Money. To się liczy

Nie będzie emerytury dla matek czwórki dzieci od stycznia

Emerytury dla rodziców, którzy poświęcili karierę na rzecz wychowania dzieci się opóźniają. - Samo świadczenie będzie uzasadnione społecznie. Odnosimy się do osób, które wychowywały dzieci 10-15 lat temu, kiedy nie było takiej opieki instytucjonalnej - mówił w "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

... więcej »

mtsl, emerytura, matki, czwórka dzieci 2:49

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Polka 2018-12-27 (21:48) 13 godzin i 12 minut temu

Panie drze Kolek. Jestem matką 5 dzieci. Wychowywaliśmy razem z mężem bez pomocy rodziców/teściów, bez pomocy Państwa. Zasiłek rodzinny na 5 dzieci wynosił tyle na miesiąc, że jednemu dziecku mogłam kupić albo buty na zimę, albo kurteczkę. Na lekarstwa, jedzenie już nie było. Pracowałam jako nauczyciel, małżonek zajmował się dziećmi. Dwoje dzieci bardzo nam chorowało. Kredytowałam się. Instytucja typu GOPS nie widziała powodu na dodatkową pomoc choćby na lekarstwa, bo dzieci "nie chodziły głodne, ani obdarte", a po drugie "my" (obywatele państwa) "nie będziemy płacić na czyje dzieci". Tego typu komentarze wówczas dominowały w społeczeństwie. W pracy byłam określana jako rodzina patologiczna, bo nikt z nauczycieli nie ma 5 dzieci (zapomnieli, że mam bliźnięta). Urągania z powodu 5 dzieci słyszałam każdego dnia. Przez 15 lat spałam po 2-3 godz.na dobę. Starałam się być rzetelnym pracownikiem w szkole i w domu. Jednocześnie studiowałam. Pytam się, jaką emeryturę dostanę z tytułu wychowania 5 dzieci i będąc pod nieustannym mobbingiem z powodu dzieci, kiedy inna matka spokojnie troszczyła się o swoje pociechy bez narażania się na uszczypliwe uwagi?Aby było ciekawiej dodam, że za rządów peowskich byłam jedną z pierwszych nauczycieli na terenie gminy, dla której "zabrakło" godzin na 1/2 etatu i byłam pozbawiona pracy bez względu na to, że mam dzieci w wieku szkolnym. Przetrwałam kryzys z pracą, ale małżonek dostał udaru krwi do mózgu, nie pracuje od 6 lat, a lekarstwa dla niego kosztują. Po 5 latach wznowiłam pracę w innej szkole, na dojazd dziennie tracę ok. 5 godzin, a na bilety ok. 700 zł, bo jeszcze nie mam wypracowanej emerytury. Zatem, uważam, że tak samo należy się dodatek matkom pracującym i wychowującym dzieci w takiej samej kwocie, jak emerytura matkom, które nie pracowały zawodowo. Uważam, że proponowane emerytury powinny być tylko dla tych matek, które wychowywały dziecko niepełnosprawne. To będzie uczciwe wobec matek, które borykały się w różny sposób z wychowaniem dzieci w połączeniu z pracą zawodową.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Zobacz także

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Wiadomości
Gmina Wadowice Górne należy do najbardziej poszkodowanych przez ulewy i gwałtowny wzrost poziomu rzek na południu Polski. Wisła przerwała tam wał powodziowy i zalała 120 domów. Na miejscu jest nasz reporter Klaudiusz Michalec.
#Newsroom odc. 1

#Newsroom odc. 1

Odcinek: 1
#Newsroom to wspólny program Wirtualnej Polski i Polsat News. Składa się z dwóch części. W pierwszej Tomasza Machała rozmawia z gościem, a w drugiej dwóch komentatorów będzie dyskutować o bieżących tematach politycznych i społecznych. Program jest emitowany w niedziele o godz. 18:00 ze studia Wirtualnej Polski. Można go oglądać w Polsat News oraz na stronie głównej WP.
Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

#Newsroom
Jaki Zbigniew Ziobro jest prywatnie? Jego matka jest stomatologiem, czy minister boi się dentysty? Takie pytania padły w programie #Newsroom. - Jako dziecko przebywałem z pacjentami. Tak mnie nastraszyli, że przez pewien czas bardzo się bałem siadać na fotel, ale od pewno czasu zupełnie się nie boję - odpowiedział Ziobro. Zapytany o kuchnię o. Rydzyka, zapewnił, że jest skromna. - Jest pani, która przychodzi i świetnie gotuje. Warunki życia u ojca dyrektora są bardzo skromne na tle tego, co słyszę . Jest taki malutki maybach, z którego ojciec się śmieje, ale oczywiście to bajka - zaznaczył minister.
Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

#Newsroom
Na tydzień przed wyborami do Europarlamentu, podczas marszu "Polska w Europie" w Warszawie, Donald Tusk skierował mocne słowa pod adresem obozu rządzącego. W programie #Newsroom odpowiedział mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Czy warto głosować na kogoś, kto grzmiał, że wprowadzi kastrację chemiczną pedofilów, a potem złagodził konsekwencje prawne czynów pedofilskich? To świadectwo braku wiarygodności. Nie ufam panu premierowi. Pięknie używa słowa, ale po czynach go poznacie - podkreślił.
Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

#Newsroom
Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka twierdzi, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" jest atakiem na Kościół. Zdaniem Zbigniewa Ziobro Kościół ma prawo czuć się atakowany. W programie #Newsroom minister sprawiedliwości przypomniał, że kiedy on chciał, by Roman Polański poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, środowisko artystyczne stanęło w obronie reżysera. - Przedstawienie filmu o pedofilii w Kościele jest związane z pewną grą środowisk. Zjednoczona Prawica jest za komisją śledczą, ale przeciwko próbie stworzenia fałszywego wrażenia, że  problem pedofilii dotyczy jednego środowiska - podkreślił.
Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

#Newsroom
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w programie #Newsroom przyznał, że oglądał film braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu". Jak powiedział, docenia odwagę tych, którzy mówią o swojej traumie, przeżyciu gwałtu. - Ja to szanuję i zawsze będę takich osób broni - podkreślił. Dodał, że po zobaczeniu filmu, jest w nim "smutek przemieszany z żalem i złością". Jednocześnie stwierdził, że „jest słabość kościoła instytucjonalnego”.
"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

Wyborczy Grill
Władysław Teofil Bartoszewski przyznał, że w polskie interesy wciąż reprezentuje "armia dyplomatołków". - Twierdzą, że wynik głosowania 27:1 to nasze zwycięstwo - powiedział kandydat PSL i Koalicji Europejskiej.
ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Wyborczy Grill
Strajk nauczycieli 2019 nie zostanie zawieszony na czas rozmów z rządem. Szef ZNP Sławomir Broniarz nie chce brać udział w okrągłym stole dla oświaty. Goście "Wyborczego Grilla" komentują.
Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy

Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy "nie"

Wiadomości
- Nie chcemy wysokich europejskich cen – mówił w sobotę podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak dodawał, Niemcy bronią swoich interesów nawet, gdy godzi to w interesy innych państw (np. Nord Stream). - I my też będziemy bronili interesów naszych obywateli. Europejskie płace "tak", europejskie ceny "nie" i mamy w tym poparcie większości Polaków – zaznaczył odnosząc się do chęci przyjęcia euro przez część polityków Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej.