych podatników to ruch w dobrym kierunku. Tyle tylko, że w tej chwili mamy tyle ulg i przepisów, że zrobił się bałagan. Chciałbym poczekać z końcową oceną, aż premier przedstawi końcowy projekt i zobaczyć, czy te ulgi się nie będą znosić i sobie przeszkadzać - mówi były marszałek Sejmu Marek Borowski.
Piątka Morawieckiego to kiełbasa wyborcza?

Piątka Morawieckiego to kiełbasa wyborcza? "Z całą pewnością nie. Zapowiedzi są przeliczone"

Finanse
Wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska stanowczo odrzucała nazywanie najnowszych obietnic Mateusza Morawieckiego "kiełbasą wyborczą". - Wszystkie założenia oparte są na głębokiej analizie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Są przeliczone i odpowiedzialnie wdrażane - przekonywała.
Obniżka ZUS.

Obniżka ZUS. "Jeśli zrobią to tak, jak szepczą wiewiórki, strzelą sobie w stopę"

Finanse
Cezary Kaźmierczak, szef ZPP, stwierdził że obniżenie ZUS-u zapowiadane przez premiera może być "strzałem w kolano" dla rządzących. Wszystko zależy od tego, czy reforma wprowadzi zryczałtowane stawki uzależnione od przychodu. Takie rozwiązanie przyniesie bowiem "efekt przeciwny do zamierzonego".
Drastyczne podatki w Polsce. Kaźmierczak:

Drastyczne podatki w Polsce. Kaźmierczak: "nawet mafia brała mniej"

Polska
- Ci ludzie byli i są drastycznie opodatkowani - powiedział o małych przedsiębiorcach Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dla porównania w programie "Money. To się liczy" wskazał, że mafia nowojorska brała 1 proc. od kontraktów powyżej miliona dolarów, natomiast w Polsce rząd przez lata pobierał 70 proc. od przychodu łącznie z ZUS. - To pokazuje skalę tego rabunku, a takich ludzi w Polsce jest 300 tysięcy - dodał.
Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Polska
Pewien mieszkaniec Łodzi zostawił po swojej śmierci długi. Nie byłoby w tym, nic dziwnego, gdyby nie to, że przeszły one na jego wnuka, mimo, że nie było go jeszcze na świecie. Tymczasem policja w Detroit chcąc rozbić gang dilerów narkotykowych, zastawiła pułapkę sama na siebie. Zapraszamy na "Obiegówkę" z Kubą Jankowskim.