Przyroda

... więcej »

Przyroda - Wydania

Zobacz także

Ma ją ponad 30 proc. populacji ludzi. Niezwykłe odkrycie brytyjskich lekarzy

Ma ją ponad 30 proc. populacji ludzi. Niezwykłe odkrycie brytyjskich lekarzy

Ciekawostki
Zespół lekarzy w Wielkiej Brytanii odkrył coś bardzo dziwnego w ludzkim kolanie. Chodzi o tzw. trzeszczkę. Trzeszczka, a właściwie fabella, to mała kość, która naturalnie występuje u niektórych osób w dole podkolanowym. Lekarze odkryli, że w ciągu zaledwie ostatniego półtora wieku, fabellę zaczęto diagnozować o wiele częściej. To dziwne, bo kość, którą wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia artretyzmu, zdawała się zanikać. Jak lekarze do tego doszli? Przeanalizowali badania kolan u 21 tys. osób w latach 1875-2018. Na początku badań stwierdzono, że 17,9 proc. populacji ma fabellę. W 1918 stwierdzono ją u 11,2 proc. Z najnowszych badań wynika, że kość występuje u aż 39 proc. badanych. Lekarze próbowali w różny sposób tłumaczyć ten ogromny skok, ale jedynym sensownym powodem zmiany wydaje się być nasz współczesny sposób odżywiania. Lepsze jedzenie wpływa na wzrost mięśni i kości udowej, co z kolei pobudza formowanie się fabelli. Wcześniej sądzono, że kość zanika na skutek ewolucji, ale lekarze musieli odrzucić tę hipotezę, bo zmiana okazała się zbyt gwałtowna.
Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Ciekawostki
Pochodzi z 1188 roku i został znaleziony na głębokości ponad 3 metrów w niemieckim porcie. Mowa o statku wikingów, który jest w doskonałym stanie, bo świetnie zakonserwowała go woda i muł portowy. Skandynawski zespół naukowców podniósł statek i zbadał go za pomocą najnowszego skanera 3D. Proces skanowania trwał miesiąc. Dzięki temu udało się odtworzyć wygląd XII-wiecznego okrętu. Według ekspertów ze Stavanger był to statek towarowy, który przewoził drewno, kamienie i piwo. Był wykonany z wielką starannością. Załoga mogła liczyć od 8 do 12 osób. Dalsze badania statku pozwolą ekspertom lepiej poznać handel miast zrzeszonych w Hanzie (związku miast handlowych Europy Środkowo-Wschodniej w czasach średniowiecza).
Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Wiadomości
Naukowcy pobrali DNA z dziewięciu szkieletów z XIII wieku, które odkryto w Sydonie, w Libanie. Szczątki pochodziły ze zbiorowej mogiły, w której pochowano 25 mężczyzn, którzy zginęli w bitwie. Chrześcijanie najechali i próbowali zdobyć Bliski Wschód podczas wypraw krzyżowych między 1095 a 1291 rokiem.  
Akcja w hostelu.

Akcja w hostelu.

Finanse
Akcja współpracowników "Pudziana" w hostelu w Andrychowie. Właściciel obiektu twierdzi, że sportowiec bezprawnie zajął część hostelu - i wyrzucił stamtąd gości. Miał się nie przejąć nawet tym, że w obiekcie akurat trwało wesele
Tajemnica słynnego obrazu

Tajemnica słynnego obrazu

Wiadomości
Dr Michael Yafi z Uniwersytetu w Teksasie przeanalizował postać na najsłynniejszym obrazie Leonarda da Vinci. Jego zdaniem, kobieta nie miała niedoczynności tarczycy, a jej tajemniczy uśmiech nie jest spowodowany zaburzeniami mięśniowo-mózgowymi. Zdaniem lekarza, gdyby faktycznie cierpiała na niedoczynność, widać by było także inne objawy chorobowe. We wrześniu 2018 roku naukowcy z University of California w Santa Barbara ogłosili, że ich zdaniem powodem żółtej cery Mony Lisy jest właśnie niedoczynność tarczycy. Sugerowali nawet prawdopodobne zapalenie tego gruczołu po przebytym porodzie.
Zygmunt III Waza i alchemia

Zygmunt III Waza i alchemia

Wiadomości
Polski król Zygmunt III Waza był opętany chęcią odkrycia legendarnego Kamienia Filozoficznego. Alchemia interesowała króla tak bardzo, że zamykał się ponoć w komnacie ze swoim hetmanem Mikołajem Wolskim i słynnym w tamtych czasach alchemikiem - Michałem Sędziwojem, by przeprowadzać eksperymenty.
Fatalna pomyłka weterynarza

Fatalna pomyłka weterynarza

Wiadomości
Znany amerykański scenarzysta Franklin Hardy udostępnił na Twitterze zdjęcia, które wywołały lawinę komentarzy. Widać na nich jego ojca kopiącego grób dla swojego psa. Weterynarz miał powiedzieć mężczyźnie, że zwierzę nie ma szans na przeżycie i musi zostać uśpione.
Droga do Ziemi Obiecanej. Badacz twierdzi, że rozwiązał biblijną zagadkę

Droga do Ziemi Obiecanej. Badacz twierdzi, że rozwiązał biblijną zagadkę

Wiadomości
Filmowiec i badacz biblijny Ryan Mauro odbył trzy podróże do Arabii Saudyjskiej. W rozmowie z brytyjskim "Daily Star" twierdzi, że to tam przebiega droga Mojżesza. Chodzi o trasę opisaną w Księdze Wyjścia podczas uwolnienia Izraelitów z Egiptu. Mojżesz przeprowadzał Izraelitów do Ziemi Obiecanej przez wody rozstąpionego Morza Czerwonego.
Oszukiwanie na pożyczkach

Oszukiwanie na pożyczkach

Wiadomości
Pożyczanie jest jak miłość - istnieje odkąd żyjemy. Niestety dziś pożyczanie dla wielu osób stało się środkiem dużych zysków. Do tego nie do końca legalnie.