Ciekawostki

"Himalaje topnieją". Alarmujące wyniki badań

2/3 himalajskich lodowców, które dostarczają wodę ponad 250 mln ludzi, może zniknąć do końca tego stulecia. Do takiego wniosku doszło 350 ekspertów, którzy przez 5 lat badali sytuację w Hindukuszu. Wyniki zostały opublikowane przez międzynarodową organizacją czuwającą nad regionem (ICIMOD). Naukowcy nie mają wątpliwości, że za topnieniem lodowców stoi globalne ocieplenie. Alarmują, że nawet jeśli zostanie zrealizowane najbardziej ambitne założenie porozumienia paryskiego (by utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. Celsjusza), to i tak stopnieje 1/3 lodowców. Lodowce w Hindukuszu są krytycznym źródłem wody dla około 250 mln ludzi w górach i 1,65 mld w dolinach rzek. Zasilają 10 najważniejszych na świecie systemów rzecznych, m.in: Ganges, Indus i Mekong. Wraz topnieniem lodowców będzie pogarszać się zanieczyszczenie powietrza, pogoda nabierze bardziej ekstremalnego charakteru, a miejskie systemy wodne i produkcja żywności zaczną szwankować. Philippus Wester z ICIMOD mówi wprost: czeka nas kryzys klimatyczny, o jakim nie słyszeliście. W grudniu, podczas szczytu COP24, który odbył się w Polsce sporządzono dokument, który zobowiązuje kraje do utrzymywania globalnego ocieplenia poniżej 2 st. Celsjusza. Ale USA i Arabia Saudyjska go zakwestionowały. Gdyby udałoby się utrzymać ocieplenie na poziomie 1,5 st. C, to w Himalajach temp. podniosłaby się o 2,1 st. C. Jeśli ta sztuka się nie uda, wzrost temp. w "siedzibie śniegów" wyniesie już 5 st. Celsjusza.

... więcej »

himalaje, lodowce, ocieplenie klimatu 1:55

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Butla 2019-02-06 (16:47) 22 godzin i 4 minuty temu

Totalny brak wody do picia dopadnie ludzkość za 10-15 lat, jeśli nie uruchomi sie systemów odsalania wody oceanicznej. Migracja ludności do krajów Europy będzie liczona dziesiątkami milionów. Chyba że jakaś pandemiczna zaraza przetrzebi ludzi. Idę się napić, bo nic nie wiadomo co jutro będzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
16
~Tomi 2019-02-05 (14:59) 23 godzin i 52 minut temu

Już dość opinii ekspertów. Prawda jest taka, że topnienia lodowców nic nie zatrzyma. Cześć ludzkości poniesie śmierć czy nam się to podoba czy nie. Mowa o topniejącym lodzie kiedy do dziś w takiej Polsce nie ma ani jednej fabryki recyklingu odpadów!! Co z tego że zatrute powietrze, ze rzekomy efekt cieplarniany jesli nie trujemy samą ziemie. A bogate kraje przerzucają odpady do biednych pozbywając sie problemu...tak to wygląda. Kazdy duzo gada ale kazde rozwiazanie jest za drogie. Smieszne i żałosne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Zobacz także

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Wiadomości
Gmina Wadowice Górne należy do najbardziej poszkodowanych przez ulewy i gwałtowny wzrost poziomu rzek na południu Polski. Wisła przerwała tam wał powodziowy i zalała 120 domów. Na miejscu jest nasz reporter Klaudiusz Michalec.
#Newsroom odc. 1

#Newsroom odc. 1

Odcinek: 1
#Newsroom to wspólny program Wirtualnej Polski i Polsat News. Składa się z dwóch części. W pierwszej Tomasza Machała rozmawia z gościem, a w drugiej dwóch komentatorów będzie dyskutować o bieżących tematach politycznych i społecznych. Program jest emitowany w niedziele o godz. 18:00 ze studia Wirtualnej Polski. Można go oglądać w Polsat News oraz na stronie głównej WP.
Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

#Newsroom
Jaki Zbigniew Ziobro jest prywatnie? Jego matka jest stomatologiem, czy minister boi się dentysty? Takie pytania padły w programie #Newsroom. - Jako dziecko przebywałem z pacjentami. Tak mnie nastraszyli, że przez pewien czas bardzo się bałem siadać na fotel, ale od pewno czasu zupełnie się nie boję - odpowiedział Ziobro. Zapytany o kuchnię o. Rydzyka, zapewnił, że jest skromna. - Jest pani, która przychodzi i świetnie gotuje. Warunki życia u ojca dyrektora są bardzo skromne na tle tego, co słyszę . Jest taki malutki maybach, z którego ojciec się śmieje, ale oczywiście to bajka - zaznaczył minister.
Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

#Newsroom
Na tydzień przed wyborami do Europarlamentu, podczas marszu "Polska w Europie" w Warszawie, Donald Tusk skierował mocne słowa pod adresem obozu rządzącego. W programie #Newsroom odpowiedział mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Czy warto głosować na kogoś, kto grzmiał, że wprowadzi kastrację chemiczną pedofilów, a potem złagodził konsekwencje prawne czynów pedofilskich? To świadectwo braku wiarygodności. Nie ufam panu premierowi. Pięknie używa słowa, ale po czynach go poznacie - podkreślił.
Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

#Newsroom
Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka twierdzi, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" jest atakiem na Kościół. Zdaniem Zbigniewa Ziobro Kościół ma prawo czuć się atakowany. W programie #Newsroom minister sprawiedliwości przypomniał, że kiedy on chciał, by Roman Polański poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, środowisko artystyczne stanęło w obronie reżysera. - Przedstawienie filmu o pedofilii w Kościele jest związane z pewną grą środowisk. Zjednoczona Prawica jest za komisją śledczą, ale przeciwko próbie stworzenia fałszywego wrażenia, że  problem pedofilii dotyczy jednego środowiska - podkreślił.
Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

#Newsroom
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w programie #Newsroom przyznał, że oglądał film braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu". Jak powiedział, docenia odwagę tych, którzy mówią o swojej traumie, przeżyciu gwałtu. - Ja to szanuję i zawsze będę takich osób broni - podkreślił. Dodał, że po zobaczeniu filmu, jest w nim "smutek przemieszany z żalem i złością". Jednocześnie stwierdził, że „jest słabość kościoła instytucjonalnego”.
"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

Wyborczy Grill
Władysław Teofil Bartoszewski przyznał, że w polskie interesy wciąż reprezentuje "armia dyplomatołków". - Twierdzą, że wynik głosowania 27:1 to nasze zwycięstwo - powiedział kandydat PSL i Koalicji Europejskiej.
ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Wyborczy Grill
Strajk nauczycieli 2019 nie zostanie zawieszony na czas rozmów z rządem. Szef ZNP Sławomir Broniarz nie chce brać udział w okrągłym stole dla oświaty. Goście "Wyborczego Grilla" komentują.
Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy

Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy "nie"

Wiadomości
- Nie chcemy wysokich europejskich cen – mówił w sobotę podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak dodawał, Niemcy bronią swoich interesów nawet, gdy godzi to w interesy innych państw (np. Nord Stream). - I my też będziemy bronili interesów naszych obywateli. Europejskie płace "tak", europejskie ceny "nie" i mamy w tym poparcie większości Polaków – zaznaczył odnosząc się do chęci przyjęcia euro przez część polityków Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej.