Wiadomości

... więcej »
Kolizja lodołamacza u wybrzeży Antarktydy

Kolizja lodołamacza u wybrzeży Antarktydy

Wiadomości
Chiński statek Xuelong uderzył w górę lodową na Morzu Amundsena. Na pokładzie znalazło się 400 m sześciennych lodu i śniegu o wadze aż 250 ton Nikt z załogi nie ucierpiał. Do wypadku doszło w trakcie 35. chińskiej wyprawy antarktycznej. Przyczyną kolizji były problemy z radarem, który nie odróżnił dużej bryły lodu od góry lodowej. Mimo wypadku, Chińczycy nie odwołali swojej wyprawy. Statek poddano kontroli technicznej.
Wyróżnienie dla Donalda Tuska. Ryszard Petru komentuje

Wyróżnienie dla Donalda Tuska. Ryszard Petru komentuje

Tłit
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk znalazł się na liście "Global Thinkers" magazynu "Foreign Policy". - Takie rzeczy się zdarzają. Jakaś grupa osób uznała, że należy go na taką listę wpisać. I kropka. Nie robiłbym z tego polityki w Polsce. Tusk jest w Brukseli, a my w Polsce - komentował Ryszard Petru (Teraz!) w programie "Tłit". - W polskim parlamencie są takie osoby, a nie inne. I one się muszą dogadać. Tusk z zewnątrz nie pomoże. Robotę fizyczną trzeba wykonać tutaj. Z Brukseli można sugerować i doradzać - podkreślił.
Ryszard Petru oskarża PiS i Jarosława Kaczyńskiego

Ryszard Petru oskarża PiS i Jarosława Kaczyńskiego

Tłit
- PiS w pełni kontrolował moment rozpoczęcia obrad. Celowo dogadali się, by Kaczyńskiego nie było (...) Szef partii rządzącej powinien zabrać w tej sprawie głos, mógł to być głos wygaszający, spokojny - stwierdził Ryszard Petru (Teraz!) w programie "Tłit", komentując nieobecność prezesa PiS na minucie ciszy w Sejmie ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pierwsze posiedzenie po tragedii odbyło się w ubiegłym tygodniu. - Kaczyński tchórzliwie się schował. Odezwie się, gdy tematy dominujące będą inne. Zakładam, że w ogóle tej zbrodni nie zauważył - kontynuował Petru. Oskarżył PiS o "język nienawiści, język agresji i brak symetrii". - Ci, którzy palą moją kukłę, są w porządku, śledztwo jest umarzane, a jakikolwiek sygnał o Kaczyńskim, że jest tchórzem, od razu trafia do prokuratury - podsumował Petru.
Burza po wpisie Stanisława Janeckiego. Ryszard Petru: niedopuszczalny tweet

Burza po wpisie Stanisława Janeckiego. Ryszard Petru: niedopuszczalny tweet

Tłit
"W trumnie już 11 mln, a teraz kurs na europarlament. Żałoba w rozkwicie" - napisał Stanisław Janecki, odnosząc się do zbiórki do wirtualnej puszki Pawła Adamowicza. - To niemoralne, żenujące, to jest jad. Takie tweety są niedopuszczalne. Ta osoba nie powinna być zapraszana do poważnych programów, nie powinna być cytowana - komentował Ryszard Petru (Teraz!) w programie "Tłit". Odniósł się również do krzyżówki w "Gazecie Polskiej", oczerniającej Jerzego Owsiaka. - To nie jest satyra, to walka polityczna, agresja, nienawiść i pogarda. Jeśli dla kogoś jest to śmieszne, to źle o nim świadczy. Jeżeli jest jakieś wydarzenie "GP", na które są zapraszani ważni politycy, to wszyscy gremialnie, łącznie z PiS-em, nie powinni przychodzić - stwierdził Petru.
Ryszard Petru o ochronie Jarosława Kaczyńskiego: to śmieszne

Ryszard Petru o ochronie Jarosława Kaczyńskiego: to śmieszne

Tłit
- Wiele razy prosiliśmy o ochronę przy większych zgromadzeniach. Ale trzeba liczyć na siebie i własne siły. Zawsze się bałem, że pojawi się jakiś wariat. W czasie kampanii rzucali w nas np. ciężkimi przedmiotami - parasol ochronny się przydawał. Praca polityka, który jest kontrowersyjny, wymaga dodatkowej ochrony. Ci, którzy mówią: "taka robota", nie mają świadomości - mówił Ryszard Petru (Teraz!) w programie "Tłit". Dopytywany o ochronę prezesa PiS, stwierdził: "Chodzi o skalę. On się odseparowuje od ludzi. To śmieszne". Odniósł się również do słów Adama Bielana, który w rozmowie z WP powiedział, że Kaczyński dostaje najwięcej pogróżek. - Skąd Bielan to wie? Mierzył? Co to za gadanie?! - ripostował Petru.
Wędrująca czarna dziura

Wędrująca czarna dziura

Wiadomości
Jest wielkości Jowisza i wędruje Drogą Mleczną. Czarne dziury są trudne do zlokalizowania, jednak Japończycy mają dowody na istnienie nowego obiektu średniej wielkości Jego odległość od centrum Drogi Mlecznej to ok. 26 tysięcy lat świetlnych. Astronomowie zauważyli dwie poruszające się spiralnie chmury gazu. Po tej obserwacji są niemal, że w ich centrum musi znajdować się czarna dziura, której masa może być 30 tysięcy razy większa od masy Słońca. Odkrycie jest szczególnie ważne, ponieważ oznacza, że naukowcy natknęli się na czarną dziurę o średniej masie. Do tej pory obiekty pośrednie były niezwykle trudne do zlokalizowania.
Nauczyciele nie wytrzymali. Masowo nie przychodzą do pracy

Nauczyciele nie wytrzymali. Masowo nie przychodzą do pracy

Wiadomości
Trwa akcja protestacyjna nauczycieli. W całej Polsce belfrzy biorą zwolnienia lekarskie. Efekt jest taki, że w wielu placówkach nie ma kto prowadzić zajęć lekcyjnych. Co gorsze, na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w najbliższym czasie miała się poprawić. Kolejne rozmowy związkowców z minister edukacji, Anną Zalewską, nie przyniosły przełomu. Najbardziej odczuwają to gminy, takie jak choćby podwarszawski Piastów, które muszą stawić czoła "belferskiej grypie". 
Próbował sforsować bramę Pałacu Prezydenckiego. Zobacz nagranie

Próbował sforsować bramę Pałacu Prezydenckiego. Zobacz nagranie

Wiadomości
Nieznany mężczyzna uderzył w zaporę przed Pałacem Prezydenckim. Samochód, którym mężczyzna próbował wjechać, zatrzymał się na zapadni przed bramą Pałacu. Mężczyznę zatrzymali policjanci i Służba Ochrony Państwa.
Sztuczna inteligencja pomaga składać archeologiczne znaleziska

Sztuczna inteligencja pomaga składać archeologiczne znaleziska

Wiadomości
Bezcenne przedmioty, które możemy podziwiać w muzeach, archeolodzy często znajdują w kawałkach. Poukładanie ich jest nie lada wyzwaniem i może trwać nawet kilka lat, dlatego grupa izraelskich badaczy opracowała specjalny algorytm, który pomoże poskładać do kupy archeologiczne znaleziska. To trochę jak układanie puzzli. Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, jak powinien wyglądać sąsiedni fragment. Na tej podstawie dopasowuje do siebie elementy układanki, w tym przypadku bizantyjskie freski i fragmenty wazy. Algorytm jest bardzo skuteczny. Myli się rzadko. Jedynie wtedy, gdy brakuje dużych fragmentów obrazu. 
Agresywny napastnik zatrzymany w Holandii. Krzyczał po polsku

Agresywny napastnik zatrzymany w Holandii. Krzyczał po polsku

Wiadomości
Do zdarzenia doszło w poniedziałek w mieście Waalwijk na południu Holandii. Na nagraniu widać, jak agresywny 30-latek atakuje policjantów i niszczy stojące w pobliżu samochody. / Źródło: YouTube/PoloniaWHolandii
Odznaczenie dla Pawła Adamowicza? Adam Bielan: to prerogatywa prezydenta

Odznaczenie dla Pawła Adamowicza? Adam Bielan: to prerogatywa prezydenta

Tłit
- Pan prezydent powiedział, że rozpatrzy wniosek, jeśli taki do niego wpłynie - tak wicemarszałek Senatu Adam Bielan zareagował na pytanie o pośmiertne odznaczenie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dopytywany, wskazał, że "nie chce, żeby jego wypowiedź była odebrana jako sprzeciw". - To prerogatywa prezydenta, on musi podjąć decyzję - wskazał. Bielan przypomniał, że Adamowicz "budził kontrowersje. Nie tylko, jak mówił, w obozie politycznym Zjednoczonej Prawicy. Przypomniał, że PO nie poparła go w wyborach w Gdańsku i wystawiła własnego kandydata. - Nie można grzeszyć hipokryzją - stwierdził wicemarszałek. Pytany o minutę ciszy w Senacie, odpowiedział: "Jeśli będzie propozycja, na pewno się nad nią zastanowimy". 
Adam Bielan o wpisie Radosława Sikorskiego: kompromitujący

Adam Bielan o wpisie Radosława Sikorskiego: kompromitujący

Tłit
"A teraz pomyślcie, koledzy z PiS, co byście czuli gdybyśmy my - tak jak wy z insynuacją o rzekomym współudziale rządu w rzekomym zamachu w Smoleńsku - zaczęli sugerować, że obecny rząd specjalnie wypuścił Stefana W. po to, aby ten zamordował Pawła Adamowicza" - napisał były szef MSZ Radosław Sikorski. - Kompromitujący wpis. Co znaczy: obecny rząd wypuścił Stefana W.? Przecież skończył mu się wyrok. Trudno to poważnie komentować. Ta wypowiedź świadczy o tym, że niektórzy nie potrafią uszanować atmosfery, która się w Polsce wytworzyła i próbują politycznie atakować konkurentów. Pisze to człowiek, który mówił o dożynaniu watahy. Bądźmy poważni - komentował wicemarszałek Senatu Adam Bielan w programie "Tłit". 
Jerzy Owsiak wraca. Adam Bielan komentuje

Jerzy Owsiak wraca. Adam Bielan komentuje

Tłit
Jerzy Owsiak wycofał rezygnację z prezesowania WOŚP. - Byłem przekonany, że nie zrezygnuje - komentował wicemarszałek Senatu Adam Bielan w programie "Tłit". Jak dodał, "nie ma nic przeciwko zbiórkom, bo środki trafiają do szpitali, jest za nie kupowany sprzęt, który ratuje życie". - Akurat tę część działalności Jerzego Owsiaka należy oceniać pozytywnie - wskazał polityk. Dopytywany o spór między Owsiakiem a PiS, odpowiedział: "Owsiak nie jest politykiem sensu stricto, nie startuje w wyborach, więc nie uważam, że jest dla nas konkurencją. W przeszłości nas mocno atakował. Mam nadzieję, że po tym, co się stało w Gdańsku, nie będzie się to powtarzać".
Adam Bielan o ochronie Jarosława Kaczyńskiego

Adam Bielan o ochronie Jarosława Kaczyńskiego

Tłit
- Nie wiem, czy są prowadzone statystyki, ale podejrzewam, że Jarosław Kaczyński od lat dostaje najwięcej pogróżek w Polsce. Mimo mordu politycznego w 2011 r., kiedy pan Cyba zabił pana Rosiaka i krzyczał, że chce zabić Kaczyńskiego, wielu polityków atakowało fakt, że ma on jakąkolwiek ochronę. Cieszy mnie, że teraz wyciągają wnioski - mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan w programie "Tłit". - Był spektakl, w którym prowadzi się zbiórkę środków na wynajęcie zabójcy Kaczyńskiego. Taka atmosfera była wokół niego wytworzona. Siłą rzeczy musi mieć ochronę - dodał.
Pożar gazowców. Złe wiadomości z cieśniny Kerczeńskiej

Pożar gazowców. Złe wiadomości z cieśniny Kerczeńskiej

Wiadomości
Co najmniej 10 osób zginęło w pożarze statków w cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Ogień zajął dwa gazowce podczas przepompowywania paliwa z jednego statku do drugiego. Przyczyną pożaru mogło być złamanie zasad bezpieczeństwa podczas przepompowywania. Informator agencji Reuters przekazał, że podczas wykonywania tych czynności, panowała sztormowa pogoda. Załogi liczyły 17 i 14 osób, głównie obywateli Turcji i Indii. Trwa operacja ratunkowa.
Starcie Duda-Tusk? Prezydent dostał niewygodne pytanie o byłego premiera

Starcie Duda-Tusk? Prezydent dostał niewygodne pytanie o byłego premiera

Wiadomości
- Ja tylko zawsze mówiłem, że uważam, że jeżeli Polak idzie do instytucji europejskich, to powinien pamiętać, że jednak jest Polakiem i Polska jest jego ojczyzną, o której interesy zawsze powinien dbać – powiedział w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Marcinowi Makowskiemu dla WP prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że on "nigdy nie wskazywał, kogo były premier Donald Tusk w UE reprezentuje”. Nie chciał również skomentować prawdopodobnego pojedynku prezydenckiego z Donaldem Tuskiem w najbliższych wyborach. Przyznał jednak, że w UE każdy pilnuje swojego interesu.
Wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą

Wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą

Wiadomości
21 stycznia Wirtualna Polska gościła w Pałacu Prezydenckim. Marcin Makowski przeprowadził rozmowę z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który odpowiedział między innymi na pytania internautów.
Zaczęło się. W Irlandii Północnej wybuchł samochód-pułapka

Zaczęło się. W Irlandii Północnej wybuchł samochód-pułapka

Wiadomości
W Londonderry w Irlandii Północnej wybuchł samochód. Całą sytuację zarejestrował miejski monitoring. Policjanci podejrzewają, że za wybuchem bomby ukrytej w samochodzie stoi organizacja terrorystyczna Nowa IRA (odrzuciła podpisane w 1998 r. porozumienie wielopiątkowe). W eksplozji nikt nie ucierpiał. Chwilę przed wybuchem służby otrzymały informacje o ładunku. Zatrzymano dwóch 20-latków. Według policji, to oni najpierw ukradli samochód dostawcy pizzy, a następnie auto z umieszczoną bombą zaparkowali przed sądem, gdzie zdetonowali ładunek. Irlandzka policja ostrzegała, że ew. przywrócenie twardych granic między Irlandią a Irlandią Płn. na skutek brexitu może doprowadzić do wybuchu zamieszek. Pod znakiem zapytania stanęły bowiem porozumienia z Wielkiego Piątku.
Unia Europejska to ciężar dla Polski? Duda krótko westchnął

Unia Europejska to ciężar dla Polski? Duda krótko westchnął

Wiadomości
- Być może, że w mentalności brytyjskiej po prostu w pewnym momencie przestało się mieścić, że Unia Europejska i jej instytucje zaczynają coś narzucać, coś wymuszać, i że poza decyzjami samych Brytyjczyków coś się dzieje i ktoś im mówi "macie robić tak”  – powiedział w ekskluzywnej rozmowie z WP Andrzej Duda. Prezydent skomentował w ten sposób brexit i uznał, że UE to "rachunek strat i zysków”. – Przecież myśmy wiedzieli, że Unia to nie będą tylko same przyjemności - zaznaczył. I stanowczo stwierdził, że Polacy „mają prawo” żądać zmian lub „cofnięcia się” w niektórych kwestiach dotyczących UE i Polski.
Duda cytuje żonę. Agata Kornhauser-Duda powiedziała, czy chce pensji

Duda cytuje żonę. Agata Kornhauser-Duda powiedziała, czy chce pensji

Wiadomości
- Jedna rzecz na pewno nie powinna mieć miejsca, mianowicie z założenia to, że państwo nie przewiduje ubezpieczenia emerytalnego dla pierwszej damy – powiedział w ekskluzywnej rozmowie z Marcinem Makowskim dla WP prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, co miesiąc płaci ponad 1100 zł na ZUS dla Agaty Kornhauser-Dudy. – Moja żona nie oczekuje pensji i to już mi wielokrotnie mówiła – stwierdził. I zacytował jej słowa o tym, że „nie oczekuje pensji jako pierwsza dama”. Kornhauser-Duda uważa jednak, że konieczność opłacania przez nich jej ubezpieczenia jest „niesprawiedliwa”
Prezydent Duda nie wystąpi o odznaczenie dla Adamowicza. Poczeka na wniosek

Prezydent Duda nie wystąpi o odznaczenie dla Adamowicza. Poczeka na wniosek

Wiadomości
- Jeżeli ktoś wystąpi z takim wnioskiem, będziemy to rozważać - uciął pytanie o przyznanie przez siebie pośmiertnego odznaczenia Pawłowi Adamowiczowi prezydent.  W ekskluzywnej rozmowie z WP Andrzej Duda dodał, że "sprawa Adamowicza” jest „z przyczyn wszystkim znanych skomplikowana”. - Mówiono o tym bardzo wiele zresztą w trakcie poprzedniej kampanii wyborczej samorządowej – uznał. Podkreślił, że "nie było żadnego wniosku w sprawie odznaczenia pana prezydenta Adamowicza złożonego do prezydenta RP od, o ile dobrze pamięta, 2010 r.”. Nie chciał też odnieść się wprost do zajmowania miejsc przez polityków jednej opcji w odległych od siebie rzędach w kościele podczas pogrzebu. - Chcę to rozumieć tak, że byliśmy razem na mszy świętej w intencji pana prezydenta Pawła Adamowicza (…) i to jest dla mnie najważniejsze – uznał.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 48następne