Obiegówka

... więcej »

Obiegówka - Wydania

poprzednie1 2 3 4 5 ... 8następne

Zobacz także

Przerażająca śmierć. Nowa hipoteza nt. Aleksandra Wielkiego

Przerażająca śmierć. Nowa hipoteza nt. Aleksandra Wielkiego

Ciekawostki
O Aleksandrze III Macedońskim wiemy, że zmarł w 323 r. p.n.e. w Babilonie. Wiemy również, że 32-latek nagle zachorował. Dręczyły go bóle brzucha, gorączka i mdłości. Ledwo mówił. Pewności, co było przyczyną śmierci wielkiego przywódcy, nie ma. Są tacy, którzy twierdzą, że został otruty. Według dr Katherine Hall z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii, Aleksandra zabił zespół Guillaina-Barrego. To choroba autoimmunologiczna, która występuje bardzo rzadko. Pierwszy raz została opisana dopiero w 1859 r. GBS może powodować całkowity paraliż i jednocześnie nie pozbawiać przytomności i jasności umysłu. Aleksander nie mógł więc nic zrobić, kiedy uznano go za zmarłego. W tym kontekście makabrycznie brzmią słowa starożytnego pisarza Plutarcha, który pisał, że ciało Aleksandra po wielu upalnych dniach pozostawało "czyste i świeże". Zdaniem Hall, było tak, bo Aleksander Wielki żył. Według lekarki, przypadek władcy może być "najsłynniejszym w historii przypadkiem fałszywej diagnozy zgonu".
Góry pod ziemią. Ujawiniło je trzęsienie ziemi

Góry pod ziemią. Ujawiniło je trzęsienie ziemi

Ciekawostki
Między warstwami płaszcza Ziemi najprawdopodobniej znajduje się szorstka, przypominająca góry granica. Zdaniem naukowców, odkrycie to może ujawnić miejsca ostatecznego spoczynku tzw. straconych kontynentów. Mowa np. o Mu, Zealandii czy Rutas. Jest podejrzenie, że "szorstkość" tworzą właśnie one - kontynenty, które miliony lat temu płaszcz pochłonął. Wspomniane "góry" między warstwami ujawnił sposób rozchodzenia się fal sejsmicznych po trzęsieniach ziemi. Szczególnie analizowano trzęsienie ziemi pod terytorium Boliwii o sile 8,3 st. w skali Richtera w 1994 r. Wnioski ze swoich najnowszych badań opisała w magazynie "Science" dr Jessica Irving z Uniwersytetu Princeton.
Świecący pająk. Wyginął 110 milionów lat temu

Świecący pająk. Wyginął 110 milionów lat temu

Ciekawostki
Amerykańsko-koreański zespół trafił w Korei na wyjątkową skamielinę. To pająk z rodziny Lagonomegopidae, która wymarła ponad 100 mln lat temu. Co wyjątkowe, jego wciąż oczy świecą. Świecące oczy to zasługa specjalnej błony (tapetum lucidum), która odbija światło u wielu zwierząt, np. kotów. Skamielina jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu - rzadko zdarza się, by w takim stanie zachowały się szczątki zwierzęcia, które nie ma pancerza. Na dodatek, pierwszy raz opisano wspomnianą cechę w skamieniałości.
Sztuczna inteligencja pisze informacje

Sztuczna inteligencja pisze informacje

Ciekawostki
Grupa badawcza Open AI, wspierana przez miliardera Elona Muska, opracowała algorytm potrafiący czytać ze zrozumieniem, pisać, tłumaczyć i tworzyć wiadomości na podstawie samych nagłówków. Okazał się tak dobry, że Open AI nie zdecydowało się opublikować pełnej wersji kodu, w obawie przed niepożądanym użyciem. Napisany przez sztuczną inteligencję news trudno odróżnić od prawdziwego. Algorytm mógłby być użyty np. do generowania fake newsów, podszywania się pod kogoś w sieci, czy trollowania.
Tropy dinozaurów. Nowe odkrycie w Australii

Tropy dinozaurów. Nowe odkrycie w Australii

Wiadomości
Przetrwały pod ziemią 100 milionów lat. Teraz wiadomo, że to najlepiej zachowane ślady w Australii. Widać odciski pazurów, a niekiedy nawet osobne palce. Każdy ze śladów ma około metra długości. Nie sposób przypisać śladów do gatunku zauropoda, wiadomo jednak, że należał do rodziny tytanozaurów. Ścieżka, którą chadzały dawno temu dinozaury znajduje się na dnie strumienia i ciągnie się przez 55 metrów. Prócz 20 śladów zauropoda, znajdują się tam również odciski ornitopodów i teropodów.
Kossakowski odkrywa prawdziwą twarz

Kossakowski odkrywa prawdziwą twarz

Z tymi co się znają
Odkrywca, podróżnik, poszukiwacz autentycznych, nieraz ekstremalnych doświadczeń. Kim naprawdę jest Przemek Kossakowski? Czy jest coś, czego się boi? W rozmowie z Marcinem Prokopem wyznał, że pociąga go przede wszystkim odkrywanie i kolekcjonowanie autentycznych doświadczeń, których jest w świecie coraz mniej. Ujawnił przy tym, jaka jest jego wewnętrzna, najgłębsza motywacja.  
Prawdziwa historia rozstania Księcia Harry'ego i Chelsy Davy

Prawdziwa historia rozstania Księcia Harry'ego i Chelsy Davy

Styl życia
Była gościem na weselu Harry'ego. Teraz wiadomo czemu to nie ona stanęła z księciem na ślubnym kobiercu. Była dziewczyna brytyjskiego księcia urodziła się w Zimbabwe w 1985 r. Para spotykała się w latach 2004-2011. Związek Harry'ego i Chelsy był dość burzliwy. Zakochani rozchodzili się i schodzili ponownie kilka razy. Wg autorki nieautoryzowanej biografii księcia, w życiu pary był jeden kluczowy moment, który zadecydował o rozstaniu na dobre. Było to wesele księcia Williama i Kate Middleton. Chelsy zrozumiała, że jej związek nie ma szans. 
Rak jelita grubego. Uważaj na te objawy

Rak jelita grubego. Uważaj na te objawy

Styl życia
Objawy raka jelita grubego łatwo pomylić z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli podczas wycieczki do toalety zauważysz następujące symptomy, lepiej udać się do lekarza. 
6 objawów, które alarmują o brakach żelaza

6 objawów, które alarmują o brakach żelaza

Styl życia
Niedobór żelaza grozi anemią, a w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu. Kto traci najwięcej żelaza? Kobiety w trakcie długich, obfitych miesiączek. Zagrożone są również osoby, których dieta jest niewłaściwa. W grupie podwyższonego ryzyka są również wegetarianie Jak dbać o właściwy poziom żelaza? Należy jeść produkty, które zawierają go najwięcej. Są to m.in. mięso, brokuły, wątróbka, warzywa strączkowe, szpinak i tofu.