Obiegówka

... więcej »

Obiegówka - Wydania

poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne

Zobacz także

Tajemnica zaginionego miasta bliska rozwiązania. Ostatnio konkwistadorzy szukali tu złota

Tajemnica zaginionego miasta bliska rozwiązania. Ostatnio konkwistadorzy szukali tu złota

Wiadomości
Profesor Donald Blakeslee z Kansas twierdzi, że odkrył ślady zaginionego miasta Etzanoa. Mieszkało w nim ok. 20 tys. osób w latach 1450-1700. Ma znajdować się w Arkansas City w stanie Kansas zaledwie kilka kilometrów od granicy z Oklahomą. Archeolog twierdzi, że na to położenie wskazują świeżo przetłumaczone dokumenty napisane przez hiszpańskich konkwistadorów. Zdaniem profesora, każdy opisany szczegół pasuje do tego miejsca. Znalazł tu m.in. hiszpańskie pociski armatnie, pochodzące z XVII wieku oraz gwoździe, służące do montażu końskich podków. Etzanoa była jedną z największych osad indiańskich w Ameryce Północnej. Jedyne zapisane relacje o tym mieście pochodzą z wyprawy hiszpańskiego konkwistadora Juana de Onate z 1601 roku.
Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Wiadomości
Po raz pierwszy na powierzchni Księżyca odkryto zamarzniętą wodę. Znajduje się w ciemnych rejonach… polarnych naszego satelity. Jednak stanowi tylko 3,5 proc. pokrytych cieniem rejonów Księżyca. Odkrycie na Księżycu dobrze wróży przyszłym koloniom, które nie będą musiały dostarczać wody z Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystywana zaawansowana technologia satelitarna umożliwi także odkrycie zamarzniętej wody na powierzchni Merkurego lub Ceres. Merkury, Ceres i Księżyc łączy niewielkie nachylenie osi, które powoduje depresje topograficzne w ich rejonach polarnych. Często są one pełne kraterów uderzeniowych, których część znajduje się zawsze w cieniu, co czyni ich kandydatami w poszukiwaniu wody w kosmosie. Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz potwierdzono w 2009 roku, kiedy to indyjska sonda Chandrayaan-1 znalazła ślady cząsteczek wody w ryzalicie, czyli zewnętrznej warstwie Księżyca.
Początki życia na Ziemi

Początki życia na Ziemi

Wiadomości
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że życie na Ziemi powstało po tym, jak planeta Teja zderzyła się z Ziemią (4,45 mld lat temu). Wydarzenie to "oczyściło" naszą planetę i utworzyło Księżyc. Efektem ubocznym tej galaktycznej kolizji jest powstanie życia. Stało się to 100 mln lat wcześniej niż wcześniej sądzono. Badacze ponownie przeanalizowali historię ewolucyjną obecnych zwierząt, by znaleźć "ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka". Stworzenie to jest przodkiem każdej żywej istoty na Ziemi. Ta hipotetyczna żywa komórka istniała Prawdopodobnie 3,9 mld lat temu. Zdaniem naukowców, ten żywy organizm przetrwał wielkie bombardowanie – początkową fazę Układu Słonecznego tuż po uformowaniu się planet (3,8-4,1 mld lat temu). W tym czasie powstała większość kraterów uderzeniowych na Księżycu.
Uważaj na stołówce, czyli jak nie zatruć się na urlopie

Uważaj na stołówce, czyli jak nie zatruć się na urlopie

Styl życia
Zatrucia pokarmowego można dostać nie tylko na egzotycznej wycieczce, ale w każdej hotelowej jadłodajni. Nawet w kraju. Jak tłumaczy rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, hotelowe bufety są wyjątkowe pod tym względem. Możemy w nich zaleźć różne pożywienie o różnych warunkach bezpieczeństwa. Niektóre są ze sobą zmieszane. Na szczęście są sposoby, by uniknąć zatrucia i przykrych dolegliwości z nim związanych. Przedstawiamy 5 kluczowych.
Przebadali skład skamieliny sprzed 3,4 mld lat. Odkrycie przejdzie do historii

Przebadali skład skamieliny sprzed 3,4 mld lat. Odkrycie przejdzie do historii

Wiadomości
Skamielina z bakteriami sprzed 3,4 mln lat może być najwcześniejszym dowodem życia na Ziemi. Odkrycia dokonano w Strelley Pool w Zachodniej Australii 5 lat temu, ale przez cały ten czas trwały badania.
Przerażające znalezisko na plaży

Przerażające znalezisko na plaży

Wiadomości
Szokujące zdjęcie pokazuje martwego żółwia owiniętego plastikiem. Ciało zwierzęcia całkowicie się rozłożyło, ale plastikowa siatka jest w nienaruszonym stanie. Nie mogąc się uwolnić z siatki, morski żółw zmarł. Eksperci ostrzegają: ponad 250 tys. ton plastiku unosi się na światowych wodach. Prognozy są wstrząsające, mówią, że do 2050 roku w morzach będzie więcej plastiku, niż ryb.
Koala zablokował radiowóz

Koala zablokował radiowóz

Motoryzacja
Australia. Uparty mały koala nie chciał się ruszyć z drogi. Jeden z funkcjonariuszy musiał pomoc zwierzakowi przemieścić się w bezpieczne miejsce. Wszystko nagrała kamerka.
Niesamowite zdjęcia Saturna

Niesamowite zdjęcia Saturna

Wiadomości
NASA opublikowała nowe zdjęcia pierścieni Saturna zrobione przez sondę Cassini. Pierścienie zrobione są głownie z cząsteczek lodu. Nowe ujęcia pokazują zniekształcenia w pierścieniach, wywołane oddziaływaniem grawitacyjnym księżyców Saturna – Prometeusza, Daphnis oraz Mimasa. Na jednym ze zdjęć widać północną półkulę Saturna z tajemniczym wirem. W oddali można zobaczyć Mimasa. Na fotografii jest ledwo dostrzegalną plamką na czarnym niebie. Sonda Cassini spędziła ponad dekadę, badając planetę. Fotografie pochodzą z 2007 roku. Zostały zrobione około 725 tys. kilometrów od powierzchni planety. Jednak dopiero teraz NASA postanowiła je przedstawić. Sonda Cassini skończyła swoją misję 15 września 2017 roku.
Oświęcim, życie w cieniu Obozu

Oświęcim, życie w cieniu Obozu

Wiadomości
Reporterzy Wirtualnej Polski ruszają w Polskę aby pokazać  naszym czytelnikom najciekawsze tematy i najciekawsze miejsca w naszym kraju.  Tym razem odwiedziliśmy Oświęcim i sprawdziliśmy jak się żyje w miejscy przesiąkniętym tragiczną historią.