Wyniki wyszukiwania dla:

Jadwiga Staniszkis

Liczba wyników: 80

Podatek cyfrowy. Emilewicz: pracujemy nad tym

Podatek cyfrowy. Emilewicz: pracujemy nad tym

Polska
- My jako Europa sami nie rozwijamy takich platform (jak Google, Amazon, Facebook, Apple). Opodatkowanie to jest jeden z kierunków, ale on nam nie pozwoli przyspieszyć z technologią. Jeśli chcemy konkurować, to pytanie, czy ochrona danych osobowych, która jest ważna, ale w dialogu europejskim mam wrażenie, że ta ochrona danych przeważa nad benefitami, które płyną z cyfrowego rynku. My jako Ministerstwo Finansów z Ministerstwem Cyfryzacji pracujemy nad tym modelem opodatkowania - mówiła money.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz
Zawód przyszłości to nie tylko programista. Minister przedsiębiorczości doradza kierunek studiów

Zawód przyszłości to nie tylko programista. Minister przedsiębiorczości doradza kierunek studiów

Polska
- Rekomendowałabym, aby wybierać te kierunki, które nas pociągają. Warto wybierać dobre studia, bez względu na to, czy są historyczne czy biologiczne. Najważniejsze jest to, kto nas kształci. To co jest dziś wyzwaniem to takie studia, które dają nam interdyscyplinarne podejście - mówiła money.pl podczas Impact w Krakowie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Lex Uber.

Lex Uber. "Decyzja polityczna jest jednoznaczna"

Polska
- Rozmowy ze środowiskiem taksówkarzy nie były łatwe. Niemniej decyzja polityczna jest jednoznaczna, nie będziemy domykać zawodu, standaryzujemy go. Rządowe rozwiązanie wyrównuje reguły gry. Ci, co świadczą usługi transportowe za pomocą aplikacji lub nie, będą musieli mieć licencje, jednocześnie obniżyliśmy nieco bariery wejścia do zawodu np. zniesiony będzie archaiczny wymóg egzaminu z topografii miasta- powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Polska
- Niehandlowa niedziela bilansuje się, sprawdzaliśmy koszyki piątkowe i sobotnie. Zyskują natomiast gastronomia, turystyka, instytucje kultury. Uzyskany cel społeczny jest korzystny, ponadto małe i średnie sklepy nie tracą - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Zniesienie limitu składek na ZUS. Minister Emilewicz jest przeciw

Zniesienie limitu składek na ZUS. Minister Emilewicz jest przeciw

Polska
- Będę przekonywać premiera i Radę Ministrów, żebyśmy nie znosili limitu składek na ZUS - zapowiedziała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. W jej ocenie jest w Polsce grupa pracowników, która może zarabiać konkurencyjnie wobec stawek za granicą, właśnie dlatego, że limit 30-krotności istnieje.
Test przedsiębiorcy.

Test przedsiębiorcy. "Nie będzie go, bo nie chcemy penalizować najsłabszych"

Polska
- Penalizowanie najsłabszych uczestników rynku, czyli tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, choć nie chcą, a zostali o to poproszeni przez pracodawcę, byłoby niestosowne - mówiła w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. W jej ocenie szacunki resortu finansów dotyczące zysków z ograniczenia tzw. samozatrudnienia są zawyżone.
Minister Emilewicz: Testu przedsiębiorcy nie będzie

Minister Emilewicz: Testu przedsiębiorcy nie będzie

Finanse
- Nie będzie testu przedsiębiorcy. Poinformowaliśmy o tym podwójnie – powiedział o tym premier Mateusz Morawiecki oraz ja też to jednoznacznie dementuję – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w programie "Money. To się liczy".
Polskie meble podbiją świat | Rozmowa z Minister Jadwigą Emilewicz

Polskie meble podbiją świat | Rozmowa z Minister Jadwigą Emilewicz

Styl życia
W Poznaniu podczas największych w Polsce targów meblowych - Meble Polska przedstawiono strategię, która ma wzmacniać rozpoznawalność i konkurencyjność polskich mebli na rynkach międzynarodowych. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada, że krajowe meble mają być "smart", czyli multifunkcyjne, organizujące przestrzeń mieszkania w wygodny i optymalny sposób. Marka polskich mebli ma się kojarzyć przede wszystkim z dobrą jakością.
Emilewicz o regulacjach w sprawie marek własnych.

Emilewicz o regulacjach w sprawie marek własnych. "Proszę wierzyć w nasz rozsądek"

Polska
Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w programie "Money. To się liczy", że przedstawi tzw. raport otwarcia w sprawie marek własnych, który będzie podstawą ewentualnych zmian prawnych. Jak wyjaśniała, celem będzie zapewnienie równowagi między sieciami handlowymi, które teraz mają przewagę, a polskimi producentami, którzy dostarczają towary sprzedawane pod markami własnymi sklepów. - Proszę wierzyć w nas, w nasz rozsądek, nie zrobimy niczego, co wstrząśnie rynkiem - zaapelowała.
Emilewicz nie widzi dyskryminacji kobiet na rynku pracy.

Emilewicz nie widzi dyskryminacji kobiet na rynku pracy. "Gender jest mi obce"

Polska
- Podejście gender jest dla mnie obce. Nie chcę konkurować płcią, tylko jakością i kompetencjami. W Polsce gender gap (różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn) nie jest wcale taki duży - mówiła w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Dodała, że liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych jest znacznie powyżej średniej w Europie, czy w USA. - Dałabym szansę kobietom wybierać. W Polsce dyskusja jest stygmatyzująca: nie pracujesz, nie chcesz być dyrektorem, prezesem, to jesteś gorszy - powiedziała.
 O pensji motorniczego urzędnicy w ministerstwie przedsiębiorczości mogą pomarzyć

O pensji motorniczego urzędnicy w ministerstwie przedsiębiorczości mogą pomarzyć

Polska
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szuka ludzi do pracy, ale nie może ich znaleźć. - Średnia płaca w ministerstwie odbiega od tramwajarskiej w Warszawie - mówiła w programie "Money. To się liczy" szefowa resortu Jadwiga Emilewicz, nawiązując do zarobków motorniczych na poziomie 6,5 tys. zł. Według niej w sytuacji, gdy płace w Polsce rosną, przyszedł czas na rozmowę także o zarobkach w sferze publicznej. - Te dyskusja musi się odbyć również, jeśli chodzi o ministrów i wiceministrów, którzy podpisują się pod decyzjami za miliony i milardy złotych - dodała.
Zakaz handlu w rządowych analizach. Minister Emilewicz:

Zakaz handlu w rządowych analizach. Minister Emilewicz: "Będziemy weryfikować"

Finanse
- Staramy się zrobić dokładną analizę wpływu zakazu handlu na rynek – przyznała w programie "Money. To się liczy" Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.. Motywacja jego wprowadzenia były dwie: aby przynajmniej jedna niedziela była wolna dla pracowników, druga dotyczyła małych przedsiębiorców, których potrzebowali choć jednego dnia, aby walczyć z przewagą sklepów wielkopowierzchniowych. Jak zapewniła minister trwają "mozolne badania". - W marcu będziemy mieli wyniki. Jeśli zakaz handlu w niedzielę nie przyniósł planowego efektu, będziemy weryfikować rozwiązania.
Mały ZUS. Minister potwierdza. Dobra informacja dla spóźnialskich

Mały ZUS. Minister potwierdza. Dobra informacja dla spóźnialskich

Polska
- Wynika to z ogólnej ustawy o ubezpieczeniach społecznych, termin do 8 dni na zgłoszenie. Przedsiębiorcy wiedzą i znają ten termin. Jesteśmy gotowi na nowelizację, żeby w przyszłym roku ten termin wydłużyć. Być może, jeśli będzie taka konieczność, to działanie wstecz zastosujemy - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
2,5 tys. zł może zostać w gospodarstwie domowym. Minister wylicza, jak to zrobić

2,5 tys. zł może zostać w gospodarstwie domowym. Minister wylicza, jak to zrobić

Polska
Choć Polacy często nie wiedzą, kim są prosumenci, właśnie oni mają być ważnym filarem rządowego programu Energii Plus. - Prosument to ktoś, kto i produkuje energię i konsumuje ją. Jeśli zainstalujemy sobie instalację fotowoltaiczną na dachu, to mamy prąd na swój własny użytek, ale przy średniej wielkości domu nie tylko będziemy mieć oszczędności w budżecie, ale też dodatkowy wpływ do budżetu (jako "producenci" energii). Pytanie, czy on powinien być w gotówce, czy powinien być w rozliczeniu, w rachunkach za prąd - wyjaśniała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Według szacunków jej resortu właściciel domu o powierzchni ok. 180 mkw, który zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną, może zaoszczędzić 2,5 tys. zł rocznie. Koszt instalacji wynosi, jak mówiła, 25 tys. - 32 tys. zł. - Przy dobrym instrumencie kredytowym ta instalacja zwraca się po 8 latach - dodała minister.
Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Polska
Koszty energii dla przedsiębiorcy - małego, średniego, większego - są jednym z największych problemów, jeśli chodzi utrzymanie konkurencyjności - tak minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz wyjaśniała w programie "Money. To się liczy", dlaczego potrzebny jest rządowy program Energia Plus. Program jest adresowany do przedsiębiorców, samorządów, a także "każdego z nas". - Po pierwsze doprowadzimy w ciągu dwóch miesięcy do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, aby status prosumenta mógł uzyskać przedsiębiorca i jednostka samorządu terytorialnego, dziś tego nie ma; po drugie - wprowadzimy uproszczenia zmierzające do tego, żeby uzyskiwać przyłączenie w terminie nie dłuższym niż 60 dni. Dziś prosumenci mówią, że procedury nie działają - zapowiedziała minister. Poinformowała, że jest po spotkaniach z prezesami kilku banków, które udzielają leasingów, w sprawie utworzenia takiego instrumentu finansowego dla przedsiębiorców chcących inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Według niej taki instrument powinien się pojawić w ciągu trzech miesięcy.
Minister przedsiębiorczości o aferze Huawei.

Minister przedsiębiorczości o aferze Huawei. "Stan przedgorączkowy"

Polska
- Dyskusja o obecności chińskich koncernów w Europie jest coraz bardziej gorąca. Wynika z nich duża doza ostrożności. Wejście do serca naszego telefonu nie stanowi dużego problemu dla tych firm, które dostarczyły tam całą elektronikę, więc to jest infrastruktura krytyczna - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Emilewicz: rząd zapewne zajmie się bezpieczeństwem w kontekście ataku na Pawła Adamowicza

Emilewicz: rząd zapewne zajmie się bezpieczeństwem w kontekście ataku na Pawła Adamowicza

Polska
Ochrona polityków i bezpieczeństwo imprez masowych, w kontekście ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w szpitalu walczy o życie, mogą być tematem wtorkowego posiedzenia rządu - spodziewa się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. - We wtorek jest Rada Ministrów, będzie to pewnie temat. W rządzie premier i wicepremierzy, szefowie MSZ i MON mają ochronę, natomiast pozostali ministrowie nie mają żadnej ochrony. Myślę, że nie chcielibyśmy żyć w państwie, w którym musimy zbroić się po zęby, żeby czuć się bezpiecznie. (...) Tu mieliśmy do czynienia z pewnymi szczególnymi okolicznościami, jest impreza masowa, gdzie jest wiele osób, nieprzewidywalnych; wiemy, że to zawsze są najtrudniejsze dla służb i straży do zabezpieczenia wydarzenia. Skupmy się, jak chronić, bo ta historia dotknęła pana prezydenta Adamowicza, mogła dotknąć każdej osoby, być może, w tym tłumie. Każda jednostka ludzka musi być chroniona - powiedziała Emilewicz. Podkreśliła, że atak na prezydenta Gdańska "wykracza poza wyobrażenie jakiekolwiek". - Życzmy dużo sił całej rodzinie pana prezydenta, to niewyobrażalna tragedia. Myślmy ciepło także o lekarzach, pod opieką których jest pan prezydent, by ta walka z ostatecznością im się udała - powiedziała.
Staniszkis ciepło o Biedroniu

Staniszkis ciepło o Biedroniu

Wiadomości
Jadwiga Staniszkis nie widzi na lewicy siły, która mogłaby zastąpić PiS. Następców, jak mówi, szukałaby raczej po prawej stronie sceny politycznej. Jej zdaniem, Kościół jest podzielony i zniecierpliwiony PiS i to on zdecyduje, jaka będzie sytuacja w przyszłości. Socjolożka wypowiada się jednak ciepło o Robercie Biedroniu. - Ma odwagę bycia sobą - mówi. Podkreśla też, że jako prezydent Słupsa dużo zrobił, aby mieszkańcom żyło się lepiej.
Jadwiga Staniszkis: mam nadzieję, że PiS przegra

Jadwiga Staniszkis: mam nadzieję, że PiS przegra

Polityka
Mam nadzieję że ma - odparła Jadwiga Staniszkis na pytanie prowadzącego program "Tłit, czy Jarosław Kaczyński ma z kim przegrać. - To jest kwestia zwiększenia gotowości do ryzyka w młodszym pokoleniu. Przekonania, że jednak są wartości niezbywalne, jak wolność i godność, bez których człowiek się po prostu niszczy - dodała.
Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: zrobiłam błąd popierając go

Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: zrobiłam błąd popierając go

Polityka
- Zrobiłam błąd popierając go - stwierdziła w programie "Tłit" prof. Jadwiga Staniszkis. - Czasami w wypowiedziach Kaczyńskiego pojawia się lekkie zniecierpliwienie Dudą. On dostrzega jego brak osobowości i ambicji, i wykorzystuje je, ale to nie znaczy, że będzie popierał go w następnych wyborach - oceniła prof. Staniszkis.
Jadwiga Staniszkis o Jarosławie Kaczyńskim: powinien odejść

Jadwiga Staniszkis o Jarosławie Kaczyńskim: powinien odejść

Polityka
Moim zdaniem Kaczyński powinien odejść. Przeżył tyle tragedii od śmierci brata, potem matki, teraz pani Szczypińskiej. Smutek niszczy poczucie proporcji. Wydaje mu się że zbuduje pozycję PiS-u, poprzez atmosferę strachu, która daje władzę, ale to jest nieprawda. My to przetrwamy, Polacy gorsze rzeczy przetrwali - ocenia w programie "Tłit" w WP prof. Jadwiga Staniszkis.
poprzednie1 2 3 4 następne