Zobacz także

WP Express [cały odcinek]

WP Express [cały odcinek]

Styl życia
Skarpetki nie do pary i trujące rośliny w twoim ogrodzie to dwa z czterech tematów najnowszego WP Expressu. Zaprasza Kuba Jankowski.                                                                                                                                    
Kremy przeciwsłoneczne do zrobienia w domu. Lekarze: to bujda!

Kremy przeciwsłoneczne do zrobienia w domu. Lekarze: to bujda!

Styl życia
Jeśli wybierasz się na plażę, nie zapomnij olejku z awokado, pszczelego wosku i olejku z nasion marchwi. Radzą tak różnej maści "eksperci" w serwisie Pinterest. Są to niby sposoby na uniknięcie poparzeń słonecznych. Jednocześnie "znawcy" odradzają stosowanie kremów z filtrem UV, bo rzekomo mają one powodować raka. Trudno o większą bzdurę. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne są bezpieczne i jako jedyne dają potwierdzoną ochronę. W USA problem jednak stał się na tyle poważny, że lekarze postanowili wystosować oficjalny apel. Tłumaczą, że produkty takie jak masło shea czy olej kokosowy lub wosk pszczeli i olejek z mirry nie są w żaden sposób testowane pod względem skuteczności ochrony przed nowotworami skóry. Pamiętajcie, jeśli chcecie się skutecznie chronić, wybierajcie filtry o SPF powyżej 30, nakładajcie krem około pół godziny przed wyjściem na plażę i smarujcie się po każdym powrocie z kąpieli.
Pomysł na Biznes: Taka Para to coś więcej, niż manufaktura skarpetek

Pomysł na Biznes: Taka Para to coś więcej, niż manufaktura skarpetek

Pomysł na biznes
Super kolorowe skarpetki to ciekawy pomysł na wyrażenie własnej osobowości. Dla właściciela marki Taka Para to coś znacznie więcej. Rzucił on pracę w korporacji, aby zrobić coś własnego. Od początku istnienia firmy współpracuje z lokalnymi podwykonawcami tak, aby jego produkty powstawały wyłącznie na miejscu, w jego ukochanej Łodzi. W  dotarciu do klientów w całej Polsce pomocny okazał się mobilny terminal  płatniczy SumUp, z którego właściciel korzysta w ramach usług Orange dla  Firm. 
Zmienili definicję kilograma. Podręczniki czekają zmiany

Zmienili definicję kilograma. Podręczniki czekają zmiany

Wiadomości
"Le Grand K" - odważnik z 1879 r., przestał być wzorem kilograma. Nowy wyznacznik ma podstawę w stałej Plancka. Decyzja, że francuski odważnik straci swoją rolę, zapadła 7 miesięcy temu podczas Generalnej Konferencji Miar. Kilogram to nie jedyna jednostka, która uległa zmianie. Mowa także o Amperze, Kelwinie i molu. Dlaczego wzorzec został zastąpiony równaniem? Według metrologów, nawet specjalnie zabezpieczony odważnik może ulegać zmianom. Stała Plancka jest niezmienna i co więcej, niezmienna nie tylko na Ziemi. Co zmiana oznacza dla nas? Otóż nagle kilogram nie będzie znaczył mniej czy więcej. Nie schudniemy, nie przytyjemy, nie kupimy więcej lub mniej, ale będzie łatwiej odmierzać masy mniejsze od kilograma. To szczególnie ważne np. w medycynie przy tworzeniu leków i precyzyjnym odmierzaniu ich dawek.
To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

Ciekawostki
NASA opublikowała unikatowe zdjęcia z miejsca katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet. Fotografie, na których po raz pierwszy możemy zobaczyć, gdzie miał miejsce incydent, wykonała sonda NASA LRO. Zdjęcia wykonano 22 kwietnia, ok. 90 km nad powierzchnią Księżyca. Widać na nich ciemną smugę o szerokości 10 m. Wg ekspertów, mógł po zderzeniu mógł powstać krater. Do katastrofy Beresheet doszło 11 kwietnia. Maszyna rozbiła się w trakcie próby lądowania na jednym z tzw. księżycowych mórz. Lądownik miał przez 3 dni zbierać dane i przeprowadzić pomiary na powierzchni Srebrnego Globu. Koszt misji wynosił 95 mln. dol. Gdyby się udała, byłaby pierwszym prywatnie finansowanym lądowaniem na Księżycu i pierwszym w historii Izraela.
Lubisz truskawki? W tym roku przygotuj się na drenaż portfela

Lubisz truskawki? W tym roku przygotuj się na drenaż portfela

Finanse
Wraz ze zbliżającym się latem  w sklepach pojawiają się powoli pierwsze, polskie truskawki.  Ceny na razie są bardzo wysokie, za kilogram trzeba zapłacić nawet 25 zł!  Choć duże kwoty, jakie trzeba zapłacić za świeże owoce na początku sezonu to nic niezwykłego niestety w 2019 roku ceny mogą spaść bardzo niewiele. Wszystko przez niekorzystne warunki pogodowe. Owoców w tym roku będzie mniej  przez późne przymrozki i brak opadów. 
Zagadka monumentów Yonaguni

Zagadka monumentów Yonaguni

Wiadomości
Nieopodal japońskiej wyspy Yonaguni znajdują się niesamowite podwodne formacje odkryte przez nurka w 1985 roku. Wzbudzają ogromne kontrowersje dotyczące swojego pochodzenia. Badacze nie są pewni, czy monumenty powstały naturalnie czy są dziełem człowieka. Wszystko znajduje się na głębokości 20 metrów i zbudowane jest z jednego potężnego bloku piaskowca. Wielu szanowanych badaczy jest pewnych, że to pozostałości po pradawnej cywilizacji.
Dwieście milionów ludzi może stracić dom już w 2100 roku

Dwieście milionów ludzi może stracić dom już w 2100 roku

Wiadomości
Do tej pory sądzono, że do końca XXI w. z powodu globalnego ocieplenia poziom morza nie wzrośnie więcej niż o 1 m. Nowe ustalenia ekspertów kreślą jednak dużo bardziej przerażającą wizję. Wg opracowanego przez 22 naukowców modelu topnienia lodu, wzrost może być nawet dwukrotnie większy i przekroczyć 2 m. Oznacza to utratę prawie 2 milionów kilometrów kwadratowych lądu. Obejmuje to wiele terenów, które dziś są wykorzystywane w uprawie żywności, na przykład nisko położone delty rzek. Konsekwencje będą przerażające: dom może stracić nawet 200 milionów ludzi.
Jak szybko obrać czosnek?

Jak szybko obrać czosnek?

Styl życia
Ściąganie cienkiej skórki z ząbków czosnku może dać się we znaki każdemu kucharzowi. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, aby ułatwić  sobie to zadanie.