Wyniki wyszukiwania dla:

Elon Musk

Liczba wyników: 13

W jednej chwili wszystko może się zmienić. Eksperci alarmują

W jednej chwili wszystko może się zmienić. Eksperci alarmują

Ciekawostki
Elon Musk wyznaczył sobie ambitny cel: miliarder chce za pomocą konstelacji sztucznych satelitów zapewnić dostęp do Internetu na całej kuli ziemskiej. Projekt nazywa się Starlink, a pierwsze 60 satelitów jest już na orbicie. Całe przedsięwzięcie jest jednak zagrożone przez kosmiczne śmieci, które w najgorszym scenariuszu zaszkodzą nie tylko Muskowi, ale cofną naszą cywilizację o co najmniej kilkadziesiąt lat. Jak to możliwe? SpaceX zdecydowało, że umieści satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej, jedynie 300 km nad ziemią. Panuje tam wyjątkowy tłok. Prócz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest tam teleskop Hubble'a, satelity komunikacyjne, badawcze. Z ponad 8 tys. satelitów krążących wokół ziemi 67% proc. znajduje się właśnie tam. Do tego dochodzą kosmiczne śmieci: niedziałające już maszyny, resztki rakiet. Jeden z satelitów może stracić moc i uderzy w kolejnego, którego odłamki polecą dalej z 23-krotnością prędkości światła, rozbijając po drodze kolejne satelity i powodując swego rodzaju reakcję łańcuchową. 
Widać go nawet w Polsce. Astronomowie są wściekli

Widać go nawet w Polsce. Astronomowie są wściekli

Ciekawostki
Elon Musk realizuje swój kolejny niezwykły pomysł. Tym razem chce stworzyć satelitarny szerokopasmowy internet. Swoim zasięgiem ma on objąć całą planetę, pozwalając na dostęp do sieci z dowolnego miejsca. Projekt Starlink tworzy 1,8 tys. satelitów. 60 z nich jest już na orbicie na wysokości 550 km. Satelity poruszające się jedna za drugą, przypominając kosmiczny pociąg, zyskały nazwę "pociąg Muska". Poruszający się wężykiem obiekt można było podziwiać także z Polski. Sam projekt budzi jednak wątpliwości astronomów. Według nich sztuczne satelity całkowicie zaśmiecą niebo. Wkrótce zamiast gwiazd, możemy patrzeć na niebo pełne sztucznych satelitów. Obiekty te na niewielkiej wysokości są widoczne dłużej. Może to być dokuczliwe w letnie noce dla mieszkańców Ameryki Północnej i Europy. Problemem jest także zagęszczenie samych satelitów. Każdy obiekt, pojawiający się wśród obecnych już 5 tys. satelitów, zwiększa ryzyko ewentualnej kolizji. Mimo że Starlink są wyposażone w specjalne czujniki. Jak podkreślają zaniepokojeni astronomowie, im więcej obiektów na orbicie, tym większe zagrożenie.
Sztuczna inteligencja pisze informacje

Sztuczna inteligencja pisze informacje

Ciekawostki
Grupa badawcza Open AI, wspierana przez miliardera Elona Muska, opracowała algorytm potrafiący czytać ze zrozumieniem, pisać, tłumaczyć i tworzyć wiadomości na podstawie samych nagłówków. Okazał się tak dobry, że Open AI nie zdecydowało się opublikować pełnej wersji kodu, w obawie przed niepożądanym użyciem. Napisany przez sztuczną inteligencję news trudno odróżnić od prawdziwego. Algorytm mógłby być użyty np. do generowania fake newsów, podszywania się pod kogoś w sieci, czy trollowania.
Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Technologia
"Zakażmy broni autonomicznej zanim będzie za późno" tak do ONZ apelują działacze Amnesty International. Nie są w tym apelu osamotnieni. Elon Musk, eksperci od sztucznej inteligencji i 116 specjalistów ma podobne zdanie. Czym jest broń autonomiczna? To np. dron, który, wyposażony w algorytm sztucznej inteligencji sam wybierze cel i dokona na nim egzekucji. Podobnie można zaprogramować choćby karabin maszynowy. Roboty nie muszą być wyposażone w śmiercionośne narzędzia, wystarczy gaz pieprzowy, taser czy gumowe kule. W połączeniu z technologią rozpoznawania twarzy i profilowaniem stają się naprawdę groźnym narzędziem. Robot, w przeciwieństwie do człowieka,  nie zawaha się zanim naciśnie spust i wystrzeli pocisk. Nad tego typu technologiami pracuje już kilka krajów, w tym USA, Wielka Brytania, Izrael, Chiny czy Rosja. Nieduży koszt czujników i rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że koszty takiej broni wcale nie są astronomiczne. Eksperci podkreślają, jak ciężko byłoby obronić się przeciwko zmasowanemu atakowi robotów. Innym problemem jest odpowiedzialność. Kto zostałby ukarany jeśli autonomiczna broń zacznie mordować cywilów? Dlatego właśnie organizacje pozarządowe i niektóre państwa chcą by broń nigdy nie stała się w pełni autonomiczna, a kluczowe decyzje, takie jak wybór celu i zabicie lub unieszkodliwienie go.
Pyton tygrysi terroryzuje mieszkańców Mazowsza. Kieruje się na wschód

Pyton tygrysi terroryzuje mieszkańców Mazowsza. Kieruje się na wschód

Polska
Po znalezieniu olbrzymiej wylinki pytona w okolicach Piaseczna, w Polsce trwają poszukiwania pytona i niektórzy zastanawiają się, czy ów wąż nie jest kaczką. Dziennikarską. Są jednak osoby, które potwierdzają, że pyton jest prawdziwy i znajdują jego ślady. Jest nawet jeden świadek, który widział jak pyton rzucił się na bobra. PayPal, przedsiębiorstwo założone między innymi przez Elona Muska, zrobiło coś wyjątkowo głupiego. Poinformowało swoją klientkę, że jej śmierć naruszyła warunki ich umowy i domaga się spłaty zaległości powstałych na jej koncie. W liście wysłanym na jej adres i nazwisko PayPal napisał: „Naruszasz warunek 15.4 umowy z Credit PayPal, ponieważ otrzymaliśmy zawiadomienie, że nie żyjesz ... Temu naruszeniu nie jesteśmy w stanie zaradzić. "
Najważniejsze momenty lotu Falcon, które musisz zobaczyć

Najważniejsze momenty lotu Falcon, które musisz zobaczyć

Technologia
6 stycznia 2018 roku rakieta Falcon Havy poleciała w kosmos. Następnie dwie jej części oddzieliły się od rdzenia i symultanicznie wylądowały. W przestrzeni kosmicznej doszło do jeszcze jednego ważnego wydarzenia. Na orbitę wypuszczono wiśniowy kabriolet z "kierowcą" w środku. Zamontowane w pojeździe kamery zarejestrowały ten widok. Całe wydarzenie jest niezwykłe. Falcon Havy to kolos. Niektórzy nie wierzyli nawet, że będzie w stanie oderwać się od ziemi. Nikt wcześniej nie wysłał 63 ton na niską orbitę okołoziemską. Rakieta ma zostać użyta przy próbie kolonizacji Marsa. Historyczne wydarzenie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Cape Canaveral podziwiało tysiące osób.
Kabriolet w kosmosie.

Kabriolet w kosmosie. "Kierowca" miał nieziemskie widoki

Technologia
We wtorek, tuż przed godziną 22:00 naszego czasu, wystartowała w kierunku Marsa rakieta Falcon Heavy. Widowisko w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Cape Canaveral przyjechało podziwiać tysiące ludzi. Na pokładzie znajdował się wiśniowy kabriolet Tesla, za którego kierownicą siedzi "kierowca". W samochodzie zamontowano kamery, byśmy mogli zobaczyć niecodzienny widok jakim jest dryfujące w przestrzeni kosmicznej auto. Wszystko to, to pomysł Elona Muska. Szef SpaceX w ubiegłym roku mówił już wysłaniu kabrioletu wraz z rakietą. Falcon Heavy to gigant. To trzy rakiety złożone w jedną. W kosmos wysłało ją 27 silników odpalonych jednocześnie. Falcon Heavy to w sumie 63 tony wysłane na niską orbitę okołoziemską. Eksperci mieli wątpliwości, czy taki kolos zdoła oderwać się od ziemi, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Celem Muska jest kolonizacja Marsa. Chce do tego użyć właśnie Falcon Heavy.
Pierwszy start SpaceX - Falcon Heavy. Oto najpotężniejsza rakieta na świecie

Pierwszy start SpaceX - Falcon Heavy. Oto najpotężniejsza rakieta na świecie

Technologia
6 lutego zaplanowano pierwszy start nowej rakiety SpaceX - Falcon Heavy - najpotężniejszej latającej rakiety na świecie. Falcon Heavy ma wynieść na orbitę ładunek o masie 53 ton. To więcej niż jakakolwiek obecnie używana rakieta. Elon Musk wyśle na niej również swój samochód - czerwoną Teslę Roadster. Podczas lotu, w samochodzie ma być odtwarzany utwór Davida Bowiego "Space Oddity". Ładunek ma zostać dostarczony na orbitę wokół Słońca. Wcześniej rakieta pomyślnie przeszła niezbędne testy statyczne.
Ma zaledwie 19 lat, ale chce być jak Elon Musk

Ma zaledwie 19 lat, ale chce być jak Elon Musk

Technologia
Mateusz Zaremba ma kosmiczne ambicje. Choć ma zaledwie 19 lat, od dziecka interesuje się nauką i kosmosem, a za wzór do naśladowania stawia sobie Elona Muska. Ma do czego dążyć, bo Musk to jeden z największych wizjonerów naszych czasów, założył firmy takie jak SpaceX, Tesla Motors czy PayPal. 
Hyperloop w Polsce? Transport przyszłości jest coraz bliżej!

Hyperloop w Polsce? Transport przyszłości jest coraz bliżej!

Technologia
Zespół Hyperloop One wybrał 9 lokalizacji w Europie, w których w przyszłości mogą powstać trasy ekstremalnie szybkiego transportu. Jedna z europejskich tras miałaby trafić także do Polski. Zobacz czym tak naprawdę jest przełomowa technologia Hyperloop.
Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Technologia
Wszystko wskazuje na to, że Elon Musk założyciel PayPala, twórca elektrycznej Tesli i programu kosmicznego Space X, chce połączyć człowieka ze sztuczną inteligencją. Dosłownie! Ma się to dokonać za pomocą tajemniczych implantów neural laces. Czy będzie to możliwe? Czy ludzkość zmierza w kierunku świata, jaki znamy z Matrixa? O tym Aleksandra i Piotr Stanisławscy – dziennikarze naukowi, autorzy bloga CRAZY NAUKA
#wieczornyPaciorek Kosmiczna przeprowadzka. Realny projekt Muska

#wieczornyPaciorek Kosmiczna przeprowadzka. Realny projekt Muska

Gwiazdy
Elon Musk przestawił projekt kolonizacji Marsa, a Karol Paciorek zastanawia się, czy ludzie nie są czasem jak zwierzęta, które niszczą swoje żerowisko, a potem przenoszą się w nowe miejsce. 
Dyson pokazał najlepszą suszarkę świata

Dyson pokazał najlepszą suszarkę świata

Technologia
James Dyson jest dla świata urządzeń AGD tym, kim Steve Jobs dla komputerów i urządzeń mobilnych albo Elon Musk dla transportu. To dlatego zdecydowaliśmy się pokazać ten wyjątkowy produkt.