Ciekawostki

... więcej »
Niedziela jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej!

Niedziela jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej!

Ciekawostki
Takie hity tylko w Telewizji WP! O 20.00 premierowe odcinki nowego sezonu Ucha prezesa! W każdą niedzilę zobaczymy nowe odcinki najsłynniejszego polskiego serialu satyrycznego. Po raz czwarty uchylimy drzwi gabinetu wpływowego Prezesa!O 20.20 obejrzysz nowe odcinki SNL Polska - Weekend Update! Program to polska wersja znanego amerykańskiego programu, który w ironiczny sposób komentuje najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia.W niedzielę w Telewizji WP - jest co oglądać! 
Przez 50 lat celowo "strzelał" palcami tylko lewej ręki. Efekt zadziwił naukowców

Przez 50 lat celowo "strzelał" palcami tylko lewej ręki. Efekt zadziwił naukowców

Wydanie: 14 listopada 2018
Ludzie dzielą się na takich, którzy strzelają palcami i nie widzą w tym nic złego, oraz na takich, którzy tego nienawidzą. Zapewne choć raz w życiu słyszeliście, że takie częste "łamanie" palców, może powodować artretyzm. Kuba Jankowski w kolejnym odcinku programu "Nie do końca", postanowił przyjrzeć się bliżej temu mitowi. 
Weekend Update od SNL Polska - przegląd najwazniejszych newsów z kraju i świata

Weekend Update od SNL Polska - przegląd najwazniejszych newsów z kraju i świata

#gwiazdy
Weekend Update, czyli satyryczny przegląd najważniejszych newsów z kraju i ze świata pod szyldem SNL Polska, wraca na antenę. Co sobotę o 21 nowy odcinek obejrzysz na platformie Showmax.com, a w niedzielę o 20:20 - na antenie darmowej Telewizji WP!
Uchwycili na zdjęciu spektakularne zjawisko w kosmosie. Nas czeka to samo

Uchwycili na zdjęciu spektakularne zjawisko w kosmosie. Nas czeka to samo

Ciekawostki
Naukowcom z obserwatorium na Mauna Kea, na Hawajach, udało się uchwycić na zdjęciu niezwykły moment. To dwie galaktyki przyciągające się wzajemnie siłą grawitacji, niedługo przed zderzeniem. W centrum każdej z nich znajduje się ogromna czarna dziura. Gdy połączą się ze sobą, uwolnią wielkie ilości energii. Połączone utworzą jeszcze większą czarną dziurę. Według naukowców większość supermasywnych czarnych dziur powstało właśnie na skutek zderzenia galaktyk. Nasz galaktyka, Droga Mleczna, również znajduje się na kolizyjnym kursie z galaktyką Andromedy. Zderzenie nastąpi za ok. 8 miliardów lat. Naukowcy twierdzą, że Układ Słoneczny ma szansę przetrwać takie wydarzenie. Jeśli na Ziemi będą wtedy jeszcze żyli ludzie, zobaczą oni zupełnie inne niebo od tego, jakie obserwujemy dzisiaj.
Choć są śmiertelnie niebezpieczne to rekordzista przeżył, aż siedem porażeń piorunem

Choć są śmiertelnie niebezpieczne to rekordzista przeżył, aż siedem porażeń piorunem

Wydanie: 7 listopada 2018
Jedno z najniebezpieczniejszych, ale jednocześnie najbardziej fascynujących zjawisk atmosferycznych z jakim spotykamy się kilka, a nawet kilkanaście razy do roku to wyładowania elektrostatyczne, popularnie zwane piorunami. Podobno jeden piorun nie uderza nigdy w to samo miejsce. Nie do końca. 
Pij kawę. Zmniejsza ryzyko alzheimera i parkinsona

Pij kawę. Zmniejsza ryzyko alzheimera i parkinsona

Ciekawostki
Mamy świetną wiadomość dla tych, którzy piją kawę. Naukowcy mają dowód na to, że kilka filiżanek dziennie chroni człowieka przed chorobami Alzheimera i Parkinsona. Wyniki badań opublikowano w "Frontiers in Neuroscience". Naukowcy z Krembil Brain Institute w Kanadzie udowodnili, że niektóre rodzaje kaw hamują proces zwijania się białek. A dokładniej fenylindany, które powstają podczas palenia ziaren kawy, zatrzymują zlepianie się i nieprawidłowe fałdowanie się dwóch rodzajów białek, których nagromadzenie się w złej formie wywołuje choroby neurodegeneracyjne. To, jak fenylindany wpływają na białka odpowiedzialne za wywołanie alzheimera i parkinsona, zbadano po raz pierwszy. Teraz trzeba jeszcze sprawdzić zdolność fenylindanów do wnikania w układ krążenia i przenikanie bariery krew-mózg.
Ci straszni Galowie. Balsamowali odcięte głowy wrogów

Ci straszni Galowie. Balsamowali odcięte głowy wrogów

Ciekawostki
Asterix i Obelix kojarzą się z dzielnymi i przebiegłymi wojownikami, ale najnowsze badania udowadniają, że Galowie byli też po prostu przerażający. Naukowcy znaleźli właśnie naukowe potwierdzenie, że Galowie balsamowali odcięte głowy swoich wrogów. Odkrycia dokonali dzięki badaniom szczątków z osady La Cailar na południu Francji. Makabryczne trofea były zanurzane w żywicy roślinnej lub nią polewane. Świadczy o tym obecność na czaszkach diterpenów. Takich śladów nie znaleziono na kościach zwierząt. Zabalsamowane głowy najsilniejszych wojowników wroga były wystawiane na publiczny widok. Makabryczne praktyki Galów były znane wcześniej naukowcom ze starożytnych tekstów. Pisali o tym Grecy. Jednak dopiero teraz udało się ostatecznie potwierdzić, że do balsamowania faktycznie dochodziło.
Najradośniejsze miejsce w kosmosie. Zdjęcie teleskopu Hubble'a

Najradośniejsze miejsce w kosmosie. Zdjęcie teleskopu Hubble'a

Ciekawostki
NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie wykonane teleskopem Hubble’a, podczas obserwacji rodzących się gwiazd. Na fotografii widzimy galaktyki, które ułożyły się w kształt przypominający uśmiechniętą twarz. Sam "uśmiech" to rozmazany przez pole grawitacyjne innego obiegu promień świetlny emitowany przez galaktykę. To nie pierwszy uśmiech wysłany do nas z kosmosu - podobną zdjęcie NASA opublikowała w 2015 r.
Chciał popisać się przed koleżankami. Miał pecha

Chciał popisać się przed koleżankami. Miał pecha

Ciekawostki
Pewien młody Amerykanin chciał popisać się przed koleżankami, jak łatwo jest pokonać wąską rzekę przelatując nad nią dzięki linowej huśtawce. Już nawet wylądował po drugiej stronie, gdy nagle stracił równowagę, chwycił się liny i zaczął lecieć z powrotem. Być może udałoby mu się trafić na brzeg, gdyby nie fakt, że lina się zerwała i mężczyzna spadł prosto do wody. Koleżanki oczywiście wszystko nagrały telefonem.
"Lodowa" burza. Spektakularne zdjęcia NASA

"Lodowa" burza. Spektakularne zdjęcia NASA

Ciekawostki
Kłęby "lodowej mąki" na Grenlandii po raz pierwszy uchwycono na zdjęciach satelitarnych. To największa tego rodzaju burza, jaką kiedykolwiek udało się zaobserwować na dalekiej północy. Ta wspomniana "mąka" to drobinkipiasku powstałe na skutek kruszenia i ścierania na proch skał przez lodowiec. Zjawisko udało się dostrzec dzięki MODIS (spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczości) znajdujący się na satelitach Terra i Aqua oraz czujnikowi na satelicie Sentinel-2 należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na zdjęciach widzimy dolinę położoną ok. 130 km na północny-zachód od wioski Ittoqqortoormiit. Naukowcy z NASA mają nadzieję, że teraz wreszcie takie zjawiska zaczną być uwzględniane w modelach atmosferycznych i klimatycznych. Mogą mieć bowiem wpływ na jakość powietrza, odbijanie się promieniowania od śniegu, a także morską biologię.
"Kałuża" Galilejska. Słynne jezioro na granicy wyschnięcia

"Kałuża" Galilejska. Słynne jezioro na granicy wyschnięcia

Ciekawostki
Gdyby Jezus chciał dzisiaj przejść po Jeziorze Galilejskim, nie potrzebowałby cudu. Susza i nadmierne przepompowywanie wody sprawiło, że największe jezioro słodkowodne Izraela przypomina kałużę. Co więcej, rzeka Jordan i Morze Martwe też w tej sytuacji zagrożone jest niedostatkiem wody. Izraelski rząd zamierza więc napełnić jezioro odsoloną wcześniej wodą z Morza Śródziemnego. Ekolodzy podkreślają, że ostatnim razem jezioro było pełne w 2004 r. Od tamtego czasu poziom wody spadł o 6 metrów, co oznacza, że zbiornikowi grozi stałe zanieczyszczenie z powodu nagromadzenia osadów. Ocalenie jeziora może też pomóc w zażegnaniu konfliktu z Jordanią. Cały proces ma ruszyć w przyszłym roku. Według ustaleń, zapełnianie jeziora zakończy się w 2026 roku.
Utknęli w autobusie. Kobieta nagrała chwile grozy

Utknęli w autobusie. Kobieta nagrała chwile grozy

Ciekawostki
Pasażerka autobusu, który utknął na drodze w Benguet na Filipinach, nagrała wstrząsające wideo. Otóż nagle, tuż przed pojazdem, zaczęły ze zbocza spadać kamienie, a wkrótce doszło do potężnego osuwiska. Autobus nie mógł się wycofać, bo samochody za nim blokowały drogę. Na nagraniu słychać wrzaski pasażerów. Na szczęście nikomu z nich nic się nie stało.
"Portal do innego wymiaru". Niezwykłe miejsce w Portugalii

"Portal do innego wymiaru". Niezwykłe miejsce w Portugalii

Ciekawostki
W Portugalii, w górach Serra da Estrela, znajduje się przelew spływowy, który wygląda jak coś zupełnie nie z tej ziemi. Nazywa się Covao do Conchos i jest częścią zapory. Konstrukcja ma kształt pierścienia i średnicę 48 metrów. Przelew powstał w 1955 r. i jego zadaniem jest uchronić przed zalaniem pobliskie tereny. Woda, która wpada do przelewu płynie przez ciągnący się na 1519 metrów tunel z Riberia das Naves do zapory na górskim jeziorze Lagoa Comprida. Przez ponad 60 lat od powstania, przelew wzięła we władanie przyroda. Roślinność tylko potęguje wrażenie, że patrzymy na portal do innego wymiaru.
Nagranie niedźwiadka podbiło sieć. Są kontrowersje

Nagranie niedźwiadka podbiło sieć. Są kontrowersje

Ciekawostki
Od kilku dni niesie się po sieci nagranie, na którym widać, jak niedźwiadek wspina się po ośnieżonym zboczu góry. Kilka razy zjeżdża niemal na sam dół, ale w końcu udaje mu się dotrzeć na szczyt, gdzie czeka na niego mama. Internauci są pod wrażeniem wytrwałości zwierzęcia, ale jak się okazuje, nie wszyscy. Zdaniem dr Jacquelyn Gill, paleoekologa, operator drona wykazał się nieodpowiedzialnością. - Nękanie dzikiej przyrody dla zdjęcia, selfie lub filmu nigdy nie będzie w porządku. Szanujcie zwierzęta dając im przestrzeń i nie udostępniajcie nagrań zwierząt, które wyraźnie są w niebezpieczeństwie tylko dlatego, że ktoś chciał, by stały się wiralem - skomentowała doktor. Drony często wykorzystywane przez naukowców do badań, ale zawsze należy pamiętać o zachowaniu dystansu. Zmierzono bowiem, że bliskie przeloty dronów zwiększają tętno  niedźwiedzi o 123 uderzeń na minutę. Należy też pamiętać o tym, że drony rzucają cień, co u niektórych zwierząt może wywołać poważny niepokój. Nie można powiedzieć na 100 proc., że operator drona nagrywającego niedźwiedzie zachował się źle, ale przy takiej okazji zawsze warto przypomnieć, jakie mogą być konsekwencje takiego działania.
Łyżka w przełyku. Miała 20 cm

Łyżka w przełyku. Miała 20 cm

Ciekawostki
Mierzącą 20 cm łyżkę, wyciągnęli ostatnio z gardła pacjenta lekarze w Chinach. Jak do tego doszło? W 2017 roku 20-letni Chińczyk założył się z kolegami, że połknie łyżkę. Udało mu się to i łyżka utknęła w przełyku. Kawałek stali przez rok nie przeszkadzał mężczyźnie aż łyżka nagle przesunęła się i uderzyła w klatkę piersiową. Wtedy pan Zhang poczuł ból w klatce piersiowej i zaczął mieć problemy z oddychaniem. Zgłosił się więc do szpitala. Ordynator otolaryngologii szpitala, do którego zgłosił się 20-latek, stwierdził, że w życiu nie widział czegoś takiego. Łyżka została usunięta z przełyku podczas operacji. Pacjent ma się dobrze. Lekarze ostrzegają, że połykanie przedmiotów nie przeznaczonych do spożycia jest zawsze bardzo niebezpieczne.
Zniknęła i nikt nie zauważył. Niezwykła historia japońskiej wyspy

Zniknęła i nikt nie zauważył. Niezwykła historia japońskiej wyspy

Ciekawostki
Nie istnieje już mała, niezamieszkana wyspa Esanbe Hanakita Kojima, która znajdowała się u północnych wybrzeży Japonii. Co ciekawe, nie wiadomo, czy wyspa wciąż istniała, gdy w 2014 r. otrzymała swoją nazwę. Istnieje bowiem podejrzenie, że mogła zniknąć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Ostatnim razem Esanbe Hanakita Kojima została dokładnie zbadana w 1978 roku. Od tamtego czasu nawet rybacy tam nie zaglądali, bo na mapach wyglądała jak podwodna rafa. Zniknięcie wyspy zauważył japoński pisarz, który na początku września zbierał informacje do książki o "ukrytych wyspach". Cała sytuacja oznacza teraz jedno - zwiększy się dystans między Rosją a Japonią o ok. 500 metrów. Zniknięcie wyspy powoduje bowiem zmniejszenie się japońskich wód terytorialnych.
Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Ciekawostki
Na północ od Luksoru archeolodzy odkryli ślady konstrukcji, dzięki której możliwe było wznoszenie piramid. To pochyła rampa z dwoma zestawami schodów i licznymi słupkami po każdej ze stron. Dzięki konstrukcji, kamienne bloki mogły być transportowane na saniach pod górę. Oczywiście wciąganiem bloków na szczyt zajmowali się niewolnicy. Archeolodzy pierwszy raz trafili na pozostałości wspomnianej konstrukcji. W oświadczeniu Ministerstwa Starożytności czytamy, że jest to wyraźny dowód "unikatowego systemu". Warto dodać, że przeciętny kamienny blok ważył 2,5 tony. Wysokość Piramidy Cheopsa to 139 metrów.
Wycięli ci wyrostek? Mamy dobrą wiadomość

Wycięli ci wyrostek? Mamy dobrą wiadomość

Ciekawostki
Wycięcie wyrostka robaczkowego w młodym wieku zmniejsza ryzyko zachorowania na parkinsona. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeanalizowali dokumentację zdrowotną miliona mieszkańców Szwecji. Przeprowadzono więc badania i okazało się, że w wyrostku gromadzi się wadliwy rodzaj białek, które występują w neuronach. I to właśnie one są ściśle związane z początkiem i rozwojem parkinsona. Według badań, po wycięciu wyrostka, ryzyko rozwoju choroby spada o 19 proc. Z analizy dokumentów medycznych osób, którym wycięto wyrostek w USA wynikło, że choroba zaczynała się rozwijać u nich później o 3,6 roku. Odkrycia nie można nazwać rewolucją w poznawaniu choroby Parkinsona, ale zrozumienie chociaż jednego aspektu jej pojawienia się i postępu jest pierwszym krokiem do jej zatrzymania.
Cudowne właściwości żyworódki. Polacy na tropie nowego leku

Cudowne właściwości żyworódki. Polacy na tropie nowego leku

Ciekawostki
Pochodzi z Madagaskaru, ale gości w doniczkach wielu domów Polaków. Mowa o żyworódce - roślinie, która jest żyjącą apteczką. Roślina działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco. Jednak naukowcy z Łodzi i Puław odkryli jej kolejne zastosowanie. Okazuje się, że żyworódka wpływa na białka znajdujące się we krwi. Chodzi o enzym, który ma właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Odkrycie Polaków może być wstępem do stworzenia nowych leków przeciwzakrzepowych. To zapobiegłoby śmierci wielu pacjentów z zawałem czy zakrzepem.
Kung fu panda w rzeczywistości. Musi jeszcze poćwiczyć

Kung fu panda w rzeczywistości. Musi jeszcze poćwiczyć

Ciekawostki
Tylko pandy wielkie mogą być tak niezdarne, a jednocześnie tak urocze. Najprawdopodobniej opiekun zwierzęcia nagrał wideo, jak panda próbuje złapać bujające się na linie worki. Dość długo przymierza się do skoku, ale niestety nieskutecznie.
W naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura. Najlepszy jak dotąd dowód

W naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura. Najlepszy jak dotąd dowód

Ciekawostki
Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego przedstawili nowe dowody na to, że w centrum naszej galaktyki czai się czarna dziura o masie sięgającej milionów mas Słońca. Naukowcy badali masywny obiekt - Sagitarius A* - za pomocą należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu. Wykryli rozbłyski promieniowania podczerwonego pochodzące z kłębów gazu wirującego z szybkością 30 proc. prędkości światła, tuż przed horyzontem zdarzeń czarnej dziury. Horyzont zdarzeń to najbliższa odległość do czarnej dziury, gdzie obiekty nie zostają bezpowrotnie wessane do środka . To pierwsze i najdokładniejsze jak dotąd obserwacje materii orbitującej tak blisko czarnej dziury.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 45następne