Nie do końca

Kuba Jankowski rozprawia się z powszechnymi mitami.

... więcej »

Nie do końca - Wydania

poprzednie1 2 następne

Zobacz także

Konferencja Huawei Rozmowy o Przyszłości

Konferencja Huawei Rozmowy o Przyszłości

Technologia
Sugestie podczas zakupów przez internet, smartfon jako osobisty asystent i aplikacje, które podrzucają nam nową muzykę i nowe filmy. Sztuczna inteligencja robi się coraz śmielsza i coraz częściej przejmuje nasze obowiązki.
Uwaga na "latające kleszcze"

Uwaga na "latające kleszcze"

Styl życia
Jest niewielki i często mylony z kleszczem. Wyróżnia się jednak skrzydłami. Strzyżak sarni występuje w całej Polsce, głównie w lasach. Żeruje od lata do jesieni. Atakuje głównie zwierzęta leśne; jelenie, sarny, łosie, ale nie pogardzi również człowiekiem.
Katastrofa Boeinga w Etiopii. Nowe fakty

Katastrofa Boeinga w Etiopii. Nowe fakty

Wiadomości
Okazuje się, że oba Boeingi 737 MAX 8, które niedawno uległy katastrofie nie były wyposażone w dwa systemy bezpieczeństwa, które, jak się okazuje, są dodatkowo płatne. Mowa o oprogramowaniu systemu mierzącego kąt natarcia, który pomaga pilotom samolotom uniknąć przeciągnięcia i utraty siły nośnej. Maszyny nie były wyposażone we wskaźnik tego kąta oraz diodę pokazującą sprzeczne wskazania czujników.
Cyfrowa rewolucja i e-podpisy

Cyfrowa rewolucja i e-podpisy

Finanse
Z Andrzejem Dobierałą prezesem Asseco Data Systems rozmawialiśmy o cyfrowej rewolucji i e-podpisach. - E-podpis to cyfrowy certyfikat, kod, który można dodać do pliku po to, żeby stwierdzić, że ten plik jest dokładnie w tej formie, w jakiej chcielibyśmy żeby był - tłumaczył
Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Wiadomości
Organizacja WWF, zajmująca ochroną środowiska, alarmuje, że w ciągu 30 lat, w oceanach znajdzie się nawet 300 mln ton plastiku. Jest go coraz więcej. Co minutę, ponad 9 mln ton tworzyw sztucznych przedostaje się do oceanu. Stanowi to równowartość 1,4 mln półlitrowych plastikowych butelek. Według analiz WWF, ponad 270 gatunków cierpi z powodu zanieczyszczeń spowodowanych plastikiem. Zwierzęta najczęściej go połykają, co powoduje zablokowanie ich układu pokarmowego i umierają z głodu. Dotyczy to zarówno wielkich wielorybów, jak i ptaków morskich. Co roku z tego powodu umiera co najmniej 1000 żółwi morskich. Bez wątpienia tworzywa sztuczne dławią naszą planetę. Zdaniem ekspertów z WWF, to problem globalny i rozwiązanie musi być globalne.
Skamieliny sprzed 500 mln lat. Spektakularne odkrycie u brzegu rzeki

Skamieliny sprzed 500 mln lat. Spektakularne odkrycie u brzegu rzeki

Ciekawostki
Nieznane do tej pory skamieniałości morskich organizmów znaleziono na brzegach rzeki Danshui w południowych Chinach. Niektóre z nich pochodzą sprzed ponad 500 mln lat, z czasów tzw. eksplozji kambryjskiej. Pojawiła się wtedy w stosunkowo krótkim czasie duża liczba nowych gatunków zwierząt. Wśród skamieniałości są prymitywne meduzy, gąbki, ukwiały, dżdżownice, ryjkogłowy i stawonogi. W sumie okazów jest 4351, należą one do 101 różnych gatunków, z czego 53 to gatunki dotychczas nieznane. Zdaniem odkrywców to niezwykła okazja, aby dowiedzieć się więcej o wczesnych etapach życia na Ziemi.
69-latek przyłapany na gorącym uczynku. Kara będzie sroga

69-latek przyłapany na gorącym uczynku. Kara będzie sroga

Ciekawostki
Pewien 69-letni Niemiec próbował przemycić z Egiptu do ojczyzny trzy żółwie z zagrożonego gatunku. Próbę udaremniono na lotnisku pod Berlinem. Mężczyzna zamierzał wyjść przejściem "nic do oclenia". Celnicy mieli jednak podejrzenia, co do paczki, którą niósł ze sobą. Było to opakowanie z cukierni tyle że rzekome czekoladki zaczęły się ruszać. Szybko okazało się, że to zagrożone wymarciem żółwie. Zwierzęta zostały skonfiskowane, a 69-latkowi grozi teraz grzywna w wys. 50 tys. euro lub 5 lat więzienia. O dziwo sytuacja ta wcale jednak nie jest najdziwniejsza, z jaką mieli do czynienia niemieccy celnicy. Kiedyś pewna para próbowała przekroczyć granicę z rekiem poza akwarium udając, że to ich dziecko.
Sherlock wśród psów. Chińczycy go sklonowali

Sherlock wśród psów. Chińczycy go sklonowali

Ciekawostki
Dobry pies policyjny jest bezcenną pomocą dla stróżów prawa. Dlatego chińscy naukowcy postanowili sklonować jednego z najskuteczniejszych psich funkcjonariuszy. Kunxun ma na razie dopiero 3 miesiące, ale już wkrótce rozpocznie intensywny trening, by zasłużyć na miano "Sherlocka wśród psów policyjnych". Szczeniak jest klonem Huahuangmy, siedmioletniej suki wilczaka chińskiego. Te średniej wielkości psy przypominają nieco owczarki niemieckie. Są bardzo inteligentne i łatwo się szkolą. Huahuangma, dzięki swojemu świetnemu węchowi, rozwiązała wiele zagadek kryminalnych, w tym kilka morderstw. Sklonowany szczeniak Kunxun już teraz ma lepsze osiągnięcia, niż inne szczeniaki tej rasy z tradycyjnej hodowli. Naukowcy liczą na to, że dzięki klonowaniu uda się obniżyć koszt i skrócić czas treningu psów policyjnych. Teraz zajmuje to około 5 lat i kosztuje pół miliona yuanów. To około 280 tys. zł. Chińczycy chcieliby, klonować psy policyjne na większą skalę, jednak koszt klonowania jest jeszcze zbyt wysoki. Pierwszym krokiem będzie więc stworzenie banku komórek szczególnie uzdolnionych psów pracujących. To nie pierwszy taki eksperyment na świecie. Wcześniej psy policyjne sklonowano w Korei Południowej.
"Dziecko" w dziecku. Lekarze opisali niezwykły przypadek

"Dziecko" w dziecku. Lekarze opisali niezwykły przypadek

Ciekawostki
Lekarze w Kolumbii spotkali się z bardzo rzadkim przypadkiem ciąży, a właściwie stanem płodu w brzuchu matki. W 35 tygodniu ciąży podczas badania USG lekarze wykryli w dziecku torbiel. Postanowili jej się przyjrzeć. Okazało się, że mierzący 14 mm obiekt to tzw. "fetus in fetu". To bardzo rzadka anomalia polegająca na obecności zwapniałej masy w obrębie jamy ciała noworodka lub niemowlęcia. Kolumbijka urodziła córkę za pomocą cesarskiego cięcia w 37 tyg. ciąży. Następnego dnia zoperowano dziecko. Bliźniaczy płód był bardzo słabo rozwinięty. Nie miał nawet serca. Nie wiadomo, jak powstaje anomalia. Bliźniaczka dziewczynki zmarła po przecięciu łączącej je pępowiny. Przypadek z Kolumbii jest wyjątkowy,bo diagnozę postawiono jeszcze, kiedy dziecko było w łonie matki. Zazwyczaj "bliźniaka" wykrywa się u noworodków lub niemowląt. Najstarszym przypadkiem, kiedy w ciele jednej osoby wykryto nierozwinięty płód, był 47-letni mężczyzna.