Wyniki wyszukiwania dla:

średniowiecze

Liczba wyników: 13

Tajemnicza budowla pod ziemią

Tajemnicza budowla pod ziemią

Nauka
Zespół fizyków twierdzi, że odkrył jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich na terenie Rosji. Niezwykły budynek jest prawie całkowicie zakopany pod ziemią, przy średniowiecznej twierdzy Naryn-Kala.
Ponure odkrycie na budowie. Mają co najmniej 600 lat

Ponure odkrycie na budowie. Mają co najmniej 600 lat

Ciekawostki
Ponurego odkrycia dokonali budowlańcy, którzy prowadzili prace przygotowawcze przed budową osiedla. Koparka natrafiła worek na gruz, który był pełen... kości. Po chwili okazało się, że obok jest drugi. Odkrycia dokonano w styczniu w miasteczku Whitstable w Anglii. Stwierdzono wtedy, że kości są ludzkie. Policja wszczęła śledztwo i przekazała szczątki ekspertom, by określili ich wiek. Teraz okazało się, że kości pochodzą z czasów średniowiecznych i należą do 6 osób. Dochodzenie ws. znaleziska pod dawnym warsztatem samochodowym zostało więc zamknięte. Mimo że wciąż pozostaje pytanie, jak kości się tam znalazły. Być może odkryto je wcześniej i bez powiadamiania służb zakopano w tym miejscu. Teraz eksperci będą teraz określać płeć i wiek szczątków.
To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

Nauka
Naukowcy badający życie Wikingów odkryli, że przenieśli oni w X wieku do Irlandii groźną chorobę. Mowa o trądzie, który zdziesiątkował ludność w średniowieczu. Okazuje się, że ekspansja imperium rzymskiego w tamtym czasie rozniosła chorobę po Europie, a skandynawscy wojownicy przywieźli ją na wyspę. Badacze odkryli 5 szkieletów. Analiza wykazała, że ludzie ci zmarli na trąd. Dwóch pochodziło ze Skandynawii a trzech z Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. W szczątkach odkryto dwa szczepy choroby. Jeden pochodził ze Skandynawii, a drugi rozwinął się na Bliskim Wschodzie.
Bezcenny polski skarb. Minęło 30 lat od jego odnalezienia

Bezcenny polski skarb. Minęło 30 lat od jego odnalezienia

Nauka
W 2018 roku minęło 30 lat od odnalezienia "skarbu średzkiego" - jednego z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Ukryto go w połowie XIV wieku, gdy na terenie Śląska panowała epidemia dżumy. Badacze sądzą, że był własnością bogatego bankiera żydowskiego, u którego król czeski i cesarz rzymski Karol IV Luksemburski zastawił dużą część swoich kosztowności. Na skrytkę średniowiecznego bankiera natrafiono dopiero w 1985 roku przy ul. Daszyńskiego 14 w Środzie Śląskiej podczas kopania fundamentów pod centralę telefoniczną. Robotnicy znaleźli dzban wypełniony tysiącami srebrnych monet. Trzy lata później, podczas rozbiórki kamienicy pod tym samym adresem w piwnicach, znaleziono znaczną ilość monet i biżuterii.
Szukali kamiennego zamku. Znaleźli coś zupełnie innego

Szukali kamiennego zamku. Znaleźli coś zupełnie innego

Ciekawostki
Badacze z Instytutu Historii PAN odkryli na Mazowszu, w Żelechowie, pozostałości po drewnianym zamku. Średniowieczna twierdza była siedzibą rodu Ciołków. Nieliczne źródła wspominały o zamku, ale jego dokładna lokalizacja nie była znana Odkrycia dokonano dzięki lotniczemu przeskanowaniu terenu za pomocą lasera. Eksperci spodziewali się kamiennej budowli, a odkryli drewnianą. Zamek znajduje się obok stawów rybnych. Podmokły teren dookoła świetnie zakonserwował drewno. Eksperci z PAN określili, że drewno dębowe, które wykorzystano do budowy, ścięto ok. 1466 roku. Na terenie budowli odkryto kafle piecowe, co wskazuje na zamożność właścicieli. Zamek porzucono na początku XVI wieku, prawdopodobnie przez spory sąsiedzkich rodów.
Miłosne zaklęcie z Egiptu. Oryginalne wytłumaczenie koptyjskiego papirusu

Miłosne zaklęcie z Egiptu. Oryginalne wytłumaczenie koptyjskiego papirusu

Ciekawostki
Francuski badacz Korshi Dosoo z uniwersytetu w Würzburgu ma dość oryginalne tłumaczenie treści koptyjskiego papirusu. Na skrawku sprzed 1300 lat znajduje się rysunek dwóch ptaków i kilka linijek tekstu. Zdaniem dr. Dosoo to nic innego jak miłosne zaklęcie z księgi średniowiecznego czarownika.
Myśleli, że to tylko gliniana cegła. Niezwykłe odkrycie na zamku Wyborg

Myśleli, że to tylko gliniana cegła. Niezwykłe odkrycie na zamku Wyborg

Ciekawostki
Rosyjscy archeolodzy pracujący na zamku Wyborg dokonali niezwykłego odkrycia. Choć z początku naukowcom wydawało się że to zwykła cegła, zmienili zdanie, gdy przyjrzeli się bliżej wzorowi na niej. Cegła służyła za planszę do gry w młynka! To jedna z najstarszych gier planszowych na świecie. Polega na tym, by ustawiać po 3 pionki w linii, a wtedy można zdjąć jeden pionek przeciwnika. Koniec gry następuje, gdy jednemu z dwóch graczy zostaną tylko dwa pionki. Grę znali już starożytni Rzymianie, a szczyt jej popularności przypadł na średniowiecze. Planszę do gry znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych w sekretnej komnacie zamku, która niedawno odkryto. Najprawdopodobniej była to część przejścia, łączącego zamek Wyborg z miastem. Wybudowany w XIII w. zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, do Rosji należy od 1944 r. To pierwsze poważne prace archeologiczne na zamku od 1935 r.
Makabryczne odkrycie we włoskim grobowcu.

Makabryczne odkrycie we włoskim grobowcu. "Bardzo rzadki widok"

Ciekawostki
Naukowcy we Włoszech dokonali makabrycznego odkrycia. "To jeden z nielicznych, udokumentowanych przypadków trepanacji czaszki we wczesnym średniowieczu i porodu pośmiertnego" - napisali w swoim oświadczeniu. Na szkielet natknięto się już w 2010 roku, ale dopiero teraz udało mu się bliżej przyjrzeć. Oprócz tzw. porodu pośmiertnego (lub trumiennego), okazało się, że kobieta miała tydzień wcześniej przeprowadzoną trepanację czaszki. Specjaliści podejrzewają, że ciężarna mogła być w stanie przedrzucawkowym i być może medyk chciał w ten sposób zmniejszyć ciśnienie wewnątrz czaszki.
Wydłużone czaszki z Bawarii. Naukowcy wreszcie rozwiązali ich zagadkę

Wydłużone czaszki z Bawarii. Naukowcy wreszcie rozwiązali ich zagadkę

Ciekawostki
Naukowcy ogłosili wyniki najnowszych badań DNA wydłużonych czaszek znalezionych na terenie Niemiec blisko 60 lat temu. Okazało się, że nie należą one do kobiet, które w okresie średniowiecza zamieszkiwały tereny obecnej Bawarii. DNA wskazało pochodzenie czaszek na tereny obecnej Rumunii i Bułgarii. Według ekspertów kobiety zajmowały wysokie miejsce w hierarchii. Wysyłane były na północ, by wyjść za mąż i w ten sposób "wzmocnić polityczne sojusze".
Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii

Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii

Zdrowie
Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii.Czy ta przerażająca choroba ze średniowiecza może powrócić? Obejrzyj nasz materiał!                      

"Kingdom Come: Deliverance" - najlepsza gra 2018?

Gry
Czeskie Warhorse Studio przygotowuje niesamowitą grę. "Kingdom Come: Deliverance" będzie wielką przygodą w otwartym świecie, odtwarzającym XV-wieczne Czechy.
Tak wyglądał Czarny Protest.

Tak wyglądał Czarny Protest. "Proponują barbarzyństwo i średniowiecze. Pogonimy fanatyków!"

Wiadomości
"Żarty się skończyły! Moje ciało, moja sprawa" - pod takim hasłem przed Sejmem odbył się "Czarny protest". Był on reakcją na odrzucenie w ubiegłym tygodniu przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dotyczące aborcji oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz.Uczestnicy protestu mieli transparenty z hasłami: "Pięćset złotych nie dla zygoty", "Brak legalnej aborcji zabija", "Chcemy lekarzy nie policjantów", "Moja wagina nie twoja broszka", "Oprócz macic mamy mózgi - decydujemy same". Jeden ze sloganów - umieszczony jest na klepsydrze - brzmi: "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci śp. praw kobiet".Zebrani zaapelowali również do ginekologów, żeby zabrali głos i wsparli kobiety w proteście. "Chcemy lekarzy, nie misjonarzy", "Bądźcie z nami"- krzyczeli protestujący.Skandowano również: "Rząd to nie ciąża, usunąć można" czy "chcemy kochać, nie umierać".Jedną z przemawiających była Barbara Nowacka. Zapewniła, że zrobią wszystko, by zatrzymać fanatyków."Oni proponują barbarzyństwo, ciemnogród, średniowiecze. Nie chcemy tego, mówimy nie. Pogonimy fanatyków".Zobaczcie, co się działo wczoraj w Warszawie. Według danych policji w proteście wzięło udział 5 tysięcy osób, stołeczny ratusz natomiast informuje o 3 tysiącach uczestników.
Średniowieczne narzędzia tortur [Discovery Historia]

Średniowieczne narzędzia tortur [Discovery Historia]

Nauka
Średniowieczni kaci wykorzystywali urządzenia mechaniczne, aby zmuszać heretyków do wyznawania win. Jedna z z tego rodzaju maszyn przewyższała jednak inne pod względem brutalności. Specjaliści z kanału Discovery Historia postanowili bliżej przyjrzeć się, czym naprawdę był niesławny wał do patroszenia.