Tłit

... więcej »
Anna Zalewska o swoim starcie do PE. "Mam nowe zadanie"

Anna Zalewska o swoim starcie do PE. "Mam nowe zadanie"

Tłit
- Mam nowe zadanie. Tam też jest sporo do zrobienia. To się wiąże z moim wykształceniem i kompetencjami. Mimo że edukacja jest pozatraktatowa, to jest sporo rozwiązań, które są doskonałym uzupełnieniem, wsparciem dla systemu edukacji w Polsce. Zachęcam oczywiście do głosowania na mnie, bo pokazałam siłę i charakter, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania - mówiła szefowa MEN Anna Zalewska w programie "Tłit". - W 2015 r. obejmowałam mandat eurodeputowanej, zostałam poproszona przez pana premiera Kaczyńskiego i przyszłą premier Szydło, żeby zrezygnować z tego mandatu, przeprowadzić trudne reformy. Wszystkie one się udały - wskazała. Pytana, na ile zdałaby egzamin maturalny z jęz. ang., odpowiedziała: "Myślę, że na poziomie podstawowym, komunikatywnym zdałabym. Nie ukrywam, że od dłuższego czasu się uczę i uczyć będę".
Tłit - Anna Zalewska

Tłit - Anna Zalewska

Odcinek: 344
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem była Anna Zalewska.
Egzaminy szkolne zagrożone? Twarda deklaracja Anny Zalewskiej

Egzaminy szkolne zagrożone? Twarda deklaracja Anny Zalewskiej

Tłit
Szefowa MEN mówiła w programie "Tłit" o projekcie rozporządzenia, który pozwala przeprowadzać egzamin kończący szkołę podstawową bez obecności nauczycieli zatrudnionych w danej szkole. - Na prośbę dyrektorów szkół sprawiliśmy, że to rozporządzenie jest bardzo elastyczne. Przepisy powinny dawać dużą wolność dyrektorowi. To on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie egzaminów. Egzaminy, tak jak deklarowaliśmy, po prostu się odbędą. Nie ma możliwości ich przełożenia. Dziecko musi przystąpić do egzaminu, by skończyć rok szkolny - zadeklarowała. Pytana, czy szkoły zmieszczą dwa roczniki naraz, odpowiedziała: "Nie podpisałabym prawa oświatowego, gdyby to wszystko nie zostało policzone. Każde miasto, nawet najbardziej politycznie zaangażowane, informuję jednoznacznie: jesteśmy gotowi". 
Anna Zalewska odpowiada strajkującym nauczycielom

Anna Zalewska odpowiada strajkującym nauczycielom

Tłit
Nauczyciele ze związku zawodowego "Solidarność" od wczoraj okupują budynek małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie. Mają cztery postulaty, m.in. podwyżki i wycofanie przepisów dot. awansu zawodowego. - Czytamy te postulaty, większość zaczęliśmy realizować. Trzeba je rozłożyć na kolejne miesiące. Rozpoczęliśmy podwyżki, są też rozwiązania, które skracają awans zawodowy - komentowała szefowa MEN Anna Zalewska w programie "Tłit". - Wszystko, co zabrali poprzednicy, oddaliśmy. Jest pakt dla edukacji ZNP, w 90 proc. spełniony. Nasza ciężka praca w ostatnich latach przyniosła bardzo konkretne rozwiązania - przekonywała. Zalewska poinformowała, że o godz. 13:00 spotka się w Warszawie ze związkami zawodowymi. - Jestem gotowa być na każde wezwanie, rozmawiam - zapewniła.
Anna Zalewska przeprasza za słowa Marka Suskiego o nauczycielach

Anna Zalewska przeprasza za słowa Marka Suskiego o nauczycielach

Tłit
Minister Marek Suski stwierdził, że nauczyciele zarabiają podobnie jak posłowie. - Chcę za tę wypowiedź przeprosić. Jestem nauczycielem urlopowanym. To, co powinniśmy na każdym kroku powtarzać, to to, że nauczycielowi należy się szacunek za jego pracę i dobre wynagrodzenie - komentowała szefowa MEN Anna Zalewska w programie "Tłit". - To zawód zapomniany przez moich poprzedników. Ostatnia podwyżka była w 2012 r. Przyspieszyliśmy, chcemy się spotkać w połowie drogi. Oprócz tego, że  wciągu 17 m-cy pojawiają się znaczące podwyżki w minimalnym wynagrodzeniu, to jeszcze kilkaset milionów na dodatkowe rozwiązania - podkreśliła. - Moja deklaracja: będziemy proponować samorządowcom i związkowcom, żeby wynagrodzenie było jasne i przejrzyste, żeby nie było frustrujących sytuacji, że dodatki ustalane po stronie samorządowy różnią się o kilkaset złotych - podsumowała Zalewska.
Anna Zalewska o karcie LGBT+. Uderza w Rafała Trzaskowskiego

Anna Zalewska o karcie LGBT+. Uderza w Rafała Trzaskowskiego

Tłit
- Karta LGBT jest jest nie tylko niezgodna z konstytucją, ale przede wszystkim z prawem oświatowym i podstawami programowymi. Jednocześnie dość ryzykownym zachowaniem samorządowca, który wie, że to nie są jego kompetencje. Trzaskowski jeszcze nie złamał prawa, ale zadeklarował, sprowokował, chcąc naruszać prawo oświatowe. Nie ma możliwości, by to się wydarzyło - stwierdziła minister edukacji narodowej Anna Zalewska w programie "Tłit". - Przecież edukacja seksualna w szkole jest, została opracowana, zapisana, jest prowadzona przez osoby do tego przygotowane. Ale na pewno nie taka, o jakiej myśli pan prezydent - kontynuowała. Pytana, czy prezes PiS otworzył nowy rozdział wojny ideologicznej, odpowiedziała: "Jarosław Kaczyński zareagował po karcie warszawskiej. Osobą, która chce dzielić, prowokuje, jest prezydent Trzaskowski".
Tłit - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Sasin

Tłit - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Sasin

Odcinek: 343
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem byli Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Sasin.
PiS wycofa się z zakazu handlu? Wymowny komentarz Jacka Sasina

PiS wycofa się z zakazu handlu? Wymowny komentarz Jacka Sasina

Tłit
- Analizujemy tę sprawę. Musimy zobaczyć jak wygląda rzeczywisty wpływ na sytuację w handlu. Są tu bardzo różne głosy, jest pewien szum informacyjny - oznajmił minister Jacek Sasin w programie "Tłit", komentując zakaz handlu w niedziele. Dopytywany, czy możliwe, że PiS zrobi w tej sprawie krok w tył, odparł: "Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione, jeśli okazuje się, że nie wypełnia oczekiwań. Trwa ustalanie stanu faktycznego i rzeczywistego wpływu handlu na rynek. Zobaczymy, jakie będą efekty i wtedy będziemy reagować". - Nie ma dziś żadnej decyzji w tej sprawie - podkreślił Sasin.
Giertych wbija szpilkę Kaczyńskiemu. Jacek Sasin: ręce opadają!

Giertych wbija szpilkę Kaczyńskiemu. Jacek Sasin: ręce opadają!

Tłit
"Ucieszyło mnie, że Jarosław Kaczyński ogłosił, że rodzina jest najważniejsza. Czy oznacza to, że jutro zwróci w końcu 50 tys. zł?" - napisał Roman Giertych po konwencji PiS w Jasionce. - Ręce opadają, jak trzeba komentować takie głupie wpisy pana mecenasa Giertycha, który nie tylko jest człowiekiem mocno związanym z opozycją, ale również próbuje prezentować bardzo specyficzne poczucie humoru - komentował minister Jacek Sasin w programie "Tłit". - Sprawa nie jest do końca żartobliwa. Pokazuje patologię, z którą od lat mamy do czynienia w warszawskim samorządzie. Do rewelacji mecenasa Giertycha podchodzę z dużą ostrożnością - wskazał.
Minister Anna Zalewska gościem programu "Tłit". Czekamy na Wasze pytania!

Minister Anna Zalewska gościem programu "Tłit". Czekamy na Wasze pytania!

Wydanie: 11 marca 2019
Strajk nauczycieli, skutki reformy edukacji i czy faktycznie istnieje ryzyko nauki "seksualizacji dzieci" w polskiej szkole, jak mówił w sobotę Jarosław Kaczyński? M.in. o tym będziemy pytać minister Annę Zalewską w programie "Tłit". Czekamy również na pytania od Państwa. Obiecujemy, że te najciekawsze zadamy szefowej MEN. Zapraszamy do oglądania programu we wtorek, 12 marca, o 8:30 na WP.pl.
Kidawa-Błońska odpowiada Jakiemu ws. LGBT. Cięta riposta

Kidawa-Błońska odpowiada Jakiemu ws. LGBT. Cięta riposta

Tłit
Patryk Jaki zastanawia się, czy nie powinien założyć koszulki z napisem "konstytucja". To reakcja na spór wokół deklaracji LGBT+ w warszawskich szkołach. - Przepraszam bardzo, czy prezydent miasta napisał program do nauki w szkole? Nie napisał, więc niech pan Jaki czyta dokument. Jeśli chciałby dbać o konstytucję, przestrzegać jej, jestem za. Na razie tego nie robi - komentowała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) w programie "Tłit". - Czytałam bardzo dokładnie to, co podpisał Trzaskowski. Mówienie, że to zagraża dzieciom to odwracanie kota ogonem. W poprzedniej kampanii wrogami byli uchodźcy, teraz jest szukanie kolejnego. Polskie dzieci są chronione, ale potrzebują dobrej, mądrej edukacji - wskazała. Pytana o zarzuty o rzekomym "uczeniu masturbacji", powiedziała: "Nie wiem, gdzie PiS znalazło taki zapis. Nikt czegoś takiego nie powiedział. To się pojawiło się w głowach polityków PiS, to oni mają z tym problem. W zapisach nie ma czegoś takiego. Nie wiem, kto wpadł na taki pomysł i głosi ludziom nieprawdę. Nie ma tam żadnej niebezpiecznej rzeczy".
Kaczyński o "gryzieniu trawy". Małgorzata Kidawa-Błońska komentuje

Kaczyński o "gryzieniu trawy". Małgorzata Kidawa-Błońska komentuje

Tłit
- Trzeba walczyć, walczyć, walczyć. Trzeba gryźć gryźć trawę i dzięki temu zwyciężyć - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Jasionce. - Kaczyński pokazał, że jest pełna determinacja po stronie PiS-u. Ostatni czas nie jest dla nich dobry, nawet "piątka" nie zajmuje w mediach tyle miejsca, ile by chcieli. Dlatego szuka się tematów zastępczych, nowego wroga, a nie mówi rozwiązaniach. I ten wróg się znalazł - komentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) w programie "Tłit". - Mam wrażenie, że PiS w tych wyborach pójdzie na całość, nie będzie zważać na reguły gry. To będzie dla nich walka o wszystko. Dlatego ważne jest, by nie ulec emocjom i zachować zdrowy rozsądek - dodała.
Burza wokół LGBT+. Jacek Sasin obruszony

Burza wokół LGBT+. Jacek Sasin obruszony

Tłit
- Niech Rafał Trzaskowski nie kłamie, kiedy mówi, że opowiadamy bzdury, tylko zajrzy do dokumentu, który podpisał. Wyraźnie mówi, że będzie wprowadzał edukację seksualną w szkołach zgodną ze standardami WHO. To nie są standardy, które - naszym zdaniem - powinny mieć miejsce w polskich szkołach - mówił minister Jacek Sasin w programie "Tłit". - Prezydent Trzaskowski pokazuje prawdziwe oblicze PO. Roznieca ideologiczną wojnę i narzuca Polakom ideologię. A my nie chcemy Polakom zaglądać do sypialni i mówić, jak mają żyć (...) Protestuję przeciw temu, co robi PO - mówią, że napuszczamy Polaków na gejów. Stop narzucaniu ideologii i serwowaniu jej naszym dzieciom - kontynuował. Pytany o grafikę opublikowaną przez Stanisława Karczewskiego, stwierdził, że "dosyć dobrze oddaje rzeczywistość". - Nie widzę w tym niczego zdrożnego. Nie my zrobiliśmy z tęczy symbol - podsumował Sasin. 
"Daje drapaka i ucieka do Brukseli". Rabiej ostro o Zalewskiej

"Daje drapaka i ucieka do Brukseli". Rabiej ostro o Zalewskiej

Tłit
- Pani minister Zalewska szybuje w zupełnie innej rzeczywistości. Młodzież jest przerażona chaosem, który zapanował po deformie edukacji. Do pani minister nie trafiają żadne argumenty. Zachowuje się tak: wprowadziłam reformę, jest świetna, reszta jest na waszej głowie. Fakt kumulacji dwóch roczników jest obiektywny. Niestety pani minister nam tego piwa nawarzyła. Smuci nas takie podejście ze strony minister: to nie nasz problem. Być może dlatego daje drapaka i ucieka do Brukseli - mówił wiceprezydent Paweł Rabiej w programie "Tłit".
Dulkiewicz pod ostrzałem za wywiad dla "Die Welt". Rzeczniczka odpowiada

Dulkiewicz pod ostrzałem za wywiad dla "Die Welt". Rzeczniczka odpowiada

Tłit
Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z "Die Welt" skrytykowała PiS m.in. za wykorzystywanie Smoleńska. Pojawiły się głosy, że poskarżyła się u Niemców na Polaków. - Byłam przy tym wywiadzie. To duże uproszczenie, argument, który dobrze użyć, jeśli jest się politykiem, bo wywołuje duże emocje, ale nieprawdziwy. Szczególnej skargi tam nie widziałam, normalna rozmowa. Jak byśmy sięgnęli po wywiady Dulkiewicz z ostatnich kilku tygodni, widzielibyśmy wiele takich rozmów - przekonywała jej rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek w programie "Tłit". 
Tłit - Paweł Rabiej i Magdalena Skorupka-Kaczmarek

Tłit - Paweł Rabiej i Magdalena Skorupka-Kaczmarek

Odcinek: 342
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem byli Paweł Rabiej i Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
"Pomieszanie pojęć". Rabiej odpowiada Guzikiewiczowi

"Pomieszanie pojęć". Rabiej odpowiada Guzikiewiczowi

Tłit
Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej Solidarności w Gdańsku, chce zamknąć drzwi bramy św. Brygidy dla radnych PO i Koalicji Obywatelskiej. Sprawa ma związek z zamieszaniem wokół pomnika ks. Henryka Jankowskiego. - Z całym szacunkiem, ale to pomieszanie pojęć. Oni nie są papieżem, nie będą decydować, kto wchodzi do kościoła. To jakieś postawienie rzeczy na głowie. Podobnie jak to, że ten związek ciągle posługuje się nazwą "Solidarność". Mocno kwestionowałbym prawo do używania przez nich tej nazwy - komentował w programie "Tłit" wiceprezydent Paweł Rabiej. Odnosząc się do decyzji o odebraniu honorowego obywatelstwa prałatowi, stwierdził: "Podoba mi się ta decyzja, choć pewnie była trudna dla rady miasta Gdańska. Nie powinno być pomników dla osób, wobec których są tak uprawdopodobnione zarzuty o pedofilię". 
Burza wokół deklaracji LGBT+ w Warszawie. Paweł Rabiej komentuje

Burza wokół deklaracji LGBT+ w Warszawie. Paweł Rabiej komentuje

Tłit
Rzecznik Praw Dziecka wezwał Rzecznika Praw Obywatelskich do interwencji ws. deklaracji LGBT+ wprowadzonej w warszawskich szkołach. W jego ocenie, może ona łamać konstytucję. Sprawę komentował w programie "Tłit" wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. - Nie oceniam tego pana jako osoby wielce kompetentnej, cieszy mnie raczej głos RPO, który mówi jednoznacznie, że to powinno być załatwione, z kwestią równości trudno dyskutować. Nie rozumiem ataków, fantazmatów, że chcemy uczyć masturbacji w przedszkolach, co jest absolutną bzdurą. Mówimy o sprawach absolutnie fundamentalnych - szacunku dla drugiego człowieka, co bardzo pięknie powiedziała też uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska - mówił Rabiej. Odniósł się też do słów Zofii Klepackiej, która stwierdziła, że nie o "taką Warszawę" walczył jej dziadek. - Polecam pani Klepackiej posłuchanie pani Traczyk-Stawskiej. Przyda się - odpowiedział Rabiej.
Skorupka-Kaczmarek o kulisach odejścia z ratusza. Zdradza, co dalej

Skorupka-Kaczmarek o kulisach odejścia z ratusza. Zdradza, co dalej

Tłit
- To nie tak, że coś poszło nie tak. Sprawy potoczyły się w sposób dramatyczny dla wszystkich, zmieniło to moją optykę patrzenia. Kiedy przychodziłam do urzędu, rzeczywiście planowałam pobyt na dłużej. Ale był on nierozerwalnie związany z osobą prezydenta Adamowicza. Prezydent Dulkiewicz powinna mieć prawo wyboru swojego rzecznika - powiedziała Magdalena Skorupka-Kaczmarek w programie "Tłit". Podkreśliła, że Dulkiewicz przyjęła decyzję spokojnie i "nie było nieporozumień". Pytana, co dalej, wskazała, że "na pewno będzie to jakaś forma doradztwa" - szkolenie innych rzeczników, osób występujących publicznie. Dopytywana o ewentualną współpracę z Donaldem Tuskiem, odpowiedziała, że takich "bardzo sprecyzowanych" planów nie ma. - Jeśli miałabym się zająć polityką, to taką z szansą na zmianę - wskazała.
"Adamowicz zagłosowałby za usunięciem pomnika". Jego rzeczniczka bez wątpliowości

"Adamowicz zagłosowałby za usunięciem pomnika". Jego rzeczniczka bez wątpliowości

Tłit
- Paweł Adamowicz zagłosowałby za usunięciem pomnika prałata Jankowskiego. 3 grudnia, kiedy ukazał się artykuł Bożeny Aksamit w "GW" i pojawiły się pierwsze prośby o komentarz, rozmawialiśmy na ten temat - ujawniła Magdalena Skorupka-Kaczmarek w programie "Tłit". - Był człowiekiem niezwykle wyważonym, zawsze brał pod uwagę racje dwóch stron. Podkreślał, że trudno będzie dojść do prawdy, jeżeli nie będzie woli Kościoła, ale zawsze stawał po stronie skrzywdzonych. Nie było dla niego wątpliwości, że do czasu wyjaśnienia sprawy pomnik nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej - dodała.
Tłit - Marek Suski

Tłit - Marek Suski

Odcinek: 341
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem był Marek Suski.