Ciekawostki

Fatalny dawca. Zmarli prawie wszyscy biorcy

Nerki, płuca, wątroba i serce. Te organy pobrano po śmierci pewnej 53-letniej kobiety. Zmarła na udar. Z pięciu osób, które otrzymało jej organy, trójka zmarła na nowotwór złośliwy, który pochodził ze wszczepionych narządów. Dawczyni została oczywiście dokładnie zbadana przed pobraniem narządów. Żadne z badań nie wykazało raka. 7 miesięcy po przeszczepie, u kobiety która otrzymała płuca, wykryto złośliwe guzy. Po badaniach okazało się, że pochodzą one od niewykrytego raka piersi dawczyni organów. Zbadano więc też innych biorców. 62-letnia kobieta, która dostała nerkę od feralnej dawczyni, także zachorowała. 5 lat od przeszczepu. To samo spotkało kobietę, której wszczepiono wątrobę. Obie zmarły w ciągu 7 lat po transplantacji. Przeżył jedynie 32-letni mężczyzna, który otrzymał drugą nerkę. Po usunięciu narządu udało mu się zwalczyć chorobę. Biorca serca zmarł w wyniku sepsy krótko po przeszczepie, co nie było związane z niewykrytą chorobą dawczyni. Lekarze nie są pewni jak to się stało, że nowotwór rozwinął się u wszystkich pacjentów. Według nich, do rozwoju choroby mogły przyczynić się leki immunosupresyjne, które podaje się przy przeszczepach. Taki niezwykły przypadek to rzadkość. Ryzyko niewykrycia złośliwego nowotworu u dawcy to zaledwie 0,01-0,05 proc.
Przypadek został opisany przez lekarzy w Holandii. Informację o nim opublikowano w "American Journal of Transplantation".

... więcej »

przeszczep, transplantologia, dawca, nowotwór 2:02

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (15)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Miras 2018-09-23 (00:34) 16 godzin i 31 minut temu

Odkryłem lek na ARYTMIĘ SERCA. Trzydzieści lat zmagałem się z coraz częstszymi, i silniejszymi atakami arytmi serca. W ostatniej fazie bałem się iść spać myśląc, że już rano nie wstanę. Jedynie umiarkowany sport (kolarstwo) dawał mi chwile wytchnienia. Aż pewnego dnia kleszcz zaraził mnie boreliozą. Przeszedłem dwie szpitalne kuracje przyjmowania 1 raz dziennie zastrzyku na boreliozę w ilości 20 cm3 dziennie. Najpierw było to 14 dni, a po półtora roku jeszcze 10 dni. Do dzisiaj po 2-ch latach od ostatniego zastrzyku nie miałem ani jednego ataku arytmii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
9
~Adam. 2018-09-20 (07:03) 10 godzin i 2 minuty temu

Tak to jest, człowiek zmarły powinien być pochowany normalnie, a nie rozbierany na części.Według Pisma Świętego, "Z prochu powstałeś, do prochu wrócisz". W Biblii nigdzie nie pisze, aby Bóg dopuścił do transplantacji, tak samo jak nie powinno się robić transfuzji krwi, są inne sposoby i środki zdrowsze na polepszenie obiegu i ilości krwi w organizmie, tylko ludzi chcą jak najszybciej dać krew bo to bez problemowe i za to mają duże pieniądze lekarze jak czym więcej krwi się przetoczy, ale nikt nie myśli o następstwie chorób. Żaden lekarz nie zgodzi się aby sobie zafundować dla siebie transfuzję, bo wie czym to grozi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~fggfg 2018-09-22 (23:13) 17 godzin i 52 minut temu

też mi nowość w jednym z odcinków dr House było o tym. Mogli go oglądać czegoś by się nauczyli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~KB 2018-09-19 (22:15) 18 godzin i 50 minut temu

Niestety. Trudno trafić na komórki rakowe, bo są bardzo rzadko rozsiane. Pewniejszą metodą badania jest biopsja celowana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~pkl 2018-09-19 (21:11) 19 godzin i 54 minut temu

współczesna medycyna jest bardzo kulawa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Zobacz także

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Wiadomości
Gmina Wadowice Górne należy do najbardziej poszkodowanych przez ulewy i gwałtowny wzrost poziomu rzek na południu Polski. Wisła przerwała tam wał powodziowy i zalała 120 domów. Na miejscu jest nasz reporter Klaudiusz Michalec.
#Newsroom odc. 1

#Newsroom odc. 1

Odcinek: 1
#Newsroom to wspólny program Wirtualnej Polski i Polsat News. Składa się z dwóch części. W pierwszej Tomasza Machała rozmawia z gościem, a w drugiej dwóch komentatorów będzie dyskutować o bieżących tematach politycznych i społecznych. Program jest emitowany w niedziele o godz. 18:00 ze studia Wirtualnej Polski. Można go oglądać w Polsat News oraz na stronie głównej WP.
Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

#Newsroom
Jaki Zbigniew Ziobro jest prywatnie? Jego matka jest stomatologiem, czy minister boi się dentysty? Takie pytania padły w programie #Newsroom. - Jako dziecko przebywałem z pacjentami. Tak mnie nastraszyli, że przez pewien czas bardzo się bałem siadać na fotel, ale od pewno czasu zupełnie się nie boję - odpowiedział Ziobro. Zapytany o kuchnię o. Rydzyka, zapewnił, że jest skromna. - Jest pani, która przychodzi i świetnie gotuje. Warunki życia u ojca dyrektora są bardzo skromne na tle tego, co słyszę . Jest taki malutki maybach, z którego ojciec się śmieje, ale oczywiście to bajka - zaznaczył minister.
Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

Zbigniew Ziobro ostrzega przed Donaldem Tuskiem. "Nie ufam mu"

#Newsroom
Na tydzień przed wyborami do Europarlamentu, podczas marszu "Polska w Europie" w Warszawie, Donald Tusk skierował mocne słowa pod adresem obozu rządzącego. W programie #Newsroom odpowiedział mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Czy warto głosować na kogoś, kto grzmiał, że wprowadzi kastrację chemiczną pedofilów, a potem złagodził konsekwencje prawne czynów pedofilskich? To świadectwo braku wiarygodności. Nie ufam panu premierowi. Pięknie używa słowa, ale po czynach go poznacie - podkreślił.
Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

#Newsroom
Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka twierdzi, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" jest atakiem na Kościół. Zdaniem Zbigniewa Ziobro Kościół ma prawo czuć się atakowany. W programie #Newsroom minister sprawiedliwości przypomniał, że kiedy on chciał, by Roman Polański poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, środowisko artystyczne stanęło w obronie reżysera. - Przedstawienie filmu o pedofilii w Kościele jest związane z pewną grą środowisk. Zjednoczona Prawica jest za komisją śledczą, ale przeciwko próbie stworzenia fałszywego wrażenia, że  problem pedofilii dotyczy jednego środowiska - podkreślił.
Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

Zbigniew Ziobro widział film braci Sekielskich. "Jest we mnie smutek przemieszany z żalem i złością"

#Newsroom
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w programie #Newsroom przyznał, że oglądał film braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu". Jak powiedział, docenia odwagę tych, którzy mówią o swojej traumie, przeżyciu gwałtu. - Ja to szanuję i zawsze będę takich osób broni - podkreślił. Dodał, że po zobaczeniu filmu, jest w nim "smutek przemieszany z żalem i złością". Jednocześnie stwierdził, że „jest słabość kościoła instytucjonalnego”.
"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

"Wyborczy Grill". "Mamy całą armię dyplomatołków"

Wyborczy Grill
Władysław Teofil Bartoszewski przyznał, że w polskie interesy wciąż reprezentuje "armia dyplomatołków". - Twierdzą, że wynik głosowania 27:1 to nasze zwycięstwo - powiedział kandydat PSL i Koalicji Europejskiej.
ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Wyborczy Grill
Strajk nauczycieli 2019 nie zostanie zawieszony na czas rozmów z rządem. Szef ZNP Sławomir Broniarz nie chce brać udział w okrągłym stole dla oświaty. Goście "Wyborczego Grilla" komentują.
Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy

Jarosław Kaczyński: Platforma chce euro, my mówimy "nie"

Wiadomości
- Nie chcemy wysokich europejskich cen – mówił w sobotę podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak dodawał, Niemcy bronią swoich interesów nawet, gdy godzi to w interesy innych państw (np. Nord Stream). - I my też będziemy bronili interesów naszych obywateli. Europejskie płace "tak", europejskie ceny "nie" i mamy w tym poparcie większości Polaków – zaznaczył odnosząc się do chęci przyjęcia euro przez część polityków Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej.