Wyniki wyszukiwania dla:

IKE

Liczba wyników: 5

Miliardy wrócą na konta Polaków. Reforma OFE zbliża się wielkimi krokami

Miliardy wrócą na konta Polaków. Reforma OFE zbliża się wielkimi krokami

Polska
- Zdecydowaliśmy się na likwidację OFE, by pieniądze wreszcie wróciły do Polaków - mówi w rozmowie z money.pl Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Niestety okazało się, że OFE działa inaczej niż było planowane. To miały być nasze pieniądze, którymi mieliśmy dysponować, a są to środki publiczne, z których poprzedni rząd zabrał połowę środków. Zdecydowaliśmy się na ten kolejny krok, żeby pieniądze przekazać obywatelom. Polacy mogą liczyć średnio na 10 tys. zł, które trafią albo na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, albo na Indywidualne Konto Emerytalne. I stąd konieczność dokonania wyboru. Będziemy mogli zdecydować, czy przekazać je do ZUS, czy na IKE, powstałe z przekształcenia dotychczasowych kont w OFE. Przekazanie środków na IKE odbędzie się automatycznie. Natomiast żeby aktywa z OFE zostały przeniesione do ZUS, ubezpieczony będzie musiał złożyć oświadczenie. Przy wyborze pierwszej opcji zostanie naliczona 15-procentowa opłata. Ma ona zapewnić równe traktowanie emerytur z ZUS i wypłat z OFE. - To cenne doświadczenie dla państwa, dla ludzi,. Nie chcemy rezygnować z budowania oszczędności Polaków na starsze lata, ale trzeba to robić inaczej - dodaje Jerzy Kwieciński.
Dyskusja o OFE. Nagle Jarosław Gowin uderza w Donalda Tuska

Dyskusja o OFE. Nagle Jarosław Gowin uderza w Donalda Tuska

Polska
- To nie likwidacja OFE, tylko przekształcenie OFE w IKE. Przeciwko skokowi na OFE za premiera Donalda Tuska bardzo protestowałem. Wtedy buchnięto Polakom 200 mld zł. Rząd Tuska zabierał Polakom połowę ich oszczędności ulokowanych w OFE, nasz rząd przywraca Polakom prywatną własność tej drugiej połowy - przekonywał wicepremier Jarosław Gowin w programie "Tłit". - Tusk mógłby się od Morawieckiego uczyć? - pytał Marek Kacprzak. - Pod tym względem niewątpliwie tak, choć nie tylko. Uważam Tuska za ważnego, pod wieloma względami wybitnego, polityka europejskiego, z którym jestem w zasadniczym sporze co do tego, czemu służy polityka - temu, by surfować po falach sondaży, czy realizacji strategicznych celów - wskazał Gowin.
Znika OFE.

Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Finanse
- Nie będziemy już mieli filara kapitałowego, tzw. drugiego filara. Składka, która trafiała do OFE, będzie trafiać do tzw. pierwszego filara, czyli do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Polacy będą mieli wybór, aktywa zgromadzone w OFE mogą przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne lub do FUS – mówi gość "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku.
Polacy mogą uniknąć podatku Belki, ale z tego nie korzystają

Polacy mogą uniknąć podatku Belki, ale z tego nie korzystają

Inwestycje
Podatku Belki można uniknąć za równo w przypadku lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych jak i zysków z giełdy, przynajmniej częściowo. Jak? Wystarczy te inwestycje prowadzić w ramach IKE lub IKZE, czyli w ramach III filaru. Ale korzysta z tego tylko 1,4 mln Polaków.
#dziejesienazywo: dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?

#dziejesienazywo: dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?

Finanse
Zainteresowanie produktami z tzw. 3 filara emerytalnego jest znikome. - To wynika ze skomplikowania IKE i IKZE, trzeba ten system uprościć - uważa Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem prof. Leokadii Oręziak z SGH - najważniejszym argumentem przeciw takim inwestycjom jest ich wysokie ryzyko.