Wyniki wyszukiwania dla:

żywność

Liczba wyników: 188

Wzrost cen w Polsce. Ekspert:

Wzrost cen w Polsce. Ekspert: "Inflacja wciąż jednak pod kontrolą"

Finanse
- Żywność bardzo podrożała w ostatnich miesiącach. Ma to związek zarówno z suszą, jak i wzrostem kosztów energii. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy - wyjaśnia w programie "Money. To się liczy" ekonomista Marek Zuber. Mimo to obecny poziom inflacji, jego zdaniem, wciąż jest na bezpiecznym poziomie.

"Rynek trzeba uregulować". Michał Kołodziejczak zwraca uwagę na ważny problem w rolnictwie

Finanse
Na efekty sprowadzania żywności z zagranicy w programie "Money. To się liczy" zwracał uwagę lider Agrounii i partii Zgoda Michał Kołodziejczak. - To uderza w krajową produkcję - tłumaczył. - Ceny, które najbardziej urosły, to ceny warchlaków i prosiaków przywożonych z Danii. To spowodowało, że rolnik dziś zarabia na jednej sztuce świni 5-10 zł, bo sprzedając ją za kilkaset złotych, musi zapłacić 400 zł albo więcej za małego świniaka, który jest przywożony z Danii - tłumaczył Michał Kołodziekczak, lider AgroUnii i partii Zgoda. - Musimy robić wszystko, żeby nie było tak z malinami i innymi owocami, których produkcja jest dziś na dobrym poziomie.

"Żywność stanie się dobrem luksusowym". Lider rolników kreśli czarny scenariusz

Finanse
Rosnąca konsumpcja powoduje pełzającą drożyznę. Dla zwykłego człowieka oznacza to, że żywność będzie dobrem luksusowym - ostrzega Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii oraz partii Zgoda. Jak mówił, dla jego partii ważne jest, aby produkcja została utrzymana oraz by klient wiedział, jakiej produkcji warzywa i owoce kupuje.
Ceny będą szły w górę

Ceny będą szły w górę

Finanse
Dwie rzeczy będą podbijały inflację. Pierwsza to presja kosztowa w całej gospodarce, druga to ceny żywności - uważa Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.
Kłopotliwe przepisy ws. żywności. Pomysł na nowe oznaczenie terminu przydatności do spożycia

Kłopotliwe przepisy ws. żywności. Pomysł na nowe oznaczenie terminu przydatności do spożycia

Polska
Nowe przepisy dotyczące przekazywania na cele charytatywne żywności, której kończy się okres przydatności do spożycia, mogą być niejasne. Jest ryzyko, że sklepy będą się zastanawiać: jeszcze mogę sprzedawać, czy już muszę oddać. - Można rozważyć wprowadzenie nowego oznaczenia na opakowaniu, które zawierałoby dwie daty: najlepsze do spożycia przed i termin, po którym produkt absolutnie się nie nadaje już - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu
Money. To się liczy

Money. To się liczy

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Uwaga! Sanepid ostrzega.

Uwaga! Sanepid ostrzega. "Czytajmy etykiety. Upały to zmora dla żywności"

Finanse
  - W upały w sposób szczególny trzeba zwracać uwagę na jakość towaru i jego sposób przechowywania - powiedział w programie „Money. To się liczy” Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. – Jeśli na opakowaniu jest napisane, że produkt powinien przebywać w warunkach chłodniczych (+2, +4 st. C), a w rzeczywistości jest wystawiony na ladzie, nie kupujmy. Bakterie w upale szybko się namnażają. Zasada ograniczonego zaufania bardzo się przydaje. Bądźmy szczególnie wyczuleni na produkty typu: wędliny, mięso, nabiał. Tu łańcuch chłodniczy nie może być przerwany.
Drożyzna w sklepach

Drożyzna w sklepach

Finanse
Susze, ulewy, a wzrost cen paliw – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na rosnące ceny. Inflacja w maju wzrosła o 2,3 proc. To najwyższa wartość od 1,5 roku. Gazeta Wyborcza na podstawie danych z GUS podała, że od maja 2018 r. żywność w Polsce podrożała aż o 5 proc. Za co płacimy dziś w sklepie coraz więcej? Oto 5 drożejących produktów.  
Tak wybierzesz najlepszego pomidora

Tak wybierzesz najlepszego pomidora

Styl życia
Mają witaminę C, likopen (składnik, który hamuje proces starzenia) i są wyjątkowo bogate w potas. Wiadomo, że pomidory są zdrowe, ale jak wybrać te najsmaczniejsze? Najsmaczniejszy będzie taki, który jest intensywnie czerwony przy szypułce i jest lekko miękki. Zwróć uwagę, czy warzywo nie ma przebarwień i pękniętej skórki. Warto też spojrzeć na oznaczenie klasy pomidora. Oczywiście najlepsze są te oznaczone jako "ekstra". Wybieraj pomidory, które rosły na świeżym powietrzu. Poznasz je po wyrazistym zapachu przy szypułce. Pomidor powinien być czerwony. Nie różowy i nie zielonkawy. Niedojrzałe warzywa zawierają tomatynę, która może powodować poważne problemy trawienne. Jeśli masz ochotę na pomidora, który jest wyjątkowo mięsisty i ma mało pestek, wybierz tego o podłużnym kształcie.
Żywność z puszki. Obejrzyj, zanim po nią sięgniesz

Żywność z puszki. Obejrzyj, zanim po nią sięgniesz

Styl życia
Produkty pakowane w puszki są popularną kategorią w sklepach. Ich zaletą jest długi okres przydatności. Czy jest to jednak zdrowy wybór? W puszkach obecny może być bisfenol A – chemiczny związek używany do produkcji tworzyw sztucznych. Bisfenol A może powodować otyłość, choroby układu krążenia i zaburzenia metabolizmu. Niebezpieczne w konserwach mogą być też konserwanty (np. azotan potasu) oraz duże ilości soli i cukru. Należy uważać, czy wieczko konserwy nie jest wypukłe – jeśli tak, to możemy zatruć się jadem kiełbasianym. Niska cena konserw często przekłada się na słabą jakość produktu – ryb czy zmielonego mięsa. Jeżeli zależy nam na szybko przygotowanym posiłku, zamiast konserw wybierzmy mrożonki. Jeśli nie mamy innej możliwości, jedna konserwa zjedzona raz  na jakiś czas nie zaszkodzi nam. Ważne, by nie sięgać po tego typu żywność regularnie.
Katarzyna Bosacka:

Katarzyna Bosacka: "Jestem Matką Teresą polskiego żywienia"

Gwiazdy
Katarzyna Bosacka cieszy się z coraz większej świadomości Polaków w kwestii żywienia oraz zainteresowaniem zdrową żywnością. Raduje ją fakt, że rodacy przywiązują coraz większą wagę do jakości spożywanych produktów, sami pieką domowy chleb lub wytwarzają wędliny. Katarzyna Bosacka podkreśla, że w Warszawie stale pojawiają się nowe lokale oferujące zdrową żywność, zwłaszcza wegańską. Celebrytka jest przekonana, że to ona zapoczątkowała zmiany w Polakach. Patrząc na swoje dotychczasowe osiągnięcia, skromnie nazwała się "Matką Teresą polskiego żywienia".
15 lat była weganką. To zniszczyło jej organizm

15 lat była weganką. To zniszczyło jej organizm

Zdrowie
Nicole Carter od 18 r.ż. stosowała dietę wegańską. W jej diecie dominowały świeżo wyciskane soki i warzywa liściaste. Kobieta sama uprawiała ogródek, skąd czerpała świeżą żywność. Kupowała też ekologiczne jedzenie wysokiej jakości w specjalistycznych sklepach.  Po 15 latach takiej diety, Nicole zauważyła, że czuje się coraz gorzej. Zobacz film.
Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Szkodliwy E171 zakazany we Francji

Zdrowie
Znajdziemy go w lodach, pastach do zębów, gumach do żucia, kosmetykach, farbach, a nawet lekach. E171, czyli dwutlenek tytanu, jest używany jako biały barwnik i jest stosowany w UE od wielu lat. Teraz może się to zmienić. We Francji wprowadzono nowe przepisy, które zakazują E171 od 1 stycznia 2020 r. Wszystko dlatego, że został zaklasyfikowany jako możliwie rakotwórczy dla ludzi. 
Wielkanoc. Jak bezpiecznie przechowywać żywność, która zostanie nam po świętach

Wielkanoc. Jak bezpiecznie przechowywać żywność, która zostanie nam po świętach

Polska
- Pamiętajmy o terminie przydatności do spożycia i dbajmy o dobre warunki przechowywania - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Są one na pewno gorszego rodzaju albo pochodzą z niewiadomego źródła - przestrzegał. - Żywność lubi chłód. Jeżeli producent mówi, żeby przechowywać produkt w temperaturze kilku stopni, to nie trzymajmy go przez kilkanaście godzin na stole, bo one wtedy zaczynają żyć własnym życiem - tłumaczył.
Zakupy na Wielkanoc. Inspekcja sanitarna tłumaczy, która żywność jest bezpieczna

Zakupy na Wielkanoc. Inspekcja sanitarna tłumaczy, która żywność jest bezpieczna

Polska
- Zawsze powinna nam się zapalać ostrzegawcza lampka w przypadku niższych niż zazwyczaj cen jaj - mówił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Są one na pewno gorszego rodzaju albo pochodzą z niewiadomego źródła. Wszędzie tam, gdzie nie znamy pochodzenia żywności, narażamy się na ryzyko - przestrzegał.
Bank wie, co jest w mojej lodówce? Stypułkowski: Wiemy, ile wydaje się na żywność, na alkohol

Bank wie, co jest w mojej lodówce? Stypułkowski: Wiemy, ile wydaje się na żywność, na alkohol

Polska
- Byłbym w stanie powiedzieć, ile wydał pan pieniędzy na żywność, na alkohol lub na mieszkanie - mówił w programie "Biznes Mówi" Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. - W przeciwieństwie do innych organizacji, banki nigdy nie sprzedawały danych klientów - skończył Stypułkowski.
500+ a wydatki na jedzenie.

500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości"

Polska
- Jeżeli dodatkowe 500 plus spowoduje, ze dzieci będzie więcej, to i konsumentów będzie więcej, ale z drugiej strony jest zasada, że im więcej pieniędzy mamy na rynku, tym mniej wydajemy na żywność. To może być dobry impuls, ale dla innych branż - mówił w programie "Money. To się liczy" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - W Polsce widoczne jest zaś, że konsumenci, którzy mogą wydać więcej pieniędzy na żywność, chętniej kupują jedzenie lepszej jakości - dodał.
Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Ciekawostki
Pewien mężczyzna w USA postanowił z okazji Wielkiego Postu na 40 zrezygnować ze spożycia cukru. Jego eksperyment potwierdza wyniki wielu badań, z których płynie jeden wniosek: cukier uzależnia. Pierwsze dni cukrowego detoksu nie były łatwe. Mężczyzna porównał je do głodu narkotykowego. Zjadał dużo więcej węglowodanów, co pomagało mu w zabiciu cukrowego głodu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, cukier ma na mózg podobne działanie jak narkotyki. Spożycie czegoś słodkiego aktywuje układ nagrody – zbiór struktur w mózgu odpowiedzialny za motywację i samokontrolę. Każde jedzenie, a szczególnie cukier, powoduje wyrzut dopaminy (sterującego układem nagrody neuroprzekaźnika). W miarę regularnego spożywania cukru, aby osiągnąć podobną przyjemność, potrzeba go więcej i więcej. Cukroholicy, podobnie jak narkomani, muszą więc z czasem zwiększać sobie dawkę. Kiedy po 40 dniach postu mężczyzna z USA znów zjadł coś słodkiego, przyznał, że smak jest zbyt intensywny. Jego tolerancja na cukier zdecydowanie spadła. Zbyt duże spożycie cukru jest niekorzystne dla zdrowia. Niestety, trudno go uniknąć. Producenci żywności często dodają go do wielu produktów. Nawet tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewamy. Przeciętny Polak zjada dziennie odpowiednik 25 łyżeczek cukru. O 15 więcej niż zakłada norma. Efektem tego jest wzrost liczby osób otyłych i chorujących na cukrzycę typu 2. Choć nie trzeba całkowicie rezygnować z cukru, warto czytać skład produktów, aby uniknąć nadmiernego spożycia a słodycze i żywność przetworzoną zamienić na owoce i posiłki przygotowane w domu.
Zakupy w sieci, folia w reali. Ile śmieci produkujemy robiąc zakupy online [TEST]

Zakupy w sieci, folia w reali. Ile śmieci produkujemy robiąc zakupy online [TEST]

Finanse
Wielkie kartonowe pudło, w środku jedna kiść bananów, owinięta w foliową torebkę. Robiąc zakupy online produkujemy górę śmieci - tak wynika z naszego testu.
Prosty sposób na oszczędności. Popularny błąd, który robimy podczas zakupów

Prosty sposób na oszczędności. Popularny błąd, który robimy podczas zakupów

Kuchnia
Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych i nie marnować jedzenia opowiada nam Jagna Niedzielska - szef kuchni i doradca kulinarny. Polacy wyrzucają nawet 30 proc. żywności, która nie nadaje się już do spożycia. Przekłada się to na odczuwalne dla portfela kwoty.
Jak przechowywać żywność w lodówce

Jak przechowywać żywność w lodówce

Kuchnia
O tym, jak przechowywać żywność w lodówce i co można do chłodziarki wkładać, mówi nam Jagna Niedzielska - szef kuchni i doradca kulinarny. Podpowiada też, jak sprawdzić, czy jakiś produkt spożywczy nadaje się jeszcze do zjedzenia
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne