Obiegówka

... więcej »

Obiegówka - Wydania

poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne

Zobacz także

Oddała swoje ciało na 6 godzin obcym ludziom. Wnioski są szokujące

Oddała swoje ciało na 6 godzin obcym ludziom. Wnioski są szokujące

Styl życia
Marina Abramović to serbska artystka, która znana jest z niezwykłych performace’ów. Jednym z najbardziej znanych i  szokujących był ten z 1974 roku. Pozwoliła, by widzowie przez 6 godzin robili z nią co chcieli. Projekt "Rhytm O" przeprowadzono w Neapolu. Uczestnicy mieli do wyboru aż 72 przedmioty, których mogli na artystce użyć. Od pióra po żyletki. Przez pierwszą godzinę nic się nie działo, a pod koniec ktoś rozciął jej skórę na szyi. Abramović była gotowa nawet na gwałt. Skończyło się na byciu nagą i poranioną. "Eksperyment ujawnił coś strasznego o ludziach. Pokazuje jak szybko ktoś może się zmienić i porzucić człowieczeństwo, jeśli mu na to pozwolisz" - skomentowała wydarzenie artystka.
Ucieczka ORP Orzeł. Mija dokładnie 79 lat

Ucieczka ORP Orzeł. Mija dokładnie 79 lat

Ciekawostki
Determinacją i sprytem wykazała się załoga ORP Orzeł, by uciec z internowania w Tallinie. Wszystko wydarzyło się we wrześniu 1939 roku. ORP Orzeł zawinął do estońskiego portu by wyokrętować dowódcę i dokonać drobnych napraw. Okazało się że na miejscu jest też niemiecki okręt. Estończycy poinformowali o tym Polaków i przekazali, że w tej sytuacji "Orzeł" nie może opuścić portu wcześniej, niż 24 godz. po wypłynięciu Niemców. Wkrótce jednak Estończycy uznali, że udzielony azyl z powodu podanych przez Polaków powodów był niepotrzebny. Podjęli więc decyzję o internowaniu "Orła". Załodze zabrano pomoce nawigacyjne i zaczęto rozbrajać okręt. Polacy nie zamierzali czekać z złożonymi rękami. Postanowili uciec. Bosman Władysław Narkiewicz, udając, że łowi ryby, zmierzył głębokość na trasie planowanej ucieczki. Inni członkowie załogi wyciągnęli informacje, kiedy następują zmiany warty. Zaplanowano awarię świateł w porcie. W nocy z 17 na 18 września Polacy obezwładnili dwóch wartowników i rozpoczęli wychodzenie z portu. Nie było to proste, bo awarię świateł szybko naprawiono i estońska artyleria rozpoczęła ostrzał. Na dodatek kadłub "Orła" nie zmieścił się w wyznaczonym torze - zawadził o falochron i stanął. Po kilkunastu minutach udało się jednak wyprowadzić jednostkę z potrzasku i wypłynąć na głębokie wody. Estończycy szukali "Orła". Słyszano nawet 4 echa wybuchów bomb głębinowych. Okręt po naładowaniu akumulatorów i karkołomnych działaniach patrolowych na Bałtyku, na początku października wyruszył do Anglii.
Znaleziono sfinksa. Ekscytujące odkrycie w Aswanie

Znaleziono sfinksa. Ekscytujące odkrycie w Aswanie

Wiadomości
Statuetkę znaleźli egipscy archeolodzy podczas osuszania świątyni w Kom Ombo, w Asuanie. Lew z głową człowieka pochodzi z czasów dynastii Ptolemeuszy. Rządzili oni Egiptem w latach 305 p.n.e. - 30 n.e. Figurka zrobiona jest z piaskowca, ma 28 cm długości i 38 cm wysokości. W starożytnym Egipcie sfinks był symbolem potęgi faraonów. 
Meatzza - połączenie pizzy i burgera

Meatzza - połączenie pizzy i burgera

Styl życia
W Los Angeles i Nowym Jorku narodził się nowy kulinarny trend. To meatzza, czyli pizza i burger w jednym. Oryginalne połączenie tych fast-foodów to ukłon w stronę osób niezdecydowanych. Do wołowego lub wieprzowego burgera zamiast zwykłej bułki dodaje się minipizzę z pepperoni. Dzięki temu miłośnicy obu dań zyskali coś dość egzotycznego.
Niezwykłe odkrycie nurka. Bombowiec z czasów II wojny światowej

Niezwykłe odkrycie nurka. Bombowiec z czasów II wojny światowej

Wiadomości
Szczątki bombowca z II wojny światowej z materiałami wybuchowymi. Brytyjski nurek natknął się na silniki i cześć głównego korpusu maszyny. Samolot rozbił się na mieliźnie Goodwin Sands, u wybrzeży Anglii, w Kent ponad 70 lat temu. W tym obszarze zestrzelonych zostało co najmniej 60 brytyjskich i niemieckich samolotów Miejsce to jest nazywane "podwodnym cmentarzyskiem" po słynnej "Bitwie o Anglię" z 1940 roku.
Nowe zdjęcia Tytana

Nowe zdjęcia Tytana

Wiadomości
NASA pokazała nowe fotografie wykonane przez sondę Cassini 11 września 2017 roku. Było to zaledwie 4 dni przed zniszczeniem sondy w atmosferze Saturna. Na zdjęciach widać jeziora i morza, znajdujące się na powierzchni Tytana. Sonda wykonała je z odległości 140 tys. kilometrów od Tytana. Jeziora i morza na tym księżycu Saturna składają się nie z wody, ale z ciekłych węglowodorów o podobnych składnikach do tych, które znajdują się w paliwie do siników odrzutowych.
WP Express: urodziny fabryki Volkswagena w Poznaniu

WP Express: urodziny fabryki Volkswagena w Poznaniu

Motoryzacja
25 urodziny to zawsze powód do świętowania. A kiedy obchodzi je fabryka samochodów i jeden z największych pracodawców w regionie, to na pewno będą to urodziny niezapomniane.
WP Express: powrót do natury

WP Express: powrót do natury

Styl życia
W dzisiejszych czasach coraz częściej wracamy do natury. Segregujemy śmieci, zakładamy domowe ogródki i jesteśmy coraz bardziej eko. Staje się to stylem życia. Do łask wracają naturalne kosmetyki i zioła. 
WP Express [cały odcinek]

WP Express [cały odcinek]

Wydanie: 17 września 2018
Świat konsumentów bywa skomplikowany - my pokażemy widzom, jak się po nim poruszać. Lifestyle, nowe technologie, kultura a także tematy ważne dla milionów Polaków - to wszystko w programie WP Express.