Wyniki wyszukiwania dla:

CPK

Liczba wyników: 16

LOT chce dorzucić do budowy CPK.

LOT chce dorzucić do budowy CPK. "Ten biznes się opłaca"

Polska
- Lot jest bardzo zainteresowany. Będziemy się szykować bardzo mocno, będziemy rosnąć. Z roku na rok rośniemy o 30 proc. Ten projekt jest strategiczny. Umożliwi eksport usług. Warto o ten rynek zawalczyć. Jeżeli ten projekt będzie w fazie, która będzie bankowalna, jako LOT i Polska Grupa Lotnicza potencjalnie będziemy chcieli zainwestować. Stopa zwrotu nie jest zbyt wysoka, ale ona jest pewna - mówił money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Milczarski - prezes zarządu, PLL LOT.
CPK: w 2 godziny do Baranowa z największych miast Polski

CPK: w 2 godziny do Baranowa z największych miast Polski

Polska
- Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to nie tylko lotnisko. Pod płaszczykiem CPK powstanie infrastruktura komunikacyjna, która umożliwi dotarcie w 2 godziny z CPK do największych miast. Potrzebujemy dużego lotniska, Okęcie zostało ulokowane w nieszczęśliwym miejscu - mówił money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A. - Jeśli umowy zostaną odpowiednio sformułowane, znajdą się w nich zapisy o waloryzacji cen, decyzje będą szybko podejmowane i inwestycja zostanie sensownie podzielona na odcinki, polska branża budowlana będzie na nią gotowa - zapewniał Dariusz Blocher
Centralny Port Komunikacyjny. Każdy z nas zapłaci za budowę ponad 900 zł

Centralny Port Komunikacyjny. Każdy z nas zapłaci za budowę ponad 900 zł

Polska
- Pytanie, czy my możemy sobie pozwolić, żeby nie ponosić takich kosztów. To jest inwestycja, z której każdy z nas będzie mógł korzystać - mówi w programie „Money. To się liczy” Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. Nowe lotnisko, zaplanowane między Łodzią a Warszawą, ma kosztować 35 mld zł. Rząd chce przeznaczyć także dodatkowe 40 mld zł na rozbudowę sieci kolejowej, łączącej ten port lotniczy z różnymi częściami kraju.
CPK. Balcerowicz o projekcie megalotniska: potencjalne marnotrawstwo

CPK. Balcerowicz o projekcie megalotniska: potencjalne marnotrawstwo

Polska
- Forum Obywatelskiego Rozwoju wydało raport, w którym udokumentowało ogromne niebezpieczeństwo gigantycznego marnotrawstwo - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz. Tak skomentował projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. - Mamy do czynienia z takim postępowaniem, w którym ktoś już się perfumuje, a nie wymył nóg ani rąk. Nie zrobiono w sprawie budowy tego lotniska trzech elementarnych kroków. Nie oceniono zapotrzebowania na usługi lotnicze, nie określono, jakie są alternatywne warianty jego zaspokojenia i nie dokonano najlepszego wyboru. Czyli o najniższych kosztach przy spełnieniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa - wyjaśnił.
Kolej+. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego

Kolej+. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego

Finanse
I Kongres Rozwoju Kolei, który wyznaczy kierunki dalszego rozwoju transportu kolejowego w Polsce. Eksperci poruszą najważniejsze tematy takie jak: wykorzystanie funduszy unijnych, ekologia, elektromobilność, innowacje, CPK, czy rozwój przewozów towarowych. #kolej2023
Były prezes LOT o kondycji narodowego przewoźnika: sprywatyzować

Były prezes LOT o kondycji narodowego przewoźnika: sprywatyzować

Polska
- Aktualna sytuacja LOT-u jest najlepsza w jego historii 90-letniej, ale spółka jest zbyt mała, by skutecznie równoważyć konkurencję. Spółka powinna być sprywatyzowana. Nie ma w Europie dobrze prosperującej linii, która należałaby do państwa. W pewnym momencie będzie konieczne dokapitalizowanie - mówił w programie "Money. To się liczy" Sebastian Mikosz, prezes Kenya Airways. Były prezes LOT odniósł się też do rządowego planu budowy centralnego lotniska.
Prezes LOT o prezesie Ryanaira.

Prezes LOT o prezesie Ryanaira. "Powinien poskromić swój język"

Finanse
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to zdaniem Michael O'Leary, szefa Ryanaira, szaleństwo. Co na to prezes PLL LOT, który pokłada w nowym lotnisku wielkie nadzieje na rozwój firmy? Sugeruje, by Irlandczyk "poskromił swój język". O samym CPK mówi natomiast, że da jego firmie i Polakom nowe możliwości. - Większość polskich miast będzie połączonych z CPK połączeniami drogowymi i kolejowymi - podkreśla w "Money. To się liczy".
Okęcie zamienić może się w rządową dzielnicę? Prezes PPL ma też inne pomysły

Okęcie zamienić może się w rządową dzielnicę? Prezes PPL ma też inne pomysły

Wywiady
- Mogę sobie łatwo wyobrazić w jaki sposób państwo polskie może zarabiać na gruntach byłego lotniska. Może tu powstać dzielnica rządowa - mówi money.pl Mariusz Szpikowski. Aby się tak stało ruch z Okęcia musi zostać przekierowany na CPK. Prezes Polskich Portów Lotniczych na razie jednak chwali się kolejnymi rekordami frekwencji.
Przymusowe wysiedlenia pod Centralny Port Komunikacyjny? Wild:

Przymusowe wysiedlenia pod Centralny Port Komunikacyjny? Wild: "To byłaby moja porażka"

Finanse
- Jakikolwiek inne rozwiązanie niż polubowne, choćby miało miejsce wobec jednego, czy dwóch mieszkańców, będę uważał za porażkę moją - jako pełnomocnika, jak i spółki, jako podmiotu realizującego inwestycję - zadeklarował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. W rozmowie z money.pl przekonywał, o zdeterminowaniu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Baranów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.
Centralny Port Komunikacyjny. Co ze wsparciem unijnym

Centralny Port Komunikacyjny. Co ze wsparciem unijnym

Polska
CPK to jedno z najważniejszych przedsięwzięć na najbliższe lata w naszym dużym planie inwestycyjnym. Mamy bardzo dobre opinie ekspertów na temat tego projektu - przekonywał w programie "Money. To się liczy" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyjaśniał, tę inwestycję uwzględnia główny instrument finansowy Komisji Europejskiej do wspierania transportu W UE. To znaczy, że Unia może ją wspierać. - Oprócz lotniska, projekt ma bardzo silny komponent kolejowy. CPK ma być centralnym punktem dla przewozów kolejowych w Polsce. Chcemy zapewnić, żeby z praktycznie każdego miejsca było tam można dotrzeć w dwie, dwie i pół godziny - mówił Kwieciński.
prof. Kołodko o CPK:

prof. Kołodko o CPK: "Inwestycja megalomańska i niepotrzebna"

Polska
- Na pewno nie mniej to będzie kosztowało niż 10 mld euro. To co rząd przewiduje, te 30 kilka mld dolarów, to jest żeby się zaczepić. Jak w socjalistycznej Polsce się zaczepialiśmy o plan, trzeba się zaczepić, a potem nie będzie można się wycofać. Trzy razy jeszcze bym się zastanowił zanim ruszą prace - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.
Likwidacja Okęcia. Prezes PPL: Nieprzeniesienie lotniska na CPK to strata 15 mln pasażerów

Likwidacja Okęcia. Prezes PPL: Nieprzeniesienie lotniska na CPK to strata 15 mln pasażerów

Polska
- Określiliśmy maksymalne parametry lotniska Chopina, przeprowadziliśmy też analizę zapotrzebowania na ruch pasażerski i okazało się, że nawet gdybyśmy rozbudowali lotnisko Chopina do jego maksymalnych możliwości, wówczas nie będziemy w stanie obsłużyć do roku 2028 nawet do 15 milionów pasażerów. To chyba wyjaśnia potrzebę istnienia drugiego lotniska. Nieprzeniesienie lotniska na CPK pozbawia Warszawę możliwości rozwoju - mówił w programie "Money. To się liczy" prezes PPL Mariusz Szpikowski.
Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia. Najczęściej sen mieszkańcom zakłóca... LOT

Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia. Najczęściej sen mieszkańcom zakłóca... LOT

Polska
- Wprowadziliśmy od sezonu letniego zasadę "core night", w myśl której nie można planować operacji lotniczych w godzinach pomiędzy 23:30 i 5.30. Natomiast czymś innym jest fakt, że część linii lotniczych wykorzystuje lukę prawną, że nie ma przepisów sankcjonujących łamanie tej zasady, jeśli następują opóźnienia w planowanych operacjach lotniczych, to rzeczywiście te operacje są wykonywane w tych godzinach. Dlatego dziś na spotkaniu z burmistrzami, z włodarzami samorządowymi dzielnic gmin, zwróciliśmy się o wsparcie naszego apelu, polegające na zmianach w prawodawstwie tak, aby istniały sankcje za nieprzestrzeganie zasady core night - mówił w programie "Money. To się liczy" prezes PPL Mariusz Szpikowski.
„Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

„Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

Polska
Niemal cała gmina Baranów zostanie zrównana z ziemią. Kilka tysięcy mieszkańców opuści swoje domy i straci sąsiadów. Inaczej Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie. – Znaleźć klientów w nowym terenie to przynajmniej jakieś 5 lat pracy – mówi w rozmowie z reporterem WP Tomasz Śnieg, mieszkaniec wsi Osiny i właściciel nowego warsztatu samochodowego. Niektórzy boją się, że będą musieli rozstać się z dobytkiem życia, a inwestycja i tak nie dojdzie do skutku. 
Mieszkańcy są wściekli. Nadal nie wiedzą, czy będą wysiedleni przez budowę lotniska

Mieszkańcy są wściekli. Nadal nie wiedzą, czy będą wysiedleni przez budowę lotniska

Wiadomości
W gminie Baranów rozpoczęły się konsultacje w sprawie Centralnego Portu Lotniczego. Mieszkańcy mieli poznać konkrety na temat swojej przyszłości.  Na spotkanie z urzędnikami przyszli z nadzieją, że dowiedzą się, czy na ich działkach powstanie w przyszłości największe lotnisko w Europie. – Oni nic nie wiedzą – komentowali po wyjściu z rozmów mieszkańcy gmin Barów i Wiskitki.  Pierwszy samolot z CPK ma odlecieć w 2027 roku. 
Warszawskie lotnisko Chopina zostanie zamknięte

Warszawskie lotnisko Chopina zostanie zamknięte

Finanse
W 2027 r. stołeczne Lotnisko Chopina zostanie zamknięte - potwierdził rzecznik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Cały ruch pasażerski z Okęcia zostanie przeniesiony za 10 lat. Pasażerowie będą mogli korzystać z oddalonego o ok. 45 km od Warszawy Portu "Solidarność", który rząd wybuduje w Stanisławowie w gminie Baranów.