Ciekawostki

Niezwykła historia Vesny Vulović. Do dziś trudno w nią uwierzyć

O młodej kobiecie z Belgradu pewnie nikt by nie usłyszał, gdyby nie jej niewiarygodne szczęście. Vesna Vulović była w 1972 r. była stewardesą jugosłowiańskich wtedy linii Jat Yugoslav. 26 stycznia wsiadła na pokład samolotu lecącego ze Sztokholmu do Belgradu. Gdy maszyna przelatywała nad ówczesną granicą NRD-Czechosłowacja eksplodowała bomba i samolot rozbił się już na terenie Czechosłowacji. Jedyną osobą, która przeżyła katastrofę była Vulović. 22-letnia stewardesa spadła z wys. ponad 10 tys. metrów. Jak przeżywa się taki upadek? W raporcie z katastrofy napisano, że kobieta przeżyła, bo przygniótł ją wózek z jedzeniem i dlatego nie wypadła z samolotu. Po drugie kadłub, w którym  utknęła, spadł pod kątem w zalesione i grubo pokryte śniegiem miejsce. Po trzecie po spadku ciśnienia w kabinie nie pękło jej serce, bo była niskociśnieniowcem. Vulović po katastrofie była przez 27 dni w śpiączce. Do czasu operacji zmiażdżonego kręgu, była sparaliżowana od pasa w dół. Później wróciła do pracy biurowej w liniach lotniczych. 13 lat później Vulović dostała nagrodę od Księgi Rekordów Guinessa za upadek bez spadochronu z największej wysokości.  Wręczył ją kobiecie Paul McCartney. W 2009 r. "cudowne ocalenie" Volović zakwestionowali dwaj dziennikarze. Według ich śledztwa, wszystko wymyśliły służby specjalne Czechosłowacji. Historia ocalenia miała ukryć to, że samolot został omyłkowo zestrzelony przez czechosłowackie myśliwce. Czeski urząd lotniczy odrzucił te doniesienia nazywając je poszukiwaniem sensacji.

... więcej »

Vesna Vulović, samolot, katastrofa 2:48

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (4)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~lesio 2018-10-21 (23:08) 17 godzin i 52 minut temu

To według tych dziennikarzy śledczych, jeśli samolot zostanie zestrzelony, to nie może być mowy o cudownym ocaleniu? W takim przypadku to normalka, że ktoś przeżyje?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
0
~deenu 2018-10-18 (12:13) 4 godziny i 47 minut temu

"Vesna Vulović była w 1972 r. była stewardesą..." A to ciekawostka. Była dwa razy. A gdyby była raz, to miałaby sznsę przeżycia?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~Nielot 2018-10-18 (11:22) 5 godzin i 38 minut temu

Ciekawe czy teraz lubi latać samolotem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
8
~Twój Nick Heidfeld 2018-10-18 (09:31) 7 godzin i 29 minut temu

miała też szczęście, że przeżyła "humanitarne" naloty USA na Jugosławię !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Zobacz także

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Wiadomości
Gmina Wadowice Górne należy do najbardziej poszkodowanych przez ulewy i gwałtowny wzrost poziomu rzek na południu Polski. Wisła przerwała tam wał powodziowy i zalała 120 domów. Na miejscu jest nasz reporter Klaudiusz Michalec.
#Newsroom odc. 1

#Newsroom odc. 1

Odcinek: 1
#Newsroom to wspólny program Wirtualnej Polski i Polsat News. Składa się z dwóch części. W pierwszej Tomasza Machała rozmawia z gościem, a w drugiej dwóch komentatorów będzie dyskutować o bieżących tematach politycznych i społecznych. Program jest emitowany w niedziele o godz. 18:00 ze studia Wirtualnej Polski. Można go oglądać w Polsat News oraz na stronie głównej WP.
Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

#Newsroom
Jaki Zbigniew Ziobro jest prywatnie? Jego matka jest stomatologiem, czy minister boi się dentysty? Takie pytania padły w programie #Newsroom. - Jako dziecko przebywałem z pacjentami. Tak mnie nastraszyli, że przez pewien czas bardzo się bałem siadać na fotel, ale od pewno czasu zupełnie się nie boję - odpowiedział Ziobro. Zapytany o kuchnię o. Rydzyka, zapewnił, że jest skromna. - Jest pani, która przychodzi i świetnie gotuje. Warunki życia u ojca dyrektora są bardzo skromne na tle tego, co słyszę . Jest taki malutki maybach, z którego ojciec się śmieje, ale oczywiście to bajka - zaznaczył minister.
Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem.

Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

#Newsroom
Na tydzień przed wyborami do Europarlamentu, podczas marszu "Polska w Europie" w Warszawie, Donald Tusk skierował mocne słowa pod adresem obozu rządzącego. W programie #Newsroom odpowiedział mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Czy warto głosować na kogoś, kto grzmiał, że wprowadzi kastrację chemiczną pedofilów, a potem złagodził konsekwencje prawne czynów pedofilskich? To świadectwo braku wiarygodności. Nie ufam panu premierowi. Pięknie używa słowa, ale po czynach go poznacie - podkreślił.
Film

Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

#Newsroom
Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka twierdzi, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" jest atakiem na Kościół. Zdaniem Zbigniewa Ziobro Kościół ma prawo czuć się atakowany. W programie #Newsroom minister sprawiedliwości przypomniał, że kiedy on chciał, by Roman Polański poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, środowisko artystyczne stanęło w obronie reżysera. - Przedstawienie filmu o pedofilii w Kościele jest związane z pewną grą środowisk. Zjednoczona Prawica jest za komisją śledczą, ale przeciwko próbie stworzenia fałszywego wrażenia, że  problem pedofilii dotyczy jednego środowiska - podkreślił.
Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich.

Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

#Newsroom
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w programie #Newsroom przyznał, że oglądał film braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu". Jak powiedział, docenia odwagę tych, którzy mówią o swojej traumie, przeżyciu gwałtu. - Ja to szanuję i zawsze będę takich osób broni - podkreślił. Dodał, że po zobaczeniu filmu, jest w nim "smutek przemieszany z żalem i złością". Jednocześnie stwierdził, że „jest słabość kościoła instytucjonalnego”.

"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

Wyborczy Grill
Władysław Teofil Bartoszewski przyznał, że w polskie interesy wciąż reprezentuje "armia dyplomatołków". - Twierdzą, że wynik głosowania 27:1 to nasze zwycięstwo - powiedział kandydat PSL i Koalicji Europejskiej.
ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Wyborczy Grill
Strajk nauczycieli 2019 nie zostanie zawieszony na czas rozmów z rządem. Szef ZNP Sławomir Broniarz nie chce brać udział w okrągłym stole dla oświaty. Goście "Wyborczego Grilla" komentują.
Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy

Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy "nie"

Wiadomości
- Nie chcemy wysokich europejskich cen – mówił w sobotę podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak dodawał, Niemcy bronią swoich interesów nawet, gdy godzi to w interesy innych państw (np. Nord Stream). - I my też będziemy bronili interesów naszych obywateli. Europejskie płace "tak", europejskie ceny "nie" i mamy w tym poparcie większości Polaków – zaznaczył odnosząc się do chęci przyjęcia euro przez część polityków Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej.