Wyniki wyszukiwania dla:

OFE

Liczba wyników: 55

Reforma emerytalna. Morawiecki zapowiedział kolejną rewolucję

Reforma emerytalna. Morawiecki zapowiedział kolejną rewolucję

Polska
25 proc. aktywów z OFE może trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, pozostałe 75 proc. - na specjalne prywatne konta emerytalne obywateli - ogłosił ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza? - Z tych zapowiedzi wynika, że rzeczywiście 75 proc. naszych środków, które zostały w OFE, trafi na nasze indywidualne konta - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. - Czy będziemy mieli możliwość wypłacenia ich w dowolnym momencie? Raczej nie. Będziemy musieli zapewne doczekać do momentu, w którym przejdziemy na emeryturę. Pytanie też, czy będziemy mogli od razu wypłacić całość - tłumaczył.
Bartosz Marczuk demaskuje demony wokół nowego rozwiązania emerytalnego

Bartosz Marczuk demaskuje demony wokół nowego rozwiązania emerytalnego

Polska
- Polacy słysząc o zbiorowym oszczędzaniu na stare lata, czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych, przypominają sobie doświadczenie z otwartymi funduszami emerytalnymi i obiecywanie, że będą się wylegiwać pod palmami, a w końcu połowa tych pieniędzy została przez poprzedni rząd znacjonalizowana. Teraz myślą: znowu będzie powtórka z historii i to nazywam tymi demonami - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartosz Marczuk, były wiceminister pracy, obecnie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Przekonywał, że PPK to nie jest "OFE 2.0", ponieważ konstrukcja jest zupełnie inna: pieniądze są odkładane z pensji, czyli prywatnej własności. - PPK najlepiej opisują cztery przymiotniki: prywatny, dobrowolny, tani i niezwykle opłacalny - podkreślił.
Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

Polska
W 2019 roku czeka nas pewnego rodzaju podwyżka podatków: więcej zapłacimy na nasze emerytury za sprawą Pracowniczych Planów Kapitałowych. - To nasz kolejny pomysł na to, jak zbudować system zabezpieczenia emerytalnego, równoległy do tego organizowanego przez ZUS. To jest rzeczywiście duża rzecz - mówił w programie "Money. To się liczy" redaktor naczelny Money.pl Mikołaj Kunica. Zyskają na tym prawdopodobnie instytucje zarządzające: OFE, TFI i ubezpieczyciele.
Pracownicze Plany Kapitałowe. Jaka pewność, że nie podzielą losu OFE

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jaka pewność, że nie podzielą losu OFE

Polska
Na taśmach KNF pojawia się temat nacjonalizacji pieniędzy, które będą odkładane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na ile to realne? - To kwestia zaufania - mówił w programie "Money. To się liczy" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. - Nikt Polakom nie powie, że na pewno ten system przetrwa 50, czy 100 lat - przyznawał. Zaznaczał też, że w przepisach jest zapisane, że odłożone w PPK środki są prywatną własnością danej osoby i zagwarantowana jest możliwość wypłacenia pieniędzy.

"Pracownicze Plany Kapitałowe nie powtórzą losu OFE"

Polska
Pracownicze Plany Kapitałowe nie powtórzą losu Otwartych Funduszy Emerytalnych - przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak przekonuje Borys, pieniądze Polaków w systemie będą w całości prywatne i w każdy momencie dostępne do wypłacenia.
PPK nie podzielą losu OFE. Pracownik będzie mógł udzielić sobie pożyczki

PPK nie podzielą losu OFE. Pracownik będzie mógł udzielić sobie pożyczki

Polska
- Trzeba pamiętać, że pieniądze z OFE pochodziły jako wydzielona część składki z ZUS, więc niejako one wróciły do ZUS. PPK jest rozwiązaniem całkowicie prywatnym od początku. Składki pochodzą ze środków prywatnych, ale zostało wpisane do ustawy wprost, że środki są własnością prywatną pracownika. Projekt wprowadza kilka dobrych rozwiązań, gdy sytuacje losowe powodują zmniejszony dochód albo brak możliwości zarobkowania, np. poważna choroba, kredyt hipoteczny - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Gawlak, ekspert ds. planów emerytalnych Esaliens TFI S.A.
Ewa Małyszko:

Ewa Małyszko: "PPK to nie OFE-bis. Nie ma ryzyka wycofania pieniędzy, bo należą do uczestnika"

Finanse
- Nie ma ryzyka, że w przyszłości kolejna ekipa rządząca zabierze pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Aktywa w funduszu są własnością uczestnika i nie ma, na dzień dzisiejszy, możliwości, by państwo wycofało te środki – powiedziała Ewa Małyszko, prezes PFR TFI, zapytana o to, czy Polacy mogą obawiać się, że w przyszłości zostaną pozbawieni środków zgromadzonych w PPK.
Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy

Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy

Polska
- Program ma zgromadzić pewien kapitał, który będzie inwestowany na giełdzie. W momencie, gdy strumień środków unijnych osłabnie, musimy mieć jako Polacy odłożony kapitał inwestycyjny - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Kowalski, wiceprezydent Pracodawców RP.
PPK to nie będzie OFE bis

PPK to nie będzie OFE bis

Polska
- Unikam nazywania tego programem emerytalnym. Jest to raczej program oszczędnościowy z możliwością udzielenia sobie nieoprocentowanej pożyczki w przypadku np. choroby - przekonywał w programie "Money. To się liczy" Marek Kowalski, wiceprezydent Pracodawców RP.
PPK uratuje nasze emerytury? Potrzebne dodatkowe oszczędności

PPK uratuje nasze emerytury? Potrzebne dodatkowe oszczędności

Polska
Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach – ocenia FOR. Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Borys: Nie patrzyłbym na to, co było. PPK to zupełnie inny system niż OFE

Borys: Nie patrzyłbym na to, co było. PPK to zupełnie inny system niż OFE

Polska
- PPK to system dobrowolny. Odkładane w tym systemie pieniądze możemy podjąć w każdej chwili. To są środki dziedziczone i prywatne - powiedział prezes PFR w programie "Money. To się liczy".
Emerytury po nowemu. Pytamy Leszka Balcerowicza o ocenę PPK

Emerytury po nowemu. Pytamy Leszka Balcerowicza o ocenę PPK

Finanse
- Trzeba uwzględniać różne konsekwencje wprowadzenia PPK, włącznie z tym, że to dodaje  obciążenia dla przedsiębiorców – zwraca uwagę prof. Leszek Balcerowicz. - Lepszym rozwiązaniem jest to, żeby nie niszczyć do końca OFE. One się sprawdziły, wbrew tej wrogiej propagandzie – uważa Leszek Balcerowicz.

"Coś niesamowitego". Żakowski komentuje sondaż WP o Szydło

Wiadomości
Z sondażu WP na panelu Ariadna wynika, że wyborcy PiS w większości negatywnie (52 proc.) oceniają fakt, że Beata Szydło przestała być premierem.  Wyniki skomentowali publicyści w studiu WP.  - To jest coś  niesamowitego. Widać frustrację związaną z odwołaniem Szydło, ale elektorat wybiera partię, nawet jeśli się z nią nie zgadza. Troszkę tak było z PO, ale nie w takim stopniu. Jak zaatakowali OFE, elektorat w większości przy nich został, część jednak odpłynęła. Powstała Nowoczesna - przypomniał Jacek Żakowski. - Dla PiS-u liderem jest Kaczyński. Tak długo jak on nim jest, pytanie kto będzie rządził formalnie, czy Szydło, czy Morawiecki ma mniejsze znaczenie. Zaufanie jest zaufaniem dla Kaczyńskiego - mówił z kolei Paweł Lisicki. Komentatorzy odnieśli się również do zaskakującej deklaracji marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który zapowiedział, że Beata Szydło - o czym się wcześniej spekulowało - raczej nie zostanie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. Zasugerował, że może zostać kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski lub wrócić na urząd premiera. - Trudno było sobie wyobrazić, by premier, która zdobyła sympatię dużej części elektoratu, została wystawiona do ryzykownej dla PiS walki - mówił Lisicki. - Byłoby okrucieństwem, gdyby Kaczyński kazał Szydło kandydować na prezydenta Warszawy. Szkoda topić taki kapitał. To, że może zostać premierem, wydaje mi się prawdopodobne - ocenił z kolei Żakowski. (oprac. Natalia Durman)
Jest zielone światło dla likwidacji OFE

Jest zielone światło dla likwidacji OFE

Polska
Resorty rozwoju i pracy porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Już we wrześniu projekt ma trafić do konsultacji. Gdzie trafią pieniądze? 
Reforma emerytalna. Świadczenie po 15 latach pracy

Reforma emerytalna. Świadczenie po 15 latach pracy

Finanse
Resort pracy analizuje kryterium minimalnego stażu pracy, które warunkowałoby nabycie praw emerytalnych. To miałoby rozwiązać problem groszowych emerytur, których według ZUS przybywa z roku na rok. Kluczowym założeniem reformy emerytalnej jest likwidacja OFE i rozdzielenie zgromadzonych w nich aktywów pomiędzy Fundusz Rezerwy Demograficznej a otwarte fundusze inwestycyjne. Zmiany miałyby wejść w życie w przyszłym roku.
Likwidacja OFE. Co z emeryturami? Możliwe dwa scenariusze

Likwidacja OFE. Co z emeryturami? Możliwe dwa scenariusze

Finanse
Likwidacja OFE. Co z emeryturami? Możliwe dwa scenariusze - Sytuacja OFE jest bardzo niejasna w tej chwili. Zapowiedzi rządu mówią o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i przekształcenia ich w fundusze inwestycyjne. Nie jest jasne, dlaczego takie przekształcenie miałoby być dokonane. W gruncie rzeczy OFE funkcjonują już dzisiaj jak fundusze inwestycyjne, więc po co to przekształcenie? - komentuje dr Andrzej S. Bratkowski, były wiceprezes NBP i były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Hanna Gronkiewicz-Waltz o ustawie reprywatyzacyjnej

Hanna Gronkiewicz-Waltz o ustawie reprywatyzacyjnej

Polityka
- Platforma nie uchwaliła ustawy reprywatyzacyjnej ze względu na sytuację budżetową. Wyjęła (pieniądze) z OFE i na tym straciła swój elektorat, który przeszedł do Nowoczesnej, taka jest prawda. Gdyby PO mogła, pewnie by uchwaliła, bo na pewno w pierwszym rzędzie by oszczędziła OFE - mówiła w programie #dziejesięnażywo Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy odpowiedziała w ten sposób na pytanie, dlaczego PO, która przez osiem lat miała większość w Sejmie, nie uchwaliła ustawy, którą forsuje teraz w reakcji na aferę reprywatyzacyjną w stolicy.
Demontaż OFE: priorytetem nie jest emeryt tylko cel fiskalny

Demontaż OFE: priorytetem nie jest emeryt tylko cel fiskalny

Polska
Program 500 plus musi być w jakiś sposób finansowany, a budżet na przyszły rok może mieć z tym problem,  bo ryzyko nadmiernego deficytu jest spore. W związku z tym dziś trwa proces szukania pieniędzy. - Rząd wydaje się kroczyć utartą drogą jeśli chodzi o OFE, traktuje się te pieniądze, jak coś co można w jakiś sposób sobie zagospodarować - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.  Więcej w materiale wideo.
Okno transferowe. Co wybrać: ZUS czy OFE?

Okno transferowe. Co wybrać: ZUS czy OFE?

Polska
Do końca lipca otwarte jest okno transferowe. W tym czasie możemy podjąć decyzję, czy chcemy pozostać w ZUS, czy część składek emerytalnych skierować do OFE. - ZUS wygrał z OFE, notując wyższą stopę zwrotu - wylicza Tomasz Jóźwik z Dziennika Gazety Prawnej i Forsal.pl. Tylko czy ma jeszcze znaczenie, skoro wicepremier Morawiecki właśnie zapowiedział ostateczne pogrzebanie OFE?
Rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych

Rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych

Polska
Rząd proponuje zmiany w OFE i trzecim filarze oraz aktywizację pracowniczych programów emerytalnych. Dzisiejsze propozycje oznaczają, że pracujący będą mieli większy wpływ na swoje oszczędności emerytalne. Jak obecnie wygląda rynek OFE?
Małgorzata Kidawa-Błońska: boję się takich osób jak Jarosław Kaczyński

Małgorzata Kidawa-Błońska: boję się takich osób jak Jarosław Kaczyński

Polityka
Wicemarszałek Sejmu w TVN24: wie, że z jego twarzą nie da się wyborów wygrać. Kidawa-Błońska skrytykowała również plany PiS ws. OFE.