Ciekawostki

... więcej »
Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Ciekawostki
Od czasu pojawienia się na ziemi dinozaurów, wzrosła liczba uderzeń asteroidów w naszą planetę. Tak wynika z badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Wyniki opublikowali w "Science". Policzono, że w ciągu ostatnich 290 milionów lat, liczba uderzeń wzrosła nawet trzykrotnie. Eksperci twierdzą nawet, że wzrost trafień asteroid w Ziemię oznacza, że wyginięcie dinozaurów było "nieuniknione". Jak badacze doszli do tych wniosków? Stwierdzili, że fakt, że częstotliwość występowania kraterów po uderzeniach asteroid, które datowane się powyżej 290 mln lat i tych poniżej 650 mln lat nie wynika z tego, że stare kratery uległy erozji, ale dlatego, że było ich po prostu dużo mniej. Odkrycia dokonano dzięki badaniu kraterów na powierzchni Księżyca. Nie jest pewne, dlaczego Ziemia i Księżyc zaczęły być tak intensywnie bombardowane przez asteroidy. Badacze sugerują, że mogły mieć na to wpływ wielkie zderzenia w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.
Koty nie zawsze są wredne. Oto dowód

Koty nie zawsze są wredne. Oto dowód

Ciekawostki
Nie zawsze i nie wszystkie koty bywają złośliwe. Dowodem jest to nagranie. Mieszkaniec Chengdu w Chinach nagrał, jak jego starszy kot pomaga młodszemu wskoczyć na kanapę.
Tłit - Zdzisław Krasnodębski

Tłit - Zdzisław Krasnodębski

Odcinek: 207
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem był Zdzisław Krasnodębski.
Ukryta tablica. Przypadkowe znalezisko chemika

Ukryta tablica. Przypadkowe znalezisko chemika

Ciekawostki
Najstarszy znany zapis tablicy Mendelejewa odkrył przypadkiem brytyjski chemik - Alan Aitken. Naukowiec znalazł go na Uniwersytecie St Andrews wśród odczynników i sprzętów laboratoryjnych w 2014 r. Jednak dopiero teraz mamy pewność, że zwój jest najstarszym zachowanym i znanym nam zapisem układu okresowego pierwiastków. Tablica najprawdopodobniej powstała w Niemczech między 1879 a 1886 rokiem. Świadczą o tym m.in. wyszczególnione w układzie pierwiastki. Brakuje odkrytego w 1886 roku germanu, ale odnotowane są już gal i skand, które odkryto odpowiednio w 1875 roku i 1879. Tablica, po analizach na Uniwersytecie Kalifornijskim, wróciła na szkocką uczelnię.
Wyhodowali organ na szalce Petriego. Wielki sukces

Wyhodowali organ na szalce Petriego. Wielki sukces

Ciekawostki
Naukowcom udało się wyhodować z komórek macierzystych w laboratorium idealne, ludzkie naczynia krwionośne. Ten naukowy sukces to duży krok ku rewolucji w medycynie. Po ich wszczepieniu myszom, sztuczne naczynia krwionośne dalej rosły, wytwarzając mniejsze i większe odnogi. Może to pozwolić na opracowanie nowych sposobów leczenia chorób układu krwionośnego, a także pomóc w terapii cukrzycy, która ma niszczycielski wpływ na naczynia krwionośne. Naukowcom, którzy przeprowadzili eksperyment, udało się zidentyfikować mechanizm, który powoduje zgrubienie ścian naczyń krwionośnych u cukrzyków. Badacze podkreślają, że każdy z naszych organów jest połączony z układem krążenia. Możliwość wyhodowania naczyń krwionośnych może być więc przełomem w leczeniu wielu chorób.
Dlaczego zebra ma paski? Nowe wyjaśnienie ekspertów

Dlaczego zebra ma paski? Nowe wyjaśnienie ekspertów

Ciekawostki
Dla żyjącego na sawannie roślinożernego zwierzęcia wyraziste czarno-białe paski nie wydają się najkorzystniejszą opcją. Nietrudno wypatrzyć zebrę na trawiastej równinie. Drapieżnik ma ułatwione zadanie. Jaką funkcję pełni więc charakterystyczna szata zebry? Ostatnie badania wykazały, że takie umaszczenie pomaga zebrom uniknąć ugryzień owadów. Naukowcy uważają, że paski zmieniają sposób, w jaki odbija się światło, czyniąc zwierzę mniej atrakcyjnym dla owadów. Pasiasty kamuflaż jest skuteczny i pomaga nie tylko zebrom. Okazuje się, że plemiona w Afryce, Australii i Ameryce Północnej miały w zwyczaju malować w ten sposób całe ciała swoich członków. Okazuje się, że zmniejsza to 10 razy liczbę ukąszeń much końskich, które nie dość, że są bolesne, to w dodatku roznoszą wiele groźnych chorób. Unikanie ukąszeń to niekiedy wręcz kwestia życia i śmierci.
"Oczyszczanie" koni. Każą im skakać przez ogień

"Oczyszczanie" koni. Każą im skakać przez ogień

Ciekawostki
Ponad setka koni wzięła udział w festiwalu Las Luminas w Hiszpanii. Zwierzęta skaczą wtedy przez ogień. To część ceremonii, która ma je oczyścić. Nocne święto odbywa się w miejscowości San Bartolome de Pinares, niedaleko Madrytu, 16 stycznia każdego roku. To wigilia dnia Św. Antoniego, hiszpańskiego patrona zwierząt. Uczestnicy jadą na koniach wąskimi, brukowanymi uliczkami. Według tradycji, płomienie i dym oczyszczają zwierzęta. - To nasz wiekowy zwyczaj. Dym uzdrawia konie i inne zwierzęta na cały przyszły rok. Można obejrzeć ten zwyczaj, a potem się zabawić, zjeść stek, napić się wina i miło spędzić czas z przyjaciółmi - tłumaczy Jose Antonia Costumero, jeden z organizatorów. Obrońcy praw zwierząt krytykują festiwal, organizatorzy twierdzą jednak, że koniom nie dzieje się krzywda. - Po wszystkim weterynarz może sprawdzić czy zwierzę nie jest poparzone. Konie nigdy nie mają poparzeń. Zabezpieczamy im grzywy i ogony. Zaczynają się pocić, sierść nasiąka i się nie zapala - mówi jeździec, Jesus Hernandez.
Lista zagrożeń WHO. Zdumiewa jedna z pozycji

Lista zagrożeń WHO. Zdumiewa jedna z pozycji

Ciekawostki
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym zawarła 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości w 2019 roku. Lista jest dość zaskakująca, bo oprócz spodziewanych chorób i wirusów, znalazły się na niej zagrożenia, które w jednej chwili można by wyeliminować. Mowa o "ruchach antyszczepionkowych". WHO ocenia szczepienia zapobiegają nawet 3 milionom zgonów rocznie. Odejście od tej praktyki czyni więc z antyszczepionkowców poważne niebezpieczeństwo dla ludzkości.
Padlinożerne zające. Złapane w fotopułapkę

Padlinożerne zające. Złapane w fotopułapkę

Ciekawostki
Zdawałoby się, że zające są uosobieniem słodyczy. Okazuje się, że te urocze stworzenia mają swoją ciemną stronę. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, występujące powszechnie w Kanadzie i na północy USA, zające amerykańskie nie stronią od jedzenia padliny. Niekiedy posuwają się nawet do kanibalizmu. Puchate zajączki, prócz trawy i jagód, podgryzają truchła głuszców, nurów, a nawet rysi, które na nie polują. Takie zachowanie udało się zarejestrować fotopułapką na terytorium Jukonu w Kanadzie. Biolodzy rozłożyli je obok 161 zwłok różnych zwierząt. Zające pojawiły się przy 20 z nich. Z badań wynika, że zające zjadają padlinę od listopada do lutego. W tym czasie pokarm roślinny jest dla nich trudno dostępny.
Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Ciekawostki
Papier termiczny, na którym w sklepie drukuje się paragony, zawiera rakotwórczy związek chemiczny. Chodzi o bisfenol A (BPA), który naukowcy zdołali powiązać z wieloma chorobami. Jego budowa powoduje, że zaburza układ hormonalny. Może przyczyniać się do rozwoju niektórych nowotworów. Naukowcy zbadali skład 112 rodzajów papieru używanego do drukowania paragonów. Ponad 90 proc. próbek zawierało szkodliwy BPA. Autorzy badań radzą, aby nie dotykać paragonów bez potrzeby. Odradzają zgniatanie ich, trzymanie ich w portfelu, torebce czy w samochodzie, a także robienie na nich notatek. Prócz paragonów, bisfenol A znajduje się w wielu tworzywach sztucznych, np. w plastikowych opakowaniach na żywność. BPA wchłania się przez układ pokarmowy i oddechowy. Łatwo przenika też przez skórę, dlatego lepiej nie dotykać paragonów.
Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Ciekawostki
Rekordowo niski odpływ w Carbis Bay, w Kornwalii, odsłonił 3 wraki zatopionych w 1893 r. parowców. Ostatnio wraki ukazały się dwa lata temu. Statki nazywały się Cintra, Vulture i Bessie i przewoziły węgiel. Poszły na dno z powodu gwałtownej burzy. 7 marynarzy z Citry utonęło, resztę załóg udało się uratować. Jeden z marynarzy, którzy pływali na Cintrze, wisiał na olinowaniu boi ratunkowej przez godzinę zanim został wyciągnięty na brzeg. Tragiczna w skutkach burza z 1893 r. prócz trzech parowców zatopiła w okolicy jeszcze kilka innych statków. Ówczesna prasa pisała, że życie na morzu i lądzie straciło wtedy 1000 osób.
Kawa zdrowa, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami

Kawa zdrowa, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami

Wydanie: 16 stycznia 2019
Od wielu lat naukowcy spierają się jaki wpływ na ludzki organizm ma kawa? Okazuje się, że pozytywnych skutków regularnego picia kawy jest tak wiele, że Instytut Żywności i Żywienia uwzględnił ją w nowej piramidzie żywieniowej. Jakie dobroci płyną z picia kawa i ile filiżanek tego czarnego napoju powinniśmy wypijać? Zapraszamy na kolejny odcinek "Nie do końca".
"Najbardziej samotna żaba na świecie". Romeo odnalazł Julię

"Najbardziej samotna żaba na świecie". Romeo odnalazł Julię

Ciekawostki
"Najbardziej samotna żaba na świecie" o imieniu Romeo wreszcie będzie miał partnerkę. Po miesiącach wytężonych prób, naukowcy znaleźli dla niego towarzystwo. Trafili na nie w boliwijskim lesie mglistym. Znaleziono tam aż pięć żab Sehuencas. Romeo ostatnich 10 lat spędził w akwarium w odosobnieniu. Naukowcy szukali dla niego partnerki, żeby przedłużyć istnienie zagrożonego obecnie gatunku. Myślano nawet, że Romeo jest ostatnim okazem swojego gatunku. Na szczęście teraz odnaleziono Julię. Pozostałe żaby: 3 samców i jeszcze jedna samica przechodzą kwarantannę. Naukowcy liczą na odbudowę populacji.
Rosjanie znaleźli nową przestrzeń reklamową. Naukowcy wściekli

Rosjanie znaleźli nową przestrzeń reklamową. Naukowcy wściekli

Ciekawostki
Lubisz podziwiać gwiazdy? Już niedługo zamiast nich możesz zobaczyć na nocnym niebie logo znanej marki. Taki niezwykły kosmiczny wyświetlacz proponuje rosyjski startup Startrocket. Firma chciałaby umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej kilkadziesiąt niewielkich satelitów. Każdy z nich byłby wyposażony w odbijający światło słoneczne żagiel, który odpowiadałby pikselowi na wyświetlaczu. Żagle w satelitach można by ustawić tak, aby układały się np. w logo znanej marki. Reklama byłaby widoczna po zmierzchu i przed świtem, przez kilka minut. Potencjalna widownia to miliardy ludzi. Pomysł może się wydawać atrakcyjny dla korporacji. Od razu znienawidzili go za to naukowcy. Astronomowie podkreślają, że już teraz trudno prowadzić obserwacje z Ziemi, z powodu dużej ilości sztucznego światła. Dodatkowo liczne satelity utrudniają robienie zdjęć nawet kosmicznemu teleskopowi Hubble'a.
Wirujący lód. Niesamowite zjawisko na rzece w USA

Wirujący lód. Niesamowite zjawisko na rzece w USA

Ciekawostki
Wirujący dysk o średnicy 90 m zauważyli na rzece Presumpscot mieszkańcy Westbrook, w stanie Maine. Świadkowie opowiadają, że na wirującym lodzie siedziały nawet przez jakiś czas kaczki. Miasto od razu wykorzystało zjawisko do celów turystycznych. W sieci opublikowało film. Lodowy dysk jest przykładem niezwykle rzadkiego zjawiska, które fascynuje naukowców od XIX w. Na rzece odcina się idealny okrąg, który obraca się przeciwnie do wskazówek zegara. Według niektórych, za zjawisko odpowiedzialne są zmiany temperatury, gęstość wody i rzeczne wiry. Dzięki kręceniu się, dysk ściera swoje brzegi i zawsze tworzy idealny kształt koła.
Uwaga, lawina. Uciekli w ostatnim momencie

Uwaga, lawina. Uciekli w ostatnim momencie

Ciekawostki
Do sieci trafiło nagranie ze szwajcarskimi żołnierzami, których najwyraźniej tak oczarował widok schodzącej lawiny, że zaczęli się przed nią chować w ostatnim momencie. Nagranie powstało najprawdopodobniej we wschodniej części Szwajcarii. Po tym, jak kraje regionu alpejskiego z całą mocą zaatakowała zima, wciąż są miejsca, w których panuje najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.
"Czemu ty nie śpisz?". Leśnik nagrał "rozmowę" z niedźwiedziem

"Czemu ty nie śpisz?". Leśnik nagrał "rozmowę" z niedźwiedziem

Ciekawostki
Zazwyczaj o tej porze niedźwiedzie śpią. Kazimierz Nóżka, leśniczy z Polanek, spotkał jednak w Bieszczadach niedźwiedzia "Grzesia". Zabawne wideo, na którym leśniczy pyta niedźwiedzia, dlaczego nie śpi, opublikowało na swoim funpage'u na Facebooku Nadleśnictwo Baligród. Nagranie już pokochali internauci. W ciągu niespełna 24 godz. na obejrzało je blisko 100 tys. osób.
Chińska bawełna na Księżycu. Zdjęcie jest sensacją

Chińska bawełna na Księżycu. Zdjęcie jest sensacją

Ciekawostki
Przesłane przez chińską sondę Chang'e-4 zdjęcia dowodzą sukcesu śmiałego eksperymentu. Nasiona bawełny, które razem ze statkiem kosmicznym poleciały na ciemną stronę Księżyca, wykiełkowały. Chińscy naukowcy umieścili w sondzie nasiona różnych roślin. Prócz bawełny znalazł się tam ziemniak, rzodkiewnik i rzepak. Prócz tego, na Księżyc poleciały muszki owocowe i drożdże. Warunki panujące na naszym satelicie to dla organizmów żywych prawdziwe wyzwanie. Muszą stawić czoło słabszej, niż na Ziemi, grawitacji, silnemu promieniowaniu i zdecydowanie innej temperaturze. Chińscy naukowcy planują zbudować w przyszłości na Księżycu stałą bazę. Dlatego właśnie wyposażono sondę w ładunek żywych organizmów. Chang'e 4 wylądowała na Księżycu 3 stycznia. Sonda ma zbadać ciemną stronę naturalnego satelity Ziemi.
Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Ciekawostki
Smog, który jest mieszaniną zabójczych dla naszego zdrowia tlenków siarki i tlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, pojawia się w wielu miastach na całym świecie. Jednak o toksycznej mgle, która często spowija Pekin, krążą już legendy. Teraz okazało się, że w chińskim smogu kryje się coś naprawdę niepokojącego. Z badań wynika, że oprócz standardowych składowych, znajdują się w nim też bakterie. Mikroorganizmy mnożą się w zatrutym powietrzu, czyniąc zanieczyszczenie jeszcze gorszym. Prof. Maosheng Yao, który przeprowadzał badania mówi, że bakterie odżywiają się zawartymi w smogu związkami azotu i siarki, zamieniając je na bardziej skomplikowane lotne związki organiczne, które mogą powodować alergie i są szkodliwe dla zdrowia. Skąd wzięły się bakterie w smogu? Badacze znaleźli wśród nich odmiany używane przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków, a także bakterie używane do uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków. Podobnie jak w polskich miastach, głównym źródłem smogu w Pekinie, jest ogrzewanie węglem i spaliny samochodów.
Trump młodym sportowcom podał na obiad fast food.

Trump młodym sportowcom podał na obiad fast food.

Ciekawostki
Stoły uginające się pod jedzeniem z McDonald's i Wendy's. Taką "ucztę" zapewnił Donald Trump młodym sportowcom z Clemson Tigers - zwycięzcom uczelnianych mistrzostw w footballu. - Mamy pizzę, hamburgery, frytki. Wszystkie nasze ulubione potrawy. Chcę zobaczyć, ile zostanie, ponieważ nie sądzę, żeby było tego za dużo. Powodem tego wszystkiego jest zamknięcie rządu. Chcę się upewnić, że wszystko jest w porządku i mamy przecież cudownych ludzi pracujących w Białym Domu - mówił Donald Trump. Zazwyczaj w takich sytuacjach kuchnia Białego Domu zapewnia bardziej wyszukane dania. Jest jednak zamknięta ze względu na zamknięcie prac rządu. Sytuacja ta trwa już od 24 dni. Dotyczy aż ok. 800 pracowników federalnych, którzy oczywiście mogą pracować, ale bez wypłaty. Tzw. "government shutdown" to skutek odmowy przez demokratów finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Trump żąda od Kongresu na ten cel 5,7 mld dolarów.
Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu. "Czubek góry lodowej"

Antarktyda topnieje 6 razy szybciej, niż 40 lat temu. "Czubek góry lodowej"

Ciekawostki
Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Tak wynika z najnowszych badań, które opublikowano w tygodniku "PNAS". Dofinansowanie przyszło z NASA. Naukowcy wykorzystali do badań zdjęcia lotnicze, dane satelitarne i modele klimatyczne z 18 regionów Antarktydy. Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton. Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć. - Nasze badania to tylko czubek góry lodowej - stwierdza prof. Eric Rignot, glacjolog i klimatolog, jeden z autorów publikacji w "PNAS".
poprzednie1 2 3 4 5 ... 48następne