Wyniki wyszukiwania dla:

II RP

Liczba wyników: 781

Wybór dostawcy prądu dla firm. Ekspert:

Wybór dostawcy prądu dla firm. Ekspert: "Ustawa z grudnia narobiła mnóstwo zamieszania"

Finanse
- Ustawa prądowa z grudnia 2018 roku narobiła dużo zamieszania w sektorze energii. Oczywiście nie dotyczy to gospodarstw domowych, ale wszyscy inni muszą złożyć oświadczenie - mówi w programie "Money. To Się Liczy" dr Leszek Juchniewicz, ekspert Pracodawców RP. - To wszystko chyba było niepotrzebne. Brakuje mi stosownego określenia na tę sytuację - dodawał przedstawiciel Pracodawców RP.
Ekspert ostrzega przed pomysłem rządu.

Ekspert ostrzega przed pomysłem rządu. "Utracimy innowacyjność gospodarki"

Polska
- Po zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS stanowiska pracy staną się relatywnie drogie, a polska gospodarka utraci innowacyjność - mówił w programie "Money. To Się Liczy" dr Leszek Juchniewicz, ekspert Pracodawców RP. - Pracodawcy nie będą więc chcieli zatrudniać wysoko wyspecjalizowanych kadr.
Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

Ciekawostki
Podczas II wojny światowej w brytyjskiej wiosce w Staffordshire ukryto dziesiątki tysięcy bomb. Ułożono je w stosach w labiryncie podziemnych komór. Ukryto tam także 500 mln sztuk amunicji. 27 listopada 1944 ten potężny arsenał eksplodował, zabijając 70 osób i niszcząc wszystko wokół.
Zakopane na klasztornym dziedzińcu. Ukraińcy wygrzebali polski skarb

Zakopane na klasztornym dziedzińcu. Ukraińcy wygrzebali polski skarb

Ciekawostki
Sześć kilogramów monet z czasów II RP odkryto w XVIII-wiecznym klasztorze w Zbarażu na Ukrainie. Na skarb natrafiono przypadkiem, w trakcie robót ziemnych na dziedzińcu. Naczynie z monetami spoczywało około metr pod ziemią. Pieniądze, od grosza po złotówkę, pochodzą z lat 1923-1939. Wtedy Zbaraż, w którym znajduje się klasztor bernardynów, przynależał do ziem polskich. O niezwykłym odkryciu poinformował Narodowy Rezerwat "Zamki Tarnopola". Monety trafią do jednego z ukraińskich muzeów. Trwa szacowanie ich wartości.
Rozbudowa II linii metra na Bródnie.

Rozbudowa II linii metra na Bródnie. "Hałas nie do zniesienia"

Wiadomości
Prace przy budowie kolejnych stacji II linii metra na warszawskim Bródnie spędzają mieszkańcom pobliskich osiedli sen z powiek. Wszystko przez budowę ścian szczelinowych. Hałas jaki temu towarzyszy idealnie przedstawia nagranie pana Marcina, który swój film przesłał do redakcji Dziejesię.
Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Wiadomości
Na Pomorzu odkryto nieznane dotąd fortyfikacje z czasów II wojny światowej. To setki kilometrów okopów, schrony i ziemianki. Namierzył je Filip Wałdoch z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Archeolog dzięki mapom wiedział, gdzie powinien szukać umocnień, ale dopiero analiza zdjęć lotniczych i skanowanie terenu (ALS) oddały pełen obraz fortyfikacji. Zwłaszcza że część została zapomniana. Powstały jeszcze przed 1939 r., by chronić tereny Pomorza przed atakiem z terenów Prus Wschodnich. Już po wybuchu wojny fortyfikacje się rozrastały. Zachowały się nawet umocnienia wykonane przez Niemców. Dzięki badaniom Wałdocha wiemy, że niewątpliwie wojna pozostawiła głęboki ślad na krajobrazie Pomorza. Niektóre z fortyfikacji są świetnie zachowane, przez co przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Dodatkowo badania przyniosły więcej, niż oczekiwano. Odkryto pozostałości chat sprzed 5 tys. lat.

"Irlandczyk" Zwiastun z polskimi napisami

Film
"Irlandczyk" to biograficzny film gangsterski ukazujący historię Franka "Irlandczyka" Sheerana, weterana II Wojny Światowej, który aby związać koniec z końcem, staje się płatnym zabójcą dla mafioza Russella Bufalino oraz jego przestępczej rodziny. Twórcy "Irlandczyka" skupiają się szczególnie na roli, jaką Sheeran odegrał w głośnym zaginięciu działacza związkowego Jimmy'ego Hoffy, które pozostaje jedną z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych. W filmie zobaczymy Roberta De Niro, Ala Pacino, Joe Pesciego, Harvey'a Keitela oraz Bobby'ego Cannavale'a.
Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Nauka
Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracji Perkun dokonali w Kostrzynie nad Odrą ciekawego odkrycia. W zawalonej piwnicy na Starym Mieście znaleźli liczne przedmioty z czasów II wojny światowej. Wśród nich są skorodowane narzędzia chirurgiczne i opakowania po lekarstwach. Piwnica mogła służyć za punkt opatrunkowy. Poszukiwacze znaleźli też porcelanowy kubek z emblematem Luftwaffe, który udało się skleić i nieśmiertelniki. Największe wrażenie robią jednak cztery karabiny mauser. Broń jest prawie całkiem skorodowana. Kostrzyńskie Stare Miasto było przed wojną w całości ufortyfikowane.
Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Ciekawostki
Archeolodzy znaleźli 200-letnie hebrajskie inskrypcje w ruinach nieistniejącej synagogi w Wilnie. Mowa o Starej Synagodze, nazywanej też Wielką Synagogą. W trakcie II wojny światowej Niemcy ją spalili. Po wojnie Rosjanie na jej ruinach wybudowali szkołę podstawową. Już w 2011 roku postanowiono przeprowadzić w tym miejscu badania, ale dopiero teraz naukowcy mogli wykorzystać do tego specjalne radary do penetracji gruntu. Fale radiowe są w stanie przeczesywać teren ok. 5 metrów w głąb ziemi. To dzięki nim odkryto cenne inskrypcje z 1796 r. z fragmentami Tory oraz monety i płytki ze świątyni.
Tego żałuje królowa Elżbieta II

Tego żałuje królowa Elżbieta II

Ciekawostki
Według Penny Junor, autorki biografii rodziny królewskiej, Elżbieta II żałuje dwóch rzeczy. Chodzi o wydarzenia, które wstrząsnęły Brytyjczykami w drugiej połowie XX wieku.
Badali dno pod rurociąg. Po 10 latach wreszcie wiedzą dokładnie, co znaleźli

Badali dno pod rurociąg. Po 10 latach wreszcie wiedzą dokładnie, co znaleźli

Ciekawostki
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył na dnie Bałtyku wrak statku z epoki renesansu w idealnym stanie. Przeleżał na dnie 500 lat i pochodzi z czasów Leonarda Da Vinci i Krzysztofa Kolumba. Takie znalezisko zdarza się niezwykle rzadko. Większość wraków pochodzi z późniejszych okresów. Zachował się nie tylko kadłub żaglowca, ale też maszty, takielunek, kabestany do zwijania lin, szalupa i kotwica. To właśnie dzięki niej naukowcom udało się oszacować wiek statku na przełom XV i XVI wieku. Nazwa statku nie jest znana, dlatego naukowcy nazywają go Okänt Skepp, co po szwedzku oznacza "nieznany statek". Najprawdopodobniej była to jednostka handlowa, uzbrojona w niewielkie armaty zwane folgierzami. Statek rozmiarami przypomina "Santa Marię" Krzysztofa Kolumba, której długość wynosiła około 20 metrów. Na pierwszy ślad wraku natrafiono już w 2009 roku, kiedy pojawił się na sonarze. Dopiero teraz jednak, przy okazji badań, dna w ramach budowy rurociągu Nord Stream II, naukowcy zorientowali się z czym naprawdę mają do czynienia.
Leszek Miller krytykuje brak zaproszenia Putina do Warszawy

Leszek Miller krytykuje brak zaproszenia Putina do Warszawy

Polityka
W przeciwieństwie do innych państw UE rząd PiS nie ma żadnych kontaktów z władzami Rosji - powiedział w programie "Tłit" Leszek Miller, europoseł i były premier. Skrytykował przeniesienie uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z Westerplatte do Warszawy oraz brak zaproszenia dla Władimira Putina na te obchody.
Dokonał niemożliwego. Niezwykła historia kapitana z czasów II wojny światowej

Dokonał niemożliwego. Niezwykła historia kapitana z czasów II wojny światowej

Ciekawostki
Kapitan Thomas Blackshaw w trakcie II wojny światowej zabezpieczył przed detonacją oszałamiającą liczbę bomb. W nocy z 3 marca 1943 r. Niemcy zrzucili nad hrabstwem Essex ok. 350 bomb kasetowych. Mowa o ładunkach SD-2, nazywanych bombami motylkowymi ze względu na swój kształt.
Miłosne podboje Katarzyny II

Miłosne podboje Katarzyny II

Ciekawostki
Niewielu wie, że cesarzowa Rosji, która była nie tylko dobrym strategiem, ale także była znana z licznych romansów. Urodziła się w pruskim wówczas Szczecinie i tak naprawdę nazywała się Zofia Fryderyka Augusta. Małżeństwo z Piotrem III Romanowem nie należało do udanych. Swoim sprytem udało jej odsunąć męża od władzy. Miała prawdopodobnie 12 kochanków w ciągu 67 lat życia, a każdy z faworytów darzony był przez Katarzynę nie tylko sympatią, ale był również sowicie wynagradzany, nawet po zerwaniu. Chodzą plotki, że podobno romansowi z carycą, ostatni król Polski zawdzięcza koronę.
Donald Trump przyjedzie do Warszawy. Jacek Sasin: zaproszenie Putina nie na miejscu

Donald Trump przyjedzie do Warszawy. Jacek Sasin: zaproszenie Putina nie na miejscu

Wiadomości
Prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Warszawy na światowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował w programie "Tłit" wicepremier Jacek Sasin. Zaznaczył, że Westerplatte będzie znaczącym miejscem w programie obchodów. - Zaproszenie Władimira Putina byłoby nie na miejscu - stwierdził gość Marka Kacprzaka.
Prezydent zaskoczył władze Warszawy. Paweł Rabiej: dziwne myślenie PiS

Prezydent zaskoczył władze Warszawy. Paweł Rabiej: dziwne myślenie PiS

Wiadomości
- Nie zostaliśmy jeszcze o tym poinformowani - powiedział w programie "Tłit" Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, pytany o plany rządu ws. warszawskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Może zorganizują je na zaanektowanym pl. Piłsudskiego - dodał. Z kolei przeniesienie defilady wojskowej 20 sierpnia do Katowic gość Marka Kacprzaka nazwał "dziwnym myśleniem".
Aż odetchnął. Pokazał nagranie ku przestrodze

Aż odetchnął. Pokazał nagranie ku przestrodze

Motoryzacja
Na A4 w Krakowie, na wysokości Portu Lotniczego im. Jana Pawła II, doszło do niebezpiecznej kolizji. Jeden z kierowców musiał gwałtownie zahamować. Kolejny, z powodu nie zachowania odpowiedniej odległości, wjechał w jego tył. Autorowi wideo fuksem udało się uniknąć zderzenia z oboma pojazdami. W Polsce nie ma przepisów regulujących bezpieczny odstęp od samochodów w sytuacji takiej jak ta. Wiadomo jednak, że przy prędkości 50 km/h odstęp powinien wynosić minimum 25 m, co daje kierowcy 2 sek. na reakcję.
Zniknęły dwa okręty z czasów II wojny światowej

Zniknęły dwa okręty z czasów II wojny światowej

Wiadomości
Dwie holenderskie łodzie podwodne, z czasów II wojny światowej, zniknęły. Okręty te, a właściwie ich wraki z 79 ciałami marynarzy, spoczywały na dnie morza u wybrzeży Malezji od 78 lat. Obecnie z wraków zostały tylko resztki. Rodziny zmarłych zostały powiadomione o tym przykrym fakcie. W wodach wokół Indonezji, Malezji i Singapuru znajduje się ponad sto statków z czasów II wojny światowej. To nie tylko złom, ale przede wszystkim grobowce tysięcy żołnierzy. Dlatego wraki chronione są prawem. Przepisy nie są jednak w stanie powstrzymać czasem szabrowników. Na stali z takiej łodzi podwodnej można zarobić nawet 1,3 mln dolarów. Za tonę fosfobrązu (z którego zrobiona jest np. śruba okrętowa), można dostać ok. 5 tys. dolarów. Szacuje się, że do tej pory ok. 40 statków z II wojny światowej zostało całkowicie lub częściowo utraconych.
Rzecznik Dudy uderza w Aleksandrę Dulkiewicz. Przywołuje Lecha Kaczyńskiego

Rzecznik Dudy uderza w Aleksandrę Dulkiewicz. Przywołuje Lecha Kaczyńskiego

Polska
- Oczekuję od władz samorządowych, że będą się skupiały na załatwianiu problemów mieszkańców. Wydaje mi się, że władze Gdańska zaczynają zatracać swoją misję - skupiają się na polityce ogólnokrajowej. Zaczynają bardzo mocno ogólnopolsko lansować Dulkiewicz. Problem Westerplatte mogli dawno temu załatwić. Jeśli Lech Kaczyński był w stanie zbudować Muzeum Powstania Warszawskiego, to dlaczego władze Gdańska nie były w stanie wybudować dobrego muzeum II WŚ na Westerplatte? Byłem tam kilka razy, to był zwykły śmietnik - mówił Błażej Spychalski w programie "Tłit".
Groźne niewybuchy w Pompejach

Groźne niewybuchy w Pompejach

Świat
Co najmniej 10 niewybuchów z czasów II wojny światowej wciąż jest ukrytych w Pompejach. Alianci zrzucili na starożytne miasto 165 bomb podczas ataków bombowych w sierpniu 1943 roku. Wówczas miała miejsce inwazja na Włochy.
Joanna Scheuring-Wielgus podjęła decyzję. Zdradza, co dalej

Joanna Scheuring-Wielgus podjęła decyzję. Zdradza, co dalej

Polska
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus jest bezpartyjna. - Polityka jest bagnem - dla twardzieli, silnych osobowości. Mimo wkurzenia, nie mam zamiaru z niej zrezygnować - oznajmiła w programie "Tłit". Pytana, co dalej, powiedziała: "Byłam, jestem i będę z ruchami obywatelskimi. Będę namawiała, żeby ich przedstawiciele znaleźli się w polityce. Ale nie na zasadzie "zapchajdziury", tylko jako liderzy list. Jak dodała, jej marzeniem byłaby wspólna lista ze Strajkiem Kobiet i Obywatelami RP. Lempart widziałaby na jedynce we Wrocławiu, a Hartwich - w Toruniu.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 38następne