Nie do końca

Kuba Jankowski rozprawia się z powszechnymi mitami.

... więcej »

Nie do końca - Wydania

Zobacz także

Trumna z ciałem prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Trumna z ciałem prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Wiadomości
Prezydenta Pawła Adamowicza żegnają gdańszczanie i przyjezdni. Karawan zatrzymał się przed Bazyliką Mariacką. Później trumna została wprowadzona głównym wejściem do świątyni. Niósł ją Rafał Trzaskowski, Jacek Karnowski, Rafał Dudkiewicz, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk i Jacek Jaśkowiak. 
Tłumy odprowadzały trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza

Tłumy odprowadzały trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza

Wiadomości
W Gdańsku przeszedł pochód, który odprowadził trumnę z ciałem prezydenta ulicami miasta. Kondukt tworzyli m.in. przedstawiciele służb, organizacji pozarządowych czy grup rekonstrukcyjnych. Wiele osób miało ze sobą lampiony i flagi Gdańska.
Kurczaki nafaszerowane chemią

Kurczaki nafaszerowane chemią

Styl życia
Hodowcy podają kurczakom antybiotyki, żeby stymulować ich wzrost i zapobiegać chorobom. Tymczasem drób coraz szybciej uodparniają się na podawane w wodzie i paszy leki.
Samorządowcy żegnają Pawła Adamowicza

Samorządowcy żegnają Pawła Adamowicza

Wiadomości
W historycznej sali BHP w Gdańsku samorządowcy z całej Polski pożegnali swojego kolegę Pawła Adamowicza. Na miejscu byli m. in. prezydenci Trzaskowski, Żuk, Grobelny, Jaśkowiak i Karnowski.
Prolog: Mariusz Zielke

Prolog: Mariusz Zielke

Gwiazdy
- Zło się dzieje, jest niestety dość powszechne. Starałem się napisać o ludziach przegranych, a którzy dzięki jednej zmianie mogliby się stać kimś innym, mogliby nie wmieszać się w zbrodnię. Chciałem, żeby czytelnik poznał te osoby od innej strony – opowiada Mariusz Zielke, autor kryminału „Dobre miasto”.
Deszczowe lato na Tytanie

Deszczowe lato na Tytanie

Wiadomości
Na zdjęciach satelity Saturna, zrobionych przez sondę Cassini, można zauważyć lustrzaną powierzchnię. Ma ona rozmiar 120 tys. kilometrów kwadratowych. Naukowcy uważają, że to gigantyczna kałuża metanu. Ich zdaniem, efekt jest podobny do tego, jaki możemy obserwować na Ziemi po deszczu, gdy chodniki są mokre. To znak, że na północnej półkuli Tytana rozpoczyna się właśnie lato. Potrwa 7 lat. Naukowcy długo czekali na pojawienie się na Tytanie chmur i opadów. Modele klimatyczne opisujące księżyc Saturna przewidywały, że takie zjawisko będzie miało miejsce.   Kiedy więc udało się wypatrzeć błyszczącą powierzchnie na zdjęciu z sondy Cassini naukowcy mogli odetchnąć z ulgą. Przewidywania okazały się słuszne. Lato na tytanie przyszło jednak odrobinę później, niż sądzono. Naukowcy postarają się wyjaśnić tę zagadkę. 
Nie żyje Janusz Kozioł

Nie żyje Janusz Kozioł

Wiadomości
Janusz Kozioł, lektor i spiker, który czytał na antenach wszystkich stacji telewizyjnych odszedł 18 stycznia w wieku 68 lat. Trzy lata temu usłyszał, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe. Córka Janusza Kozioła prowadziła zbiórkę na leczenie ojca. Udało się zebrać prawie 300 tys. zł. W piątek rano pojawiła się informacja, że lektor przegrał walkę z chorobą.
Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Ciekawostki
Od czasu pojawienia się na ziemi dinozaurów, wzrosła liczba uderzeń asteroidów w naszą planetę. Tak wynika z badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Wyniki opublikowali w "Science". Policzono, że w ciągu ostatnich 290 milionów lat, liczba uderzeń wzrosła nawet trzykrotnie. Eksperci twierdzą nawet, że wzrost trafień asteroid w Ziemię oznacza, że wyginięcie dinozaurów było "nieuniknione". Jak badacze doszli do tych wniosków? Stwierdzili, że fakt, że częstotliwość występowania kraterów po uderzeniach asteroid, które datowane się powyżej 290 mln lat i tych poniżej 650 mln lat nie wynika z tego, że stare kratery uległy erozji, ale dlatego, że było ich po prostu dużo mniej. Odkrycia dokonano dzięki badaniu kraterów na powierzchni Księżyca. Nie jest pewne, dlaczego Ziemia i Księżyc zaczęły być tak intensywnie bombardowane przez asteroidy. Badacze sugerują, że mogły mieć na to wpływ wielkie zderzenia w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.
Ukryta tablica. Przypadkowe znalezisko chemika

Ukryta tablica. Przypadkowe znalezisko chemika

Ciekawostki
Najstarszy znany zapis tablicy Mendelejewa odkrył przypadkiem brytyjski chemik - Alan Aitken. Naukowiec znalazł go na Uniwersytecie St Andrews wśród odczynników i sprzętów laboratoryjnych w 2014 r. Jednak dopiero teraz mamy pewność, że zwój jest najstarszym zachowanym i znanym nam zapisem układu okresowego pierwiastków. Tablica najprawdopodobniej powstała w Niemczech między 1879 a 1886 rokiem. Świadczą o tym m.in. wyszczególnione w układzie pierwiastki. Brakuje odkrytego w 1886 roku germanu, ale odnotowane są już gal i skand, które odkryto odpowiednio w 1875 roku i 1879. Tablica, po analizach na Uniwersytecie Kalifornijskim, wróciła na szkocką uczelnię.