Expertyza

... więcej »
Jak powstała czekolada? [Expertyza]

Jak powstała czekolada? [Expertyza]

Expertyza
Jemy ją w ogromnych ilościach, a wiele osób nie może sobie bez niej wyobrazić dobrego deseru. Historia czekolady liczy aż 3 tysiące lat. Jako pierwsi, drzewa kakaowe uprawiali Olmekowie, którzy zamieszkiwali wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Gdy tamte rejony zamieszkali Majowie, ich ulubionym napojem była czekolada z pianką.W kulturze Azteków ziarna kakaowca były środkiem płatniczym. Pierwszym Europejczykiem, który docenił wartość tych nasion był Krzysztof Kolumb. Gdy składnik ten trafił do Hiszpanii, mógł ruszyć na podbój Starego Kontynentu.
 Starożytny komputer [Expertyza]

Starożytny komputer [Expertyza]

Expertyza
Mechanizm z Antykithiry to jeden z najbardziej tajemniczych wynalazków starożytności. Do czego służył, kto go stworzył i jakim cudem go opracowano?Został odkryty we wraku obok greckiej wyspy Antykithiry, pomiędzy Kíthirą i Kretą. Datowany jest na lata 150-100 p.n.e. Do czasu XVIII-wiecznych zegarów nie jest znany żaden mechanizm o podobnym stopniu złożoności.
Statek, który stał się niewidzialny [Expertyza]

Statek, który stał się niewidzialny [Expertyza]

Expertyza
Amerykańskie eksperymenty nieraz doprowadzały do powstawania legend. Jedną z nich jest historia o niewidzialnym statku, który miał podróżować w czasie.Eksperyment Filadelfia (zwany także Projektem Tęcza) to nazwa tajnego eksperymentu naukowego, rzekomo przeprowadzonego przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Miało do niego dojść 28 października 1943 roku na amerykańskim okręcie USS Eldridge.Chodziło o to, by dowieść istnienia i zbadać właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego. Teorię stanowiącą podstawy do eksperymentu miał opracować Albert Einstein. Powodzenie testu oznaczałoby dla wojska możliwość zakamuflowania statków i innych jednostek, co dawałoby przewagę taktyczną nad wrogiem. Według relacji, na okręcie poddawanym eksperymentowi, udało się wygenerować pole magnetyczne, a po kilku minutach pojawiła się szara mgła i statek zniknął. Członkowie załogi, którzy znajdowali się na pokładzie, zmarli lub zapadli na choroby umysłowe.
 Pismo powie o tobie wszystko [Expertyza]

Pismo powie o tobie wszystko [Expertyza]

Expertyza
Grafologia to nauka, dzięki której możemy spróbować rozpoznać charakter danej osoby analizująć jej charakter pisma. Jak to możliwe? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć? Zobaczcie sami
Człowiek, który zatrzymał się w czasie [Expertyza]

Człowiek, który zatrzymał się w czasie [Expertyza]

Expertyza
Wielu naukowców twierdzi, że w naszym mózgu zapisany jest każdy moment naszego życia. Pamiętamy jednak tylko te najważniejsze chwile. Co by się stało, gdybyśmy nagle stracili świadomość i obudzili się w nieznanym miejscu oraz czasie? 24-letni Steven Kubacki doświadczył dokładnie czegoś takiego. Jak do tego doszło i jak skończyła się jego historia?