Wyniki wyszukiwania dla:

Francja

Liczba wyników: 414

Szczątki napoleońskiego generała

Szczątki napoleońskiego generała

Nauka
Generał Charles Etienne Gudin, którego imię wyryto na paryskim Łuku Triumfalnym, był ulubieńcem Napoleona. Rosyjskim i francuskim archeologom udało się odnaleźć jego szczątki na terenie Smoleńska. Naukowcy są prawie pewni, że należą one do zmarłego w 1812 r. weterana wojen napoleońskich. 22 sierpnia, podczas nieudanej inwazji Napoleona na Rosję, generała Gudina trafiła kula armatnia.
Przebadali szczękę świętego. Dowiedzieli się straszliwej prawdy

Przebadali szczękę świętego. Dowiedzieli się straszliwej prawdy

Nauka
Zła i niezróżnicowana dieta, uboga w witaminę C – to jedna z przyczyn śmierci króla Ludwika IX Świętego. Do takich wniosków doszli naukowcy badający zachowany w Paryżu fragment królewskiej szczęki. Do tej pory eksperci uważali, że przyczyną śmierci króla była dżuma.
Francuski skarabeusz. Nowe, wojskowe cudo

Francuski skarabeusz. Nowe, wojskowe cudo

Motoryzacja
Arquus, francuski producent samochodów wojskowych, opracował nowy, niezwykły prototyp. Scarabée, czyli skarabeusz, ma dwa silniki: spalinowy i elektryczny. To pojazd opancerzony o niezwykłych zdolnościach manewrowania. Zarówno tylne, jak i przednie koła skręcają niezależnie od siebie. Można dzięki temu jechać bokiem. Pozwoli to ominąć przeszkody i miny. Skarabeusz może być też kontrolowany zdalnie. To nie wszystkie zalety pojazdu. Można bowiem bez szkody wyrzucić go z lecącego na niskiej wysokości samolotu. Skarabeusz może wozić nawet dwie tony ekwipunku i uzbrojenia. Kompozytowy pancerz zapewnia ochronę przed pociskami, eksplozjami i minami. Jest też szybki. Pojedzie 120 km/h. To jeszcze prototyp, ma jednak spore szanse, by zastąpić 730 transporterów opancerzonych francuskiej armii.
Byli w aucie, kiedy to się zaczęło. Z szyby nic nie zostało

Byli w aucie, kiedy to się zaczęło. Z szyby nic nie zostało

Wiadomości
W sieci pojawiło się nagranie, na którym dwóch mężczyzn, podczas jazdy, zaskakuje gradowa burza. Lodowe kule rozbiły całą przednią szybę w samochodzie. Stało się to w Romans-sur-Isère na południu Francji. Jak zapowiedział minister rolnictwa, Didier Guillaume, zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej. Na skutek ulew, silnego wiatru i burz gradowych, rannych zostało 10 osób, a jedna osoba zginęła. Kataklizmem najbardziej dotknięty departament Drôme w regionie Owernia-Rodan-Alpy.
Przypadkowe odkrycie przedszkolaków. Naukowcy ogłosili wyniki swojej pracy

Przypadkowe odkrycie przedszkolaków. Naukowcy ogłosili wyniki swojej pracy

Ciekawostki
W 2006 r. grupa przedszkolaków z Saint-Laurent Médoc we Francji przypadkowo odkryła starożytne kości. Znajdowały się one pod placem zabaw przy przedszkolu. To tam dzieci bawiąc się odkryły, jak się okazało, niezwykłe miejsce. Prace archeologiczne trwały tu 4 lata. Naukowcy odkryli, że w tym miejscu znajduje się starożytny kurhan. To kopiec pogrzebowy. Pochowano tu wielu zmarłych i różne artefakty. Co ciekawe, kopiec nie pochodzi z jednego okresu – był miejscem pochówku wielu grup ludzi przez ok. 2 tys. lat. Grzebano tu zmarłych od neolitu aż do epoki żelaza (3600. p.n.e.-1250 p.n.e.). Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą dlaczego  akurat to miejsce przez tysiąclecia było ważne dla ludzi żyjących w tak różnych kulturach i czasie.
EVS32: autonomiczny autobusik, który już jeździ po ulicach Lyonu

EVS32: autonomiczny autobusik, który już jeździ po ulicach Lyonu

Inne
Ten śmiesznie wyglądający autobusik ma jedną cechę charakterystyczną: nie ma miejsca dla kierowcy. To dlatego, że jest w pełni autonomiczny. Co więcej, można z niego skorzystać w Lyonie.
Skała z tajemniczym napisem

Skała z tajemniczym napisem

Nauka
Ma ok. 230 lat i ok. metr wysokości. Zapisano na niej 20 linijek tekstu w niezrozumianym języku. Niezwykłą skałę znaleziono 5 lat temu w niewielkiej gminie w Bretanii, w zachodniej Francji.  
Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Zdrowie
Znajdziemy go w lodach, pastach do zębów, gumach do żucia, kosmetykach, farbach, a nawet lekach. E171, czyli dwutlenek tytanu, jest używany jako biały barwnik i jest stosowany w UE od wielu lat. Teraz może się to zmienić. We Francji wprowadzono nowe przepisy, które zakazują E171 od 1 stycznia 2020 r. Wszystko dlatego, że został zaklasyfikowany jako możliwie rakotwórczy dla ludzi. 

"Francja nie radzi sobie z własnym krajem". Jacek Saryusz-Wolski był gościem "Racji Stanu"

Polska
- Tylko swojej szczególnej sytuacji Francja zawdzięcza bezkarne trwanie przy gwałceniu reguł i prawa europejskiego. Jeżeli kraj wydaje sądy wobec innych, którzy spełniają wzorowo kryteria makroekonomiczne i prawne, to jest to coś dziwnego. Klasa polityczna, francuska, jest w głębokim kryzysie. Francja nie radzi sobie z własnym krajem, szuka wroga na zewnątrz - ocenił Jacek Saryusz-Wolski. Europoseł był gościem Michała Kobosko w kolejnym odcinku "Racji Stanu".
Marta Manowska o pożarze w Notre-Dame:

Marta Manowska o pożarze w Notre-Dame: "Może to czas, żeby Francja wróciła do Kościoła"

Gwiazdy
  W poniedziałek cały świat przyglądał się jak niszczeje jeden z najważniejszych symboli Francji. 850-letnia katedra Notre-Dame stanęła w płomieniach. Ogień zdążył strawić zabytkową iglicę i połacie dachu. Na razie nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną pożaru i ile będzie kosztowała rekonstrukcja zniszczonych przez ogień części świątyni. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział jednak, że katedra zostanie odbudowana. Wśród celebrytów, którzy ubolewali nad pożarem Notre-Dame znalazła się Marta Manowska. Choć uwielbia podróże, nie miała jeszcze okazji odwiedzić Paryża. Ogień w katedrze ma dla niej symboliczne znaczenie. Posłuchajcie.  
Po pożarze. Najnowsze zdjęcia z katedry Notre Dame

Po pożarze. Najnowsze zdjęcia z katedry Notre Dame

Wiadomości
Dziewięć godzin trwało gaszenie pożaru katedry Notre Dame. W akcji brały udział setki strażaków. Służby otrzymały wezwanie o godz. 18:50 w poniedziałek. Ogień opanował dużą część świątyni. Zawaliła się 97-metrowa iglica, całkowicie spłonął dach budynku. Szef paryskich strażaków poinformował, że główna struktura świątyni została uratowana.
Moment upadku iglicy na Notre Dame

Moment upadku iglicy na Notre Dame

Wiadomości
Nagranie nagranie naocznych świadków z momentu runięcia iglicy na katedrze Notre Dame. Ogromny pożar wybuchł w poniedziałek późnym popołudniem. Kilkuset strażaków walczyło z żywiołem. Ten niestety pochłonął cały dach katedry i doprowadził do zawalenia się iglicy. Pożar został ugaszony we wtorek przed godz. 4 nad ranem. Szef paryskich strażaków poinformował, że główna struktura świątyni została uratowana.
Pożar Katedry Notre Dame. Halicki

Pożar Katedry Notre Dame. Halicki "zszokowany" wpisem Ogórek

Polska
"Za rok w okolicy na pewno przybędzie nowy meczet" - napisała Magdalena Ogórek. - Jestem zszokowany, to żenujące. Nie myślałem, że przy takim dramacie takie szokujące wpisy mogą się pojawić. Zupełna abberacja - komentował Andrzej Halicki (PO) w programie "Tłit". - Wszystko ze wszystkim się kojarzy, a chodzi o to, żeby ten zabytek uratować - wskazał. W ocenie Halickiego na odbudowę Notre Dame powinna się odbyć europejska zbiórka.
Pożar Notre Dame

Pożar Notre Dame

Świat
Późnym popołudniem w poniedziałek strażacy dostali informację o pożarze w katedrze Notre Dame. Snop ognia i dymu było widać z daleka. Naoczni świadkowie chwytali za telefony, by nagrać tę tragedię. Gaszenie pożaru trwało 9 godzin. W akcji brało udział kilkuset strażaków.
Zbadali kości 6 nandertalczyków. Wybitnie ponure odkrycie

Zbadali kości 6 nandertalczyków. Wybitnie ponure odkrycie

Ciekawostki
W całej Europie znajduje się ponad 200 miejsc, w których znajdują się szczątki neandertalczyków. Jednak kości odkryte w jaskini Baume Moula-Guercy we Francji, opowiadają wyjątkowo straszną historię. Według najnowszej analizy, szczątki sześciorga neandertalczyków (2 dzieci, 2 dorosłych i 2 nastolatków) wskazują, że niektórzy z nich musieli  posunąć się do kanibalizmu. Świadczą o tym ślady odkryte na kościach. I choć to tylko hipoteza, to jednak bardzo prawdopodobna. Trzeba bowiem pamiętać, że ci neandertalczycy żyli podczas ostatniego okresu interglacjalnego. W czasie, kiedy epoka lodowcowa stawała się przeszłością. Zmiana klimatu była gwałtowna. Krajobraz zmienił się całkowicie w ciągu kilku pokoleń. I tak neandertalska społeczność zbieracko-łowiecka, przyzwyczajona do skrajnego zimna, stanęła przed całkowicie sobie nieznanymi roślinami i zwierzyną. Mogły więc zdarzać się skrajne przypadki, w których głodni ludzie mogli posunąć się do kanibalizmu. Za hipotezą mówiącą o kanibalizmie przemawia też fakt, że neandertalczycy zwykle grzebali ciała swoich bliskich. Te znalezione we francuskiej jaskini nie znajdowały się w grobie. Odkrycie zostało opisane w "Journal of Archaeological Science".
Emerytury z dekretu Hitlera

Emerytury z dekretu Hitlera

Świat
"Rekompensata dla ofiar II wojny światowej za rany doznane w czasie służby w Wehrmachcie". To świadczenia dla Niemców i osób, które zobowiązały się do "wierności i posłuszeństwa" Führerowi. Takie renty są wypłacane do tej pory – na podstawie dekretu osobiście podpisanego przez Hitlera w 1941 r. Według niemieckiego ministerstwa pracy, do dzisiaj renty od Hitlera otrzymują 2033 osoby na świecie. Najwięcej jest ich w… Polsce (573). Kolejne miejsca zajmują Słowenia, Austria, Chorwacja, Francja, Czechy i Węgry.
Lis zakradł się do kurnika. Marnie skończył

Lis zakradł się do kurnika. Marnie skończył

Ciekawostki
Kur zazwyczaj nie podejrzewa się o szczególną bojowość. Inaczej było w przypadku ptaków z fermy w Pontivy we wschodniej Francji.  Właściciele przybytku znaleźli bowiem pewnego dnia w rogu pomieszczenia z martwego lisa. Był młody i zapewne niedoświadczony, więc kury, które o dziwo wyrobiły w sobie umiejętności samoobrony (żyją na ekologicznej farmie, wychodzą poza kurnik), po prostu zadziobały intruza.
Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w

Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w "Racji Stanu". Zobacz cały odcinek!

Polityka
- Polska została jednym z najsilniejszych członków Sojuszu. Realizujecie cele Sojuszu, wydając ponad 2 proc. PKB na cele związane z obronnością. Każdy dziś wie, że Polska ma solidne możliwości wojskowe. Poza Stanami Zjednoczonymi w NATO liczą się przede wszystkim Wielka Brytania, Francja i Polska. Także Turcja, ale w innej roli. Oczywiście wszyscy sojusznicy w NATO są poważnymi partnerami, ale dokładają się w różnym stopniu - powiedział w "Racji Stanu" Malcolm Rifkind, były szef brytyjskiego MON i MSZ.

"Polska jednym z najsilniejszych członków NATO". Malcolm Rifkind w "Racji stanu"

Polityka
- Polska została jednym z najsilniejszych członków w NATO. Oprócz Stanów Zjednoczonych, w NATO liczą się przede wszystkim Wielka Brytania, Francja i Polska - mówi sir Malcolm Rifkind, były szef brytyjskiego MON i MSZ. Polityk jest gościem najnowszego odcinku programu "Racja stanu" Michała Kobosko. W wywiadzie dla WP Rifkind mówił również m.in. o Brexicie, przyszłości UE oraz dlaczego polski rząd jest słusznie krytykowany w Unii za kwestię praworządności.
Prezes PFR o technologicznych gigantach

Prezes PFR o technologicznych gigantach "Trzeba zachęcić te firmy aby płaciły normalne podatki".

Polska
"Digital tax był na poziomie EU dyskutowany digital. Niestety Niemcy, Francja nie znalazły porozumienia w tej sprawie. Premier Morawiecki wrócił z tą propozycją w Polsce" - wyjaśnił w programie Biznez Mówi, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że nie chodzi, aby tworzyć podatki, tylko o to aby skłonić technologicznych gigantów do płacenia normalnych podatków.
Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Ciekawostki
Cała Europa usiana jest budowlami megalitycznymi, które powstały tysiące lat temu. Poza odwiecznym pytaniem, dlaczego ludzie zadawali sobie tyle trudu, by je wznieść, zostaje pytanie skąd w ogóle wziął się na nie pomysł. Powstały w jednym regionie i stały się popularne czy ewoluowały niezależnie w różnych częściach kontynentu, w różnym czasie? Być może nigdy nie dowiemy się z całą pewnością, ale wszystko wskazuje, że źródło megalitów jest we Francji. Co więcej, wygląda na to, że począwszy od 7000 lat temu, megality wydają się być zbudowane nad grobami. Kamienne płyty kładziono nad ziemią i tworzono w ich miejscach kopce. Dopiero później stojące kamienie stawały się oznaczeniem wydarzeń astronomicznych. Badania wskazują więc, że hipoteza jednego źródła megalitów w całej Europie jest słuszna, ale przeczy tej, która mówiła, że megality pochodzą z Bliskiego Wschodu i były wyznacznikami szlaków morskich.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 20następne