Wyniki wyszukiwania dla:

Jadwiga Staniszkis

Liczba wyników: 89

Mały ZUS. Minister potwierdza. Dobra informacja dla spóźnialskich

Mały ZUS. Minister potwierdza. Dobra informacja dla spóźnialskich

Polska
- Wynika to z ogólnej ustawy o ubezpieczeniach społecznych, termin do 8 dni na zgłoszenie. Przedsiębiorcy wiedzą i znają ten termin. Jesteśmy gotowi na nowelizację, żeby w przyszłym roku ten termin wydłużyć. Być może, jeśli będzie taka konieczność, to działanie wstecz zastosujemy - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
2,5 tys. zł może zostać w gospodarstwie domowym. Minister wylicza, jak to zrobić

2,5 tys. zł może zostać w gospodarstwie domowym. Minister wylicza, jak to zrobić

Polska
Choć Polacy często nie wiedzą, kim są prosumenci, właśnie oni mają być ważnym filarem rządowego programu Energii Plus. - Prosument to ktoś, kto i produkuje energię i konsumuje ją. Jeśli zainstalujemy sobie instalację fotowoltaiczną na dachu, to mamy prąd na swój własny użytek, ale przy średniej wielkości domu nie tylko będziemy mieć oszczędności w budżecie, ale też dodatkowy wpływ do budżetu (jako "producenci" energii). Pytanie, czy on powinien być w gotówce, czy powinien być w rozliczeniu, w rachunkach za prąd - wyjaśniała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Według szacunków jej resortu właściciel domu o powierzchni ok. 180 mkw, który zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną, może zaoszczędzić 2,5 tys. zł rocznie. Koszt instalacji wynosi, jak mówiła, 25 tys. - 32 tys. zł. - Przy dobrym instrumencie kredytowym ta instalacja zwraca się po 8 latach - dodała minister.
Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Polska
Koszty energii dla przedsiębiorcy - małego, średniego, większego - są jednym z największych problemów, jeśli chodzi utrzymanie konkurencyjności - tak minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz wyjaśniała w programie "Money. To się liczy", dlaczego potrzebny jest rządowy program Energia Plus. Program jest adresowany do przedsiębiorców, samorządów, a także "każdego z nas". - Po pierwsze doprowadzimy w ciągu dwóch miesięcy do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, aby status prosumenta mógł uzyskać przedsiębiorca i jednostka samorządu terytorialnego, dziś tego nie ma; po drugie - wprowadzimy uproszczenia zmierzające do tego, żeby uzyskiwać przyłączenie w terminie nie dłuższym niż 60 dni. Dziś prosumenci mówią, że procedury nie działają - zapowiedziała minister. Poinformowała, że jest po spotkaniach z prezesami kilku banków, które udzielają leasingów, w sprawie utworzenia takiego instrumentu finansowego dla przedsiębiorców chcących inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Według niej taki instrument powinien się pojawić w ciągu trzech miesięcy.
Minister przedsiębiorczości o aferze Huawei.

Minister przedsiębiorczości o aferze Huawei. "Stan przedgorączkowy"

Polska
- Dyskusja o obecności chińskich koncernów w Europie jest coraz bardziej gorąca. Wynika z nich duża doza ostrożności. Wejście do serca naszego telefonu nie stanowi dużego problemu dla tych firm, które dostarczyły tam całą elektronikę, więc to jest infrastruktura krytyczna - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Emilewicz: rząd zapewne zajmie się bezpieczeństwem w kontekście ataku na Pawła Adamowicza

Emilewicz: rząd zapewne zajmie się bezpieczeństwem w kontekście ataku na Pawła Adamowicza

Polska
Ochrona polityków i bezpieczeństwo imprez masowych, w kontekście ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w szpitalu walczy o życie, mogą być tematem wtorkowego posiedzenia rządu - spodziewa się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. - We wtorek jest Rada Ministrów, będzie to pewnie temat. W rządzie premier i wicepremierzy, szefowie MSZ i MON mają ochronę, natomiast pozostali ministrowie nie mają żadnej ochrony. Myślę, że nie chcielibyśmy żyć w państwie, w którym musimy zbroić się po zęby, żeby czuć się bezpiecznie. (...) Tu mieliśmy do czynienia z pewnymi szczególnymi okolicznościami, jest impreza masowa, gdzie jest wiele osób, nieprzewidywalnych; wiemy, że to zawsze są najtrudniejsze dla służb i straży do zabezpieczenia wydarzenia. Skupmy się, jak chronić, bo ta historia dotknęła pana prezydenta Adamowicza, mogła dotknąć każdej osoby, być może, w tym tłumie. Każda jednostka ludzka musi być chroniona - powiedziała Emilewicz. Podkreśliła, że atak na prezydenta Gdańska "wykracza poza wyobrażenie jakiekolwiek". - Życzmy dużo sił całej rodzinie pana prezydenta, to niewyobrażalna tragedia. Myślmy ciepło także o lekarzach, pod opieką których jest pan prezydent, by ta walka z ostatecznością im się udała - powiedziała.
Staniszkis ciepło o Biedroniu

Staniszkis ciepło o Biedroniu

Wiadomości
Jadwiga Staniszkis nie widzi na lewicy siły, która mogłaby zastąpić PiS. Następców, jak mówi, szukałaby raczej po prawej stronie sceny politycznej. Jej zdaniem, Kościół jest podzielony i zniecierpliwiony PiS i to on zdecyduje, jaka będzie sytuacja w przyszłości. Socjolożka wypowiada się jednak ciepło o Robercie Biedroniu. - Ma odwagę bycia sobą - mówi. Podkreśla też, że jako prezydent Słupsa dużo zrobił, aby mieszkańcom żyło się lepiej.
Jadwiga Staniszkis: mam nadzieję, że PiS przegra

Jadwiga Staniszkis: mam nadzieję, że PiS przegra

Polityka
Mam nadzieję że ma - odparła Jadwiga Staniszkis na pytanie prowadzącego program "Tłit, czy Jarosław Kaczyński ma z kim przegrać. - To jest kwestia zwiększenia gotowości do ryzyka w młodszym pokoleniu. Przekonania, że jednak są wartości niezbywalne, jak wolność i godność, bez których człowiek się po prostu niszczy - dodała.
Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: zrobiłam błąd popierając go

Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: zrobiłam błąd popierając go

Polityka
- Zrobiłam błąd popierając go - stwierdziła w programie "Tłit" prof. Jadwiga Staniszkis. - Czasami w wypowiedziach Kaczyńskiego pojawia się lekkie zniecierpliwienie Dudą. On dostrzega jego brak osobowości i ambicji, i wykorzystuje je, ale to nie znaczy, że będzie popierał go w następnych wyborach - oceniła prof. Staniszkis.
Jadwiga Staniszkis o Jarosławie Kaczyńskim: powinien odejść

Jadwiga Staniszkis o Jarosławie Kaczyńskim: powinien odejść

Polityka
Moim zdaniem Kaczyński powinien odejść. Przeżył tyle tragedii od śmierci brata, potem matki, teraz pani Szczypińskiej. Smutek niszczy poczucie proporcji. Wydaje mu się że zbuduje pozycję PiS-u, poprzez atmosferę strachu, która daje władzę, ale to jest nieprawda. My to przetrwamy, Polacy gorsze rzeczy przetrwali - ocenia w programie "Tłit" w WP prof. Jadwiga Staniszkis.
Staniszkis nie chce Tuska na prezydenta.

Staniszkis nie chce Tuska na prezydenta. "Był marnym premierem"

Polska
- Donald Tusk przyczynił się do tego, co się teraz dzieje - powiedziała w programie WP "Tłit” prof. Jadwiga Staniszkis. Jak zaznaczyła, obecny przewodniczący Rady Europejskiej "był marnym i premierem, i politykiem”. Dlatego nie chce, żeby został prezydentem Polski. Socjolog wskazała również, kto jej zdaniem nadaje się na premiera.
Jadwiga Staniszkis o Mateuszu Morawieckim: zdemoralizowany

Jadwiga Staniszkis o Mateuszu Morawieckim: zdemoralizowany

Polityka
To był rok niszczący, demoralizujący. Jedną ze zdemoralizowanych osób jest sam Mateusz Morawiecki - oceniła w programie "Tłit" socjolog Jadwiga Staniszkis. 
Tłit - Jadwiga Staniszkis

Tłit - Jadwiga Staniszkis

Polityka
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem była Jadwiga Staniszkis.
Minister przedsiębiorczości komentuje aferę KNF.

Minister przedsiębiorczości komentuje aferę KNF. "Wypadek przy pracy"

Polska
- Ani skandal, ani afera. To był wypadek przy pracy - mówiła money.pl Jadwiga Emilewicz o doniesieniach na temat propozycji korupcyjnej byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. - Instytucje państwowe zareagowały właściwie, system bankowy jest bezpieczny - zapewniała minister.
Rząd chce ustawą zlikwidować zatory płatnicze

Rząd chce ustawą zlikwidować zatory płatnicze

Polska
– Podmioty publiczne mają mieć na to 30 dni, a duże firmy będą musiały płacić mniejszym w ciągu maksymalnie 60 dni. Będą też kary za przekroczenie terminu – mówiła w programie „Money. To się liczy” minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Ustawa, która ma zlikwidować zatory płatnicze, jest już po konsultacjach, a w ciągu kilku tygodni trafić ma pod obrady rządu.
Jeszcze wyższa płaca minimalna.

Jeszcze wyższa płaca minimalna. "Ludzie muszą godnie zarabiać"

Polska
– Podnoszenie płacy minimalnej to jest dobry ruch – mówiła w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W jej ocenie Polska nie może opierać swojej konkurencyjności na niskich kosztach pracy. – Sprawiedliwy podział zysków firmy miedzy właścicielem, a pracownikiem powinien obowiązywać. To jest sposób na brak rąk do pracy. Polacy chcą godnie zarabiać i za te płace są w stanie dużo pracować – dodała minister Jadwiga Emilewicz.
60 jaj na śniadanie i łamanie podków rękami. Niezwykłe historie o polskich arystokratkach

60 jaj na śniadanie i łamanie podków rękami. Niezwykłe historie o polskich arystokratkach

Ciekawostki
Dzierżyły władzę, kusiły urodą i były niezwykle silne. Mowa o trzech polskich arystokratkach, o których krążył wprost niesłychane historie. O Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej (urodzona w 1730 roku), która rządziła Siedlcami i okolicami, mówiono, że dłońmi łamała orzechy laskowe i podkowy a srebrne talerze zwijała w... trąbkę. Aleksandra miała też podobno niezwykły apetyt. "Na śniadanie 60 jaj na twardo i ze trzy butelki wina, później obfity obiad, a na kolację o rondel krupniku prosiła i półmisek pierogów" - opisywała księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska. Dużą siłą odznaczała się również królowa Jadwiga ur. między 1373-1374. Zakochana w Wilhelmie Habsburgu królowa, nie chciała wychodzić za Władysława Jagiełłę. Ponoć próbowała przebić się przez bramy zamku, by uciec z Habsburgiem na Śląsk. Ku zdziwieniu dworu, królowa używała do tego ciężkiej siekiery, sprawnie nią wymachując. W tym samym okresie na Mazowszu żyła księżniczka mazowiecka Cymbarka. Ponoć była ona równie silna co Aleksandra z Czartoryskich Ogińska. Cymbarka również miała łamać  orzechy dłońmi, potrafiła też gołymi rękoma wbijać gwoździe.
Polski samochód elektryczny rozchwytywany jeszcze przed produkcją

Polski samochód elektryczny rozchwytywany jeszcze przed produkcją

Polska
- Czy będzie samochód elektryczny made in Poland, tego nie wiem. Inwestujemy w samochód specjalistyczny, ostatnio podpisano umowę pomiędzy NCBiR na opracowanie samochodu do transportu pocztowego. Zainteresowanie jest ogromne, nie tylko Poczty Polskiej, wielu dostawców przychodzi sprawdzić na jakim jesteśmy etapie. Na pewno jesteśmy gdzieś bliżej w drodze do pojazdów specjalistycznych - mówiła money.pl Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Minister o prototypie polskiego autobusu elektrycznego:

Minister o prototypie polskiego autobusu elektrycznego: "Przełomowe rozwiązania"

Polska
- To będą takie autobusy, których nie ma jeszcze dziś na rynku, będą miały dłuższy dystans, będą mogły dostosować się do rozwiązań autonomicznych, to będą przełomowe rozwiązania. Prototyp to nie wszystko, po sfinansowaniu przez NCBiR prototypu, NFOŚ zobowiązał się wesprzeć zakup tych pojazdów - mówiła money.pl Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Frania+? Producenci chcą rządowych dofinansowań do pralek, lodówek i kuchenek

Frania+? Producenci chcą rządowych dofinansowań do pralek, lodówek i kuchenek

Wywiady
- Liczymy na ciekawą ofertę producentów agd - mówi w rozmowie z money.pl Jadwiga Emilewicz. Minister przedsiębiorczości i technologii przyznaje, że polscy producenci pralek, lodówek czy kuchenek zgłosili pomysł dofinansowywania zakupu wyposażenia mieszkań.
Zmiany w leasingu aut. Min. Emilewicz: otwarcie na przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mogą korzystać

Zmiany w leasingu aut. Min. Emilewicz: otwarcie na przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mogą korzystać

Polska
- Mali i średni przedsiębiorcy najczęściej korzystają z samochodów do 150 tys. zł, zatem mali i średni przedsiębiorcy w Polsce z leasingu de facto nie korzystają. Propozycja Ministerstwa Finansów, która dzisiaj jest w procesie konsultacji wewnątrzresortowych, to propozycja ustalenia limitu na poziomie 150 tysięcy złotych, otwarcie na tych przedsiębiorców, którzy dzisiaj z tego instrumentu korzystać nie mogą. Jesteśmy na pierwszym etapie, ustawa jest w konsultacjach w Ministerstwie Finansów, jeśli ustawa wyjdzie na światło dzienne, będę mogła się odnieść do projektu - mówiła money.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Rząd chce szkoły dla startupów. Wykłada 120 mln zł

Rząd chce szkoły dla startupów. Wykłada 120 mln zł

Wywiady
- Dwa lata temu mówiliśmy z Pawłem Borysem, że zrobimy najlepszy system dla startupów świata. Niech startupy powiedzą czy tak jest, ale na pewno nie jest źle - mówiła w studio money.pl na Impakcie Jadwiga Emilewicz. I zapowiedziała nowy program dla startupów i akceleratorów.